قبل از عمل رینوپلاستی چه اقداماتی باید انجام گیرد؟

رینوپلاستی چیست | صفر تا 100 جراحی بینی در تهران

رینوپلاستی چیست، جراحی بینی یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی صورت به حساب می‌آید. عمل زیبایی بینی را در اصطلاح لاتین رینوپلاستی می‌نامند. در عمل رینوپلاستی شکل بینی به صورت جزئی یا کامل تغییر می‌کند. تغییراتی که در بینی ایجاد می‌گردند، باعث ایجاد تناسب بین بینی و اجزای چهره می‌شوند. این مساله در نهایت باعث زیبایی بیشتر افراد و افزایش اعتماد به نفس آن‌ها خواهد شد.

بسیاری از افرادی که برای عمل بینی اقدام می‌کنند، به دنبال رفع مشکلات تنفسی خود نیز هستند. کج بودن بینی یا انحراف تیغه بینی یکی از رایج‌ترین مشکلات ظاهری است. همچنین، بینی کج تنفس را دچار مشکل می‌سازد. این اختلال در اثر ضربه یا ژنتیک به وجود می‌آید. به همین دلیل، لازم است افراد از طریق انجام عمل جراحی سپتوپلاستی، انحراف تیغه بینی را برطرف نمایند. انجام جراحی برای رفع همزمان مشکلات ظاهری و عملکردی بینی را سپتورینوپلاستی می‌نامند. در این مقاله به بررسی صفر تا صد انجام عمل بینی در تهران می‌پردازیم.

جراحی بینی یا عمل رینوپلاستی چیست؟

جراحی بینی یا عمل رینوپلاستی چیست؟

عمل رینوپلاستی به گونه‌ای از جراحی پلاستیک اطلاق می‌شود که اندازه و شکل بینی را تغییر می‌دهد. جراحی رینوپلاستی یا عمل بینی برای افرادی مناسب است که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند. قوز بینی، کج بودن بینی و قرینه نبودن حفره‌های بینی، رایج‌ترین ناهنجاری‌هایی هستند که با جراحی بینی برطرف می‌شوند.

ساختار بینی بر نحوه انجام جراحی بینی تاثیر می‌گذارد. برای مثال، میزان پیچیدگی جراحی بینی گوشتی با جراحی بینی استخوانی متفاوت است. زیرا بینی گوشتی پوست ضخیمی دارد که شکل دادن به آن را دشوارتر می‌سازد.

علاوه بر نقص‌های ظاهری، مشکلات تنفسی را نیز می‌توان با جراحی بینی برطرف نمود. برای مثال، بسیاری از افراد در تنفس خود مخصوصا در هنگام خواب، مشکل دارند. این افراد می‌توانند از طریق عمل بینی، انسداد مجاری هوایی را برطرف کنند. عملی بینی که برای رفع مشکلات تنفسی انجام می‌گیرد، عمل سپتوپلاستی نامیده می‌شود. ترکیب عمل زیبایی بینی و عمل سپتوپلاستی را سپتورینوپلاستی می‌گویند.

جراحی بینی یا عمل رینوپلاستی

برای انجام جراحی بینی به چه پزشکی باید مراجعه نمود؟

جراحی بینی باید توسط یک پزشک متخصص جراحی بینی انجام گیرد. تخصص پزشک جراح بینی می‌تواند در حوزه زیبایی یا در زمینه گوش، حلق و بینی باشد. صرف نظر از تخصص افراد، تجربه پزشک در نتیجه جراحی زیبایی بینی بسیار تاثیرگذار است.

محل قرار گرفتن بینی در صورت باعث شده تا نقش مهمی در زیبایی چهره داشته باشد. بنابراین، اگر هدف از جراحی، رفع نقص‌های ظاهری آن است، عمل بینی باید به بهترین شکل ممکن انجام گیرد. برای دریافت بهترین نتیجه از جراحی رینوپلاستی، دقت، ظرافت و مهارت پزشک اهمیت بسیاری دارد. این مساله منوط به داشتن تجربه زیاد در زمینه انجام عمل جراحی بینی است. هر چه تجربه پزشک جراح بیشتر باشد، مهارت وی در ایجاد تغییرات در بینی بیشتر خواهد بود.

به این ترتیب، برای انجام عمل رینوپلاستی باید به دنبال یک جراح متخصص زیبایی یا جراح متخصص گوش، حلق و بینی ماهر و باتجربه باشید.

هدف از انجام رینوپلاستی (جراحی بینی) چیست؟

هدف از عمل بینی، برطرف کردن نقص‌های ظاهری و مشکلات تنفسی است. برخی از مهم‌ترین ناهنجاری‌هایی که از طریق انجام جراحی بینی برطرف می‌شوند، عبارتند از:

  • بینی افتاده، پیازی و عقابی که نیاز به اصلاح نوک بینی دارند
  • انحراف تیغه بینی
  • قوز بینی یا فرورفتگی شدید روی تیغه بینی (بینی زینی شکل)
  • مشکلات حفره‌های بینی (سوراخ‌های بینی می‌توانند غیرقرینه، خیلی پهن، خیلی باریک، تابیده به سمت بالا یا خیلی بزرگ باشند)
  • خیلی بزرگ یا خیلی کوچک بودن بینی به طوری که با اجزای دیگر چهره تناسب نداشته باشد
  • مسدود بودن راه‌های هوایی بینی

برای رفع هر یک از مشکلات یاد شده باید به یک پزشک جراح متخصص مراجعه کنید. در برخی موارد، لازم است علاوه بر رفع نقص‌های ظاهری بینی، مشکلات تنفسی نیز درمان گردند. هر چه ناهنجاری‌های یادشده شدید‌تر باشند، پیچیدگی جراحی بینی بیشتر است. اما این مهارت و تجربه پزشک جراح است که می‌تواند نتیجه‌ای عالی از عمل بینی حاصل نماید.

انواع جراحی بینی شامل چه مواردی هستند؟

ساختار بینی برای هر شخص منحصر به فرد است. در نتیجه میزان تناسب و توازن بین بینی و اجزای دیگر چهره برای هر فرد متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، سلیقه افراد در انتخاب مدل بینی، تنوع بالایی دارد. به همین دلیل، امروزه انواع جراحی بینی برای افراد با سلایق و چهره‌های مختلف، برنامه‌ریزی می‌شوند. انواع جراحی بینی که بر اساس ساختار و خواسته افراد انجام می‌گیرند، عبارتند از:

انواع جراحی بینی برای افراد مختلف قابل انجام هستند. با این حال، گاهی ممکن است مدل انتخابی فرد برای وی مناسب نباشد. برای مثال، یک بینی فانتزی و عروسکی برای چهره مردانه انتخاب مناسبی نیست. یا حتی برای برخی بانوانی که اجزای چهره آن‌ها درشت است، مدل بینی باربی توصیه نمی‌شود.

به طور کلی، بخش مهمی از هدف جراحی بینی ایجاد تناسب و توازن بین اجزای چهره است. در صورتی که بینی بیش از حد کوچک یا سر بالا شود، تناسب بین آن با اجزای دیگر چهره بر هم می‌خورد. در چنین حالتی نه تنها عمل رینوپلاستی باعث زیبایی نمی‌شود، بلکه نتیجه‌ای کاملا معکوس در پی خواهد داشت. یک پزشک مجرب و دلسوز باید بتواند بیمار را در انتخاب مدل بینی مناسب راهنمایی کند.

روش‌های انجام جراحی بینی (رینوپلاستی) چگونه اند؟

روش‌های مختلفی برای انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی به کار می‌روند. این روش‌ها بر اساس شیوه انجام آن‌ها نامگذاری می‌شوند. پزشک جراح بر اساس ساختار بینی و ناهنجاری‌های موجود در آن بهترین روش عمل بینی را انتخاب خواهد کرد. در ادامه به برخی از روش‌های عمل بینی اشاره می‌کنیم.

جراحی بینی باز

عمل بینی باز یا رینوپلاستی باز برای ایجاد تغییرات گسترده در بینی به کار می‌رود. در این روش جراحی بینی، برش خارجی بر روی پل جدا‌کننده دو حفره ایجاد می‌گردد. پس از بلند کردن پوست بینی، دسترسی جراح به همه قسمت‌های داخلی بینی بیشتر است. به این ترتیب، ایجاد هر نوع تغییر در ساختار بینی و نوک آن امکان‌پذیر خواهد بود.

جراحی بینی بسته

در رینوپلاستی بسته یا جراحی بینی بسته، هیچ گونه برش خارجی در اطراف بینی ایجاد نمی‌شود. در نتیجه، این روش تهاجم کمتری نسبت به نوع رینوپلاستی باز خواهد داشت. برش‌های ایجاد شده در جراحی بینی بسته از داخل بینی ایجاد شده و استخوان و غضروف را اصلاح می‌کنند.

روش‌های یاد شده، اصلی‌ترین روش‌های جراحی بینی هستند. با این حال، نقص‌های بینی با روش‌های دیگری نیز برطرف می‌شوند که عبارتند از:

  • جراحی ثانویه بینی که برای اصلاح نتیجه نامطلوب عمل بینی اول انجام می‌گیرد
  • استفاده از فیلرها برای رفع موقتی نقص‌های ظاهری بینی
  • رینوپلاستی فانکشنال برای برطرف کردن آسیب‌های ناشی از سرطان، آسیب‌های تروماتیک یا نقص‌های مادرزادی
  • سپتوپلاستی که برای رفع انحراف تیغه بینی و بهبود تنفس انجام می‌شود

قبل از عمل رینوپلاستی چه اقداماتی باید انجام گیرد؟

انجام برخی اقدامات قبل از جراحی بینی الزامی است. انتخاب پزشک، انجام آزمایش‌های تخصصی قبل از عمل و مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی، از جمله این موارد هستند. در ادامه به بیان جزییات هر یک از این موارد می‌پردازیم.

انتخاب پزشک جراح بینی

قبل از انجام جراحی بینی باید یک پزشک جراح انتخاب نمایید. انجام تحقیقات کافی به شما کمک می‌کند تا بهترین جراح بینی را برای خود برگزینید. مشاهده نتایج قبل و بعد از عمل بیماران پزشک مورد نظر، اصلی‌ترین گام در این زمینه خواهد بود. همچنین می‌توانید با بیماران پزشک صحبت کنید تا از نحوه برخورد و میزان پیگیری وی مطلع شوید.

هر چند فرآیند یاد شده زمانبر و البته هزینه‌بر است، اما برای رضایت از نتیجه جراحی اهمیت بسیاری دارد. دقت کنید که تجربه و مهارت پزشک می‌تواند عوارض جراحی بینی را کاهش دهد. در صورتی که نمی‌توانید تمامی این مراحل را به تنهایی انجام دهید می‌توانید از تیم کلینیک جراحی بینی تهران کمک بگیرید. در واقع شما می‌توانید از طریق تماس با شماره 02128429236، اطلاعات بهترین جراحان بینی تهران را به دست آورید.

مشاوره با پزشک جراح

پس از انتخاب بهترین جراح بینی در تهران، باید یک یک جلسه مشاوره با وی داشته باشید. در این جلسه، هدف خود از عمل بینی را برای پزشک شرح دهید. همچنین، در صورتی که سابقه انجام جراحی داشته‌اید، با او در میان بگذارید. پزشک جراح از شما درباره سوابق پزشکی، ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای یا مصرف داروهای خاص سوال می‌پرسد. لازم است به تمامی سوالات پزشک، پاسخ دقیقی ارائه دهید. در این جلسه، پزشک تصاویری از زوایای مختلف بینی شما تهیه می‌کند.

پس از اتمام جلسه مشاوره با پزشک جراح بینی، باید آزمایش‌هایی را انجام دهید. این آزمایش‌ها برای تشخیص وضعیت سلامت عمومی بدن شما است. تهیه عکس‌های تخصصی از ساختار بینی نیز برای طی کردن مسیر جراحی الزامی است. پزشک متخصص پس از بررسی نتایج آزمایش‌ها و عکسبرداری‌ها، روز عمل را تعیین خواهد کرد.

مراقبت‌های قبل از جراحی بینی

جراحی بینی یک جراحی نسبتا پیچیده و دشوار به حساب می‌آید. از این رو، رعایت برخی مراقبت‌های قبل از جراحی بینی به تسهیل روند جراحی کمک می‌کند. برای مثال، بیمار نباید از چند روز قبل از جراحی سیگار مصرف کند. زیرا سیگار باعث اختلال در خونرسانی به محل جراحی می‌شود. این موضوع بهبود زخم‌های پس از جراحی را مختل می‌سازد.

علاوه بر این، مصرف نوشیدنی‌های الکلی باعث خونریزی حین جراحی بینی و پس از آن می‌گردد. در صورتی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنید، درباره قطع یا نحوه مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایید. زیرا مصرف این داروها خطر خونریزی حین جراحی را افزایش می‌دهد. هر چه میزان خونریزی در هنگام جراحی بیشتر باشد، کبودی بینی پس از عمل نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

بعد از جراحی بینی چه مراقبت‌هایی باید انجام گیرد؟

پس از جراحی بینی باید مراقبت‌های اصولی انجام گیرد. در واقع، رعایت نکات مراقبتی به بهبود سریع‌تر بیمار کمک می‌کند. در ادامه به برخی از مراقبت های بعد از عمل بینی اشاره خواهیم کرد.

قرار گرفتن در حالت عمودی

تا چند روز پس از جراحی بینی، بیمار باید در حالت عمودی و نشسته قرار بگیرد. استفاده از بالش‌های اضافی راهکار مناسبی خواهد بود. خوابیدن به پهلو نیز ممنوع است. هر گونه سهل انگاری در این موارد می‌تواند نتیجه جراحی بینی را تحت تاثیر قرار دهد.

رژیم غذایی بر پایه سوپ و آش

استفاده از رژیم غذایی مناسب، اصلی‌ترین مراقبت بعد از عمل بینی محسوب می‌شود. بهترین غذاها برای بعد از عمل بینی غذاهای نرم و آبکی هستند. سوپ و آش بهترین گزینه برای بیماران پس از عمل جراحی بینی به حساب می‌آیند. از سبزیجات فیبردار زیاد استفاده استفاده کنید. زیرا مصرف غذاهای فیبردار، احتمال ابتلا به یبوست پس از جراحی را کاهش می‌دهد. این مساله در کاهش ورم و کم شدن دوران نقاهت عمل بینی موثر است.

به کار بردن کمپرس سرد در اطراف بینی

معمولا پزشک استفاده از کمپرس سرد را به بیمار توصیه می‌کند. کمپرس سرد به کاهش ورم بینی بعد از عمل و کبودی آن کمک خواهد کرد. برای استفاده از کمپرس سرد لازم است آن را در داخل یک حوله یا پارچه ضخیم بپیچانید. تماس مستقیم کمپرس سرد با ناحیه مورد نظر، باعث آسیب پوست می‌شود.

در ضمن کمپرس سرد را نباید مستقیما بر روی محل جراحی قرار دهید. بهترین محل برای قرار دادن کمپرس، پیشانی و گونه‌ها هستند. اطلاعات بیشتر را می‌توانید از پزشک خود دریافت کنید.

پیاده روی آهسته

برای بهبود گردش خون بعد از عمل جراحی بینی، بهتر است پیاده روی کنید. پیاده روی شما باید آهسته باشد. از انجام هر گونه فعالیت‌های ورزشی شدید خودداری کنید. زیرا تحرک زیاد می‌تواند باعث خونریزی بینی بعد از عمل شود. همچنین، فعالیت‌های شدید، نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انجام جراحی بینی با لیزر چگونه است؟

انجام جراحی بینی با لیزر یکی از موضوعات مورد علاقه افراد در سال‌های اخیر بوده است. این موضوع همچنان در حال تحقیق و بررسی است. لازم است بدانید که در حال حاضر، جراحی بینی تنها با روش عمل بینی باز و بینی بسته انجام می‌گیرد. بنابراین عمل بینی با لیزر (تغییر شکل بینی با لیزر) تنها یک شعار تبلیغاتی است و نباید به آن اعتماد کرد.

در جراحی بینی با لیزر، از نور پرانرژی لیزر برای کاهش یا ترمیم عوارض جراحی بینی استفاده می‌شود. در واقع، در عمل بینی با لیزر، پزشک پرتوهای لیزر را بر روی پوست بینی می‌تاباند. لیزر به کاهش ورم بینی و رفع کبودی‌های بعد از عمل کمک می‌کند. در جراحی بینی با لیزر دوران نقاهت بیمار به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نقش لیزر در عمل بینی می­توانید به مقاله ” عمل بینی با لیزر” مراجعه کنید.

در حال حاضر، تعداد محدودی از جراحان بینی، عمل بینی با لیزر در تهران را انجام می‌دهند. برای آشنایی با پزشکان جراح بینی با لیزر می‌توانید با کلینیک جراحی بینی تهران در تماس باشید.

بهترین کلینیک تخصصی جراحی بینی در تهران کجاست؟

انتخاب بهترین کلینیک جراحی بینی در تهران به اندازه انتخاب بهترین پزشک جراح بینی مهم است. برای تحقیق درباره کلینیک جراحی بینی در شهر تهران می‌توانید از مراجعین قبلی آن سوال کنید. یکی از بهترین کلینیک‌های جراحی بینی که اعتماد بیماران بسیاری را به خود جلب کرده است، کلینیک جراحی بینی تهران نام دارد. این کلینیک، با تشکیل تیم تخصصی جراحی بینی توانسته است بیشترین رضایت را از مراجعین خود جذب کند. در حال حاضر، بهترین جراحان بینی تهران با کلینیک جراحی بینی تهران همکاری می­کنند.

برای ارتباط با کلینیک جراحی بینی تهران می‌توانید با شماره 02128429236 یا 09923500236 تماس بگیرید. متقاضیان می‌توانند از پزشکان این کلینیک، مشاوره آنلاین دریافت نمایند.

سوالات متداول

هزینه جراحی بینی در تهران چقدر است؟

هزینه جراحی بینی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. دستمزد پزشک و هزینه‌های کلینیک اصلی‌ترین عوامل هستند. برای اطلاع از قیمت عمل بینی در تهران می‌توانید با کلینیک جراحی بینی تهران تماس بگیرید.

آیا جراحی بینی عوارض خطرناک دارد؟

کبودی و ورم بینی رایج‌ترین عوارض عمل بینی هستند. ممکن است پس از عمل بینی باز اسکار یا جای زخم باقی بماند. هر چه تبحر پزشک بیشتر باشد، عوارض جراحی بینی به حداقل می‌رسد.

آیا عمل بینی در تهران با بیمه انجام می‌شود؟

اگر هدف از جراحی بینی، انجام عمل زیبایی باشد، بیمه هزینه‌ای پرداخت نخواهد کرد. اما هزینه عمل سپتوپلاستی که با هدف درمان تنفس انجام می‌گیرد را می‌توان از بیمه دریافت نمود. برای اطلاع دقیق‌تر از عمل بینی با بیمه در تهران بهتر است با بیمه گذار خود صحبت نمایید.

 اینستاگرام کلینیک جراحی بینی تهران: tehran.surgery.clinic

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »
عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی یکی از انواع جراحی‌های بینی است که برای اصلاح انحراف سپتوم بینی به کار می‌رود. این عمل به درمان مشکلات تنفسی کمک می‌کند. عمل سپتوپلاستی را می‌توان به صورت همزمان با رینوپلاستی انجام داد.

ادامه مطلب »