جراحی بینی استخوانی چگونه به تغییر شکل بینی کمک میکند؟ دلایل و چگونگی انجام آن

جراحی بینی استخوانی یعنی یک بینی که ساختار استخوانی دارد و ظاهر بینی به نوعی به نظر میرسد که اسکلت زیرین آن قابل تصور است. این بینی ها معمولا پوستی نازک دارند و نتیجه جراحی بینی استخوانی معمولا بهتر از فرم های دیگر بینی است. قبل از اقدام برای جراحی با مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید تا به اطلاعات لازم در این زمینه دست پیدا کنید. 

جراحی بینی باز

عکس قبل و بعد عمل بینی استخوانی توسط پزشکان ما

محتوا نمایش

پوست بینی استخوانی نسبت به بینی گوشتی ظریف‌تر و نازک تر است. از همین رو بعد از اعمال تغییرات و جراحی روی نقاط آسیب دیده و ناهنجار بینی راحت‌تر می‌توان پوست را روی فرم جدید بینی همپوشانی کرد. این یک ویژگی مهم است که باعث می‌شود تا افراد بتوانند بهتر به مدل بینی انتخابی بر اساس سلیقه خود دست پیدا کنند. بنابراین اگر هنگام ایستادن مقابل آینه برآمدگی استخوان روی بینی زیبایی چهره شما را تحت تاثیر قرار داده یا احساس می‌کنید به دلیل بافت استخوانی بزرگ، بینی شما نسبت به دیگر اعضای صورتتان نامتقارن و ناهماهنگ به نظر می‌رسد می‌توانید برای جراحی بینی استخوانی اقدام نمایید. از طریق این جراحی شما خواهید توانست هارمونی و تقارن بهتر بین بینی با سایر اعضای چهره ایجاد نمایید. از طرفی اگر شکل نامتقارن بینی باعث مشکلات تنفسی، سینوزیت، تشدید آلرژی و… شده با انجام این عمل خواهید توانست علاوه بر زیبایی صورت به بهبود سلامت خود نیز کمک کنید.
این مقاله با هدف آگاهی بخشی در مورد جراحی بینی استخوانی نگارش شده است و سعی شده تا تمام نکات جذاب و کلیدی در مورد این نوع رینوپلاستی برای شما آورده شود پس با ما همراه باشید.

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

تناسب بین اجزای مختلف چهره نقش موثری بر زیبایی افراد دارد. در این میان، اندازه بینی و تناسب آن با سایر قسمت های صورت، در زیبایی چهره تاثیر ویژه ای خواهد گذاشت. به همین دلیل، بسیاری از افراد، بزرگ بودن بیش از اندازه بینی خود را به عنوان یک نقص تلقی می کنند. در نتیجه برای اصلاح اندازه بینی و ایجاد تناسب بین این عضو صورت با قسمت های دیگر به دنبال راهکار مناسب خواهند بود. انجام عمل بینی یا عمل رینوپلاستی، مناسب ترین راه برای اصلاح شکل بینی به حساب می آید.

بینی هر فرد از غضروف، استخوان و پوست تشکیل شده است. ضخامت پوست بینی نوع آن را تعیین می کند. در واقع، بینی می تواند گوشتی یا استخوانی باشد. انواع عمل بینی نیز به نوع ساختار بینی افراد بستگی دارد. 

مهم ترین مساله در اقدام برای عمل بینی، انتخاب بهترین پزشک جراح بینی می باشد. در واقع، با توجه به اینکه ساختار داخلی بینی پیچیدگی های خاص خود را دارد، بنابراین جراحی آن ظرافت و دقت زیادی می طلبد. هر چه مهارت و تجربه پزشک بیشتر باشد، تغییرات ایجاد شده در حین جراحی رینوپلاستی، حساب شده تر و نتیجه حاصل از آن رضایت بخش تر خواهد بود. همچنین، تبحر یک پزشک کمک می کند تا عوارض جراحی بینی به حداقل برسد.

جراحی بینی استخوانی چیست؟

جراحی بینی استخوانی از انواع عمل بینی به حساب می آید که نتیجه آن به مهارت پزشک بستگی دارد. به طور کلی، ساختار بینی هر فرد در یکی از گروه های استخوانی یا گوشتی قرار می گیرد. البته حالت هایی نیز به صورت بینابین وجود دارد. با این حال، معمولا ساختار بینی هر فرد به یکی از این دو حالت متمایل می شود. تفاوت بینی استخوانی و بینی گوشتی به نازکی یا ضخیم بودن پوست بینی مربوط می گردد. در ساختار بینی استخوانی، ضخامت پوست به طور قابل توجهی از بینی گوشتی کمتر است. 

در عمل رینوپلاستی، استخوان، غضروف و پوست بینی به صورت همزمان تغییر می کنند. با توجه به نازک بودن پوست بینی استخوانی، انجام جراحی بر روی این نوع بینی ساده تر از جراحی بینی گوشتی خواهد بود. البته منظور از ساده بودن، کمتر بودن چالش های جراحی رینوپلاستی است. ممکن است بتوان علت این مساله را به فرم دهی ساده‌تر و شکل پذیری بهتر بینی استخوانی مربوط دانست.

جراحی بینی استخوانی چیست

چرا باید جراحی بینی استخوانی انجام دهم؟

رینوپلاستی نوعی جراحی پلاستیک بینی است که به شما امکان می‌دهد ظاهر بینی خود را به روش‌های مختلفی تغییر دهید. بسیاری از افراد دارای بینی استخوانی نسبت به اندازه یا شکل بینی خود آگاه هستند و می‌خواهند آن را تغییر دهند. جراحی بینی استخوانی این فرصت را به شما می‌دهد. در زیر دلایل اصلی برای انجام رینوپلاستی استخوانی آورده شده است:

1-     افزایش اعتماد به نفس 

شکی نیست که بهبود ظاهر می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس شما کمک زیادی کند. این ویژگی باعث می‌شود تا افراد هنگام قرار گرفتن در رویدادهای اجتماعی و گفتگو‌های کاری اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. جراحی بینی استخوانی به شما این امکان را می‌دهد تا بدون نگرانی یا احساس خجالت از چهره خود با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حضور داشته باشید. بنابراین رینوپلاستی استخوانی می‌توان علاوه بر بهبود مشکلات فیزیکی به سلامت ذهن و روان شما نیز کمک کند.

2-     بهبود مشکلات تنفسی

بسیاری از افراد  از این موضوع شکایت دارند که شکل بینی آنها باعث  شده تا دچار مشکلات تنفسی شوند.  از طریق عمل بینی طبیعی می‌توان به بهبود این شرایط کمک کرد تا تنفس آسان‌تر شود. مشکلات تنفسی ناشی از ناهنجاری در بینی‌های استخوانی مانند انحراف سپتوم می‌تواند باعث انسداد راه‌های هوایی شود به ویژه وقتی فرد از یک بیماری آلرژیک رنج می‌برد، مشکلات انسدادی می‌تواند به بدتر شدن شرایط کمک کند.

3-     اصلاح شکستگی بینی

اگر بینی شما در اثر تصادف یا هر حادثه‌ای شکسته و از ظاهر آن ناراضی هستید یا حتی این آسیب باعث انسداد راه‌های هوایی بینی شما شده از طریق جراحی بینی استخوانی می‌توانید به اصلاح این شرایط کمک نمایید.

4-     ایجاد تقارن در سوراخ‌های بینی

در برخی افراد علاوه بر ناهنجاری‌های استخوانی ممکن است سوراخ‌های بینی بسیار بزرگ یا نامتقارن به نظر برسند. این باعث می‌شود تا شکل کلی بینی غیر طبیعی شده و اثرات منفی بر روی زیبایی فرد داشته باشد. انجام عمل بینی نیمه فانتزی یا طبیعی به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر اصلاح تیغه و قوز بینی، سوراخ‌های بینی را نیز به شکلی هماهنگ و متقارن کوچک کنید. 

5-     رفع قوز روی بینی

داشتن قوز روی بینی یکی از دلایل بسیار رایجی است که باعث می‌شود افراد برای جراحی زیبایی بینی استخوانی اقدام کنند . در اکثر موارد برای از بین بردن قوز بینی نیازی به شکستن استخوان بینی  نیست. با سوهان کشیدن و حتی تراشیدن جزئی نیز می‌توان قوز بینی را اصلاح نمود. 

6-     صاف کردن تیغه بینی و رفع کجی آن

کجی بینی ممکن است در اثر آسیب ایجاد شود، اما گاهی اوقات این یک مشکل ژنتیکی است. در هر صورت، کجی بینی می‌تواند تقارن چهره شما را از بین ببرد. جراحی زیبایی بینی روشی عالی برای اصلاح این مشکل است.

7-     ایجاد تعادل بین بینی و سایر اجزای صورت

بینی برجسته ترین ویژگی صورت شماست، بنابراین می‌تواند تفاوت زیادی در ظاهر کلی شما ایجاد کند. اگر می‌خواهید تعادل اجزای صورت خود را بهبود ببخشید، جراحی بینی استخوانی به شما کمک خواهد کرد. داشتن فرم مناسب برای بینی می‌تواند به تعادل سایر ویژگی‌های صورت شما کمک کند و باعث شود تا جذاب تر به نظر برسید.

هدف از انجام جراحی بینی استخوانی چیست؟

یکی از مهم ترین اهداف جراحی بینی استخوانی، برطرف کردن نقص های ظاهری بینی است. در عمل بینی استخوانی مواردی مانند قوز بینی یا افتادگی نوک بینی اصلاح می شود.

بینی بسیاری از افراد، مخصوصا مردان، اصطلاحا بینی عقابی نامیده می شود. برای اصلاح ساختار بینی در این گونه افراد باید از عمل رینوپلاستی بینی استخوانی استفاده کرد. در این نوع جراحی، ممکن است آقایان برای اصلاح ساختار بینی خود از روش عمل بینی مردانه استفاده کنند. به این معنا که پزشک جراح با کمترین میزان تغییر در ساختار بینی، شکل آن را اصلاح نماید.

مساله دیگری که می تواند انجام جراحی بینی استخوانی را ضروری سازد، وجود نقص های عملکردی در بینی است. بسیاری از افراد به دلایل مختلف از جمله ناهنجاری های مادرزادی، پولیپ بینی یا شکستگی های ناشی از ضربه و تصادفات، دچار اختلالات تنفسی می‌شوند. این مساله می تواند در طولانی مدت بر کیفیت زندگی افراد اثر بگذارد. به این ترتیب، انجام عمل رینوپلاستی بینی استخوانی برای این گونه افراد ضرورت پیدا خواهد کرد.

ممکن است سوراخ های بینی افراد خیلی پهن، خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشند. حتی گاهی سوراخ های بینی بیش از حد به سمت بالا متمایل هستند. افرادی که این گونه نقص های ظاهری را در بینی خود مشاهده می کنند، می توانند برای انجام جراحی بینی استخوانی خود اقدام کنند.

آیا با انجام جراحی بینی استخوانی می‌توان بینی خود را به شکل دلخواه تغییر داد؟

بسیاری از افراد از فرم بینی استخوانی خود ناراضی هستند، به این دلیل که احساس می‌کنند بینی آنها بیش از حد پهن یا باریک است و یا اینکه شکل نوک بینی خود را دوست ندارند. در هر صورت، جراحی بینی استخوانی می‌تواند تغییرات چشمگیری برای شکل بینی شما به همراه داشته باشد. 

هنگام انجام جراحی تغییر شکل بینی، داشتن انتظارات واقع بینانه مهم است. جراحان ماهر بینی مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی می‌تواند ظاهر بینی شما را به طور قابل توجهی تغییر دهد، اما فراموش نکنید همچنان باید بر اساس نوع بینی تغییرات را انجام دهند، بنابراین باید انتظارات واقع بینانه داشته باشید. البته جای نگران نیست در بیشتر موارد پزشکان متخصص و مجرب می‌توانند نتایج  بینی استخوانی را متناسب با سلیقه بیمار تغییر دهند. 

هدف از انجام جراحی بینی

با انجام جراحی بینی استخوانی چه فرم و مدلی میتوان به بینی داد؟

انتخاب تکنیک مناسب برای رینوپلاستی به سلیقه افراد بستگی دارد. برخی افراد فقط به دنبال ایجاد تغییرات به شکل طبیعی و نرمال روی بینی و صورت خود هستند و برخی دیگر نیز فراتر رفته و می‌خواهند تغییرات چشمگیری روی بینی خود داشته باشند. جراحی بینی گوشتی و استخوانی می‌تواند به شما کمک کند تا به فرم و مدل دلخواه دست پیدا کنید اما آنچه که مهم است این است که قبل از انتخاب هر  تکنیکی باید به نوع بینی و تناسب آن با سایر اجزای صورت خود نیز توجه نمایید. 

بینی استخوانی نسبت به بینی گوشتی برای انجام اصلاحات و تغییرات چشمگیر مناسب‌تراست، زیرا این بینی غضروف‌های محکمی داشته که به راحتی به فرم دلخواه در می‌آیند و کمتر نیاز به حذف یا پیوند غضروفی خواهد بود. از طرف ظرافت و نازکی پوست بینی، جراحی رینوپلاستی با چالش کمتری مواجه خواهد بود. بنابراین افرادی که دارای بینی استخوانی هستند بهتر می‌توانند فرم بینی خود را به شکل عروسکی یا فانتزی تغییر دهند. در این مدل روی تیغه بینی قوسی ایجاد می‌شود طوری که نوک بینی کمی سر بالا به نظر برسد. به دلیل وجود غضروف‌های محکم در قسمت نوک بینی استخوانی تغییر شکل نوک و سوراخ‌های بینی راحت‌تر انجام خواهد شد. اگر به دنبال تغییرات کمتر هستید عمل بینی نیمه فانتزی و طبیعی نیز با جراحی بینی استخوانی نتایج عالی و موفقیت آمیزی خواهد داشت.

مزایای انجام جراحی بینی استخوانی چیست؟

به طور کلی، انجام هر گونه عمل زیبایی بینی می تواند به تناسب اجزای چهره کمک کند. رفع مشکلات ظاهری بینی نقش مهمی در افزایش اعتماد به نفس افراد خواهد داشت. از مزایای جراحی بینی استخوانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تغییر چهره افراد و افزایش تناسب بین اجزای چهره
 • تغییر شکل بینی و بهبود اندازه آن متناسب با اجزای چهره
 • رفع مشکلات تنفسی بیمار
 • برطرف کردن ناهنجاری های مادرزادی و غیر مادرزادی مانند انحراف سپتوم
 • از بین بردن آثار شکستگی ناشی از ضربه یا تصادف

چه کسانی به انجام جراحی بینی استخوانی درمانی نیاز دارند؟

هر فردی که بینی استخوانی داشته باشد می تواند برای عمل رینوپلاستی بینی استخوانی اقدام کند. با این حال، وجود برخی نقص ها، انجام جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی را الزامی می کند. از جمله افرادی که به عمل رینوپلاستی بینی استخوانی نیاز دارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افراد مبتلا به ناهنجاری های تنفسی مادرزادی
 • افرادی که در تیغه بینی آن ها انحراف وجود دارد
 • کسانی که به هر دلیلی دچار انسداد مجاری تنفسی شده اند
 • اشخاصی که بینی آن ها در اثر شکستگی، نقص ظاهری پیدا کرده است
 • برای بازیابی عملکرد تنفسی پس از مواردی مانند سرطان، سوختگی، صدمات تروماتیک یا هر نوع بیماری دیگر
چه کسانی به جراحی بینی استخوانی نیاز دارند؟

چه کسانی می توانند برای جراحی بینی استخوانی داوطلب باشند؟

درمان هر یک از ناهنجاری های بینی از طریق انجام رینوپلاستی بینی استخوانی شرایط خاص خود را دارد. برای مثال لازم است سن فرد به حدی برسد که رشد بینی کامل شده باشد. از سوی دیگر، شخصی می تواند برای عمل رینوپلاستی اقدام کند که از شرایط جسمانی خوبی برخوردار باشد. همچنین افراد سیگاری به هیچ عنوان نمی توانند برای عمل رینوپلاستی اقدام کنند. مگر آنکه به مدت طولانی قبل از جراحی رینوپلاستی، کشیدن سیگار را ترک نمایند.

قبل از جراحی بینی استخوانی چه باید کرد؟

اولین گام برای اقدام جهت انجام جراحی بینی استخوانی، مشاوره با یک پزشک مجرب و معتبر است. جراحی بینی استخوانی را یک متخصص جراحی زیبایی یا متخصص گوش و حلق و بینی می تواند انجام دهد. بنابراین لازم است قبل از اقدام برای جراحی به دنبال انتخاب بهترین و معتبرترین جراحان باشید.

پس از انتخاب جراح مورد نظر خود، طی یک جلسه مشاوره خواسته خود را با او در میان بگذارید. در جلسه مشاوره، پزشک پس از بررسی ساختار صورت بیمار و انجام معاینات فیزیکی اولیه، اطلاعات کافی را در اختیار بیمار قرار می دهد. ممکن است لازم باشد از طریق انجام تصویربرداری های تخصصی، ساختار استخوانی صورت به شکلی دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد.

فرد متقاضی جراحی بینی استخوانی در جلسه مشاوره، کلیه انتظارات خود را به پزشک اعلام می کند. برای مثال، خواسته بیمار درباره هدف از عمل بینی باید در جلسه مشاوره مورد بحث قرار گیرد. معمولا خواسته افراد درباره نتیجه عمل در یکی از گروه های زیر قرار خواهد گرفت:

در صورتی که پزشک و بیمار برای انجام جراحی بینی استخوانی به توافق برسند، پزشک جراح انجام آزمایش هایی را برای بیمار تجویز خواهد کرد. انجام انواع آزمایش های بالینی کمک می کند تا پزشک وضعیت سلامت عمومی شخص را بررسی نماید. لازم است در جلسه مشاوره، هر گونه سابقه پزشکی یا مصرف داروهای خاص را به پزشک خود اطلاع دهید.

انواع روش های جراحی بینی استخوانی کدامند؟

جراحی بینی استخوانی نیز مانند جراحی بینی گوشتی با دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته قابل انجام است. در ادامه به توضیح بیشتری درباره این روش ها می پردازیم.

جراحی بینی باز

جراحی بینی استخوانی با روش جراحی باز شامل برش هایی است که در بیرون از محیط بینی ایجاد می گردد. در عمل بینی باز، پل باریکی که بین دو حفره بینی قرار گرفته است، برش می خورد. پس از بلند کردن پوست از روی غضروف و استخوان بینی، تغییرات لازم ایجاد می شود. در نهایت ناحیه برش خورده به جای اول برگردانده شده و بخیه می گردد.

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته به معنای ایجاد برش های جراحی از درون بینی است. این روش جراحی کمترین جای زخم را به جای می گذارد. از این روش جراحی عمدتا برای کوچک کردن اندازه بینی استفاده می شود. با این حال، تشخیص اینکه آیا فرد می تواند از روش عمل بینی بسته برای عمل بینی استخوانی خود استفاده کند یا خیر، به نظر پزشک و ویژگی های چهره وی بستگی خواهد داشت.

نحوه عمل جراحی بینی استخوانی چگونه است؟

یکی از مهم ترین موارد موثر در انتخاب نحوه عمل بینی، نوع ساختار آن است. در جراحی بینی استخوانی از هر یک از روش های جراحی بینی باز یا جراحی بینی بسته می توان استفاده نمود. تشخیص بهترین روش جراحی برای انجام عمل بینی به نظر پزشک معالج بستگی دارد. البته مواردی مانند شرایط بیمار و ویژگی های صورت شخص نیز بر این موضوع تاثیر گذار است. در ادامه به توضیح نحوه عمل رینوپلاستی بینی استخوانی می پردازیم. البته فیلم جراحی بینی استخوانی را می توانید در قسمتی از این صفحه مشاهده کنید.

بیهوشی برای جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی را می توان یک عمل سرپایی دانست. به طوری که فرد در روز جراحی می تواند به منزل باز گردد. نوع بیهوشی بر اساس شرایط بیمار و نظر پزشک انتخاب می شود. جراحی بینی استخوانی را می توان با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام داد. در روش بیهوشی عمومی فرد به طور کامل به خواب می رود. در حالی که در عمل بینی با بی حسی موضعی، تنها ناحیه بینی بی حس خواهد شد. در روش دیگری نیز بیمار از طریق تزریق مواد آرام بخش داخل وریدی در حالت خواب و بیدار قرار می گیرد. این روش عمدتا در یک بیمارستان یا کلینیک مجهز انجام خواهد گرفت.

ایجاد برش در ناحیه تحت جراحی

جراحی بینی استخوانی به روش رینوپلاستی بسته یا رینوپلاستی باز انجام می شود. بر همین اساس، برش جراحی بینی می تواند به ترتیب در داخل حفره های آن یا روی پایه بینی ایجاد گردد. در عمل بینی باز پس از ایجاد برش، پوست روی بینی که غضروف و استخوان ها را می پوشاند به سمت بالا برداشته می شود.

تغییر در ساختار بینی استخوانی

برای تغییر شکل یا اصلاح وضعیت بینی لازم است غضروف و استخوان های اضافی آن تراشیده شود. تغییرات ایجاد شده باید به صورت ظریف و جزئی انجام گیرد تا در نهایت بینی شکل جدیدی به خود بگیرد.

در حین جراحی ممکن است جراح، سپتوم (تیغه برآمده وسط بینی) انحرافی را نیز اصلاح کند. میران تغییرات ایجاد شده در بینی به نظر بیمار و مدل درخواستی وی بستگی دارد. در صورتی که هدف از عمل بینی انجام جراحی بینی ترمیمی باشد، ساختار آن تغییر چندانی نخواهد کرد. بیشترین تغییر می تواند در جراحی بینی فانتزی و عروسکی ایجاد گردد.

بستن محل جراحی

پس از ایجاد تغییرات مورد نیاز، پوست ناحیه بینی به جای خود باز می گردد. محل برش های ایجاد شده باید به کمک بخیه های کوچک و ظریف در جای خود ثابت شوند. پزشک جراح در حین بستن محل جراحی می تواند حفره های بینی را تنگ تر یا گشادتر از حالت معمول در نظر بگیرد.

عمل رینوپلاستی بینی استخوانی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان مورد نیاز برای انجام انواع عمل بینی متفاوت است. همچنین، با توجه به ساختار بینی فرد و میزان تغییرات مورد نیاز آن، جراحی بینی استخوانی می تواند طولانی مدت یا کوتاه باشد. در هر حال، انجام رینوپلاستی بینی به طور میانگین بین یک تا سه ساعت طول می کشد. هر چه ناهنجاری های موجود در ساختار بینی بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری برای اصلاح آن ها لازم است. همچنین بسته به اینکه هدف از انجام جراحی، عمل بینی طبیعی یا عمل بینی نیمه فانتزی باشد، مدت زمان جراحی متغیر خواهد بود.

پانسمان پس از عمل جراحی بینی استخوانی چگونه خواهد بود؟

در طول جراحی بینی استخوانی پزشک از طریق تراش و حذف بافت های اضافی، شکل جدید به بینی می دهد. پس از اتمام جراحی لازم است از یک آتل پلاستیکی کوچک استفاده شود تا شکل بینی حفظ گردد. استفاده از این آتل های پلاستیکی به مدت یک تا دو هفته، میزان تورم را نیز کاهش خواهد داد.

برای جذب خونریزی ناشی از جراحی و مخاط بینی، از گاز پنبه ای در داخل بینی استفاده می شود. معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از جراحی باید این گاز پنبه ای در داخل بینی باقی بماند. پزشک جراح، راهنمایی های لازم را برای نحوه خارج کردن گاز پنبه ای یاد شده به بیمار ارائه خواهد داد.

تورم و کبودی در اطراف بینی و چشم های فرد پس از جراحی بینی استخوانی، امری اجتناب ناپذیر است. با این حال، این گونه عوارض رینوپلاستی معمولا چند هفته پس از جراحی برطرف خواهد شد. البته تورم ناشی از عمل بینی عمدتا تا یکسال به صورت خفیف وجود دارد. ممکن است این تورم در هنگام صبح بیشتر گردد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی استخوانی شامل چه مواردی می شود؟

بخش مهمی از نتیجه جراحی بینی استخوانی به مراقبت های پس از عمل بستگی دارد. رعایت برخی نکات می تواند سرعت بهبودی افراد را افزایش دهد. از جمله مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار دادن کمپرس خنک (نه یخ) زیر چشم ها و روی گونه ها؛ دقت کنید که کمپرس نباید مستقیما روی بیمه قرار گیرد.
 • پیشگیری از وارد شدن ضربه به صورت پس از جراحی بینی استخوانی
 • عدم استفاده از عینک و عینک آفتابی که باعث ایجاد فشار بر پل بینی می شود
 • قرار دادن سر بالاتر از قفسه سینه در هنگام خواب
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • مصرف کرم ضد آفتاب با SPF30 بر روی پوست ناحیه جراحی شده
 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
 • پرهیز از باد کردن بینی و فین کردن
 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک

دوران نقاهت جراحی بینی استخوانی چقدر طول می کشد؟

زمان نقاهت جراحی بینی ممکن است تا یک سال طول بکشد. با این حال، افراد بین ۴ تا ۶ هفته پس از جراحی، از کبودی و تورم شدید آن نجات می یابند. از سه ماه پس از عمل بینی، مقدار کمی تورم همچنان باقی می ماند. معمولا نتیجه نهایی حاصل از جراحی بینی استخوانی پس از یکسال قابل مشاهده خواهد بود.

زخم های حاصل از جراحی نیز عمدتا چند هفته پس از جراحی بهبود پیدا می کنند. هر چه مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی استخوانی بیشتر باشد، دوران نقاهت آن کوتاه تر خواهد شد.

دوران نقاهت جراحی بینی استخوانی

از چه زمانی می توان نتیجه جراحی بینی استخوانی را مشاهده نمود؟

به محض خروج اسپلینت یا آتل داخل بینی می توان تا حدی متوجه تغییرات بینی شد. با این حال، نتایج اصلی معمولا زمانی قابل مشاهده هستند که تورم بینی به صورت کامل از بین رفته باشد. ورم بعد از جراحی بینی استخوانی عموما تا یک سال، هر چند به صورت خفیف، وجود دارد. بنابراین اگر می خواهید نتیجه نهایی عمل رینوپلاستی بینی استخوانی خود را مشاهده کنید، باید تا یک سال پس از جراحی صبور باشید.

عوارض جراحی بینی استخوانی شامل چه مواردی است؟

هر نوع عمل جراحی از جمله عمل های زیبایی صورت عوارضی را در پی دارد. در جراحی بینی استخوانی نیز برخی عوارض اجتناب ناپذیر هستند. برای مثال، تورم و کبودی پس از جراحی امری طبیعی خواهد بود. معمولا کبودی ناشی از جراحی چند هفته پس از آن از بین خواهد رفت. شدت تورم ناشی از عمل بینی نیز پس از چند هفته کاهش پیدا کرده و تا حدود یک سال وجود آن به صورت خفیف حس می شود.

علاوه بر عوارض و خطرات رایج جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی، عوارض دیگری نیز وجود دارند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • خونریزی بینی
 • تغییر رنگ پوست
 • بروز عفونت
 • طولانی شدن بهبودی زخم ها
 • به جای ماندن اسکار یا جای زخم
 • تغییر در حس بویایی فرد
 • احساس درد
 • نیاز به جراحی اضافی و جراحی ترمیمی
 • ایجاد سوراخ در تیغه بینی یا سوراخ شدن سپتوم بینی

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، انتخاب بهترین پزشک جراح بینی است. هر چه تجربه، مهارت و ظرافت پزشک بیشتر باشد، میزان عوارض جراحی بینی استخوانی به حداقل خواهد رسید.

تفاوت جراحی سپتوپلاستی با رینوپلاستی بینی استخوانی چیست؟

پیش از این اشاره کردیم که انجام جراحی بینی استخوانی عمدتا با هدف زیبایی انجام می گیرد. با این حال، مواردی نیز وجود دارد که در حین عمل رینوپلاستی بینی استخوانی، ناهنجاری ها و مشکلات تنفسی فرد نیز درمان می شود.

لازم است بدانید که جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی به دنبال اصلاح مشکلات ظاهری بینی خواهد بود. این در حالی است که جراحی سپتوپلاستی با هدف ترمیم ساختار داخلی بینی و اصلاح مشکلات تنفسی بیمار انجام می گیرد. هنگامی که فرد بخواهد مشکلات عملکردی بینی خود را درمان کرده و در عین حال، ظاهر آن را بهبود ببخشد، جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی به طور همزمان با جراحی سپتوپلاستی انجام می گیرد.

تفاوت جراحی سیتوپلاستی با رینوپلاستی

چه کسانی نباید جراحی بینی استخوانی انجام دهند؟

با این که انجام جراحی بینی استخوانی می تواند بسیاری از نواقص ظاهری و عملکردی بینی را رفع کند، اما انجام این جراحی برای برخی از افراد خطرناک است. برای مثال، بیمارانی که به انواع اختلالات مانند دیابت یا کم خونی شدید مبتلا هستند، نمی توانند داوطلب این جراحی باشند. همچنین، اگر بیمار به فشار خون بالا یا بیماری های قلب و عروق مبتلا باشد، نباید برای جراحی بینی استخوانی اقدام نماید.

افرادی که قصد انجام جراحی بینی استخوانی دارند باید به طور کامل شرایط خود را برای پزشک جراح شرح دهند. در بسیاری از موارد، با رعایت مراقبت های اصولی و در نظر گرفتن شرایط ویژه، امکان جراحی برای این گونه افراد نیز فراهم خواهد شد.

هزینه جراحی بینی استخوانی چقدر است؟

هزینه جراحی بینی استخوانی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. افراد می توانند در جلسه مشاوره با پزشک، درباره قیمت عمل بینی استخوانی با جراح خود صحبت کنند. با این حال، موارد متعددی می توانند در تخمین قیمت عمل بینی تاثیرگذار باشند. برخی از مهم ترین فاکتورهای موثر در هزینه عمل بینی استخوانی عبارتند از:

 • دستمزد پزشک
 • هزینه های مرتبط با کلینیک
 • نیاز به تجهیزات احتمالی مانند آتل پلاستیکی
 • هزینه مربوط به آزمایش های پیش از عمل
 • دستمزد پزشک متخصص بیهوشی در صورت انجام جراحی تحت بیهوشی عمومی
 • هزینه داروهای پس از جراحی

برخی فاکتورهای جانبی دیگر نیز می توانند در تخمین هزینه عمل رینوپلاستی بینی استخوانی تاثیر گذار باشند. برای مثال، شهرت پزشک جراح، شهر محل جراحی و موقعیت جغرافیایی کلینیک، سه عامل مهم در تغییر قیمت عمل بینی استخوانی خواهد بود.

برخی از افراد به دنبال انجام جراحی بینی ارزان هستند. لازم است به این نکته اشاره کنیم که تبحر و مهارت پزشک در انجام جراحی، نقش بسزایی در نتیجه عمل خواهد داشت. از سوی دیگر، بخش مهمی از هزینه جراحی بینی به تجهیزات کلینیک و مجهز بودن اتاق عمل بستگی خواهد داشت. بنابراین مسلما ارزان بودن جراحی بینی می تواند ناشی از کیفیت پایین خدمات کلینیک یا عدم مهارت کافی پزشک باشد. هر دوی این مسائل نه تنها می توانند عوارض جراحی بینی استخوانی را به حداکثر برسانند، بلکه ممکن است فرد به انجام جراحی ثانویه نیاز پیدا کند.

آیا پرداخت هزینه جراحی بینی استخوانی با بیمه امکان پذیر است؟

جراحی بینی استخوانی جراحی زیبایی صورت حساب می آید. به همین دلیل، در مواردی که افراد این نوع عمل بینی را با هدف زیبایی انجام می دهند، نمی توانند هزینه آن را از بیمه دریافت کنند. اما گاهی هدف افراد از انجام عمل بینی، جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی درمانی است. در چنین مواردی ممکن است برخی شرکت های بیمه گذار بخشی از هزینه های مرتبط با جراحی بینی استخوان را به بیمار پرداخت کنند.

به این ترتیب، بهتر است درباره نحوه پرداخت هزینه عمل بینی استخوانی توسط بیمه، با کارشناسان شرکت بیمه گذار خود صحبت کنید.

سخن پایانی دکتر حسینی و دکتر یزدانی

جراحی بینی استخوانی باعث می‌شود تا شما بتوانید علاوه بر اصلاح ساختار بینی بتوانید مشکلات تنفسی مرتبط با آن را نیز درمان کنید. ایجاد تقارن در سوراخ‌های بینی، رفع قوز، اصلاح شکستگی، صاف کردن تیغه بینی، ایجاد تعادل بین بینی و سایر اجزای صورت از مهم‌ترین فواید انجام رینوپلاستی استخوانی است. عمل بینی استخوانی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود که بسته به میزان تغییرات پزشک هر کدام از این تکنیک‌ها را ممکن است انتخاب نماید. پس از عمل دوران نقاهت ممکن است  چند هفته تا چند ماه طول بکشد اما رسیدن به نتیجه نهایی حدود یک سال زمان نیاز دارد.  افرادی که دارای بینی استخوانی هستند به دلیل داشتن استخوان و بافت‌های غضروفی محکم بهتر می‌توانند فرم بینی خود را به شکل دلخواه تغییر بدهند انجام عمل بینی طبیعی، نیمه فانتزی و فانتزی در این افراد به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. البته به شرط آنکه جراحی توسط پزشکان ماهر و با تجربه انجام شود. نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران کمک می‌کند تا شما بتوانید با پزشکان متخصص و مجرب در ارتباط باشید و یک جراحی عالی و موفقیت آمیز را تجربه نمایید. 

منابع:

https: //www.facialaestheticsurgery.com/10-good-reasons-to-get-rhinoplasty

https: //www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

سوالات متداول

پزشک جراح پس از جراحی بینی، از یک داروی بی حسی با اثری طولانی استفاده می کند. این موضوع کمک می کند تا درد شدتی متوسط یا کم داشته باشد. درد ناشی از جراحی بینی استخوانی پس از چند روز برطرف خواهد شد.

گاهی به دلیل واکنش بدن به انجام جراحی بینی، میزان تورم در یک طرف صورت بیشتر است. در نتیجه بینی نامتقارن به نظر می رسد. نگران این موضوع نباشید. چون پس از چند روز با کاهش تورم ناشی از درمان نامتقارن بدن، تقارن در صورت حاصل می گردد.

رینوپلاستی اصطلاح لاتینی است که برای جراحی بینی به کار برده می شود. بنابراین این جراحی ها تفاوتی با یکدیگر نداشته و به اصلاح وضعیت ظاهری بینی می پردازند.