پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

مهم‌ترین سوالات متداول بعد از عمل بینی

آخرین بروزرسانی: تیر 1, 1403
سوالات متداول بعد از عمل بینی

سوالات متداول بعد از عمل بینی، بسیاری از افراد قبل از انجام عمل بینی و بعد از آن با سوالات زیادی مواجه می‌شوند. پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند در بحث نقاهت یا رفع نگرانی‌های بعد از عمل بینی موثر باشد. در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین سوالات بعد از عمل بینی پاسخ دهیم.

تا چند روز بعد از عمل بینی باید سر بالا باشد؟

در یک تا سه هفته اول بعد از عمل بینی باید سر بالا باشد. این حالت باید در هنگام خوابیدن حفظ شود. برای اثربخشی بهتر، تا 6 هفته بعد از عمل بینی باید در هنگام خواب از پشتیبان سر استفاده کنید. قرار گرفتن شخص در حالت عمودی و بالا گرفتن سر، به کاهش یا رفع تورم و کبودی کمک می‌کند. مخصوصا اگر در این بازه زمانی از کمپرس سرد نیز استفاده کنید.

چند روز بعد از عمل بینی باید سر بالا

آیا می‌توان بعد از عمل بینی از عینک استفاده کرد؟

در جراحی بینی تغییرات زیادی بر روی تیغه بینی ایجاد می‌گردد. همچنین تراش‌ها و برش‌های زیادی در داخل بینی زده می‌شوند. این موضوع باعث افزایش شکنندگی و حساسیت بافت‌های بینی می‌شود. در نتیجه نباید فشاری بر روی تیغه بینی یا نواحی اطراف آن وارد آید. استفاده از عینک منجر به وارد آمدن نیروی اضافی بر روی تیغه بینی می‌شود. این مساله به شدت بر نتیجه جراحی تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین، در روزهای اولیه پس از جراحی نمی‌توان از عینک استفاده نمود.

استفاده عینک بعد عمل بینی

به طور کلی، هر آنچه فشار داخل بینی یا نیروی وارد بر تیغه آن را زیاد کند، ناراحتی فرد بعد از عمل بینی را در پی دارد. این موضوع می‌تواند باعث عوارضی مانند خونریزی گردد. همچنین، نتیجه جراحی بینی به شکل غیرقابل انتظاری تغییر خواهد کرد. به همین دلیل، استفاده از عینک نیز باید تا اطلاع ثانوی به تعویق افتد.

استفاده از عینک بعد از عمل بینی از چه زمانی مجاز است؟

بهترین زمان استفاده از عینک بعد از عمل بینی را پزشک جراح شما تعیین می‌کند. هر چه مدت زمان طولانی‌تری بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید، نتیجه آن بهتر خواهد بود. بهترین زمان برای استفاده از عینک بعد از عمل بینی، ۴ تا ۶ هفته پس از جراحی است. در صورتی که بدون استفاده از عینک نمی‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهید، می‌توانید از روش‌های جایگزین  همانند لنز استفاده کنید. درباره بهترین جایگزین عینک بعد از عمل بینی می‌توانید با پزشک خود مشورت نمایید.

استفاده از عینک بعد از عمل

نحوه استفاده از کمپرس سرد بعد از عمل بینی چگونه است؟

از مراقبت‌های بعد از عمل بینی می‌توان به استفاده از کمپرس سرد (نه یخ) اشاره کرد. البته این مورد را در صورت تجویز پزشک می‌توانید انجام دهید. کمپرس سرد را باید درون یک حوله یا پارچه ضخیم بپیچانید. زیرا تماس مستقیم کمپرس با محل جراحی، باعث آسیب پوست خواهد شد.

برای استفاده از کمپرس سرد یا خنک لازم است به مدت ۲۰ دقیقه آن را بر روی نواحی اطراف بینی قرار دهید. پیشانی و گونه‌ها بهترین محل برای قرار دادن کمپرس سرد محسوب می‌شوند. پس از گذشت ۲۰ دقیقه، کمپرس را برداشته و به مدت ۲۰ دقیقه به محل جراحی استراحت دهید. سپس می‌توانید مجددا کمپرس را در محل مورد نظر خود قرار دهید. رعایت این مساله برای پیشگیری از آسیب به پوست ناحیه اهمیت دارد. همچنین از وارد شدن فشار بیش از حد به محل جراحی جلوگیری به عمل می‌آورد.

آیا به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی امکان‌پذیر است؟

شخصی که عمل بینی انجام می‌دهد باید تا چند روز بعد از عمل جراحی در حالت عمودی قرار داشته باشد. در واقع، فرد باید دائما در حالت نشسته قرار گیرد. این کار باعث می‌شود تا بینی در جای خود ثابت باقی مانده و حالت حاصل از جراحی را حفظ نماید. بنابراین، خوابیدن به پهلو بعد از عمل بینی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. زیرا این حالت می‌تواند باعث کج شدن بینی و از بین رفته حالت آن بعد از عمل گردد.

برای انجام کارهای خانه بعد از عمل بینی چه کنیم؟

برای انجام کارهای خانه بعد از عمل بینی به صدای بدن خود گوش کنید. هر گاه احساس کردید که توانایی انجام کارهای خانه را دارید، می‌توانید اقدام کنید. معمولا محدودیتی برای انجام کارهای خانه بعد از عمل بینی وجود ندارد. با این حال، زمانی می‌توانید برای انجام کارهای منزل اقدام نمایید که احساس بهتر و قوی‌تری داشته باشید.

آشپزی، مرتب کردن وسایل، بیرون رفتن و رسیدگی  مختصر به حیوان خانگی، از جمله کارهایی است که شما از چند روز بعد از عمل بینی می‌توانید انجام دهید. البته لازم است تا زمان بهبودی کامل، از خم شدن یا بلند کردن وزنه سنگین خودداری کنید. همچنین مواظب باشید به بینی شما ضربه وارد نشود. زیرا احتمال خونریزی و آسیب به بینی وجود دارد. از سوی دیگر، نتیجه جراحی در اثر ضربه تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

آیا انجام عمل بینی با لیزر بدون بیهوشی صحت دارد؟

انجام عمل بینی با لیزر امکان پذیر است؛ اما استفاده از لیزر بعد از عمل بینی باعث می‌شود تا عوارض ناشی از جراحی  همانند فرم قطعی و پیش بینی شده به علت تغییر بافت بینی همراه ریسک باشد به طور کلی این روش توصیه نمی گردد.

چند روز بعد از عمل بینی می‌توان کار کرد؟

ورم و کبودی بعد از عمل بینی از روز سوم پس از جراحی شروع به کاهش می‌کنند. به همین دلیل، معمولا یک هفته بعد از عمل جراحی بینی، فرد می‌تواند کار یا تحصیل خود را از سر گیرد. با این حال لازم است در محیط‌های خارج از خانه، از وارد شدن آسیب به بینی در امان بمانید. در غیر این صورت، نتیجه جراحی چندان رضایت بخش نخواهد شد.

به طور کلی در بازه زمانی ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی، عملا هیچ گونه جای زخم و بخیه‌ای در ناحیه جراحی باقی نمی‌ماند. در نتیجه هیچ گونه عارضه ظاهری در ناحیه جراحی وجود نخواهد داشت. به این ترتیب، حضور در جلسات و مراسم‌های کاری بدون مشکل خواهد بود.

نکته دیگر این که اگر افراد ناچار به رانندگی هستند، باید احتیاط بیشتری به خرج دهند. زیرا معمولا در روزهای اولیه پس از جراحی بینی، فرد باید از داروهای ضد درد استفاده کند. ممکن است مسکن‌های تجویزی پزشک، خواب‌آور باشند. بنابراین انجام فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز و هوشیاری بالا دارند، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. البته می‌توانید از پزشکتان بخواهید داروی متناسب با شرایط کاریتان را تجویز نماید.

نکات بعد از عمل بینی

یکی از سوالات رایج دیگر مربوط به نکات کلیدی است که باید پس از جراحی رعایت شود. نکات بعد از عمل بینی می‌تواند شامل نحوه خوابیدن، رژیم غذایی مناسب، و فعالیت‌های مجاز باشد. رعایت این نکات می‌تواند به بهبود سریع‌تر و جلوگیری از عوارض ناخواسته کمک کند. بیماران باید از دستورالعمل‌های پزشک خود پیروی کرده و در صورت بروز هر گونه مشکل یا نگرانی، با جراح خود مشورت کنند.

علت جمع شدن پوست بعد از عمل بینی چیست؟

معمولا در جراحی بینی نیازی به برداشتن پوست بینی نیست. اما ممکن است در برخی موارد لازم باشد پزشک پوست اضافی بینی را کانتور نماید. این کار به ایجاد حالت زیباتر در بینی کمک می‌کند. جمع شدگی پوست بعد از عمل بینی، معمولا در بازه زمانی طولانی پس از جراحی ایجاد می‌شود. تا زمانی که این جمع شدگی به زیبایی بینی آسیبی نزده و نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار ندهد، نیازی به درمان ندارد. اما اگر باعث شود تا نوک بینی افتاده‌تر به نظر برسد، لازم است جراحی و ترمیم انجام گیرد. اینکه آیا فرد به جراحی بینی ترمیمی نیاز دارد یا خیر باید با معاینات پزشک تشخیص داده شود.

دوره ریکاوری بعد از عمل بینی چقدر طول می‌کشد؟

احساس درد و ناراحتی در روزهای اولیه بعد از عمل بینی امری طبیعی است. همچنین در ناحیه جراحی، عوارضی مانند کبودی و ورم بیش از حد دیده می‌شود. عمده بیماران از ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی بینی احساس راحتی بیشتری پیدا خواهند داشت. البته در این بازه زمانی ممکن است همچنان کبودی وجود داشته باشد. حتی گاهی شدت کبودی در زیر چشم‌ها افزایش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید در جلسات کاری حضور داشته باشید می‌توانید بر اساس مجوز پزشک، از محصولات آرایشی مناسب برای محو کردن کبودی زیر چشم استفاده کنید.

تورم ناشی از جراحی نیز تا چند هفته بعد از عمل بینی پایدار است. پس از آن نیز تورم خفیفی در ناحیه بینی وجود دارد که ممکن است ۶ تا ۱۲ ماه باقی بماند. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که نحوه عملکرد پزشک و مهارت‌های وی می‌تواند میزان عوارض را به شدت کاهش دهد. همچنین، برای کاهش عوارض جراحی بینی تمامی دستورالعمل‌های پزشک جراح را اجرا نمایید.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

پس از جراحی بینی، بسیاری از بیماران درباره نحوه مراقبت‌های پس از عمل سوالات زیادی دارند. مراقبت‌های بعد از عمل بینی شامل روش‌های مناسب برای تمیز کردن ناحیه جراحی، استفاده از داروهای تجویز شده، و جلوگیری از فعالیت‌های شدید است. این مراقبت‌ها برای کاهش تورم، پیشگیری از عفونت و تسریع فرآیند بهبودی بسیار مهم هستند.

آیا برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی صحت دارد؟

اینکه عمل بینی بتواند بر روی برجستگی گونه تاثیری داشته باشد، یک تصور نادرست است. اما بعد از عمل بینی، تناسب بین اجزای صورت به طور قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند. کوچک شدن بینی بیش از حد بزرگ، باعث نمایان شدن هر چه بیشتر گونه‌ها خواهد شد. در نتیجه معمولا بعد از عمل بینی برجستگی گونه‌ها بیشتر به نظر می‌رسد.

آیا حالت چشم‌ها بعد از عمل بینی تغییر می‌کند؟

در عمل بینی، استخوان حدقه چشم یا پلک‌ها هیچ گونه تغییری نمی‌کنند. بنابراین اندازه یا حالت چشم‌ها بعد از عمل بینی بدون تغییر می‌مانند. با این حال، ممکن است بزرگ یا کوچکتر شدن بینی، برداشتن قوز یا اصلاح تیغه آن، گیرایی و حالت چشم‌ها را واضح‌تر کند.

مشکلات رایج بعد از عمل بینی شامل چه مواردی است؟

یکی از سوالات متداول بعد از عمل بینی، این است که رینوپلاستی بینی، چه مشکلات رایجی در پی دارد. در زیر به رایج‌ترین مشکلات بعد از عمل بینی اشاره می‌کنیم:

  1. افزایش ورم بینی؛ ورم بینی بعد از عمل باید از روز سوم به بعد، رفته رفته کاهش یابد. در صورتی که حجم ورم بینی افزایش داشته باشد، حتما موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
  2. از دست دادن حس بویایی بعد از جراحی بینی؛ ممکن است بعد از عمل جراحی بینی، برای مدتی حس بویایی خود را از دست بدهید. بهتر است درباره این مشکل با پزشک خود صحبت کنید. این موضوع در مواردی که برای مدت طولانی انواع بو را حس نمی‌کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از دست دادن حس بویایی می‌تواند در اثر آسیب به اعصاب بینی در حین جراحی ایجاد شده باشد. در این جا می‌توان به اهمیت و نقش دانش، تجربه و مهارت پزشک جراح بینی پی برد.
  3. عدم تقارن در حفره‌ها و نوک بینی بعد از عمل؛ مشکل دیگری که ممکن است پس از جراحی بینی به وجود آید، عدم تقارن نوک بینی است. در واقع، گاهی به دلایل مختلف ممکن است نوک بینی بعد از عمل کج شود. این مساله می‌تواند در اثر ناقرینگی حفره‌های بینی یا عدم مراقبت صحیح بعد از عمل بینی ایجاد شود. در هر حال، کج شدن نوک بینی بعد از عمل، نتیجه جراحی زیبایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گاهی لازم است برای اصلاح این وضعیت عمل جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه انجام گیرد.
  4. بروز عفونت؛ عدم مصرف آنتی بیوتیک‌های تجویزی پزشک پس از عمل بینی، خطر بروز عفونت را افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است دوره مصرف آن‌ها را کامل کنید.
  5. به جا ماندن اِسکار؛ اگر پزشک جراح در زدن بخیه دقت و ظرافت کافی را به خرج ندهد، اسکار به جای می‌ماند. این حالت برای جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی بیشتر توی ذوق می‌زند. بنابراین بهتر است قبل از انجام این گونه جراحی‌های بینی، نمونه‌کارهای قبل‌تر پزشک را بررسی نمایید.
  6. بی حسی دائمی بینی؛ بی حسی دائمی بینی مشکل دیگری است که می‌تواند بعد از عمل بینی به وجود آید. هر چه تبحر پزشک بیشتر باشد، آسیب به بافت‌ها و اعصاب بینی کمتر خواهد بود. بنابراین باز هم تاکید می‌کنیم برای انتخاب پزشک جراح بینی نهایت دقت را به خرج دهید. اگر می‌خواهید از عوارض جبران ناپذیر ناشی از جراحی بینی در امان بمانید، با تیم کلینیک جراحی بینی تهران مشورت کنید.

بخیه‌های عمل بینی

موضوع بخیه‌های جراحی نیز یکی از سوالات متداول بعد از عمل بینی است. نوع و تعداد بخیه‌ها به تکنیک جراحی و میزان تغییرات ایجاد شده در ساختار بینی بستگی دارد. برخی بخیه‌ها جذب‌شدنی هستند و نیازی به کشیدن ندارند، در حالی که برخی دیگر باید پس از مدتی توسط پزشک برداشته شوند. آگاهی از بخیه‌های عمل بینی و نحوه مراقبت از آن‌ها می‌تواند به پیشگیری از عفونت و بهبود سریع‌تر ناحیه جراحی کمک کند.

بهترین مشاور برای سوالات متداول بعد از عمل بینی کیست؟

سوالات متداول بعد از عمل بینی و پاسخ دادن به آنها، یکی از دغدغه‌های مراجعان و زیباجویان است. کلینیک جراحی بینی تهران، بهترین مشاور در زمینه پاسخ‌گویی به مهم‌ترین سوالات بعد از عمل بینی است. شما می‌توانید از پزشکان کلینیک جراحی بینی تهران کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های 02128429236 یا 09923500236 تماس بگیرید.

 اینستاگرام کلینیک جراحی بینی تهران: tehran.surgery.clinic

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *