پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

روش‌های اصلاح و رفع قوز بینی

آخرین بروزرسانی: 13 تیر 1403
روش‌های اصلاح و رفع قوز بینی
فهرست عناوین

همانطور که می‌دانید، شکل بینی یکی از بارزترین عاملی است، که بر هارمونی کلی چهره شما تاثیر می‌گذرد. کوچک‌ترین تغییرات در ساختار بینی می‌تواند، تاثیر بسیار زیادی بر ایجاد تعادل کل اجزای صورت داشته باشد. یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که باعث می‌شود، مردان و زنان به فکر عمل بینی طبیعی یا حتی عروسکی باشند، حالت قوز بینی یا برآمدگی در پل بینی است. برداشتن قوز بینی یا اصلاح قوز بینی، راه‌حل‌های موقت و دائمی دارد، که می‌تواند با بازیابی ظاهری زیبا و متقارن، شکل کلی صورت شما را بهبود بخشد.

رینوپلاستی تا حد زیادی، موثرترین روش برای اصلاح طیف وسیعی از عیوب شکل بینی، از جمله برآمدگی در پل بینی است. در جراحی زیبایی بینی، استخوان‌ها، غضروف‌ها و بافت‌های نرم بینی با دقت زیادی، دستکاری شده تا منجر به بهبودی کامل بینی بیماران شود. جراحی بینی، مطمئن‌ترین و دائمی‌ترین راه حل را، برای رفع قوز بینی ارائه می‌دهد؛ هرچند که گاهی می‌توان از روش‌های غیر جراحی برای ترمیم موقت قوز بینی استفاده کرد.

روش‌های غیرجراحی، شامل تزریق فیلرهای پوستی هستند، که باعث می‌شوند تا ظاهر بینی از حالت منحنی و برآمدگی خارج شده و ظاهر آن به شکل طبیعی، تغییر شکل پیدا کند. البته این گونه روش‌های ترمیمی موقت هستند و هر از چند گاهی، باید تزریق را انجام داد؛ اما اگر به دنبال نتایج دقیق، اصولی و ماندگار هستید؛ بهترین راه انجام جراحی بینی است. با این وجود زمانی شما به این نتایج دست پیدا خواهید کرد، که زیرنظر پزشکان مجرب و متخصص درمان را پیگیری نمایید.

در این مقاله ما تلاش خود را کردیم، تا بهترین روش‌های اصلاح و از بین بردن قوز بینی را برای شما بیان کنیم. اگر می‌خواهید ظاهری زیبا و متقارن داشته باشید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چگونه روش‌های رفع قوز بینی، به من کمک می‌کنند؟

اگر متوجه قوز پشتی یا برآمدگی روی بینی خود شده‌اید؛ مطمئناً شما اولین نفر نیستید و آخرین نفر نیز نخواهید بود. این برجستگی‌ها ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شده باشند. آسیب، تروما، ژنتیک و… همگی در این زمینه مقصر هستند. قوز پشتی به بی‌نظمی در ساختار بینی اشاره دارد، که باعث می‌شود غضروف‌ها و استخوان‌ها به صورتی در کنار هم قرار بگیرند، که ظاهری برآمده و غیرطبیعی ایجاد نمایند. در برخی افراد قوز بینی ممکن است بسیار جزئی باشد و فقط هنگامی که فرد به صورت نیمرخ ایستاده مشاهده شود، اما در برخی دیگر  قوزها و برآمدگی‌ها به شکل کاملاً آشکار مشاهده می‌شوند.

چگونه روش‌های رفع قوز بینی، به من کمک می‌کنند؟

قوز پشت بینی در برخی از اقوام بیشتر دیده می‌شود. این مشکل در میان اقوام ساکن در اروپای شرقی و شمالی بسیار رایج است؛ این در حالی است که در میان اقوام آسیایی، تقریبا این مشکل چندان رایج نیست.

علاوه بر این گاهی، ساختار غیر طبیعی استخوان و غضروف بینی (در مواردی که انحراف بینی عامل ناهنجاری غضروف و استخوان‌ها شده باشد)، که باعث ایجاد قوز شده، می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود. همچنین اگر پولیپ بینی عامل اصلی ایجاد برآمدگی سخت در بینی باشد، این می‌تواند با آلرژی و سایر شرایط تنفسی همراه باشد. بنابراین بسیار مهم است که شما در مورد روش‌های اصلاح و رفع قوز بینی بیشتر بدانید، تا از این طریق علاوه بر زیباسازی چهره خود به بهبود وضعیت سلامتی خود کمک نمایید و از جراحی بینی ترمیمی بی نیاز شوید.

وقتی صحبت از روش‌های اصلاح و رفع قوز بینی می‌شود؛ یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها جراحی زیبایی بینی است. شما از طریق رینوپلاستی می‌توانید، برای همیشه از شر قوز بینی خلاص شوید و به ظاهر دلخواه خود برسید. حتی اگر به دنبال تغییرات خیلی بیشتری در بینی خود هستید، می‌توانید همزمان با برداشتن قوز بینی، عمل بینی نیمه فانتزی یا فانتزی را نیز انجام دهید.

اصلاح و رفع قوز بینی به صورت تهاجمی

همانطور که گفته شد، اصلاح و رفع قوز بینی به صورت تهاجمی اهداف زیبایی شما به بهترین شکل محقق می‌سازند. روش‌های اصلاح و رفع قوز بینی به صورت تهاجمی مانند جراحی بینی طبیعی یا عمل بینی فانتزی و عروسکی به دور روش بسته و باز انجام می‌شوند. در زیر به هر کدام از این تکنیک‌ها به صورت جداگانه پرداخته شده است:

برداشتن قوز بینی با جراحی بینی به روش بسته

این تکنیک شامل ایجاد برش‌هایی در داخل سوراخ‌های بینی است تا جای زخم کمتر قابل مشاهده باشد. با این حال در جراحی بینی به روش بسته، جراح دید و دسترسی کمتری به ساختارهای بینی خواهد داشت و ممکن است به خوبی نتواند، تغییرات قابل توجهی برای برداشتن قوز پشتی بینی انجام دهد. با وجود این، در برخی موارد که قوز بینی چندان مشهود نیست، ممکن است رینوپلاستی به روش بسته نتایج دلخواه را به همراه داشته باشد.

از بین بردن قوز بینی با جراحی بینی به روش باز

رایج ترین و به طور کلی موثرترین تکنیک برای برداشتن قوز پشتی، رینوپلاستی به روش باز است. برای انجام این عمل، جراح ابتدا برشی را روی کلوملا (نوار باریکی از بافت که سوراخ‌های بینی را جدا می‌کند) ایجاد می‌کند. این به جراح کمک می‌کند، تا دسترسی بهتری به ساختارهای زیرین بینی داشته باشد. سپس جراح، استخوان و غضروف مورد نظر را برداشته یا تغییر شکل میدهد و نمایه صاف تری، ایجاد میکند تا ظاهر قوز پشتی را بهبود دهد. برش با بخیه بسته می‌شود تا سریعتر بهبودی انجام شود.

انتخاب تکنیک جراحی به نظر پزشک شما بستگی دارد. در واقع جراح به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید کدام تکنیک برای نیازها و اهداف خاص شما بهترین است. بسیار مهم است که یک مشاوره کامل داشته باشید تا در مورد انتظارات، خطرات احتمالی و روند بهبودی صحبت کنید. نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران می‌تواند کمک خوبی برای شما در این زمینه باشد.

بهبودی بعد رفع قوز بینی به صورت تهاجمی

بهبودی پس از جراحی قوز بینی مانند جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی، فرآیندی است که نیاز به صبر و مراقبت دارد. شما چارچوب زمانی و انتظارات را به خوبی مشخص کرده‌اید، اما چند نکته اضافی وجود دارد، که به شما کمک می‌کنند تا دوران نقاهت را، با سرعت بیشتری طی کنید. در زیر به مهم‌ترین این نکات اشاره شده است:

  • مدیریت درد بعد رفع قوز بینی به صورت تهاجمی؛ اگرچه ممکن است در چند روز اول پس از جراحی، کمی ناراحتی وجود داشته باشد؛ جراح شما احتمالاً داروهای ضد درد را، برای کمک به مدیریت درد تجویز خواهد کرد.
  • محدود کردن فعالیت، بعد برداشتن قوز بینی به صورت تهاجمی؛ حداقل در هفته اول بعد جراحی، از هرگونه فعالیتی که به طور بالقوه می‌تواند، باعث ایجاد برآمدگی یا آسیب به بینی  شود، باید اجتناب نمود. فعالیت‌های شدید و تمرینات ورزشی سخت، باید بعد انجام روش‌های رفع قوز بینی به صورت تهاجمی محدود شوند. همچنین هنگام تعویض لباس یا دوش گرفتن، مراقب باشید تا از برخورد تصادفی با بینی خود جلوگیری کنید.
  • رژیم غذایی بعد اصلاح قوز بینی به صورت تهاجمی؛ توصیه می‌شود رژیم غذایی غنی از پروتئین‌ها و ویتامین‌ها (مانند ویتامین A و C)، برای تسریع روند بهبودی داشته باشید. هیدراته ماندن نیز بسیار مهم است.
  • وضعیت خواب بعد اصلاح و رفع قوز بینی، به صورت تهاجمی؛ برای به حداقل رساندن تورم، باید سر شما هنگام خواب بالا باشد. برای این منظور می‌توانید از چند بالش کوچک استفاده کنید.
  • رعایت دستورالعمل‌های پزشکی بعد اصلاح قوز بینی به صورت تهاجمی؛ بعد از جراحی ممکن است، پزشک توصیه‌هایی را در مورد نحوه مراقبت از محل جراحی به شما بدهد. همچنین ممکن است در مورد داروهایی، که باید برای کمک به بهبود و کاهش عفونت مصرف کنید نیز، با شما صحبت شود. به یاد داشته باشید، زمان بهبودی هر فردی منحصر به فرد است و ممکن است، حتی یک سال طول بکشد تا نتیجه نهایی جراحی مشاهده شود. داشتن شکیبایی و حفظ ارتباط  موثر با جراح در طول روند بهبودی ضروری است.

بهبودی بعد انجام روش‌های رفع قوز بینی به صورت تهاجمی

رفع قوز بینی بدون عمل جراحی

اگر به دنبال روش‌های درمان قوز بینی بدون عمل هستید، تکنیک‌های زیر به طور موقت می‌توانند، به شما کمک کنند تا از شر برآمدگی‌های روی بینی خود، خلاص شوید:

از بین بردن قوز بینی با فیلرهای پوستی

اگر قوز پشتی بینی شما نسبتاً کوچک است؛ ممکن است فیلرهای پوستی به شما کمک کنند، تا ظاهر بینی خود را اصلاح نمایید. پرکننده پوستی، یک روش زیبایی غیر جراحی است که در آن، ماده‌ای شبیه ژل به بینی تزریق می‌شود، تا هرگونه برآمدگی یا بی نظمی صاف و یکنواخت شود. به این تکنیک، رینوپلاستی غیرجراحی یا رینوپلاستی مایع می‌گویند.

فیلرهای پوستی این توانایی را دارند، که سطح بینی شما را صاف کنند تا قوز پشتی، کمتر به چشم بیاید. با این حال، درک این نکته مهم است که این یک راه حل دائمی نیست. برای حفظ نتایج باید هر چند ماه یکبار دوباره تزریق  انجام شود. اگرچه این درمان به طور کامل قوز پشتی را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند ظاهر بد آن را بهبود داده تا برجستگی‌ها کمتر نمایان شوند.

اصلاح قوز بینی از طریق لیفت بینی با نخ

لیفت با نخ بینی یک روش درمانی است، که هدف آن تغییر شکل بینی است. نتایج ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. هدف این درمان غیر تهاجمی، بلند کردن نوک بینی است، تا از این طریق بتوان منحنی‌های ایجاد شده، روی پل بینی را بهبود بخشید تا ظاهر صاف‌تر به نظر بیاید. لیفت نیز یک درمان موقت است، که می‌تواند برآمدگی‌های جزئی روی بینی را، اصلاح کرده و ظاهر منحرف پل بینی را کمی بهبود بخشد. این روش درمانی قوز بینی، با جراحی و تزریق فیلر به بینی کاملا متفاوت است.

روش‌های اصلاح قوز بینی از طریق لیفت بینی با نخ

برداشتن قوز بینی با لیزر

برداشتن قوز بینی با لیزر امکان‌پذیر نیست. در واقع، استفاده از لیزر در جراحی زیبایی بینی، تنها برای پوست‌های ضخیم مفید است و نمی‌توان از لیزر، برای اصلاح بافت‌های استخوانی از جمله قوز بینی، کمک گرفت. استفاده از لیزر در رینوپلاستی بینی، از جمله بینی گوشتی با پوست ضخیم، باعث می‌شود تا آسیب به پوست بینی کمتر شده، و میزان عوارض جراحی به حداقل برسد!

رشد دوباره قوز بینی بعد از برداشتن

شرط اصلی برای انجام عمل زیبایی بینی، کامل شدن رشد آن است. از طرفی، پس از برداشتن غضروف و استخوان، بافت‌های باقیمانده توانایی رشد مجدد ندارند. در صورتی که پس از رینوپلاستی، قوز پشتی بینی بازگردد، در اصل به این معناست که در حین جراحی، به طور کامل برداشته نشده و پس از رفع ورم، دوباره ظاهر شده است! به این ترتیب، حذف ناکافی بافت‌های استخوانی را نباید با رشد دوباره قوز بینی اشتباه گرفت. معمولا برای اصلاح این وضعیت، از انواع فیلر بینی استفاده می‌شود؛ اما در موارد حاد، باید جراحی بینی ترمیمی انجام گیرد.

دیدگاه کلینیک جراحی بینی تهران درباره برداشتن قوز بینی

قوز بینی ممکن است، به دلیل تورم بافت‌های نرم یا شکستگی و جابجایی استخوان‌های بینی، به دلیل آسیب، تروما و حتی ژنتیک ایجاد شده باشد. روش‌های اصلاح و رفع قوز بینی، به صورت تهاجمی و غیر تهاجمی انجام می‌شود. تکنیک‌های تهاجمی مانند عمل بینی مردانه و زنانه، به روش باز و بسته انجام می‌شود و تکنیک‌های غیر تهاجمی شامل لیفت بینی و تزریق فیلر‌های پوستی است.

تکنیک‌های تهاجمی، نتایج دائمی و طولانی مدتی به همراه دارند. در حالی که تکنیک‌های غیر تهاجمی، برای اصلاح و رفع قوز بینی موقت بوده و نیاز به ترمیم دارند. روش‌های تهاجمی، برای درمان برآمدگی‌های شدید بینی و تکنیک‌های غیر تهاجمی، برای درمان برآمدگی‌های جزئی توصیه می‌شوند. اینکه کدام تکنیک برای شما موثر است به نظر پزشک و جراح زیبایی و بینی بستگی دارد.

از طریق نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران، شما می‌توانید با مجموعه‌ای از بهترین جراحان زیبایی و بینی، ارتباط داشته و از تجربه و تخصص بالای آنها، برای بهبود شکل بینی و زیبایی بیشتر چهره خود، بهره‌مند شوید. مهارت، تعهد، عمل‌های متعدد موفقیت‌آمیز و کارنامه درخشان کاری پزشکان این مجموعه، باعث شده تا بیماران و متقاضیان عمل بینی، نتایج عالی و رضایت‌بخشی را بعد جراحی تجربه نمایند.

منابع

  1. https://www.millercosmeticsurgery.com/face-procedures/how-to-get-rid-of-a-bump-in-the-nasal-bridge/
  2. https://centreforsurgery.com/dorsal-hump-causes-of-nose-bumps-removal-options/

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *