پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

بوتاکس بینی چیست؟ مزایا و قیمت بوتاکس بینی 1403

آخرین بروزرسانی: 13 تیر 1403
بوتاکس بینی چیست؟ مزایا و قیمت بوتاکس بینی 1403
فهرست عناوین

افرادی که تمایل به انجام جراحی رینوپلاستی ندارند، می‌توانند از روش‌های غیر جراحی استفاده کنند. تزریق بوتاکس بینی (Nasal Botox) یکی از این تکنیک‌ها به حساب می‌آید. در عمل بوتاکس کردن بینی، پزشک باید نقاط مناسب را تعیین کرده و ماده بوتاکس (سم بوتولینوم تصفیه شده) را در آن نقاط تزریق نماید. با اینکه رینوپلاستی بینی با بوتاکس، به اندازه جراحی بینی نمی‌تواند فرم آن را اصلاح کند، اما برای رفع نقص‌های جزئی مفید است.

رینوپلاستی بینی با تزریق بوتاکس، برای ایجاد هماهنگی و تقارن بینی به کار می‌رود؛ همچنین با کمک آن، می‌توان نوک بینی را به سمت بالا متمایل کرده و بینی را لیفت نمود. انتخاب نقاط تزریق Botox، اهمیت دارد؛ زیرا باید بر اساس آناتومی آن و با توجه به ویژگی‌های صورت، این نقاط را تعیین کرد. این نکته را در نظر داشته باشید، که برای رفع مشکلات تنفسی و تغییرات شدید در ساختار بینی، حتما باید جراحی بینی انجام دهید. در واقع، Botox تنها می‌تواند تغییرات خفیفی در مدل بینی شما ایجاد کند، و نقشی در اصلاح ساختار داخلی آن نخواهد داشت!How Long Does Liquid Rhinoplasty Last? (+ Before & After) (sdbotox.com)

نحوه انجام بوتاکس بینی

عمل زیبایی بینی، از هر نوعی که باشد، نیازمند درک کامل از آناتومی بینی و هماهنگی آن با سایر اجزای چهره است! در ساختار عضو مرکزی صورت، استخوان‌ها غضروف‌ها و ماهیچه‌هایی وجود دارند، که حرکات بینی و عملکرد آن را کنترل می‌کنند. در تزریق بوتاکس بینی، همین ماهیچه‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند؛ انتخاب نقاط نادرست، می‌تواند مشکل ساز شده و نتیجه نهایی را تحت تاثیر قرار دهد.

نقاط تزریق بوتاکس بینی – محل تزریق بوتاکس بینی

هنگامی که سم بوتولینوم تصفیه شده به بینی تزریق می‌شود، از طریق شل کردن عضلات خاص، فرم جدید به بینی می‌دهد. برخی ماهیچه‌ها و عضلات بینی، برای کشیدن یا منقبض کردن سوراخ‌های بینی به کار می‌روند. عضلاتی مانند آلارناسالیس، ماهیچه‌هایی هستند که سوراخ‌های بینی را باز و بینی را بزرگ می‌کنند. همچنین، برخی عضلاتی هم که تا پیشانی امتداد می‌یابند، در کوتاه کردن بینی نقش دارند! هنگام رینوپلاستی بینی با بوتاکس، پزشک جراح از بیمار می‌خواهد تا اخم کرده و عضلات صورت خود را جمع کند؛ این کار برای تعیین محل صحیح تزریق بوتاکس به بینی لازم است!

بوتاکس بینی استخوانی

تزریق بوتاکس بینی استخوانی، عمدتا به شکل و نقص‌های موجود در آن بستگی دارد؛ برای مثال، اگر بینی پهن باشد، Botox می‌تواند عضلاتی را شل کند، که پهنا و شکل بینی را باریک‌تر نشان دهند؛ در نتیجه، هماهنگی آن با سایر اجزای چهره بیشتر خواهد شد.

همچنین، اگر سوراخ‌های بینی بزرگ باشند، تزریق این سم جادویی (!!) کمک می‌کند تا ماهیچه‌هایی که باعث گشاد شدن آن‌ها می‌شوند، هدف قرار گرفته و شل گردند. به این ترتیب، شکل حفره‌های بینی زیباتر و سازگارتر با اجزای چهره خواهد بود؛ ضمن اینکه جمع‌تر شدن سوراخ‌ها، به تقارن بیشتر بینی کمک می‌کند. در حالت کلی، بینی استخوانی با پوست نازک، کاندید خوبی برای عمل بینی با بوتاکس است.

بوتاکس بینی گوشتی

بینی‌های گوشتی با نوک افتاده (خفیف)، از طریق رینوپلاستی بینی با بوتاکس، می‌توانند نوک برجسته‌تر به سمت بالا داشته باشند (حدود 5 تا 10 درجه)؛ این کار نمای کلی و تقارن بینی را نیز اصلاح می‌کند. در واقع، عضله سپتی ناسی منقبض‌کننده بینی، باید به کمک Botox فلج شود، تا نوک بینی به آرامی به سمت بالا متمایل شده و اثرات پیری یا افتادگی طبیعی، برطرف گردد. البته بینی‌های گوشتی با پوست ضخیم، نمی‌توانند کاندید خوبی برای عمل بینی با بوتاکس باشند.

برای رفع خطوط خرگوشی نیز می‌توان تزریق بوتاکس بینی گوشتی را انجام داد؛ اما این کار تنها مختص بینی گوشتی نیست، و برای بینی‌های استخوانی نیز انجام می‌گیرد.

بوتاکس پره‌های بینی – تزریق بوتاکس به پره‌های بینی

اگر پره‌های بینی بیش از حد گشاد باشند، می‌توانند چهره را زمخت نشان دهند. گشادی حفره‌های بینی در هنگام لبخند زدن یا خندیدن، بیشتر به چشم می‌آید. ماهیچه‌هایی در اطراف بینی، به ویژه بخش آلار عضله بینی وجود دارند، که باعث باز شدن و گشادی سوراخ‌های بینی می‌گردند. چنانچه ماهیچه‌های این قسمت، از طریق بوتاکس کردن بینی، فلج یا اصطلاحا شل شوند، سوراخ‌ها تنگ‌تر خواهند شد.

قبل از فرایند تزریق بوتاکس به پره‌های بینی، جراح از زیباجو می‌خواهد تا با خندیدن و حرکت عضلات صورت خود، نقاط ایده‌آل جهت تزریق را بیابد.

بالا بردن نوک بینی با بوتاکس – بوتاکس افتادگی نوک بینی

چه در جراحی بینی و چه در رینوپلاستی با روش‌های غیر جراحی، بالا بردن نوک بینی یک تغییر اساسی است، که به کوتاه‌تر شدن طول بینی و اصلاح زاویه بین لب بالا و بینی کمک می‌کند. این مساله، در جراحی بینی نیمه فانتزی و فانتزی اهمیت بیشتری دارد. اما با استفاده از تزریق بوتاکس بینی، یک لیفت جزئی در نوک آن ایجاد می‌شود؛ به طوری که افتادگی طبیعی آن برطرف شده، و فرم بینی از نیمرخ زیباتر می‌شود! لیفت نوک بینی گوشتی و استخوانی با Botox، باید با توجه به آناتومی صورت شخص و متناسب با نوع بینی انجام گیرد.

در صورتی که بوتاکس، بیش از حد به عضلات تزریق شود، ممکن است نتایج عکس داشته باشد و تناسب بین اجزا بر هم بخورد. نکته دیگر اینکه نتایج ظاهری بوتاکس کردن بینی، پس از چند روز خود را نشان می‌دهند؛ بنابراین ممکن است به جلسات بیشتری نیاز باشد، تا نوک بینی از نظر زاویه و اندازه، وضعیت قابل قبولی پیدا کند.

قیمت بوتاکس بینی

بسته به اینکه هر قسمت از بینی، چه مشکلات و نقص‌هایی داشته باشد، مقدار Botox مورد نیاز تعیین می‌گردد. برای مثال، ممکن است برای یک بینی گوشتی، میزان بوتاکس مورد نیاز برای پره‌ها، بیشتر از بینی استخوانی باشد! بر همین اساس، پزشک جراح در حین تزریق کردن بوتاکس به بینی، متناسب با مقدار ماده‌ای که مورد استفاده قرار گرفته، هزینه آن را مشخص می‌کند.

هزینه رینوپلاستی بینی با بوتاکس، شامل هزینه مواد و دستمزد پزشک می‌شود. قیمت بوتاکس نیز بسته به برند سازنده، متفاوت خواهد بود؛ در هر حال، آنچه کاملا مسلم به نظر می‌رسد، این است که هزینه تزریق بوتاکس بینی، نسبت به جراحی رینوپلاستی بسیار کمتر است؛ اما برای دوام نتایج، زیباجو ناچار به تکرار آن در بازه‌های زمانی مشخص خواهد بود. ضمن اینکه گاهی برای رسیدن به نتایج رضایت بخش، شخص باید چند جلسه تزریق Botox را تکرار کند.

آیا با بوتاکس بینی کوچک می‌شود؟

برای تغییر اساسی در اندازه و طول بینی، باید حتما از طریق جراحی رینوپلاستی انجام گیرد. اما با کمک بوتاکس بینی، می‌توان نوک آن را تا حدی بالا برده و بینی را لیفت نمود! این تغییر کوچک، می‌تواند در کوتاه‌تر نشان دادن طول بینی موثر باشد. از طرفی، جمع کردن پره‌های بینی و کوچک کردن حفره‌های آن، کمک می‌کند تا اندازه کلی آن کوچکتر به نظر برسد.

یکی از مراحل مهم در عمل زیبایی بینی با بوتاکس، اصلاح وضعیت نوک آن است. نوک بینی نقش مهمی در زیبایی، اندازه و تقارن آن دارد، و پزشک باید نقاط تزریق بوتاکس را به گونه‌ای انتخاب نماید، که اندازه آن اصلاح شده و فرم زیباتری بگیرد؛ ضمن این که عدم تقارن آن بهبود پیدا کند. جمع‌تر شدن نوک بینی برای کوچک‌تر کردن دماغ با بوتاکس لازم است.

نکته دیگر اینکه برای بینی‌های پهن، می‌توان با کمک رینوپلاستی بینی با بوتاکس، پهنای بینی را کمتر کرده، و آن را لاغرتر نشان داد! چنانچه پهنا، طول و گشادی حفره‌های بینی خفیف باشند، می‌توان با استفاده از بوتاکس کردن بینی، تمامی تغییرات یاد شده را اعمال کرده و بینی را کوچکتر کرد. اما اگر افتادگی نوک بینی شدید باشد، و یا برای لاغرتر کردن آن به پیوند استخوان یا غضروف نیاز باشد، حتما باید جراحی رینوپلاستی انجام گیرد.

آیا بعد از عمل بینی می‌شود بوتاکس کرد؟

با کمک تزریق بوتاکس به بینی و یا استفاده از فیلر به صورت همزمان، می‌توان عوارض عمل بینی باز، مانند بی‌نظمی‌های خفیف را برطرف نمود! البته روش‌های غیرجراحی، حداقل باید یک سال بعد از جراحی رینوپلاستی به کار روند، تا ورم بینی به طور کامل برطرف شده باشد. گاهی این روش‌ها جایگزین عمل بینی ترمیمی می‌شوند!

ماندگاری بوتاکس بینی

میزان ماندگاری بوتاکس بینی، به فاکتورهای متعددی بستگی دارد؛ نحوه پاسخ بدن شخص و برند Botox، از مهم‌ترین فاکتورهای موثر در این زمینه هستند. در حالت کلی، نتایج تزریق بوتاکس به بینی، ۴ تا ۶ ماه برای همه افراد ماندگاری دارد؛ اما این نتایج ممکن است تا دو سال نیز دوام آورند!

نحوه واکنش بدن به بوتاکس، بر ماندگاری آن تاثیرگذار است؛ اما برای افراد مختلف، از 4 تا 24 ماه متغیر خواهد بود!

عوارض تزریق بوتاکس به بینی

هیچ عمل زیبایی، بدون عوارض جانبی نیست؛ در مورد بوتاکس کردن بینی نیز عوارض جانبی، مانند کبودی، تورم و قرمزی در محل تزریق، اجتناب ناپذیر هستند! اما مهم‌ترین نکته، انتخاب جراح ماهر و با تجربه در این زمینه است. به هیچ عنوان نباید Botox توسط افراد عادی تزریق شود؛ ضمن اینکه پزشک جراح، موظف است از Botox با بهترین برندهای روز دنیا استفاده کند، تا احتمال بروز عوارض را به حداقل برساند.

برای افرادی که مشکلات تنفسی و ظاهری پیچیده دارند، قطعا انجام جراحی رینوپلاستی راهکار تخصصی‌تری خواهد بود؛ مخصوصا اگر بینی فرد، پوست ضخیمی داشته باشد. به همین دلیل، پزشکان ماهر و مجرب، از جمله جراحان حاضر در کلینیک جراحی بینی تهران، اغلب انجام جراحی را به افراد توصیه می‌کنند. این کار برای رسیدن به نتایج دائمی و مطمئن، بهترین راهکار خواهد بود.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *