پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

آخرین بروزرسانی: تیر 4, 1403
از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از جراحی می‌باشد؟ اگر شما هم جراحی بینی انجام داده‌اید، ممکن است سفتی نوک بینی بعد از عمل، باعث نگرانی شما شده باشد. اکثر افراد می‌دانند که پس از جراحی بینی، باید انتظار کمی درد و تورم داشته باشند؛ اما یک عارضه خاص مانند سفت شدن نوک بینی بعد از عمل اغلب بیماران را غافلگیر می‌کند.

چند هفته پس از جراحی، بسیاری از بیماران متوجه سفت شدن بینی بعد از عمل، به خصوص در اطراف نوک بینی می شوند. این یک عارضه موقت است، که ممکن است بیمار تا چند ماه، با آن درگیر باشد. بی‌حسی و سفتی نوک بینی بعد رینوپلاستی، دلایل مختلفی دارد. به همین دلیل، راهکارهای درمانی متعددی نیز، برای آن وجود دارد. بر همین اساس نمی‌توان، یک بازه زمانی مشخص، برای از بین رفتن این عارضه مشخص نمود. همچنین سفتی نوک بینی بعد از عمل ممکن است به دلیل فرآیندهای طبیعی التیام و تورم پس از جراحی باشد. این سفتی می‌تواند به‌ویژه در بیمارانی که جراحی برای رفع قوز بینی داشته‌اند، مشاهده شود. با از بین بردن قوز بینی و تغییرات در ساختار غضروف و استخوان، نوک بینی ممکن است تا چندین ماه پس از جراحی سفت باشد. ماساژ ملایم و استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک می‌تواند به کاهش این سفتی کمک کند.

البته همه بیماران این مشکل را تجربه نمی‌کنند؛ این یک عارضه جانبی نسبتا شایع است که به ندرت، نیاز به جراحی بینی ترمیمی خواهد داشت. اگر قصد انجام جراحی بینی دارید؛ اما در مورد عوارض جانبی آن، از جمله سفتی و بی‌حسی نوک بینی نگران هستید، می‌توانید با مشاوره آنلاین کلینیکی جراحی بینی تهران، تماس حاصل نمایید، تا از مشاوره تخصصی بهترین پزشکان جراحی زیبایی و بینی، بهره‌مند شوید. در این مقاله، ما برای آگاهی‌بخشی بیشتر شما، علت سفتی نوک بینی بعد از عمل و راه‌های درمان آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم، پس اگر می‌خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، به خواندن مطالب ادامه دهید.

علت سفتی نوک بینی بعد از عمل چیست؟

سفتی نوک بینی بعد از عمل، یک عارضه موقت است و جای نگرانی ندارد؛ اما علت ایجاد این عارضه چیست؟ برخلاف تصور، همیشه سفت شدن نوک بینی ربطی به پوست بینی ندارد. گاهی سفتی نوک بینی، منعکس کننده تغییرات مستقیم در پوست بینی نیست؛ بلکه به مشکلات بافت زیرین پوست اشاره دارد. در واقع دو دلیل عمده و مهم برای سفت شدن نوک بینی وجود دارد، که درباره آنها صحبت می‌کنیم.

سفتی نوک بینی بعد از عمل، یک عارضه موقت است و جای نگرانی ندارد

ادم (تورم ناشی از مایع زیر پوست)

هنگامی که شما تحت عمل جراحی بینی قرار می‌گیرید؛ تورم بعد از عمل قابل انتظار است. «ادم» شایع ترین علت سفتی نوک بینی بعد از عمل، در چند ماه اول است و ممکن است تا یک سال یا حتی دو سال، پس از جراحی ادامه داشته باشد. این بدان معنا نیست که بینی شما متورم به نظر می‌رسد، اما بافت و غضروف شما هنوز در حال گذراندن مراحل بهبود و تغییرات لازم هستند.

ادم بعد از جراحی بینی، به تورم ناشی از ضربه در حین جراحی و تورم ناشی از احتباس مایعات، در بدن مربوط می‌شود. با بهبود اجزای بینی، تورم شروع به کاهش می‌کند. به مرور با کاهش تورم، سفتی و بی حسی بعد از عمل بینی فانتزی و عروسکی یا عمل بینی طبیعی از بین خواهد رفت.

هر عمل جراحی زیبایی بینی، مطابق با نیازهای فردی بیمار انجام می‌شود و هر کاندید، به طور متفاوتی بهبود می‌یابد. بسته به روش عمل، زمان بهبودی متفاوت خواهد بود. ضخامت پوست، نواحی تحت درمان بینی و نوع جراحی، عوامل اصلی هستند که بر زمان بهبودی و میزان ادم تاثیرگذارند؛ البته وسعت جراحی نیز بیشترین تاثیر را بر مدت زمان ورم و سفتی نوک بینی بعد از عمل، خواهد داشت.

ادم و تورم بینی، در شش ماه اول پس از جراحی قابل مشاهده است، اما به مرور و پس از یک سالگی برطرف خواهد شد. اگر در طی این مدت، به جای اینکه تورم کاهش پیدا کند، بیشتر شود و شما احساس سفتی و بی‌حسی بیشتری، در نوک بینی خود داشته باشید؛ به طوری که دچار ناهنجاری‌های تنفسی شوید، باید سریع به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است ایجاد آسیب‌های جدی به بینی، به دلیل عدم مهارت پزشکی یا عدم رعایت مراقبت‌های اصولی بعد عمل، باعث پدید آمدن چنین عارضه‌ای شده باشد.

اسکار یا زخم

بافت اسکار بعد از جراحی بینی، معمولاً توسط چند عامل کلیدی ایجاد می‌شود. رایج‌ترین آن، کشش روی پوست در طول فرایند بهبودی است که می‌تواند باعث شود، بدن شما در تلاش برای ترمیم زخم، کلاژن زیادی تولید کند. این کلاژن اضافی، منجر به بافت اسکار ضخیم‌تر از حد طبیعی، خواهد شد که این می‌تواند با ایجاد درد و سفتی نوک بینی بعد از عمل همراه باشد.

برش‌های ناکافی یا برش بیش از حد عمیق در نوک بینی نیز می‌تواند باعث ایجاد جای زخم اضافی شود. از طرفی مراقبت نادرست از زخم پس از جراحی می‌تواند شما را در معرض عفونت قرار دهد، که این نیز می‌تواند منجر به زخم اضافی شود. با درک علت ایجاد بافت اسکار پس از جراحی بینی، می‌توانید اقدامات پیشگیرانه‌ای برای به حداقل رساندن آن انجام دهید.

سفتی نوک بینی بعد از عمل

عدم تقارن سوراخ‌های بینی

عدم تقارن سوراخ‌های بینی یکی از نگرانی‌هایی است که ممکن است پس از جراحی بینی به وجود بیاید. این عدم تقارن می‌تواند به دلیل تورم نابرابر و تغییرات در بافت‌های داخلی بینی باشد. سفتی نوک بینی نیز می‌تواند به این موضوع مرتبط باشد، زیرا تورم و سفتی ممکن است باعث تغییر در شکل ظاهری سوراخ‌های بینی شود. با گذشت زمان و کاهش تورم، تقارن بهتری در سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود، اما در صورت باقی ماندن مشکل، ممکن است نیاز به اقدامات تکمیلی باشد.

جابجایی غضروف بینی

یکی از دلایل سفتی نوک بینی بعد از عمل می‌تواند تغییرات در موقعیت غضروف‌های بینی باشد. جابجایی غضروف بینی پس از جراحی ممکن است به سفتی و احساس سختی در ناحیه نوک بینی منجر شود. این جابجایی معمولاً به دلیل فشار داخلی و تغییرات در ساختارهای بینی رخ می‌دهد و با گذشت زمان و مراقبت‌های مناسب بهبود می‌یابد. مهم است که بیمار دستورات پس از جراحی را به دقت رعایت کند و از هرگونه فشار اضافی به بینی خودداری کند.

سفتی نوک بینی بعد از عمل و ارتباط آن با روش و نوع جراحی

قبل از اینکه بخواهیم در مورد سفتی نوک بینی بعد از عمل، بر اساس تکنیک مورد استفاده صحبت کنیم؛ بهتر است در مورد مهمترین روش‌های جراحی بینی، بیشتر بدانید. عمل بینی نیمه فانتزی، فانتزی یا طبیعی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.

جراحی بینی به روش باز

در رینوپلاستی باز، جراح با ایجاد یک برش در بخش میانی بینی که کلوملا نام دارد؛ پوست بینی را در لبه اطراف سوراخ‌های بینی به بالا می‌کشد، تا دید وسیع تری از بخش‌های مختلف بینی داشته باشد. جراحی با این تکنیک باعث می‌شود تا دسترسی به غضروف‌ها، استخوان‌ها و سایر بافت‌های بینی بیشتر شده و بهتر بتوان تغییرات جزئی و اساسی را روی بینی پیاده‌سازی نمود.

جراحی بینی به روش باز، به پزشک این امکان را می‌دهد که به بهترین شکل، بدفرمی‌های بینی و عدم تقارن سوراخ‌های بینی را اصلاح و ترمیم نماید. جراحی بینی باز یک جراحی گسترده و نسبتا پیچیده است، که با ایجاد برش‌های خارجی همراه است و اغلب می‌تواند، منجر به زخم‌های قابل مشاهده شود. گستردگی زخم‌ها به میزان دستکاری و برشهای روی بینی، در طول جراحی بستگی دارد.

جراحی بینی به روش بسته

رینوپلاستی بسته، یک روش کم‌تهاجمی نسبت به جراحی بینی باز است؛ به این معنی که پزشک تنها با ایجاد چند برش کوچک، در داخل بینی تغییرات مورد نظر را اجرا می‌کند. برش‌های ایجاد شده باعث می‌شوند، تا پزشک بتواند به چهارچوب غضروفی بینی، دسترسی داشته و تغییرات لازم را ایجاد نماید. از آنجا که در جراحی بینی به روش بسته، پزشک میدان دید وسیع‌تری نسبت به ساختارهای کلی بینی ندارد، تغییرات ایجاد شده نیز محدود خواهند بود. این روش جراحی، برای افرادی توصیه می‌شود که به دنبال اصلاح جزئی در ساختار و نوک بینی خود هستند.

با توجه به توضیحات داده شده متوجه شدید، که در هر دو تکنیک رینوپلاستی ‌برشهایی ایجاد می‌شوند. در جراحی باز، تعداد برش‌های خارجی بیشتر است؛ در حالی که در جراحی بینی بسته، پزشک تنها با استفاده از چند برش داخلی، جراحی را انجام خواهد داد. در واقع در رینوپلاستی بسته، تمام برش‌ها در داخل سوراخ‌های بینی شما ایجاد می‌شوند. بافت اسکار می‌تواند در هر جایی از بینی، که برش وجود دارد ایجاد شود. این بدان معناست که بافت اسکار می‌تواند، در وسط پل بینی، نزدیک سوراخ‌های بینی یا اطراف نوک بینی ظاهر شود.

البته اگر شما جراحی بینی بسته انجام داده‌اید، احتمال کمتری وجود دارد که در قسمت بیرونی بینی خود، جای زخم قابل مشاهده داشته باشید. در حالی که در روش جراحی بینی باز، احتمال زخم یا اسکار بیشتر خواهد بود. از همین رو سفتی نوک بینی بعد از عمل نیز، بیشتر در رینوپلاستی باز مشاهده می‌شود. بر همین اساس احتمال سفتی نوک بینی بعد از عمل به روش باز بیشتر خواهد بود.

سفتی نوک بینی بعد از عمل تا چه مدت باقی می‌ماند؟

در حالی که احساس سختی و سفتی نوک بینی بعد از عمل، می‌تواند برای بیماران آزاردهنده باشد؛ اما این مشکل بعد از عمل، نه قابل مشاهده است و نه به صورت دائم، ادامه خواهد داشت. بینی، به خصوص نوک آن، تا چند ماه پس از جراحی سفت می‌ماند و پس از آن، بافت شروع به نرم شدن می‌کند؛ زیرا تورم باقی مانده از بین می‌رود.

با این حال، یک یا حتی دو سال پس از جراحی، نوک بینی به نرمی کامل نخواهد رسید؛ البته با توجه به نوع جراحی بینی گوشتی یا جراحی بینی استخوانی، مهارت پزشک و میزان مراقبتهای بعد عمل، این مدت زمان بیشتر یا کمتر خواهد شد. توصیه می‌شود که اگر بیماران مشکلات تنفسی ندارند، یک تا دو سال پس از جراحی بینی صبر کنند؛ زیرا ممکن است بافت نرم شود. جراحی مجدد می‌تواند شرایط را حادتر نماید.

راهکارهای درمانی برای سفتی نوک بینی بعد از عمل

همانطور که در بالا ذکر شد، راهکارهای درمانی برای سفتی نوک بینی بعد از عمل، بر اساس نوع علت آن متفاوت خواهند بود. در ادامه انواع روش‌های درمان، به تفکیک نوع علت سفتی نوک بینی بعد از عمل، آورده شده‌اند.

درمان سفتی نوک بینی بعد از عمل به دلیل ادم یا تورم

تورم بعد از عمل بینی، تقریبا برای همه بیماران وجود دارد. چند هفته تا چند ماه درمان ادم زمان می‌برد. اگر علت سفتی نوک بینی بعد از عمل، تورم یا جمع شدن مایعات زیر پوست باشد؛ دانستن بهترین روش برای از بین بردن ورم بینی بعد از عمل، به کاهش این عارضه بسیار کمک خواهد کرد. راهکارهای زیر کمک می‌کنند تا شما هرچه سریع‌تر از شر ادم، سختی و سفتی نوک بینی بعد از عمل خلاص شوید:

 • بلافاصله بعد از عمل، از کمپرس سرد یا یخ استفاده کنید.
 • مصرف نمک را در رژیم غذایی خود، کاهش دهید.
 • بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 • رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و سبزیجات مصرف کنید.
 • از پایین نگه داشتن سر برای مدت طولانی خودداری کنید.
 • ورزش‌های سبک، از جمله پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • در صورت تایید پزشک، از چسب بینی استفاده کنید.
 • بعد از بهبودی کامل، ماساژ بینی را زیرنظر پزشک متخصص انجام دهید.

درمان سفتی نوک بینی بعد از عمل به دلیل ایجاد زخم یا اسکار

موثرترین راه، برای جلوگیری از اسکارهای قابل مشاهده پس از جراحی، انتخاب جراح پلاستیک باتجربه و ماهر است. از طریق نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران، شما می‌توانید زیر نظر بهترین پزشکان و جراحان، یک عمل عالی و موفقیت آمیز داشته باشید. انتخاب یک جراح آموزش‌دیده و باتجربه، یک راه‌حل خوب برای پیشگیری از عوارض عمل بینی، از جمله سفتی نوک بینی است.

علاوه بر انتخاب جراح، باید مراقبت‌های بعد عمل نیز، با دقت و مطابق دستورالعمل‌های پزشک دنبال شوند. بهترین راه مراقبت، برای به حداقل رساندن جای زخم و کاهش سفتی بینی بعد از عمل، به شرح زیر است:

 • پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید؛
 • تمیز نگه داشتن ناحیه تحت برش و جراحی؛
 • استفاده از دارو یا پماد طبق تجویز شده؛
 • بالا نگه داشتن سر هنگام خواب؛
 • پرهیز از هرگونه فعالیت ورزشی شدید یا ایجاد فشار روی بینی.

سفتی نوک بینی بعد از عمل

در موارد نادر، اگر یک یا چند سال پس از جراحی بینی، هنوز احساس سفتی روی نوک بینی وجود داشته باشد؛ چندین گزینه درمانی وجود خواهد داشت. رایج ترین آنها تزریق استروئید و رینوپلاستی ترمیمی می‌باشد:

 1. تزریق استروئید؛ در شکستن بافت اسکار به صورت غیرتهاجمی، بسیار موثر است.
 2. رینوپلاستی اصلاحی؛ برای درمان  سفتی نوک بینی بعد از عمل، گاهی نیاز به برداشتن بافت اسکار با جراحی است. این کار اجازه می‌دهد تا تغییرات گسترده‌تری، نسبت به تزریق استروئید ایجاد شود و به جراح این امکان را می‌دهد، که هرگونه مشکل زیبایی، ناشی از زخم یا اسکار را برطرف کند؛ اما اگر رینوپلاستی اصلاحی با ظرافت و دقت انجام نشود، می‌تواند منجر به تجمع بیشتر بافت اسکار شود.

سفتی نوک بینی بعد از عمل یک عارضه کمتر شایع است،

که ممکن است افراد با توجه به نوع جراحی، مهارت پزشک و میزان مراقبت‌های بعد از عمل بینی مردانه یا زنانه به شکل‌های مختلفی تجربه کنند. البته سفتی نوک بینی یک عارضه کوتاه مدت و موقت است که بعد از گذشت یک یا دو سال به صورت کامل از بین خواهد رفت. در اکثر موارد وجود ادم یا زخم  و اسکار علت اصلی سفتی نوک بینی است.

در صورتی که بعد از گذشت این زمان همچنان سفتی و بی‌حسی نوک بینی آزاردهنده باشد باید به پزشک مراجعه نمود تا راهکارهای درمانی از جمله تزریق استروئید یا رینوپلاستی اصلاحی برای شما در نظر گرفته شود. با نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید تا از مهارت و تجربه برترین‌های جراحی زیبایی و بینی برای داشتن یک عمل موفقیت آمیز بهره‌مند شوید.

منابع

https://doctorbinder.com/hardened-skin-after-rhinoplasty

https://www.drfurze.com/blog/edema-post-rhinoplasty?url=drfurze

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

بهترین میوه بعد از عمل بینی چیست؟

بهترین میوه بعد از عمل بینی چیست؟

بهترین میوه بعد از عمل جراحی بینی، خوردن میوه بعد از عمل جراحی بینی جزء نکات مراقبتی است که پزشکان بر آن تأکید بسیار دارند. انواع میوه‌های تازه می‌توانند علاوه بر کاهش عوارض بیهوشی به تجدید قوا و رفع ضعف بعد از عمل کمک کنند. لازم به ذکر است که کاهش عوارض و کوتاه شدن دوره نقاهت، در کسب نتیجه مطلوب عمل بینی تأثیر‌گذار هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *