لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی

سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی

آخرین بروزرسانی: 26 خرداد 1403
سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی
فهرست عناوین

بینی نقطه کانونی اصلی صورت است که نقش بسیاری در زیبایی چهره و تناسب سایر اجزا ایجاد می‌کند افرادی که به هر دلیلی از شکل ظاهری بینی خود ناراضی هستند ممکن است برای انجام رینوپلاستی اقدام نمایند. رینوپلاستی علاوه بر تغییر شکل و فرم بینی به ایجاد تعادل در ویژگی‌های صورت و بهبود کلی ظاهر کمک خواهد کرد. بسیاری از افراد پس از انجام عمل زیبایی بینی بسیار مشتاق هستند تا نتایج جراحی و تغییرات ایجاد شده در روی بینی و صورت خود را بلافاصله مشاهده کنند.

اگرچه برخی از تغییرات بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده هستند اما دیدن نتایج قطعی و نهایی به مرور اتفاق خواهند افتاد. در واقع به دلیل ایجاد سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی و همچنین ورم بینی مشاهده نتایج کمی زمانبر است و تا وقتی که تورم و کبودی کامل از بین نروند شما ‌نمتوانید ظرافت‌های جراحی را مشاهده کنید. کبودی چشم بعد از جراحی بینی یکی از عوارض جانبی بعد از عمل بینی است که افراد ممکن است تجربه کنند. البته بروز این عارضه در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

گاهی شدت کبودی به دلیل عدم مهارت پزشک و آسیب به رگ‌های خونی حین زیاد خواهد بود. البته همیشه پزشکی جراح مقصر نیست عدم رعایت مراقبت‌های توصیه شده بعد از عمل توسط بیمار نیز یکی از دلایل ایجاد کبودی اطراف چشم و بینی است.

یکی از مهمترین نکاتی که می‌تواند احتمال بروز عوارض جانبی از جمله کبودی و تورم را کمتر کند انتخاب پزشکان ماهر و با تجربه همچون دکتر حسینی و دکتر یزدانی است. شناخت و ارزیابی دقیق ساختار بینی و غضروف‌ها، تسلط بر تکنیک‌های مختلف جراحی بینی و تجربه بالا باعث می‌شود تا پزشک با دقت و ظرافت جراحی را انجام داده و کمتر به عروق و بافت‌های بینی آسیب برسد. در نتیجه بیمار کمتر کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی را تجربه خواهد کرد.

با این وجود احتمال بروز کمی کبودی و تورم بعد از هر جراحی بینی وجود خواهد داشت. اما جای نگرانی نیست، ما در این مقاله همه نکات مراقبتی برای رفع کبودی بعد از عمل بینی را آورده‌ایم. با ما همراه شوید تا در مورد راه‌های جلوگیری از کبودی و درمان آن بعد از عمل بینی به اطلاعات مفید و کاملی دست پیدا کنید.

بررسی علت سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی

همانطور که گفته شد، کبودی چشم بعد از جراحی بینی نسبتا شایع است و به ویژه در اطراف چشم‌ها، گونه‌ها و بینی دیده می‌شود. اما چرا در عمل بینی چشم کبود می‌شود؟ کبودی ابتدا در اطراف بینی دیده شده و به مرور به زیر چشم گسترش می‌یابد. این پاسخ طبیعی بدن در طول فرایند بهبودی است. کبودی چشم بعد از جراحی بینی به دلیل نشت خون به لایه بالایی پوست اتفاق می‌افتد.

از طرفی زمانی که محل جراحی نزدیک به عروق خونی است هرگونه آسیب به عروق حین جراحی یا بعد از آن می‌تواند خونرسانی به عروق را مختل کرده و باعث شکسته شدن رگ‌های خونی و نشت خون شود. در این صورت کبودی، تورم و قرمزی در پوست اطراف بینی و چشم‌ها مشاهده خواهد شد. میزان کبودی بر اساس وسعت جراحی و تجربه پزشک متفاوت خواهد بود. اگر حین جراحی به عروق خونی آسیب وارد شده باشد میزان ماندگاری کبودی نیز بیشتر خواهد بود.

بررسی علت کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی

میزان ماندگاری کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی چقدر است؟

یکی از سوالات پرتکرار بیماران این است که تاثیر عمل بینی بر چشم چقدر است و کبودی بعد از عمل بینی چند روز طول می‌کشد؟ اگرچه بعد از رینوپلاستی باید انتظار مقداری کبودی و تورم را در اطراف چشم و بینی داشته باشیم اما رفع سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی به عوامل مختلفی از جمله شدت کبودی و نوع مراقبت‌های بعد از جراحی دارد، به همین دلیل نمی‌توای یک بازه زمانی مشخص را برای رفع کبودی و سیاهی دور چشم مشخص کرد. در زیر روند بهبود کبودی به مرور در روزها و هفته‌های ابتدایی بعد از جراحی آمده است:

شدت کبودی چشم در روزهای ابتدایی پس از جراحی 

سیاهی زیر چشم بعد از عمل بینی در همان روزهای ابتدایی پس از جراحی مشاهده خواهد شد. در روزهای اول کبودی به رنگ قرمز است و این به دلیل وجود اکسیژن در خون می‌باشد. در طی روزهای بعد که خون ناشی از برش‌ها به داخل بافت نفوذ پیدا کرده، به مرور اکسیژن از دست داده و کبودی‌ها به شکل واضح‌تری مشاهده خواهند شد. در واقع پس از گذشت یک یا دو روز از رینوپلاستی کبودی به رنگ آبی یا بنفش تیره در خواهد آمد.

شدت کبودی چشم در روز پنجم بعد جراحی

در روز پنجم، زمانی که بدن رو به بهبودی می‌رود، شدت کبودی چشم بعد از جراحی بینی نیز کمتر خواهد شد. در این صورت کبودی به شکل سبز یا بنفش کمرنگ مشاهده می‌شود، البته مدت از بین رفتن این کبودی به گستردگی جراحی نیز بستگی دارد.

شدت کبودی چشم یک هفته بعد جراحی

پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل زیبایی بینی کبودی‌ها از رنگ سبز به رنگ زرد تیره در خواهند آمد. در واقع علت زرد شدن زیر چشم بعد از عمل بینی، بهبود تدریجی رگ‌های خونی است.

شدت کبودی چشم دو تا سه هفته بعد جراحی 

پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته کبودی‌ها کاملاً برطرف می‌شوند، البته ممکن است مقداری کبودی خفیف در اطراف چشم‌ها و بینی مشاهده شود اما این کبودی‌ها نیز به مرور محو خواهند شد. اگر رینوپلاستی در کلینیک جراحی زیبایی بینی پیشرفته و مجهز زیر نظر پزشکان با تجربه و کاربلد انجام شده باشد، میزان عوارض بعد از عمل همچون کبودی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه بیمار سریعتر بهبود خواهد یافت.

شدت کبودی چشم دو تا سه هفته بعد جراحی 

عوامل موثر در میزان کبودی و راه‌های جلوگیری از کبودی بعد از عمل بینی

دلایل متعددی در ایجاد کبودی چشم بعد از جراحی بینی و نکات قبل از جراحی زیبایی بینی تاثیرگذار هستند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 • کشیدن سیگار و دخانیات در روزهای منتهی به جراحی می‌تواند باعث کاهش اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن شده و آنها را بیشتر در معرض عوارض جراحی از جمله کبودی قرار دهد، به همین دلیل باید حداقل به مدت دو تا چهار هفته قبل از جراحی از مصرف سیگار و دخانیات خودداری نمود.
 • عدم مهارت پزشک در انجام جراحی باعث آسیب به غضروف‌ها، ساختار استخوانی و رگ‌های خونی بینی می‌شود. هر کدام از این صدمات در حین جراحی در ایجاد کبودی دور چشم بعد از عمل بینی نقش خواهند داشت. یکی از راه‌های جلوگیری از کبودی بعد از عمل بینی انتخاب جراحان مجرب و ماهر مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی شما می‌توانید از طریق سایت این پزشکان یا سایت کلینیک جراحی بینی تهران عکس‌های بیماران قبل و و بعد از جراحی مشاهده کنید و در مورد رضایت آنها از نتایج جراحی اطلاعات بیشتری کسب نمایید.
 • مصرف برخی داروها و مکمل‌ها از جمله مکمل‌های حاوی ویتامین E نیز میتوانند در تیرگی زیر چشم بعد از عمل بینی اثرگذار باشند، به همین دلیل قبل از جراحی باید با پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید صحبت نمایید. خوردن این داروها حداقل به مدت دو هفته قبل از جراحی بینی باید قطع شود، زیرا این داروها می‌توانند مانع انعقاد خون در حین جراحی و بعد از آن شوند در نتیجه فرد مستعد خونریزی و کبودی بیشتر بعد از جراحی خواهد بود.
 • از محصولات آرایشی مانند کرم پودر استفاده نکنید زیرا این مواد به دلیل ترکیبات شیمیایی که دارند ممکن است باعث تحریک پوست و ماندگاری بیشتر تیرگی زیر چشم بعد از عمل بینی شوند.

درمان خانگی کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی

برای درمان کبودی چشم بعد از عمل بینی باید کمی صبور باشید و نکات مراقبتی توصیه شده توسط پزشک را با دقت دنبال نمایید. مهمترین نکات برای رفع سیاهی زیر چشم بعد از عمل بینی به شرح زیر است:

 1. سیگار نکشید؛ حداقل به مدت یک ماه پس از جراحی بینی از استعمال سیگار و دخانیات به بپرهیزید.
 2. هنگام استراحت و خوابیدن سر خود را بالا نگه دارید.
 3. از خم کردن سر خود خودداری کنید و سعی کنید هنگام نشستن روی صندلی  یک بال کوچک زیر گردن خود قرار دهید.
 4. از عینک استفاده نکنید؛ تا زمانی که کبودی‌ها به صورت کامل از بین می‌روند به هیچ وجه نباید از عینک استفاده کرد.
 5. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید؛ بلند کردن وزنه می‌تواند باعث آسیب به نواحی تازه جراحی شده شود و میزان تورم و کبودی بعد از جراحی را افزایش دهد
 6. از کمپرس یخ استفاده کنید؛ در ۴۸ ساعت اولیه بعد از جراحی بهتر است از کمپرس سرد یا یخ استفاده کنید مقدار یخ در حوله گذاشته و اطراف بینی و چشم‌های خود بکشید می‌تواند در کاهش کبودی چشم بعد از جراحی بینی بسیار موثر باشد. پس از آن می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید.
 7. پیاده‌روی سبک داشته باشید؛ پیاده‌روی باعث افزایش خونرسانی به بافت‌های شده و به رفع کبودی چشم بعد از عمل بینی کمک خواهد کرد.
 8. از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزید؛ در روزهای ابتدایی پس از جراحی بینی بهتر است در خانه بمانید و کمتر در معرض نور آفتاب باشید اما اگر شرایط کاری و زندگی شما به گونه‌ای است که مجبور به بیرون رفتن از خانه هستید حتماً از ضد آفتاب‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 9. هنگام عطسه و سرفه مراقب باشید؛ با دهان باز خمیاز عطسه یا سرفه کنید این باعث می‌شود تا بخیه‌ها کمتر تحت فشار قرار بگیرند و از آسیب عروق و رگ‌ها جلوگیری شود.

درمان خانگی کبودی بعد از عمل بینی

برای رفع سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

یکی از سوالاتی که بیماران زیاد می‌پرسند این است که برای رفع کبودی بعد از عمل بینی چه بخوریم تا سریع‌تر خوب شویم؟ تغذیه و رژیم غذایی مناسب نقش مهمی در کاهش سیاهی زیر چشم بعد از عمل بینی خواهد داشت. در روزهای ابتدایی پس از جراحی از سوپ‌های پروتئینی استفاده کنید. مصرف غذاهای نرم مانند فرنی، پودینگ و ژله باعث می‌شود تا جویدن آسان‌تر شده و کمتر به بخیه و زخم‌ها فشار وارد شود.

در برنامه غذایی خود فیبر، پروتئین، میوه‌ها و سبزیجات قرار دهید. آب کرفس، آناناس، مرکبات، انواع توت‌ها، انبه، آب هویج و… به دلیل غنی بودن از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها مواد معدنی می‌توانند به کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی بینی کمک کنند. در کنار برنامه رژیمی خود آب زیاد مصرف کنید. مصرف آب باعث می‌شود تا خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت‌های جراحی شده بهتر انجام شده و بهبودی سریعتر حاصل شود.

کبودی چشم بعد از جراحی بینی

پماد برای سیاهی زیر چشم بعد از عمل بینی

در کنار درمان‌های خانگی برای رفع کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی می توان از برخی کرم‌ها و داروها نیز برای درمان استفاده نمود. به عنوان مثال :

 • پماد هیرودوئید؛ این یک پماد موضعی ضد انعقاد است که پس از جراحی بینی می‌تواند به کاهش درد تورم و کبودی کمک کند. از طرفی هپارینوئید موجود در این پماد به خوبی می‌تواند لخته‌های خونی سطحی را از بین برده و التهاب را کاهش دهد. استفاده از دارو باید زیر نظر پزشک باشد چون در برخی موارد بنا به جسمی و پوستی بیمار ممکن است باعث ایجاد حساسیت روی پوست شود.
 • پماد لازونیل؛ یکی دیگر از پمادهایی که برای کاهش کبودی چشم بعد از جراحی بینی توصیه می‌شود پماد لازونیل می‌باشد. این پماد با افزایش خونرسانی به بافت باعث از بین رفتن التهاب و باز کردن عروق خونی شده و کبودی زیر چشم را به خوبی درمان می‌کند.

کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی یکی از عوارض نسبتاً شایع است،

که بیماران و زیباجویان بعد از انجام رینوپلاستی ممکن است تجربه نمایند. البته میزان و شدت کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی، به عوامل مختلفی از جمله نوع مراقبت‌های قبل و بعد از عمل و میزان مهارت پزشک بستگی دارد. آسیب به رگ‌های خونی به دلیل قصور پزشکی یا عدم مراقبت‌های صحیح می‌تواند باعث ایجاد اختلال در خونرسانی به بافت‌های تازه جراحی شده شود و کبودی اطراف پوست بینی و اطراف چشم‌ها را به همراه داشته باشد. گاهی نیز گستردگی جراحی نیز در این زمینه مقصر است.

میزان ماندگاری سیاهی زیر چشم بعد از عمل بینی، بستگی به وسعت آن خواهد داشت. برخی بیماران در همان روزهای ابتدایی شاهد کاهش تیرگی‌های دور چشم و بینی خود خواهند بود و برخی دیگر باید زمان بیشتری را صبر کنند. کبودی در ابتلا به شکل قرمز بوده، سپس بنفش شده و به مرور به رنگ سبز و زرد در خواهد آمد.  مراقبت‌های بعد از عمل مانند عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی، هیدراته نگه داشتن بدن، خوردن غذاهای سالم و دوری از شرایط و محیط‌های استرس‌زا و پر فشار می‌تواند به کاهش سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی کمک کنند.

انتخاب پزشک بینی و زیبایی که تجربه زیادی در انجام جراحی متعدد رینوپلاستی دارد، مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی می تواند به کاهش خطر کبودی کمک کرده و موجب دستیابی به نتایج بهتر بعد جراحی بینی شود. از طریق نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران می‌توانید با این پزشکان شناخته شده و مطرح در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1) بعد از جراحی بینی چقدر طول می‌کشد تا ظاهر صورت من طبیعی به نظر برسیم؟

این بستگی به نوع جراحی و همچنین شرایط کلی و عمومی بیمار دارد. بیمارانی که عمل جراحی آنها با تکنیک رینوپلاستی بسته انجام شده است می‌توانند پس از 10 تا 14 روز ظاهر طبیعی خود را به دست آورند. بهبودی بیماران با رینوپلاستی باز یا جراحی ترمیمی پیچیده‌تر است و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. شاید چیزی حدود 3 تا 4 هفته زمان لازم باشد. نتیجه کامل و نهایی عمل بینی معمولاً بین یک سال تا 16 ماه طول می‌کشد.

2) آیا میزان کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی در مردان و زنان متفاوت است؟

کبودی چشم بعد عمل بینی مردانه با زنانه فرقی نخواهد داشت. این به آمادگی جسمانی فرد، سن و نوع جراحی بستگی دارد.

3) چه پمادی برای رفع سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی خوب است؟

کرم هیرودوئید، کرم سیکاستیم و پماد نازوئیل بهترین پمادها برای رفع کبودی چشم بعد از جراحی بینی هستند.

منابع

https://www.hovecenter.com/blog/2020/07/24/bruising-after-rhinoplasty-surgery-what-206233

https://centreforsurgery.com/how-to-reduce-bruising-and-swelling-after-a-nose-job/

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *