تامپون بینی چیست و چرا گذاشته می شود؟

تامپون بینی چیست و چرا گذاشته می‌شود؟

جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی و پلاستیک رایج و پرطرفدار است که افراد از آن برای رفع نواقص بینی و بهبود ظاهر بینی و چهره خود بهره می‌برند. اگر شما هم قصد انجام این جراحی را داشته باشید به طور حتم در مورد تکنیک‌های جراحی، روند بهبودی، دوره نقاهت این عمل و… پرس و جو کرده‌اید. مراجعه به سایت‌های معتبر پزشکی از جمله سایت کلینیک جراحی بینی تهران، پرس و جو از افرادی که این جراحی را انجام دادند، خواندن نظرات کاربران در فضای مجازی و مشاوره با پزشکان حاذق و مجرب مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی همگی به شما کمک می‌کنند تا در مورد رینوپلاستی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در مسیر جستجو  ممکن است نام تامپون بینی به گوش شما خورده باشد. تامپون بینی چیست و چرا باید از آن بعد از جراحی بینی استفاده کرد؟ تامپون بینی در واقع یک باند یا گاز استریل فشرده شده و پنبه‌ای است که برای جذب ترشحات در روزهای نخستین بعد از جراحی از آن استفاده می‌شود. این کمک می‌کند تا ترشحات خشک شده و بیمار بهتر تنفس بکشد.

آیا همه افراد نیاز به استفاده از تامپون دارند؟ حتماً بعد از جراحی بینی نیاز به تامپون است؟ عمل بینی با تامپون بهتر است یا بدون تامپون؟ اگر سوالات این چنینی دغدغه ذهنی شما بعد از جراحی بینی است، نگران نباشید. در اینجا ما همه آنچه که باید در مورد استفاده از تامپون بینی بدانید را آورده‌ایم تا شما با خیالی آسوده و با اطمینان برای انجام جراحی اقدام نمایید. پس تا انتها به خواندن ادامه دهید.

تامپون بینی چیست؟ 

تامپون بینی یک روش عالی برای جلوگیری از خونریزی و نشت ترشحات بعد جراحی بینی است. تامپون از جنس پنبه یا گاز استریل است که به پماد ضدعفونی کننده مانند تتراسایکلین آغشته شده تا به راحتی داخل بینی قرار بگیرد. تامپون انواع مختلفی دارد که به شکل‌های مختلف از جنس فوم، گاز یا پنبه‌ ساخته می‌شوند. تامپون مستقیماً وارد حفره بینی می‌شود. برخی از انواع تامپون در قسمت انتهایی خود یک رشته نخ دارند. این کار کمک می‌کند تا تعویض تامپون راحت‌تر انجام بگیرد.

تامپون بینی چیست؟

در برخی موارد نیز یک لوله در وسط باند گذاشته می‌شود تا عبور هوا بهتر انجام شود و بیمار خیلی دچار احتقان یا انسداد راه‌های هوایی نشود. در کل تامپون بینی به شکل های مختلف زیر به کار برده می‌شود:

تامپون بینی اسفنجی

این تامپون از جنس اسفنج بوده که به راحتی حل نمی‌شود و در صورت جذب ترشحات متورم نخواهد شد. از طرفی این نوع تامپون به بافت اطراف بینی نمی‌چسبد و این باعث می‌شود تا هنگام خارج کردن آن، بیمار کمتر دچار مشکل شود. تامپون اسفنجی از قدرت جذب بسیار بالایی برخوردار است. به طور معمول این تامپون حدود ۴۸ تا ۷۲ ساعت در بینی بیمار نگه داشته می‌شود.

تامپون بینی سیلیکونی

همان‌طور که از نام این تامپون پیداست از جنس سیلیکون ساخته شده که دارای منافذ جهت عبور هوا است. این کمک می‌کند تا بیمار بعد از انجام جراحی راحت‌تر نفس بکشد.

تصور استفاده از تامپون بعد از جراحی بینی ممکن است برای برخی نگران کننده و دردناک به نظر برسد. پزشک برای کاهش ناراحتی و درد قبل از استفاده از تامپون ممکن است آن را به مقداری لیدوکائین آغشته کرده یا از پماد آنتی بیوتیک استفاده کند. همان‌طور که می‌دانید جراحی‌های زیبایی بینی با اهداف مختلفی انجام می‌شود. در بیشتر موارد بعد از عمل انحراف بینی (سپتوپلاستی)، جراحی پولیپ بینی و جراحی شاخک‌های بینی از تامپون بینی استفاده می‌شود.

علت گذاشتن تامپون در بینی چیست؟

همان‌طور که اشاره شد استفاده از تامپون باعث می‌شود تا دوره نقاهت بعد از جراحی با راحتی بیشتری همراه باشد و از خونریزی و خروج ترشحات بعد از جراحی پیشگیری می‌شود. با استفاده از این نوع بانداژ به ویژه نوع سیلیکونی، بیمار می‌تواند راحت‌تر نفس بکشد. البته استفاده از تامپون بینی بنا به تشخیص و صلاحدید پزشک خواهد بود.

امروزه به دلیل پیشرفت در زمینه جراحی بینی و انجام بخیه‌های ظریف در روی تیغه بینی نیازی به استفاده از این نوع تجهیزات پزشکی بعد از جراحی نخواهد بود. با این وجود به دلیل گستردگی برخی از روش‌های جراحی و طیف وسیعی از تغییرات که روی بینی بیمار انجام می‌شوند  پزشک ممکن است استفاده از تامپون را ضروری بداند.

چند روز بعد از عمل بینی تامپون برداشته می‌شود؟

زمان برداشتن تامپون بینی بعد از جراحی بسته به روش جراحی و ماهیت عمل متفاوت است. در برخی موارد پزشک صلاح می‌بیند که حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت از تامپون استفاده شود. در برخی موارد بعد از گذشت ۴ ساعت بیمار می‌تواند بانداژ را خارج نماید. اگر همزمان با عمل انحراف بینی رینوپلاستی نیز انجام شده و جراحی گسترده باشد، ممکن است حتی به مدت ۴ تا ۵ روز نیز از تامپون استفاده شود. در هر صورت پس از پایان خونریزی و ترشح مایعات بانداژ خارج می‌شود، بنابراین باید به پزشک خود اعتماد کنید و بنا بر تشخیص و صلاحدید او عمل نمایید.

عمل بینی با تامپون بهتر است یا بدون تامپون؟

این یکی از سوالات پرتکرار بیمارانی است که برای انجام جراحی رینوپلاستی اقدام می‌کنند. همان‌طور که بارها در طی مقاله ذکر شد، استفاده از تامپون به نظر و صلاحدید پزشک و همچنین به نوع و گستردگی جراحی بستگی دارد. به لطف روش‌های نوین در زمینه بخیه‌ و استفاده از چسب‌های بافتی خاص می‌توان از خونریزی بعد جراحی بهتر از گذشته جلوگیری کرد، بنابراین در حال حاضر بهبودی بسیار سریع‌تر حاصل می‌شود.

در جراحی بینی بدون تامپون، بیماران در طول روند بهبودی کمتر دچار ناراحتی خواهند شد. با این وجود، استفاده از تامپون‌های سیلیکونی داخل بینی در برخی از عمل‌ها ضروری تلقی می‌شود. اگر در این مورد بسیار مضطرب هستید، قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی بینی، حتماً باید با پزشک خود صحبت کنید.

امروزه به دلیل مزایایی که عمل بینی بدون تامپون دارد، این عمل بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. از مهم‌ترین مزایای انجام جراحی بدون تامپون این است که نتایج ظریف بعد جراحی به دلیل قرار دادن بانداژ دستخوش تغییر نخواهند شد. از طرفی با استفاده از تجهیزاتی مانند اسپلینت می‌توان به ثابت نگه داشتن محل جراحی و تیغه بینی کمک کرد و مخاط اضافی را از بینی خارج نمود، بدون آنکه هیچ مشکلی در ساختار تازه جراحی شده یا سوراخ‌های بینی ایجاد شود.

عمل بینی با تامپون بهتر است یا بدون تامپون

کشیدن تامپون بینی

در گذشته خارج کردن تامپون به دلیل جنس و نوع آن بسیار مشکل بود و بیمار احساس درد و ناراحتی هنگام تعویض بانداژ داشت. امروزه به دلیل کیفیت نوع بانداژی که برای تامپون استفاده می‌شود، خارج کردن آن با درد و ناراحتی کمتری همراه است. از طرفی پزشک از اسپری سالین جهت مرطوب کردن بانداژ و خروج آسان‌تر آن استفاده می‌کند. بنابراین بیماران بدون نگرانی درد یا ناراحتی تامپون خود را تعویض خواهند نمود.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون

در طول سالیان متمادی بسیاری از مسائلی که باعث نگرانی برای رینوپلاستی شده بود به لطف گام‌های برداشته شده در حوزه‌های پزشکی، علمی و فنی برطرف شد. یکی از این نگرانی‌ها قرار دادن تامپون در بینی بعد از عمل بود. تامپون بینی بیماران را درشت نشان می داد و تورم و کبودی آن بیشتر نمایان می‌کرد. همچنین از تنفس بهینه بیمار جلوگیری می‌نمود.

در جراحی زیبایی بینی بدون تامپون به جای تامپون از اسپلینت سیلیکونی استفاده می‌شود. مزیت اسپلینت سیلیکونی این است که بینی را مسدود نمی‌کند و بیمار می‌تواند پس از جراحی راحت نفس بکشد. پس از جراحی زیبایی بینی، یک آتل سیلیکونی در داخل بینی قرار می گیرد. اسپلینت  در عرض چند روز بعد جراحی برداشته می‌شود.

بعد از کشیدن تامپون بینی چه باید کرد؟

بعد از کشیدن تامپون بینی شما باید مراقبت‌های زیر را انجام دهید تا از هرگونه عارضه‌ای بعد از جراحی در امان باشید. این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • بالا نگه داشتن سر در چند روز اول پس از جراحی، تورم را به حداقل می رساند. هنگام خواب باید سر را بالا و نسبتاً ثابت نگه داشت.
 • از انجام فعالیت‌های شدید مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به فعالیت های شدید بازگردید.
 • بینی را نباید باد کرد. هنگام عطسه، سرفه یا خمیازه باید دهان را باز نگه داشت.
 • تا می‌توانید از رژیم غذایی سالم و پرفیبر پیروی کنید تا دچار یبوست نشوید.
 • از حرکت دادن بیش از حد صورت مانند خندیدن و قهقهه زدن خودداری کنید.
 • غذاهای نرم مصرف کنید تا هنگام جویدن عضلات فک شما خسته نشوند.
 • داروها و مکمل‌های رقیق کننده خون نباید مصرف شوند.
 • 3 روز بعد از عمل می توانید حمام کنید.
 • پوشیدن لباسهای یقه گشاد یا جلو باز و استفاده از لنز به جای عینک توصیه می‌شود.
 • در ماه اول بعد از جراحی بینی باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کرد و از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمود.
 • پیگیری و مراقبت بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. شما باید هرگونه خون‌ریزی بیش از حد، تورم غیرمنتظره، تب یا درد شدید را به جراح خود گزارش دهید. همچنین برای تکنیک‌هایی مانند ماساژ، اسپری‌های بینی یا تزریق‌های دارویی کوچک در طول فرآیند بهبودی حتما از پزشک خود تاییدیه بگیرید.

بررسی تفاوت تامپون و اسپلینت

تامپون و اسپلینت از مهمترین تجهیزات پزشکی هستند که برای مراقبت از بینی تازه جراحی شده به کار می‌روند. تامپون و اسپلینت علاوه بر ثابت نگه داشتن بینی احتمال خونریزی بعد جراحی بینی را بسیار کاهش خواهند داد. در گذشته استفاده از تامپون بسیار رایج بود، اما به دلیل فشاری که در داخل حفره‌های بینی ایجاد می‌کرد و تنفس بیمار را کمی مشکل می‌نمود، استفاده از آن به تدریج کمتر شد، مگر در جراحی‌هایی که نیاز به اعمال تغییرات گسترده و زیاد روی بینی است.

گاهی نیز استفاده از تامپون به دلیل ایجاد اختلال در مسیر ترشح باعث احساس پری و فشار در ناحیه اطراف بینی، چشم‌ها و صورت می‌شود. به همین دلیل از جایگزین دیگری مانند اسپلینت استفاده می‌شود. اسپلینت از جنس فلزی پلاستیکی یا سیلیکونی است و کمک می‌کند تا تیغه و حفره بینی بعد از جراحی و تا زمان بهبودی ثابت باقی بماند. مدت زمان استفاده از اسپلینت معمولاً بین 2 تا 7 روز متغیر است. به طور معمول توصیه می‌شود که هنگام استفاده از اسپلینت از دوش گرفتن خودداری کنید و مراقب باشید تا اسپلینت خیس نشود، زیرا این می‌تواند باعث تحریک پوست شود.

تفاوت تامپون با اسپیلنت

کلام آخر

تامپون بینی نوعی بانداژ از جنس پنبه یا گاز استریل است که بعد از جراحی بینی برای پیشگیری از خونریزی و جلوگیری از نشت ترشحات داخل بینی استفاده می‌شود. تامپون انواع مختلفی دارد؛ تامپون اسفنجی و سیلیکونی مهم‌ترین انواع تامپون هستند. در اکثر موارد از تامپون برای جراحی‌های گسترده بینی استفاده می‌شود.

مدت زمان استفاده از تامپون از چند ساعت تا چند روز متغیر است. برای کاهش درد و ناراحتی هنگام استفاده از این نوع بانداژ پزشکان از پماد تتراسیکلین یا اسپری لیدوکائین استفاده می‌کنند. همچنین هنگام تعویض تامپون برای مرطوب نگه داشتن بینی و جلوگیری از پوست پوسته شدن داخل آن اسپری سالین استفاده می‌شود. البته امروزه استفاده از تامپون کمتر رایج است و پزشکان ترجیح می‌دهند برای ثابت نگه داشتن تیغه بینی و ناحیه تازه جراحی شده و همچنین جلوگیری از خونریزی از اسپلینت در روی بینی استفاده کنند.

اسپلینت نسبت به تامپون راحتی بیشتری به همراه دارد و مشکلات تنفسی کمتری بعد از جراحی ایجاد خواهد نمود. برای اینکه نتایج عالی از جراحی بینی خود داشته باشید باید مراقبت‌های بعد از کشیدن تامپون مانند بالا نگه داشتن سر، پیروی از رژیم غذایی سالم، استفاده از داروها و مکمل‌های رقیق کننده خون و… را جدی بگیرید. اگر نگران استفاده از تامپون بینی هستید می‌توانید با مشاوره آنلاین سایت کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید و از راهنمایی و تخصص پزشکان مجرب و حرفه‌ای این مجموعه یعنی دکتر حسینی و دکتر یزدانی بهره‌مند شوید.

منابع

The Points to be Watched for After Rhinoplasty

Splint and Tampon Use in Rhinoplasty

https://www.pvps.com/blog/is-nasal-packing-necessary-during-rhinoplasty-recovery/

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل بینی بدون تامپون

آیا می‌توان عمل بینی بدون استفاده از تامپون انجام داد؟ عمل بینی بدون تامپون یا با تامپون کدام بهتر است؟ اگر به دنبال عمل بینی برای زیباسازی صورت خود هستید؛

ادامه مطلب »
عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »