پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

عمل بینی باز چیست؟ | مزایا و معایب عمل باز بینی

آخرین بروزرسانی: 26 خرداد 1403
عمل جراحی بینی باز
فهرست عناوین

عمل جراحی بینی باز اصلی‌ترین روش جراحی رینوپلاستی به حساب می‌آید. در عمل بینی به روش باز، برش‌های خارجی بر روی کلوملا (پل جداکننده دو حفره بینی) ایجاد گردد. این کار برای بلند کردن پوست بینی و اصلاح فرم و ساختار آن لازم است. در جراحی باز بینی، جراح به تمامی قسمت‌های داخلی دماغ دسترسی دارد. بنابراین ایجاد هرگونه برش و تراش بر روی بینی به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

به توجه به این که در عمل جراحی بینی باز، پزشک می‌تواند نوک بینی را دستکاری کند؛ بنابراین امکان ایجاد هر نوع تغییری وجود دارد. لیفت بینی، ایجاد قوس با هر زاویه‌ای و صاف کردن تیغه بینی از مزایای جراحی باز بینی به حساب می‌آیند. از این رو، در انواع عمل‌های بینی شامل بینی طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی، عمل بینی به روش باز اصلی‌ترین روش محسوب می‌شود.

تغییر شکل بینی با عمل جراحی بینی باز

برای تغییر شکل بینی، عمل بینی به صورت باز اصلی‌ترین روش محسوب می‌شود. در عمل بینی باز پزشک با ایجاد یک برش خارجی بر روی پل بین دو سوراخ بینی، جراحی را آغاز می‌کند. این تیغه که اصطلاحا کلوملا نامیده می‌شود، نوک بینی را به ناحیه بین بینی و لب بالا متصل می‌کند. پس از ایجاد برش، پوست به طور کامل از ساختمان زیرین آن جدا می‌گردد. به همین دلیل، پزشک می‌تواند تمامی بافت ‌ها و ساختار داخلی بینی را به طور واضح‌تر بررسی نماید.

در جراحی باز بینی امکان شکل دهی بهتر به نوک بینی نیز فراهم خواهد شد. این مساله در عمل جراحی بینی فانتزی، عمل بینی نیمه فانتزی و عمل بینی طبیعی اهمیت دارد. زیرا در هر یک از این مدل‌ها، اصلاح اندازه و پهنای نوک بینی مهم است. در واقع، بخش مهمی از جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی به ترمیم نوک بینی و زاویه بین آن با لب بالا مربوط است. در عمل بینی با روش باز زمینه ایجاد تمامی این تغییرات فراهم خواهد شد.

مزایای عمل بینی به روش باز در تغییر شکل بینی

عمل بینی به صورت باز رایج‌ترین روش برای جراحی رینوپلاستی است. زیرا این روش جراحی امکان ایجاد هر گونه تغییری را در ساختار و فرم بینی فراهم می‌کند. از این رو، در اکثر موارد، جراحان بینی عمل بینی باز را برای بیمار خود اجرا می‌کنند. مزایای عمل بینی به صورت باز را می‌توان به صورت زیر توضیح داد:

 • رفع ناقرینگی حفره‌های بینی؛ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زیباجویان، قرینه بودن حفره‌های بینی بعد از رینوپلاستی است. در عمل بینی به صورت باز، پزشک به راحتی می‌تواند تمامی ساختار بینی را تحت نظر داشته باشد. در نتیجه امکان کنترل قرینگی ساختار و حفره‌های بینی به خوبی فراهم خواهد شد.
 • اصلاح فرم نوک بینی؛ در جراحی بینی به روش باز امکان اصلاح نوک بینی به بهترین شکل ممکن فراهم می‌شود. از این رو، در صورت نیاز به گرافت یا پروتز می‌توان این کار را انجام داد. همچنین، گاهی برای شکل دهی بهتر به بینی و نوک آن، باید غضروف و استخوان پیوند زده شود. در عمل بینی باز که دسترسی به همه قسمت‌های بینی امکان‌پذیر است، این کار به خوبی انجام می‌گیرد.
 • اصلاح شکل بینی؛ در عمل بینی باز بر خلاف عمل بینی بدون جراحی، می‌توان تمامی نقص‌های ساختاری و عملکردی بینی را برطرف نمود. کجی بینی، انحراف بینی، قوز دماغ و افتادگی نوک بینی را می‌توان با عمل بینی به صورت باز رفع نمود. به کمک لیفت بینی در عمل رینوپلاستی باز نیز می‌توان تناسب دماغ با اجزای چهره را اصلاح کرد.
 • رفع مشکلات تنفسی؛ مشکلات ساختاری بینی می‌تواند باعث کاهش کیفیت تنفس شود. در عمل بینی به صورت باز جراح می‌توان مشکلات سپتوم بینی (تیغه بینی) را رفع کند (عمل سپتوپلاستی). در نتیجه فرد بعد از عمل می‌تواند به راحتی نفس بکشد.

عمل بینی به روش باز بهتر است یا عمل بینی بسته؟

عمل بینی به صورت باز یک روش جراحی تهاجمی برای رینوپلاستی به حساب می‌آید. این در حالی است که در عمل بینی بسته تمامی تغییرات بدون هیچ گونه برشی انجام می‌گیرد. البته ناگفته نماند که سطح تغییرات ایجاد شده در بینی با عمل بسته بسیار محدود است. بنابراین بسیاری از نقص‌های عملکردی و ساختاری بینی را نمی‌توان با عمل بینی بسته برطرف کرد.

مدت زمان عمل بینی باز نسبت به رینوپلاستی بسته بیشتر است. این جراحی باید تحت بیهوشی عمومی نیز انجام گیرد. در نتیجه، بازه زمانی مورد نیاز برای عمل بینی با روش باز طولانی‌تر خواهد بود. بنابراین شاید تنها برتری عمل بینی بسته بر عمل باز همین مدت زمان کوتاهتر جراحی باشد. البته مراقبت‌های بعد از عمل بینی با روش باز نیز کمی پیچیده‌تر خواهد بود.

با همه این توضیحات، انتخاب روش عمل بینی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. نظر جراح، میزان نقص‌های ظاهری بینی و شرایط سلامت بیمار، از جمله این فاکتورها هستند. بنابراین نمی‌توان به طور قطع اعلام کرد کدام روش جراحی بینی بهتر از دیگری است.

معایب عمل بینی به صورت باز در تغییر شکل بینی

با وجود مزایای جراحی بینی باز برای تغییر شکل بینی، معایبی نیز برای این روش وجود دارد. در زیر به معایب عمل بینی به روش باز اشاره می‌کنیم:

 1. تورم بینی؛ جراحی بینی با روش باز به صورت تهاجمی انجام می‌شود. از این رو، ورم بینی قابل توجه بوده و مقدار زیادی از آن در طول بازه زمانی 3 تا 6 ماهه برطرف می‌شود. البته ممکن است تا یک سال هم زمان نیاز باشد.
 2. کبودی گونه‌ها و دور چشم؛ در حین عمل بینی باز لازم است پزشک ضربه‌هایی به بینی وارد کند. از سوی دیگر، تراش‌ها و برش‌های ایجاد شده بر روی بینی باعث خونریزی زیر پوست می‌شوند. این مساله در نهایت باعث کبودی گونه‌ها و محیط اطراف بینی خواهد شد.
 3. طولانی بودن دوران نقاهت؛ کسی که عمل بینی به صورت باز را انجام می‌دهد، نیاز به مراقبت بیشتری دارد. زیرا این روش جراحی تهاجمی بوده و بافت‌های بینی را تا حد زیادی دستکاری خواهد کرد.
 4. امکان ماندن جای زخم؛ یکی از معایب احتمالی عمل بینی باز، به جا ماندن جای بخیه‌ها و زخم جراحی است. هنر پزشک در زدن بخیه و میزان ظرافت وی، تاثیر بسزایی بر این مورد دارد. بنابراین در مشاهده نمونه‌کارهای پزشک جراح بینی نهایت دقت را به خرج دهید.

معایب جراحی باز بینی را می‌توان به صورت غیرمستقیم کنترل نمود؛ برای مثال، رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بینی به ترمیم سریع‌تر عوارض جراحی بینی باز کمک خواهد کرد. همچنین، انتخاب یک پزشک مجرب و ماهر میزان تخریب بافتی عمل بینی به صورت باز را به حداقل می‌رساند. در نتیجه، کبودی، تورم و زخم‌های ناشی از جراحی باز به حداقل خواهد رسید. برای انتخاب پزشک مجرب و معتبر می‌توانید با کلینیک جراحی بینی تهران تماس بگیرید.

اقدامات قبل از عمل بینی به صورت باز

اقدامات قبل از عمل بینی به صورت باز جزو مهم‌ترین مواردی است که زیباجویان پیش از اقدام به عمل باید بدانند. لازم است بدانید که اقدامات قبل از جراحی رینوپلاستی باز می‌توانند تا حد زیادی بر نتیجه جراحی تاثیرگذار باشند. برای آگاهی بیشتر درباره مراقبت ‌ها و اقدامات قبل از عمل باز بینی لازم است یک جلسه مشاوره با پزشک جراح خود داشته باشید.

انتخاب بهترین جراح بینی، اولین و مهم‌ترین نکته قبل از جراحی است. پزشکی که عمل زیبایی خود را به او می‌سپارید باید از هر نظر قابل اطمینان باشد. چرا که نتیجه بعد از عمل تا حد زیادی به تجربه و تبحر پزشک بستگی دارد. در روزهای قبل از رینوپلاستی، رعایت برخی مراقبت‌ها به کاهش عوارض بعد از عمل کمک می‌کند. برخی از مهم‌ترین مراقبت‌های قبل از عمل بینی به روش باز شامل موارد زیر هستند:

 • دو هفته قبل از عمل مجاز به استفاده از انواع آسپرین ‌ها نیستید.
 • دخانیات و نیکوتین موجب تنگ شدن رگ‌های خونی می‌شوند. بنابراین حداقل ۲ هفته قبل از عمل بینی از مصرف این مواد اجتناب کنید.
 • ۸ ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.
 • روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.

مراقبت‌های روز عمل بینی به صورت باز

عمل بینی به روش باز با بیهوشی عمومی انجام می‌­گیرد. از این رو، مراقبت­های خاصی را طلب می­کند. اقدامات زیر جزو مواردی هستند، که در تمامی عمل های زیبایی بینی باز یا بسته باید توسط مراجعه کنندگان انجام شوند:

 1. انجام آزمایش‌های ضروری قبل از عمل که توسط پزشک تجویز می‌شوند.
 2. از خوردن و آشامیدن در روز عمل پرهیز کنید.
 3. خانم ‌ها باید در روز جراحی بدون آرایش صورت و لاک ناخن به بیمارستان مراجعه کنند.
 4. آقایان باید با صورت اصلاح شده بدون ریش و سبیل در بیمارستان حاضر شوند.
 5. بدون تاخیر در بیمارستان حاضر شوید.
 6. به دلیل اینکه لباس پوشیدن از سر بعد از عمل دشوار است، به همراه داشتن یک لباس دکمه‌دار ضروری است.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی به صورت باز

انجام مراقبت‌های بعد از عمل بینی به صورت باز همگی بر عهده زیباجو است. رعایت این مراقبت‌ها برای بهبود و تسریع در شکل‌گیری فرم جدید بینی بسیار ضروری است. در بسیاری از موارد، پزشک جراح بینی، تمامی مراقبت‌ها را به شما آموزش می‌دهد:

 • بعد از عمل بینی باز باید در اطراف بینی و زیر چشم از کمپرس سرد استفاده کنید. تکرار این کار تا 12 ساعت بعد از عمل، به رفع کبودی و تورم ناشی از رینوپلاستی کمک شایانی می‌کند.
 • در روز اول پس از جراحی بینی در تختخواب استراحت کنید و چند عدد بالش زیر سر خود قرار دهید. به طوری که سر بالاتر از بدن قرار گیرد. این کار به کاهش تورم جراحی کمک می‌کند.
 • از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارند بپرهیزید. از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.
 • در روزهایی اولیه بعد از جراحی، هنگام خوابیدن و یا بیدار شدن از پرستار کمک بگیرید. ممکن است بعد از عمل تا چند روز دچار سرگیجه شوید. این سرگیجه در اثر داروهای بیهوشی ایجاد می‌شود و پس از مدتی برطرف خواهد شد.
 • از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری کنید. در غیر این صورت، امکان آسیب‌های بافتی و خونریزی وجود دارد.
 • از یک سرم ۱۰ سی‌سی بدون سوزن برای شست و شوی بینی استفاده کنید. لازم است این کار را در حالت ایستاده انجام دهید. همچنین، اگر سر به صورت زاویه‌دار و به سمت عقب نگه داشته شود، نتیجه بهتری خواهید گرفت. محلول داخل سرم باید با فشار به درون بینی وارد شود.

چه افرادی می‌توانند عمل بینی به روش باز انجام دهند؟

عمل جراحی بینی باز برای انجام انواع جراحی زیبایی یا جراحی ترمیمی بینی مناسب است؛ زیرا در این روش، دسترسی پزشک به همه بافت‌های بینی امکان‌پذیر خواهد بود. از سوی دیگر، ایجاد تراش و برش بر روی استخوان و غضروف بینی راحت‌تر انجام می‌شود. در نتیجه، تغییر شکل بینی با جراحی باز بینی ساده‌تر است. افراد زیر می‌توانند برای انجام عمل جراحی بینی باز اقدام کنند:

 1. افرادی که می‌خواهند جراحی بینی ترمیمی انجام دهند.
 2. افرادی که اسکلت و غضروف بینی‌شان ضعیف است.
 3. افرادی که نیاز به پیوند غضروف و گرافت دارند.

هزینه جراحی باز بینی چقدر است؟

پزشکان برای جراحی بینی از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. این روش‌ها در تعیین هزینه نهایی جراحی تاثیر می‌گذارند. طبق آمار به دست آمده، هزینه عمل بینی در سال 1402 از 10 میلیون تا 50 میلیون تومان متغیر است. بدیهی است که قیمت عمل بینی، فارغ از هزینه عمل بینی به صورت باز، شامل هزینه‌های جانبی دیگر نیز می‌شود. به طور کلی، هزینه‌هایی که برای جراحی رینوپلاستی خواهید پرداخت، شامل موارد زیر هستند:

 • هزینه مشاوره قبل از عمل؛
 • نوع عمل بینی؛
 • هزینه آزمایش‌های قبل از جراحی؛
 • عکاسی پزشکی قبل از عمل جراحی؛
 • سی تی اسکن؛
 • دستمزد جراح؛
 • هزینه‌های بیمارستان؛
 • هزینه جلسات معاینه بعد از رینوپلاستی.

برای اطلاع از قیمت دقیق عمل جراحی بینی باز می‌توانید با شماره‌های 02128429236 یا 09923500236 تماس بگیرید. تیم کلینیک جراحی بینی تهران اطلاعات لازم را در زمینه جراحی باز بینی، در اختیار شما قرار خواهند داد.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *