پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

آخرین بروزرسانی: خرداد 26, 1403
عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

پیش از عمل جراحی بینی و زیبایی صورت، سوالات متداول فراوانی برای بیماران به وجود می‌آید. یکی از این سوالات، آن است که آیا انجام عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان امکان‌پذیر است؟ شرایط انجام همزمان عمل پولیپ بینی با جراحی زیبایی بینی چیست؟ آیا همه جراحان بینی می‌توانند، عمل پولیپ و زیبایی را به صورت همزمان انجام دهند؟ این‌ها سوالاتی هستند که قرار است، در این مقاله به آن‌ها پاسخ داده شود. بنابراین اگر به دلیل وجود پولیپ بینی، دچار انسداد مجاری تنفسی هستید و قصد جراحی زیبایی بینی را نیز دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با همراه شوید.

اولین عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان، در سال 1991 انجام گرفت. این روش جراحی برای افرادی مناسب است، که دچار مشکلات تنفسی و نقص‌های ظاهری در بینی خود هستند. جراحی پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان، در گروه جراحی‌های بینی «فانکشنال» یا «عملکردی»، قرار می‌گیرند؛ به این معنا که علاوه بر رفع مشکلات تنفسی بیمار، نقص‌های ظاهری بینی بیمار نیز، برطرف خواهند شد.

از مزایای عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی می‌توان، به کاهش تعداد جراحی‌ها اشاره کرد. در واقع، با انجام عمل ترکیبی پولیپ و زیبایی، بیمار تنها یک بار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. این مساله علاوه بر کاهش عوارض و مدت زمان نقاهت، به کاهش هزینه جراحی بینی نیز کمک خواهد کرد.

منظور از عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان چیست؟

عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی، از ترکیب دو جراحی درمانی و زیبایی تشکیل می‌شود. در واقع، در عمل همزمان پولیپ و رینوپلاستی، پزشک در تلاش است تا مشکلات عملکردی و ظاهری بینی را، به صورت همزمان برطرف کند. در ادامه به جزئیات هر دو جراحی پولیپ و زیبایی بینی اشاره خواهیم کرد.

منظور از عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان چیست؟

عمل پولیپ بینی

پولیپ به ضایعه‌های بزرگ و کوچکی گفته می‌شود، که در مسیرهای تنفسی فرد رشد می‌کنند. این توده‌های خوشه‌ای، باعث بروز تنگی نفس، آبریزش بینی و گرفتگی مداوم مخاط آن خواهند شد. تمامی موارد در شرایط خاصی، مانند سرماخوردگی و هنگام خوابیدن، ناراحتی بسیاری برای فرد در پی دارند. بنابراین بهتر است این توده‌های خوش‌خیم، در اسرع وقت درمان گردند.

عمل پولیپ بینی

روش‌های موقتی، مانند استفاده از اسپری یا داروهای استروئیدی، می‌توانند التهابات داخل بینی را کم کنند. در واقع، این روش‌ها با کوچکتر کردن اندازه پولیپ، تنفس را برای فرد راحت‌تر می‌کنند؛ اما دقت کنید که گاهی مصرف داروها می‌تواند، عوارضی را برای فرد در پی داشته باشد. بنابراین حذف پولیپ‌ها به صورت دائمی، راهکار بسیار بهینه‌تری است. عمل پولیپ بینی، با همین هدف انجام می‌گیرد.

پولیپ‌های بینی، توده‌هایی هستند که از طریق آندوسکوپی در حفره بینی و سینوس‌های پارانازال مشاهده می‌شوند و نهایتا با مجرای بینی و سینوس‌های بیمار تداخل می‌کنند. مطابق آمار، پولیپ بینی تا 4٪ از جمعیت بزرگسالان را، تحت تأثیر قرار می‌دهد و البته تا 40 درصد از افراد، به صورت مقطعی، در زندگی خود به این مشکل دچار شده‌اند. شیوع این مشکل در مردان و افراد بالای 10 سال بیشتر است.

عمل زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی، برای رفع نقص‌های ظاهری بینی انجام می‌شود. در این جراحی، پزشک تراش‌هایی بر روی استخوان و غضروف بینی، ایجاد خواهد کرد. این کار به تغییر شکل و زیباتر شدن فرم بینی کمک می‌کند. همچنین، انجام رینوپلاستی، هماهنگی و تناسب بین اجزای چهره را، افزایش می‌دهد. گاهی افراد، علاوه بر رنج بردن از مشکلات تنفسی ناشی از پولیپ، از شکل بینی خود نیز ناراضی هستند. این افراد می‌توانند، از مزایای عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان بهره‌مند گردند.

عمل زیبایی بینی

برای انجام عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟

پولیپ بینی، توده‌های خوش‌خیمی هستند که در مجاری تنفسی، رشد می‌کنند. بنابراین برای درمان این‌گونه ضایعه‌ها، باید حتما با یک متخصص گوش، حلق و بینی مشورت کنید. بهترین پزشک جراح، برای انجام عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان، یک پزشک جراح متخصص گوش، حلق و بینی است که تخصص زیبایی نیز دارد.

البته به این نکته توجه کنید، که تنها داشتن تخصص کافی نیست. هرچه مهارت و تجربه یک پزشک، در انجام جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی، بیشتر باشد؛ رضایت فرد از نتیجه جراحی بیشتر خواهد بود. ضمن اینکه مهارت و تبحر پزشک، عوارض ناشی از جراحی همزمان پولیپ و بینی را، به شدت کاهش می‌دهد. به این ترتیب، برای انجام عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان، باید به دنبال یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با تجربه و ماهر باشید.

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان چگونه انجام می‌گیرد؟

در ادامه مطلب باید به تشریح روش جراحی بپردازیم و در این زمینه، صحبت کنیم. عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان، مراحل مختلفی دارد که پزشک بر اساس آن‌ها پیش می‌رود. در ادامه متن، مراحل اصلی جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی را، شرح داده‌ایم.

بیهوش کردن بیمار

عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. بنابراین حضور یک متخصص و کارشناس بیهوشی، در هنگام جراحی الزامی است. ماده بیهوشی از طریق استنشاق یا به صورت وریدی، به بیمار داده می‌شود. پس از بیهوش شدن کامل بیمار، پزشک جراحی را آغاز خواهد کرد.

ایجاد برش و انجام جراحی بینی باز

اصلی‌ترین روش برای انجام عمل ترکیبی پولیپ و زیبایی بینی، استفاده از روش جراحی بینی باز است. در این روش جراحی، پزشک یک برش بر روی کلوملا یا پل جدا‌کننده حفره‌های بینی، ایجاد می‌کند. پس از آن پوست بینی را بالا برده و کنار می‌زند. در نتیجه دسترسی پزشک به بافت‌های داخلی و ساختار بینی، بیشتر می‌شود.

حذف پولیپ‌های بینی

در ابتدای عمل پولیپ و زیبایی بینی، جراح تمامی پولیپ‌های موجود در مسیرهای تنفسی را، برطرف خواهد کرد. دقت کنید که هرگاه، بیمار قصد انجام عمل زیبایی بینی را نداشته باشد؛ جراحی پولیپ از طریق یک لوله دوربین‌دار انجام می‌گیرد؛ اما در جراحی ترکیبی، با توجه به ایجاد برش و کنار زدن پوست بینی، انجام جراحی ساده‌تر به نظر می‌رسد.

رفع نقص‌های ظاهری بینی و انجام عمل زیبایی

پس از رفع پولیپ‌ها، پزشک جراح بر اساس روش جراحی انتخاب شده، مدل بینی را تغییر می‌دهد. هدف از عمل بینی، معمولا کوچک کردن یا بزرگ کردن بینی، لیفت بینی و زیباتر کردن نوک آن است. برای این کار لازم است، برش‌ها و تراش‌هایی بر روی استخوان و غضروف بینی ایجاد گردند. شدت این تغییرات به سلیقه بیمار بستگی دارد. هر یک از روش‌های جراحی بینی، شامل عمل بینی طبیعی، عمل بینی فانتزی و عمل بینی نیمه فانتزی، مشخصه‌های خاص خود را دارند. به‌طور خاص، میزان قوس‌دار و سر بالا بودن انواع بینی، با این روش‌ها متفاوت خواهد بود. تبحر پزشک برای ایجاد تغییرات مورد نظر بیمار، اهمیت بسیاری دارد.

هرچه نقص‌های داخلی و ظاهری بینی بیشتر باشد؛ پیچیدگی‌های جراحی نیز افزایش پیدا می‌کند؛ به‌طوری که گاهی برای تغییر شکل و زیباتر کردن بینی، انجام پیوند استخوان یا غضروف ضرورت خواهد داشت. بافت‌های اضافی که پزشک جراح، باید بر روی سپتوم یا نوک بینی (پل جدا‌کننده مجاری بینی) پیوند بزند، از قسمت‌های دیگر بدن برداشته می‌شوند. گوش‌­ها و دنده‌ها، منبع اصلی غضروف برای نوک بینی به حساب می‌آیند.

زدن بخیه در برش جراحی

پس از درمان پولیپ‌ها و رفع نقص‌های ظاهری بینی، پزشک محل ایجاد برش‌ها را بخیه می‌زند. زدن بخیه در عمل بینی، به دقت و ظرافت زیادی نیاز دارد. مخصوصا اگر عمل بینی، از نوع بینی فانتزی یا باربی باشد؛ زیرا در این مدل، ظاهر بینی اصطلاحا «خوکی شکل» می‌شود. بنابراین نباید بخیه‌های زده شده، بر روی کلوملا مشخص باشند. ظرافت، تجربه و مهارت پزشک، تعیین‌کننده کیفیت این مساله خواهد بود.

قرار دادن تامپون و اسپلینت در داخل بینی

پس از اتمام جراحی، پزشک از یک تامپون بینی یا اسپلینت در داخل بینی استفاده می‌کند. تامپون به پیشگیری از خونریزی بینی کمک خواهد کرد. قرار دادن اسپلینت یا گچ در داخل بینی، فرم ایجاد شده پس از جراحی را حفظ می‌کند. این گچ یا اسپلینت، یک هفته پس از جراحی برداشته می‌شود. البته زمان برداشتن آن باید، بر اساس شرایط بیمار و نظر پزشک تعیین گردد.

مراقبت‌های بعد از عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان، یک جراحی پیچیده به حساب می‌آید؛ زیرا تمامی ساختارها و بافت‌های داخلی بینی، مجاری تنفسی، استخوان‌ها و غضروف بینی دچار تغییر و دستکاری خواهند شد. بنابراین رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی، اهمیت بسیاری دارد که در زیر به آن­ها، اشاره خواهیم کرد:

  • برداشتن بخیه‌ها، گچ و تامپون؛ در هفته اول پس از جراحی، تامپون و اسپلینت از بینی خارج می‌شوند. همچنین، در بازه زمانی ۷ تا ۱۰ روز، پس از جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی، بخیه‌ها کشیده می‌شوند. البته زمان دقیق برداشتن بخیه‌ها، به نظر پزشک و شرایط بیمار بستگی خواهد داشت.
  • استفاده از کمپرس سرد؛ از عوارض شایع عمل پولیپ و بینی همزمان، می‌توان به کبودی و ورم اشاره کرد. پزشک جراح معمولا توصیه می‌کند، تا از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس سرد به کاهش کبودی و تورم بینی بعد از جراحی، کمک می‌کند. البته کمپرس یاد شده نباید مستقیما، روی محل جراحی قرار گیرد. کمپرس سرد را باید، به صورت پیچانده شده در یک حوله، بر روی گونه‌ها و پیشانی قرار دهید.
  • استفاده از رژیم غذایی نرم و فیبردار؛ غذای مناسب برای فردی، که عمل پولیپ و زیبایی بینی انجام داده است، غذای نرم و آبکی است. همچنین، اگر فیبر رژیم غذایی بیمار بیشتر باشد، از بروز یبوست جلوگیری می‌شود. بنابراین مصرف سبزیجات و میوه‌ها، باید به عنوان گزینه اصلی در رژیم غذایی، در نظر گرفته شود. این موضوع به پیشگیری از تشدید ورم کمک می‌کند. آش و سوپ بهترین غذا برای این گونه افراد است.
  • مصرف داروهای آنتی بیوتیک تجویزی؛ پزشک جراح، برای پیشگیری از عفونت مجاری تنفسی و زخم‌های حاصل از جراحی بینی، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. همچنین، برای کاهش احساس درد پس از جراحی بینی، مصرف داروهای مسکن مناسب را به بیمار توصیه می‌کند. برای اثربخشی بهتر داروها و همچنین، جلوگیری از بروز عفونت در ناحیه جراحی، دوره مصرف آن‌ها را کامل نمایید.

هزینه عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

انجام همزمان عمل پولیپ و زیبایی بینی، ترکیب دو جراحی است، که به صورت همزمان انجام می‌گیرد. بیهوشی عمومی برای دو جراحی، تنها یک بار انجام می‌گیرد. بنابراین، در تخمین هزینه عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی، دستمزد متخصص یا کارشناس بیهوشی، فقط یک بار محاسبه می‌گردد. هزینه عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان، بر اساس فاکتورهای زیر محاسبه خواهد شد:

  • دستمزد پزشک جراح زیبایی؛
  • دستمزد متخصص یا کارشناس بیهوشی؛
  • هزینه‌های مربوط به کلینیک؛
  • هزینه مربوط به آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های قبل از عمل؛
  • ویزیت پزشک قبل و بعد از جراحی.

گاهی در عمل بینی، از لیزر برای ترمیم یا کاهش عوارض جراحی، استفاده می‌شود. هزینه عمل بینی با لیزر، کمی با هزینه عمل معمولی متفاوت است. درباره این موضوع می‌توانید، سوالات خود را از تیم کلینیک جراحی بینی تهران بپرسید.

مزایای عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

یک جراحی ترکیبی برای رفع پولیپ و نقص‌های ظاهری بینی، مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه‌های جراحی بینی، مهم‌ترین مزیت عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان است. در جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی، فرد تنها یک بار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. در نتیجه، عوارض بیهوشی برای وی به شدت کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، همزمانی عمل پولیپ و زیبایی بینی، دوران نقاهت دو جراحی را در چند روز خلاصه می‌کند. این مساله باعث می‌شود، تا فرد تنها یک بار سختی‌های دوران نقاهت، بعد از عمل بینی را پشت سر بگذارد.

بهترین پزشک برای جراحی پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان، به یک پزشک ماهر و مجرب نیاز دارد. تخصص زیبایی و گوش، حلق و بینی برای انجام این نوع جراحی لازم است. برای آشنایی با بهترین پزشکانی که می‌توانند جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی را انجام دهند، با کلینیک جراحی بینی تهران تماس بگیرید.

در حال حاضر، تعدادی از بهترین جراحان بینی تهران، همکاری مستقیمی با کلینیک جراحی بینی تهران دارند. این پزشکان، عمدتا از اساتید دانشگاه‌های برتر ایران هستند. بنابراین از نظر دانش و مهارت، در سطح بالایی از اعتبار قرار دارند. کلینیک جراحی بینی تهران، امکان ارتباط با این جراحان را برای شما، فراهم نموده است. برای دریافت مشاوره آنلاین می‌توانید، با شماره‌های 02128429236 یا 09923500236 تماس حاصل نمایید. اعضای تیم کلینیک جراحی بینی تهران، همواره برای پاسخگویی و ارائه خدمات به شما عزیزان، آماده هستند.

سوالات متداول

آیا بیمه هزینه عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان را پرداخت می‌کند؟

عمل پولیپ با بیمه قابل انجام است؛ زیرا این جراحی نوعی درمان پزشکی به حساب می‌آید؛ اما درباره جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی، باید با کارشناس بیمه خود تماس بگیرید.

عوارض عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی چیست؟

مهم‌ترین عوارض جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی، شامل ورم، کبودی و اسکار هستند. مراقبت‌های بعد از عمل می‌تواند، شدت این عوارض را کاهش دهد. همچنین هرچه مهارت پزشک جراح بینی بیشتر باشد، عوارض کمتری را تجربه خواهید کرد.

 اینستاگرام کلینیک جراحی بینی تهران: tehran.surgery.clinic

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *