عمل بینی طبیعی | روش‌ها، عوارض و مزایای جراحی بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی یکی از جراحی‌های زیبایی محبوب و پرطرفدار است. بینی نقش بسیار مهمی در قرینه‌سازی صورت و حفظ زیبایی و جذابیت آن دارد، به همین دلیل افراد می‌خواهند با تغییر شکل و اندازه بینی به صورت طبیعی زیبایی خود را بهبود دهند. شکل بینی در بین افراد مختلف متفاوت و متنوع است. 

این تفاوت‌ها هر کدام زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. اما چگونه می‌توان به یک جراح برای دستیابی به نتایج دلخواه اعتماد کرد؟ شما می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران با بهترین پزشکان و جراحان بینی در ارتباط باشید و قبل از هرگونه تصمیم گیری برای تغییر شکل بینی خود مشاوره‌ها و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

عمل بینی طبیعی

راهنمای جامع عمل بینی طبیعی

 برخی بیماران به دلیل تغییر بیش از حد بینی خود از نتایج عمل ناراضی هستند به خصوص افرادی که عمل بینی فانتزی و عروسکی را بدون توجه به ساختارهای کلی صورت خود انتخاب می‌کنند. بینی که بیش از حد کوچک بریده یا نوک تیز شود در مقایسه با اندازه صورت و هماهنگی با دیگر اجزای چهره چندان زیبا و خوشایند نخواهد بود. 

بنابراین هنگام انجام چنین عمل حساس و مهمی بیمار باید خواهان تغییراتی باشد که فرم کلی صورت او از طریق جراحی بینی بهبود پیدا کند، بنابراین نباید جراحی بینی فقط به دلیل الگوبرداری از شخصیت‌ها یا پیروی از مد باشد. برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه اندازه و شکلی از بینی برای هر فرد مناسب به نظر می‌رسد، قبل از هر چیز باید به یک جراح زیبایی ماهر و متخصص مراجعه کرد. فراموش نکنید بهترین تغییرات جراحی بینی به اندازه، شکل و ویژگی‌های اولیه صورت فرد بستگی دارد.

در این مقاله به بررسی نکات مهم و ضروری در رابطه با عمل بینی طبیعی پرداخته شده و  بایدها و نبایدهای این جراحی مورد بررسی قرار گرفته است اگر به دنبال انجام عمل بینی طبیعی هستید پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید به اطلاعات جامع و مفیدی در این زمینه دست پیدا کنید.  

مشخصه‌های بینی طبیعی و استاندارد

قبل از اینکه به عملی بینی طبیعی بپردازیم بهتر است در مورد ویژگی‌های بینی طبیعی بیشتر بدانید. بینی به عنوان ویژگی اصلی صورت، نقش مهمی در تعیین زیبایی چهره دارد با این وجود مشخصه‌های بینی طبیعی در مردان و زنان متفاوت است، از همین رو عمل بینی مردانه با عمل بینی زنانه نیز کمی متفاوت خواهد بود. در کل دانستن ویژگی‌های بینی طبیعی  به شما کمک می‌کند چشم انداز درستی از جراحی زیبایی خود داشته باشید. اما ویژگی‌های بینی طبیعی چیست؟  

طبق تحقیقات، چند عامل کلیدی باعث می‌شوند تا شکل بینی زیبا و جذاب شود. نظرات در مورد یک بینی زیبا و طبیعی متفاوت است. با این حال، چیزی که بینی را زیبا می‌کند همیشه هارمونی، تناسب و تقارن متعادل است. چهره‌های متقارن همیشه جذاب به نظر می‌رسند. این همان چیزی است که پزشکان در جراحی بینی به روش بسته یا جراحی بینی به روش باز به دنبال آن هستند. آنها به صورت بصری یا از طریق تصویربرداری بینی را به صورت افقی عمودی تقسیم بندی می‌کنند تا به ارزیابی دقیقی از نسبت بینی به سایر اجزای صورت دست پیدا کنند. بر اساس این تقسیم بندی‌ها یک بینی طبیعی و استاندارد باید ویژگی‌ها‌ی زیر را داشته باشد:

 • اولین و مهمترین شاخص بینی طبیعی نسبت فاصله بینی با لب‌ها و چانه است. فاصله بالای بینی تا مرکز لب باید حدود 1. 618 برابر فاصله مرکز لب تا چانه باشد.
 • بینی باید یک سوم ارتفاع کلی صورت باشد. علاوه بر این، ارتفاع بینی باید با ارتفاع بالا و پایین صورت یکی باشد. هر چه این نسبت‌ها متعادل تر باشند، جذابیت فرد بیشتر می‌شود.
 • پهنای بینی ایده آل و استاندارد برابر با یک پنجم میانی صورت است. این دقیقا باید برابر با پهنای چشم فرد باشد.
 • زاویه بین پیشانی و نوک بینی فاکتور مهم دیگری برای داشتن یک بینی نرمال است. این زاویه باید بین ۱۱۵ تا ۱۳۵ درجه باشد. در مردان زاویه تندتر و در زنان زاویه کج تر زیباتر به نظر می‌رسد.  
 • زاویه بینی در زنان باید 95-115 درجه و در مردان این زاویه باید 90-95 درجه باشد.

همچنین ضخامت پوست، زاویه بین بینی با گونه‌ها، قرار گرفتن شکل بینی در حالت نیمرخ و تمام رخ و… همگی در نشان دادن بینی به شکل طبیعی و استاندارد اثر گذار هستند.

منظور از عمل بینی طبیعی چیست؟

آشنایی با عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی می‌تواند شامل ایجاد تغییرات در قسمت‌های مختلف بینی است، البته این در افراد مختلف متفاوت است. گاهی فقط با تغییر در یکی از قسمت‌های بینی می‌توان اهداف زیبایی را به راحتی تحقق بخشید. در کل عمل بینی برای رسیدن به فرم استاندارد با ایجاد تغییراتی در عرض، نوک، قوز پشتی، زاویه و سوراخ‌های بینی همراه است. در واقع عمل بینی طبیعی به درمان و بهبود شرایط زیر کمک می‌کند:

 • آسیب بینی که ممکن است در اثر جراحت ایجاد شده باشد
 • رفع عیوب بینی که از بدو تولد وجود داشته
 • بهبود تنفس و جلوگیری از گرفتگی بینی (یک دلیل رایج برای بسیاری از ورزشکاران)
 • اصلاح یک عمل جراحی بینی بی اثر یا ناموفق که به جراحی بینی ترمیمی معروف است.

دکتر ریچارد زومالان، یکی از جراحان برتر عمل بینی طبیعی، جنبه های استراتژیک اصلی رینوپلاستی طبیعی را در موارد زیر می‌دانند:

 1. شکل دادن به غضروف در یک موقعیت آناتومیک طبیعی.
 2. حفظ غضروف کافی برای به حداقل رساندن عدم تقارن سوراخ بینی.
 3. به حداقل رساندن استفاده از گرافت های نوک بینی.
 4.  به حداقل رساندن نوک بینی برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد بینی.
 5. به حداقل رساندن میزان پایین قرار گرفتن پشتی. 
 6. ریکاوری سریع برای جلوگیری از ماندگاری بافت اسکار.
 7. حفظ غضروف کافی برای جلوگیری از کشیده شدن بیش از حد سوراخ های بینی به سمت بالا.

• مروری بر چگونگی انجام عمل بینی طبیعی

 • بیهوشی

قبل از جراحی  به بیمار بیهوشی داده می‌شود تا در طول عمل راحت بوده و دردی احساس نکنید. نوع بیهوشی (موضعی یا عمومی) با تشخیص پزشک و بسته به نوع عمل برای بیمار انتخاب می‌شود

 • ایجاد برش‌های دقیق و بدون جای زخم

در این مرحله، جراحان دو رویکرد در اختیار دارند تا به ساختار داخلی بینی راحت‌تر دسترسی داشته و تغییرات مورد نیاز را اعمال کنند. جراحی به روش باز و  بسته دو رویکرد اصلی برای انجام عمل بینی به شکل طبیعی است. در اکثر مواقع جراحی بینی به روش باز انتخاب می‌شود. این باعث می‌شود تا تغییرات بیشتری بتوان در بینی اعمال نمود، البته ممکن است نسبت به روش بسته برش‌های بیشتری روی بینی ایجاد شود، اما اگر پزشک از مهارت بالایی برخوردار باشد جای زخم باقی نخواهد ماند. در روش بسته، برش‌هایی در داخل بینی ایجاد می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای وجود ندارد و طبیعی ترین نتایج حاصل می‌شود.

 • برداشتن غضروف یا اصلاح سپتوم برای بهبود جریان هوا از طریق سوراخ‌های بینی

در بیمارانی که بینی بسیار بزرگ یا غضروفی دارند، غضروف اضافی ممکن است به طور استراتژیک برای بهبود جریان هوا از طریق سوراخ‌های بینی برداشته شود. در برخی بیماران، انحراف سپتوم ممکن است مشکل اصلی انسداد باشد. این زمانی اتفاق می‌افتد که سپتوم بینی، دیواره نازک غضروفی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند، کج یا منحنی باشد. با انحراف تیغه بینی، مشکلات تنفسی، خونریزی از بینی یا درد صورت می‌تواند ظاهر شود. سپتوم بینی را می‌توان بدون آسیب رساندن به ظاهر کلی و عملکرد بینی به حالت طبیعی اصلاح کرد.

 • بخیه کردن برش‌های داخلی

در مرحله پایانی برش‌های داخلی بخیه زده می‌شوند تا هیچ بریدگی یا زخمی باقی نماند و بنی به مرور به حالت طبیعی خود بازگردد.

نکات مهم در مورد جراحی بینی طبیعی

اگر تصمیم به انجام عمل بینی دارید بهتر است با نکات ضروری در عمل بینی طبیعی به شرح زیر آشنا شوید:
جراحی بینی یکی از سخت‌ترین عمل‌های زیبایی است. این یک عمل اضطراری نیست، برای تصمیم گیری در مورد آن و انتخاب پزشکان مجرب و متخصص وقت بگذارید. یک جراح بینی با تجربه می‌تواند شما را به اهداف زیبایی تان بسیار نزدیک کند. احتمال انجام یک عمل موفقیت آمیز بدون آموزش مناسب، تجربه و تجزیه و تحلیل دقیق جراحی بسیار کم است. مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران در این زمینه مشاور و راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

شایستگی و مهارت‌های جراحی به تنهایی همیشه تضمین کننده موفقیت نیستند. پوست بسیار ضخیم، غضروف نرم و ضعیف و عدم رعایت مراقبت‌های اصولی بعد عمل می‌تواند در دراز مدت بر نتیجه جراحی تأثیر منفی بگذارد. بنابراین در مورد همه این موارد از قبل با پزشک خود صحبت کنید. بعد از جراحی، بینی برای مدتی متورم است. بینی شما برای چندین ماه متورم خواهد شد و هیچ داروی جادویی وجود ندارد که بتواند به طور موثر این روند را تسریع بخشد. بنابراین صبر و حوصله به خرج دهید.

یک بینی خوب باید از هر نظر به ویژه در مقایسه با سایر اجزای صورت طبیعی و متقارن به نظر برسد و یک هارمونی خوب در کل چهره شما ایجاد کند. بنابراین به دنبال تغییرات زیاد بدون توجه به ظاهر کلی خود نباشید. فراموش نکنید چیزی به نام یک شکل بینی ایده آل برای همه وجود ندارد.
گاهی افراد به دلیل حساسیت زیاد ممکن است درخواست جراحی ثانویه یا ترمیمی داشته باشند اصلاح مجدد پیچیده‌تر از عمل اولیه است، بنابراین به طور شفاف و واضح اهداف خود را از زیبایی بینی در جلسات مشاوره برای پزشک خود شرح دهید.
انواع عملهای زیبایی همزمان با جراحی بینی انجام داد. انسداد بینی و مشکلات سینوسی را می‌توان همزمان در طی یک جراحی زیبایی اصلاح کرد. درک این نکته مهم است که جراحی زیبایی باید به گونه‌ای انجام شود که بر عملکرد بینی تأثیری نداشته باشد.
انجام عمل بینی طبیعی حدود ۱ تا ۲ ساعت بسته به میزان تغییرات و ساختار بینی طول خواهد کشید
بعد جراحی باید مراقبت‌های لازم مانند بالا نگه داشتن سر عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون، ترک سیگار و نوشیدنی‌های حاوی الکل و… را به خوبی مطابق دستورالعمل پزشک رعایت نمود تا نتیحه جراحی دستخوش تغییرات منفی نشود.

 

جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی طبیعی

مشاوره قبل از عمل بینی طبیعی یک ضرورت محسوب می‌شود، زیرا در طی این جلسات شرایط روحی و جسمی فرد برای انجام عمل به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن دکتر تاییدیه در مورد جراحی را خواهد داد. در جلسات مشاوره قبل عمل بینی اقدامات زیر انجام می‌شوند:


1) معاینه فیزیکی و بررسی وضعیت و استخوان بینی پزشک بر اساس وضعیت غضروف‌ها و استخوان بینی به زیباجو در مورد نتایج نهایی راهنمایی خواهد داد.

2) تصویربرداری از بینی در زوایای مختلف با تصویربرداری و اسکن‌های سه بعدی پزشک می‌تواند چشم انداز درستی از نتایج جراحی به بیمار بدهد.


3) بررسی سوابق پزشکی و سلامت عمومی زیباجو
جراحی‌ و بیماری‌های قبلی برای بررسی وضعیت سلامت بیمار در اتاق عمل بسیار ضروری هستند.


4) درخواست و بررسی آزمایش خون، نوار قلب و…
برای پیشگیری از خونریزی و هر گونه اتفاق ناخواسته در اتاق عمل آزمایش خون درخواست می‌شود. سایر آزمایشات مانند تست نوار قلب، ریه و… بر اساس وضعیت پزشکی زیباجویان نیز ممکن است درخواست شود.


5) بررسی داروها و توصیه‌های برای قطع یا از سر گیری برخی داروها
بیمار باید در مورد لیست داروهای مصرفی خود با پزشک صحبت کند. برخی داروها مانع انعقاد خون شده و خونریزی حین عمل و بعد آن به همراه خواهند داشت. همچنین ممکن است با توجه به شرایط سلامتی فرد لازم به مصرف داروهای قبل از عمل باشد.


6) بررسی شرایط روحی و میزان آمادگی بیمار برای انجام عمل
گاهی بیماران به دلیل استرس و اضطراب شدید از لحاظ روحی شرایط مناسبی برای انجام عمل نخواهند داشت. پزشک قبل از عمل در جلسات مشاوره سعی می‌کند تا فرد را از لحاظ ذهنی و روحی برای عمل آماده نماید.

چه اشخاصی نباید جراحی بینی طبیعی انجام دهند؟

با وجود تمام مزایایی که عمل بینی طبیعی دارد، اما همه افراد کاندیدای مناسبی برای انجام این جراحی نیستند. این جراحی برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:

1) افرادی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند
انجام عمل بینی طبیعی قبل بلوغ به دلیل عدم شکل‌گیری کامل غضروف‌ها و استخوان‌ها در سنین بالا می‌تواند اثر منفی در نتایج جراحی داشته باشد.
2) افرادی که کمتر از یک سال از رینوپلاستی قبلی‌شان گذشته باشد
انجام عمل ثانویه قبل از زمان بهبودی کامل میتواند با عوارض جدی مانند کبودی دور چشم، تورم طولانی مدت و… همراه باشد.
3) زنانی که کمتر از دو ماه از زایمان طبیعی آنها گذشته باشد
از آنجا که ورم بارداری بعد از زایمان مدتی طول می‌کشد تا از بین برود این می‌تواند باعث شود تا ورم بینی برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد. از همین رو بهتر است حداقل تا ۶ ماه بعد از زایمان عمل بینی انجام ندهید.
4) افرادی که شرایط پزشکی خاص دارند
جراحی بینی برای بیماران هموفیلی، افراد دچار مشکل انعقاد خون و اختلالات خونریزی، بیماران دیابتی و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن قلبی و ریوی توصیه نمی‌شود.

تفاوت جراحی بینی طبیعی با فانتزی

عمل بینی فانتزی یا طبیعی کدام یک برای من بهتر است؟ چه تفاوتی بین این دو جراحی وجود دارد؟  

اینکه کدام نوع جراحی برای شما مناسب است تا حد زیادی به ساختار چهره و اجزای مختلف صورت شما بستگی دارد. تنها به صرف تبلیغات تلویزیونی، پیروی از یک سبک خاص یا علاقه به چهره یک شخصیت محبوب نباید باعث شود تا شما یک تصمیم کورکورانه برای زیبایی چهره خود بگیرید. این می‌تواند باعث میشود تا هر وقت که در آینه نگاه می‌کنید از تصمیم خود احساس تاسف و پشیمانی نمایید. اما تفاوت جراحی بینی طبیعی با فانتزی چیست؟

 • اندازه سوراخ‌های در بینی فانتزی شاید یکی از مهمترین مشخصه‌های این نوع بینی باشد. سوراخ‌های بینی در عمل فانتزی به صورت غیر طبیعی کوچک می‌شوند تا فرم بینی شکل عروسکی‌تری به خود بگیرد، در حالی که در عمل طبیعی تغییرات تنها برای متقارن کردن و کوچک کردن سوراخ‌ها به شکل طبیعی و استاندارد است.  
 • پره‌های بینی در عمل طبیعی کاملاً تغییر نمی‌کند و جمع نمی‌شوند در حالی که در عمل فانتزی به خصوص در بینی‌های گوشتی غضروف زیادی باید از این بخش برداشته شده یا به آن پیوند زده شود.
 • ایجاد قوس در بخش انتهایی بینی فانتزی یکی دیگر از تفاوت‌های آن با بینی طبیعی است. زاویه نیمرخ بینی فانتزی به صورت سر بالا دیده می‌شود. در بینی طبیعی پشت بینی صاف خواهد شد بدون آنکه بیش از اندازه معمول تغییر کرده یا کوچک شود. از زاویه نیمرخ هم بینی طبیعی معمولی به نظر می‌رسد.  
 • زاویه بین لب بالا و بینی در عمل فانتزی حدود ۱۰۵ درجه خواهد شد، در حالی که در جراحی بینی طبیعی این زاویه حدود ۹۰ تا ۹۵ درجه تغییر داده می‌شود.

جراحی بینی طبیعی بهتره یا نیمه فانتزی

امروزه برخلاف گذشته بینی عروسکی محبوبیت زیادی ندارد. با این وجود برخی افراد می‌خواهند بعد از عمل بینی تغییرات چشمگیری نسبت به بینی طبیعی در صورت خود داشته باشند. برای این افراد عمل بینی نیمه فانتزی پیشنهاد می‌شود. عمل بینی فانتزی ترکیبی از جراحی بینی طبیعی و فانتزی محسوب می‌شود که در آن سعی شده تا علاوه بر حفظ تناسب، اندازه و شکل بینی به صورت طبیعی و استاندارد، نوک بینی قوسی شبیه به بینی فانتزی البته با انحنا کمتر داشته باشد. در این روش غضروف‌های بینی برخلاف مدل عروسکی کمتر نیاز به تغییر دارند و این باعث می‌شود تا در طولانی مدت احتمال افتادگی نوک بینی نیز کمتر باشد.

بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد عمل بینی نیمه فانتزی، فانتزی یا طبیعی بهتر است با پزشک متخصص مشورت نمایید. به طور معمول جراحی بینی نیمه فانتزی و عروسکی برای افرادی که دارای بینی‌های گوشتی درشت هستند ممکن است با نتایج صد درصدی همراه نباشد. ضخامت بالای پوست و غصروف‌های ضعیف می‌توانند نتایج عمل راحت تا توسط بهترین جراحان تحت تاثیر قرار دهند. واقع بین بودن و اعتماد به جراح به طور حتم بهترین نتایج را برای شما به همراه خواهد داشت.

بهترین زمان برای عمل بینی طبیعی

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که زیباجویان قبل از اقدام به جراحی بینی می‌پرسند این است که بهترین زمان برای عمل بینی طبیعی کی است؟ چه سنی برای انجام جراحی بینی مناسب‌تر است؟ این یک سوال کلی است و پاسخ به آن نیازمند بررسی همه جانبه عوامل موثر در این زمینه است. برا‌ی تعیین بهترین زمان برای عمل بینی طبیعی باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • بلوغ جسمی

همانطور که قبلاً ذکر شد بهترین زمان عمل بینی زمانی است که رشد جسمی فرد کامل شده باشد و به اصطلاح به بلوغ رسیده باشد. بلوغ جسمی در دخترها تا سن ۱۴ سالگی و در پسرها تا سن 16 سالگی ادامه خواهد داشت. البته این یک عدد نسبی است. نوع نژاد، فرهنگ، تغذیه، مکان جغرافیایی و… می‌تواند بر سن بلوغ تاثیر بگذارد.

 • بلوغ فکری

علاوه بر بلوغ جسمی، بلوغ فکری نیز فاکتور مهم دیگری برای انجام عمل بینی طبیعی است. گاهی ممکن است به صورت کاملاً احساسی، رقابت با همسالان، داشتن اعتماد به نفس پایین فرد تصمیم به ایجاد تغییراتی در ظاهر خود داشته باشد که بعدها این باعث پشیمانی و کاهش اعتماد به نفس او شود.

 • عدم ابتلا به بیماری‌های خاص و یا پشت سر گذاشتن دوره درمان

موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که اگر  از بیماری خاصی رنج می‌برید و تحت درمان هستید باید تا پایان درمان بیماری خود صبر کنید. اقدام عجولانه برای عمل بینی قبل از پایان درمان بیماری‌های خاص می‌تواند با عوارض جدی همراه باشد، بنابراین در مورد بیماری خود با پزشک صحبت کنید و تا زمانی که شرایط به صورت کامل تحت کنترل در نیامده از اقدام برای عمل خودداری نمایید.  

• بهترین فصل برای انجام عمل بینی طبیعی

انجام عمل بینی طبیعی در فصول سرد انتخابی مفید و سودمند برای شما خواهد بود. در ماه‌های زمستان، تعامل اجتماعی کم است و افراد تمایل دارند زمان بیشتری را در خانه خود بگذرانند. از آنجایی که روزها  کوتاه‌تر هستند، می‌توانید به راحتی در خانه استراحت کرده و بخوابید.  

همچنین در ماههای سرد سال به ویژه زمستان کمتر در معرض نور خورشید قرار خواهید گرفت. نور خورشید می‌تواند باعث ایجاد مشکلات رنگدانه در بینی شما در طول فرآیند بهبودی شود، بنابراین باید بینی خود را به خصوص از اشعه‌های خورشید دور نگه دارید. در ماه‌های زمستان، می‌توانید این فرآیند را راحت‌تر پشت سر بگذارید و از بینی خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. با تنظیم دوره نقاهت خود در تعطیلات رسمی زمستان می‌توانید زمان بیشتری را در خانه سپری کنید.

روش‌های جراحی بینی طبیعی

انواع روش‌های جراحی بینی چیست؟ جراحی بینی طبیعی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود:

1) جراحی به روش باز

در این تکنیک پزشک با ایجاد برش‌هایی قسمت‌های مختلف بینی را به صورت زیر تغییر می‌دهد:

قسمت بالایی بینی

رایج ترین تغییراتی که می‌توان در بینی برای رسیدن به فرم نرمال  ایجاد کرد، مربوط به قسمت بالایی بینی است. این باعث کاهش برآمدگی و باریک کردن بینی پهن میشود. از طرفی مساوی کردن ارتفاع استخوان‌های بینی با زاویه بین بالای بینی و پیشانی باعث ایجاد بینی صاف می‌شود که اکثر بیماران آن را مطلوب می‌دانند. کوچک کردن بیش از حد استخوان ممکن است باعث فرورفتگی شود و هم غیرطبیعی به نظر برسد. این همچنين  باعث می‌شود پایین بینی بیش از حد بزرگ به نظر برسد و از طرفی جریان هوا در بینی محدود شود.  

قسمت میانی بینی

این قسمت از غضروف‌های انعطاف‌پذیری ساخته شده که از استخوان‌های بینی به سمت نوک آن ادامه می‌یابند. قسمت مرکزی سپتوم است که یک غضروف مستطیل شکل است و در بین سوراخ‌های چپ و راست بینی قرار دارد و تا عمق حفره بینی امتداد می‌یابد. در هر طرف سپتوم منحنی کوچکی از غضروف به نام غضروف جانبی بالایی وجود دارد که به باز نگه داشتن راه هوایی بینی کمک می‌کند. بهتر است که قسمت میانی بینی از نظر ارتفاع برابر با استخوان‌های بینی باشد. در حین جراحی برای کاهش برآمدگی یا انحنای این ناحیه، جراح باید از حذف بیش از حد غضروف در این ناحیه خودداری کند تا تنفس دچار مشکل نشود.   گاهی اوقات بینی میانی نیاز به حمایت از گرافت‌های غضروفی خاص از طریق پیوند دارد تا راه هوایی باز نگه داشته شده و بینی صاف به نظر برسد.

نوک بینی

انتهای بینی از دو غضروف پیچ خورده C شکل تشکیل شده که نوک و لبه بینی را شکل می‌دهند. بیشتر زیبایی بینی به اندازه، شکل و برآمدگی نوک بینی بستگی دارد. شما می‌توانید با جراح خود در مورد تغییرات نوک بینی مشورت کنید. نوک بینی باید در یک خط و برابر با ارتفاع خط نیم رخ از نمای جانبی باشد و شاید کمی بیشتر از آن بیرون بیاید. اگر نوک بینی آویزان باشد یا کمتر بیرون زده باشد، خمیده یا قلاب شده به نظر میرسد. اگر مقدار زیادی از غضروف نوک بینی برداشته شود، این می‌تواند باعث شود تا نوک بینی بیش از حد به سمت بالا کشیده شود. تنظیم درست نوک به دقت زیادی نیاز دارد. اینجاست که تجربه جراح بینی اهمیتن پیدا میکند.  

نکته مهم: پوست بینی در افراد مختلف ضخامت متفاوتی دارد. ضخامت پوست در تعیین اینکه چه تغییراتی می‌تواند در طول جراحی ایجاد شود بسیار مهم است. برخی از بیماران پوست بینی بسیار ضخیم و چرب دارند. این امر دستیابی به تغییرات قابل توجه در شکل، به خصوص نوک را بسیار دشوار می‌کند. سایر بیماران پوست بسیار نازکی دارند که هر تغییر جزئی در آن قابل مشاهده است.  

2) جراحی به روش بسته

در جراحی عمل بینی طبیعی به روش بسته برش‌ها در داخل بینی زده می‌شوند و سپس پوست به آرامی بالا برده می‌شود تا ساختار بینی نمایش داده شود. این تکنیک میدان دید محدودتری در اختیار پزشک قرار خواهد داد، بنابراین نمی‌توان تغییرات خیلی زیادی را اعمال نماید. جراحی به روش بسته برای افرادی که به با تغییرات جزئی نیز می‌توانند به اهداف زیبایی خود دست پیدا کنند یک راهکار مفید و سودمند است، زیرا دوره نقاهت و بهبودی کمتری نسبت به جراحی باز دارد.

2) جراحی به روش بسته
در جراحی عمل بینی طبیعی به روش بسته برش‌ها در داخل بینی زده می‌شوند و سپس پوست به آرامی بالا برده می‌شود تا ساختار بینی نمایش داده شود. این تکنیک میدان دید محدودتری در اختیار پزشک قرار خواهد داد، بنابراین نمی‌توان تغییرات خیلی زیادی را اعمال نماید. جراحی به روش بسته برای افرادی که به با تغییرات جزئی نیز می‌توانند به اهداف زیبایی خود دست پیدا کنند یک راهکار مفید و سودمند است، زیرا دوره نقاهت و بهبودی کمتری نسبت به جراحی باز دارد.

 

چگونه بهترین جراح عمل بینی طبیعی را انتخاب کنیم؟

انتخاب جراح برای انجام عمل بینی طبیعی کار نسبتا دشواری است. زیرا زمانی می‌توانید به یک پزشک مراجعه کنید که از توانایی‌ها و دانش وی اطمینان داشته باشید. با توجه به اینکه آشنایی با همه پزشکان این حوزه برای یک شخص خاص امکان‌پذیر نیست، بنابراین شما می‌توانید از یک مرجع مطمئن در این باره کمک بگیرید.

کلینیک بینی تهران با بررسی دانش و توانایی پزشکان جراح بینی، مرجع خوبی در این باره خواهد بود. در واقع، شما می‌توانید با ارتباط مستقیم با تیم کلینیک جراحی بینی تهران درباره پزشکان مختلف تحقیق به عمل آورید. اعضای این تیم می‌توانند بر اساس شرایط و هدف شما از جراحی، بهترین پزشک را برای عمل بینی طبیعی به شما معرفی کنند.

سوالات متداول

در عمل بینی طبیعی هدف اصلی رفع نواقص ظاهری است. همچنین، جراح در تلاش است تا توازن بینی با اجزای چهره برقرار گردد.

در عمل بینی طبیعی تنها اصلاحاتی بر روی ساختار بینی انجام می‌گیرد. به طوری که شکل کلی بینی حفظ شده و ظاهر آن کاملا طبیعی خواهد بود. اما در عمل بینی فانتزی تراش‌های زیادی بر استخوان و غضروف بینی اعمال می‌گردد. این موضوع باعث تغییر شکل کلی بینی شده و به هیچ عنوان طبیعی به نظر نخواهد رسید.

معمولا نتیجه عمل بینی طبیعی نیازی به ترمیم ندارد. با این حال، در صورت نیاز می‌توانید با یک پزشک ماهر در این باره مشورت نمایید.

برای اطلاع از قیمت عمل بینی طبیعی در تهران می‌توانید با کلینیک جراحی بینی تهران تماس بگیرید.