پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

مدل بینی شما چیست؟ کدام مدل بینی بهتر است؟

آخرین بروزرسانی: 20 تیر 1403
مدل بینی شما چیست؟ کدام مدل بینی بهتر است؟
فهرست عناوین

شاید فکر کنید که دماغ انسان ها همگی یک مدل هست، و یا نهایتا به دو مدل بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم میشود! اما جالب است بدانید که بسته به عرض سوراخ های بینی، تا انحنای پل، اندازه و زوایای هر یک از بخش ها، بینی ها میتوانند به دسته های زیادی تقسیم شوند. آشنایی با هر یک از مدل ها، و تشخیص اینکه مدل بینی شما چیست؟ باعث میشود تا اگر قصد انجام رینوپلاستی را دارید، نتیجه بهتری بگیرید، و زیبایی دو چندان را برای خودتان به ارمغان بیاورید. در ادامه به معرفی 11 مدل بینی میپردازیم، تا بررسی کنید که دماغ شما، جز کدام دسته است؟

انواع اشکال بینی

بینی صاف، بینی الهی، بینی شاهین، بینی پیازی، بینی عقابی، بینی برآمده، بینی دکمه ای، بینی کج، بینی تخت، بینی حبشه ای و بینی یونانی، 11 مدل معروف دماغ هستند، که هرکدام ویژگی خاصی دارند و عمل خاصی مناسب آنها میباشد.Nasal Nuances: What Is Your Nose Type? (nycfacedoc.com)

 1. بینی صاف: در مدل صاف، پل بینی صاف و مستقیم میباشد. مدل بینی صاف بیشتر در افراد اروپایی و گاها آمریکایی دیده میشود؛ و به دلیل ظرافت و زیبایی که دارد، اغلب این بینی برای افراد خوشایند و زیبا بنظر میرسد.
 2. بینی الهی: دماغ الهی یا آسمانی به این دلیل اینگونه نامگذاری شده است که دارای یک انحنای ملایم از پل تا نوک که به آسمان تشبیه شده است، میباشد! این مدل بینی بیشتر در مردم کشورهای آسیای شرقی مثل چین و ژاپن دیده میشود.
 3. بینی شاهین: در این نوع بینی، پل برجسته و برآمده میباشد که تا بعد از نوک بینی نیز ادامه دارد. مدل شاهینی بیشتر در مردمان خاورمیانه و مدیترانه دیده میشود.
 4. بینی پیازی: که به آن بینی گوشتی نیز گفته میشود، دارای نوک گرد و گوشتی میباشد. بینی گوشتی در مقایسه با سایر انواع بینی ظاهری برجسته و حجیم تر دارد. بینی پیازی بیشتر در آفریقایی ها دیده میشود، و معمولا باعث بانمکی و خونگرمی چهره میشود.
 5. بینی عقابی: که در اصطلاح انگلیسی به آن Aquiline گفته میشود، پلی منحنی و نوک تیز دارد. این مدل بینی هم در خاورمیانه ای ها و هم در اروپایی ها دیده میشود، و به آن بینی اشرافی نیز میگویند.
 6. بینی برآمده: یا بینی ناهموار که دارای برجستگی های متعدد در روی پل بینی میباشد.
 7. بینی دکمه ای: علت این نامگذاری، داشتن نوک کوچک و گرد هست که شبیه دکمه میباشد! بینی های دکمه ای معمولا حاصل عمل های زیبایی بینی هستند و بصورت طبیعی، کمتر دیده میشوند.
 8. بینی کج: بینی که دچار عدم تقارن و انحراف در تیغه خود باشد، بینی کج نامیده میشود.
 9. بینی تخت: این بینی ها بدون برجستگی بوده و بصورت پهن روی چهره فرد قرار دارند.
 10. بینی حبشه ای: که به آن بینی Nubian گفته میشود، همانطور که از نامش مشخص است، اغلب در میان افراد آفریقایی تبار یافت می شود. این بینی دارای نوک پیازی، و سوراخ های پهن میباشد؛ همچنین پل بینی در این افراد برجسته میباشد.
 11. بینی یونانی: دارای یک پل مستقیم و ظریف و در بین اروپایی ها دیده میشود.

یازده مدلی که اینجا معرفی شد، معروف‌ترین مدل های دماغ در سراسر دنیا میباشد که تقسیم بندی تقریبا جامعی است؛ اما همانطور که حدس زده‌اید، افراد و گروه های مختلف، بینی هارا به ده ها گروه دیگر و اسامی دیگر نامگذاری کرده اند. عواملی مانند ژنتیک، تأثیرات محیطی و حتی هویت فرهنگی همگی می توانند در تغییرات ظاهری بینی نقش داشته باشند.

نحوه تشخیص نوع بینی

برای تشخیص نوع بینی خود، ابتدا شکل، اندازه و ساختار بینی خود را از زوایای مختلف در آینه بررسی کنید؛ به پل نگاه کنید تا ببینید آیا آن صاف، منحنی است یا قوز دارد، و به پهنای سوراخ های بینی و نوک بینی توجه کنید و توجه کنید که آیا گرد، نوک تیز یا پیازی است. حالا با توجه به توضیحاتی که داده شد، براحتی میتوانید متوجه شوید که دارای بینی استخوانی، گوشتی، یونانی، حبشه ای، دکمه ای و یا … هستید!

کدام مدل بینی بهتر است؟

همانطور که انتظار دارید، باید بگوییم که خوشبختانه یا متاسفانه نمیتوان به این سوال جواب قطعی داد! این که کدام مدل بینی بهتر است، کاملا وابسته به سلیقه، و همچنین فرهنگ محیط زندگی شماست! در بعضی جوامع بینی استخوانی زیباتر، بعضی فرهنگ ها بینی پیازی یا گوشتی بهتر است؛ بعضی افراد بینی عقابی را جذاب میدانند؛ و یا بعضی تحت تاثیر تبلیغات، علاقمند به انجام رینوپلاستی و داشتن بینی دکمه ای میباشند. بنابراین بهتر است که از قبل، تعریف خود را از زیبایی بینی مشخص کنید، سپس هنگام مراجعه به جراح زیبایی بینی، هدف خود را از عمل بینی و نتیجه نهایی مدنظر، شرح بدهید.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *