پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

روش‌های عمل زیبایی صورت مردان

آخرین بروزرسانی: 11 تیر 1403
روش‌های عمل زیبایی صورت مردان
فهرست عناوین

هر چند انجام عمل زیبایی، در بین بانوان بسیار رواج یافته، اما امروزه مردان نیز تا حد زیادی به سمت جراحی‌های زیبایی متمایل شده‌اند! جراحی بینی، عمل زیبایی پلک و لیفت صورت، از انواع عمل زیبایی صورت مردان هستند، که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. غیر از بهترین جراحی های زیبایی صورت، آقایان معمولا عمل‌های زیبایی مانند تزریق بوتاکس، جوانسازی صورت و کاشت مو را نیز پیگیری می‌کنند. به طور کلی، انجام هر اقدام زیبایی، که بتواند به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک کند، راهکار خوبی است؛ اما با این شرط که توسط پزشکان متخصص و ماهر انجام گیرند.

با توجه به تفاوت ساختاری صورت بانوان و آقایان، پزشک باید با آناتومی چهره افراد کاملا آشنا بوده و از تکنیک‌های مناسبی استفاده کند تا در نهایت، نتیجه‌ای رضایت‌بخش حاصل گردد. در این مطلب به دنبال آن هستیم تا انواع عمل زیبایی صورت در مردان را معرفی کرده، و جزئیات مربوط به هر یک را بیان کنیم.Plastic Surgery for Men: 7 Most Popular Procedures | Dr. Sieber (sieberplasticsurgery.com)

جراحی‌های زیبایی بینی آقایان

به جرات می‌توان گفت که پرطرفدارترین عمل زیبایی صورت مردان، جراحی بینی است. البته عمل بینی مردانه، تا حد زیادی با جراحی رینوپلاستی در زنان متفاوت است؛ یعنی پزشک جراح باید ضمن اصلاح فرم و اندازه بینی، از زنانه شدن و ظریف شدن بیش از حد آن پیشگیری کند. در واقع، بهترین مدل عمل بینی مردانه مدلی است، که با آناتومی کلی صورت شخص هماهنگی داشته باشد، و ویژگی‌های چهره مردانه را حفظ کند.

تغییراتی که در حین رینوپلاستی مردانه در بینی آقایان ایجاد می‌گردند، شامل موارد زیر هستند:

 • اصلاح اندازه و فرم نوک بینی
 • رفع کجی سپتوم (پل) بینی
 • بزرگ یا کوچک کردن سوراخ‌های دماغ
 • متقارن کردن سوراخ‌های بینی
 • تنظیم زاویه بین لب بالا و نوک بینی
 • رفع قوز یا برآمدگی روی پل بینی

هدف اصلی در عمل زیبایی بینی مردانه، برطرف کردن انحراف تیغه بینی و آسیب دیدگی‌های احتمالی آن است؛ ضمن اینکه پزشک جراح، باید مسیرهای هوایی را به درستی اصلاح کرده و تنفس را برای بیمار راحت‌تر کند. قوس بیش از حد و یا سربالا بودن بینی، برای آقایان توصیه نمی‌شود!

عمل زیبایی پلک مردان

یکی دیگر از انواع عمل زیبایی صورت مردان، جراحی زیبایی پلک است، که آن را تحت عنوان بلفاروپلاستی نیز می‌شناسند. به طور کلی، افتادگی پلک در مردان، اغلب ظاهر آن‌ها را خشن، خسته یا عصبانی نشان می‌دهد؛ همچنین این نقص ظاهری باعث می‌شود، تا سن فرد بیشتر از حد معمول به نظر برسد. در چنین شرایطی، عمل زیبایی پلک مردان می‌تواند این نقص ظاهری را بهبود بخشد.

این عمل زیبایی، برای رفع افتادگی یا پف بیش از حد پلک بالا یا پایین انجام می‌گیرد. با توجه به تفاوت ساختار پلک در زنان و مردان، بلفاروپلاستی مردانه با عمل پلک در زنان متفاوت است. برای مثال، چین پلک و چین طبیعی پوست در پلک بالا، برای مردان کمتر از زنان است؛ علاوه بر این، معمولا پلک مردان پرتر بوده و ابروها به سمت پایین متمایل هستند. برای آنکه ویژگی‌های چهره مردانه حفظ شود، جراح در حین عمل بلفاروپلاستی در مردان، حجم کمتری از پوست اضافی را برمی‌دارد. همچنین در هنگام جراحی، باید لیفت ابرو نیز انجام شود؛ اما نباید ابروها به طور غیر عادی به سمت بالا کشیده شوند.Male Blepharoplasty – Eye Plastic Surgery of Minnesota (eyeplasticsmn.com)

جراحی لیفت صورت آقایان

عوامل متعددی می‌توانند منجر به تسریع پیری در آقایان شوند؛ برای مثال، مردان معمولا به دلیل موقعیت شغلی خود، بیش از حد در معرض نور خوشید هستند؛ همچنین مصرف سیگار در اغلب آقایان، افتادگی پوست و چین و چروک‌های عمیق صورت را به همراه دارد. برای آقایانی که قصد دارند چهره جوان‌تری داشته باشند، عمل لیفت صورت بهترین گزینه خواهد بود.

در طول عمل، افتادگی‌های پوست و چین و چروک‌های عمیق برطرف شده، و ضمن حفظ ویژگی‌های مردانه صورت، پوست شاداب‌تر و جوان‌تر می‌گردد. در نظر داشته باشید که مواردی مانند ضخامت پوست، ساختار صورت و تفاوت‌های آناتومیکی بین صورت آقایان و بانوان (مثل گردش خون)، باعث شده تا تکنیک‌هایی که برای این عمل زیبایی صورت مردان به کار می‌روند، متفاوت باشند.

انواع لیفت صورت در مردان

مردان برای لیفت صورت خود چند گزینه پیش رو دارند، که عبارتند از:Male Facelift London | Facelift for Men UK | Men’s Mini Facelift Cost (centreforsurgery.com)

 1. لیفت کامل صورت؛ در این روش، با استفاده از جراحی سنتی لیفت، تمامی علائم شدید پیری از پوست زیباجو حذف شده، و لیفت کامل صورت و گردن انجام می‌گیرد. برای انجام این عمل زیبایی صورت برای مردان، باید برش‌های وسیعی ایجاد شوند که ممکن است پس از درمان کامل، کمی اسکار بر جای بگذارند. با این حال، تمامی چین‌های عمیق در کنار بینی، برجستگی چانه و چروک‌های بزرگ، از پوست حذف می‌گردند.
 2. لیفت جزئی یا مینی لیفت؛ که نوعی تکنیک جراحی کم تهاجمی‌تر به حساب می‌آید. در این روش، پوست صورت سفت شده و بافت نرم در قسمت پایین صورت جمع می‌شود. برای آقایانی که آرواره‌های بزرگ با پوست افتاده دارند، لیفت صورت جزئی کمک می‌کند تا خط فک واضح‌تری داشته باشند. در حین این عمل زیبایی صورت در مردان، ممکن است از روش‌های تکمیلی مانند تزریق چربی صورت نیز استفاده شود!
 3. لیفت صورت با یک بخیه؛ عجیب است، اما لیفت صورت با یک بخیه عمدتا برای مردانی به کار می‌رود، که به تازگی علائم خفیفی از چین و چروک بر روی صورت آن‌ها ظاهر شده‌اند. این نوع عمل زیبایی صورت مردان، اغلب به افراد زیر ۴۵ سال توصیه می‌شود. برش‌ها، کوچک و جای زخم، نامرئی خواهد بود. لیفت صورت با بخیه، بیشتر برای قسمت‌های میانی صورت مانند لب بالا و گونه‌ها تا زیر پلک‌ها انجام می‌گیرد. این تکنیک لیفت صورت در مردان، تقریبا ۴۵ دقیقه زمان لازم دارد، و زمان ریکاوری آن بسیار کوتاه است.

جراحی لیفت ابرو

افتادگی ابرو در چهره آقایان، باعث خسته‌تر نشان دادن حالت چشم‌ها شده، و چهره افراد رو در هم نشان می‌دهد. انجام جراحی لیفت ابرو در آقایان، باعث می‌شود تا این گونه افتادگی‌ها برطرف شده، و چهره شخص شاداب‌تر به نظر برسد. ناگفته نماند که عمل زیبایی لیفت ابرو در مردان، بیشتر به معنای لیفت پیشانی است، که طی آن پوست بالای ابرو به سمت بالا کشیده می‌شود، تا فاصله بین چشم و ابرو افزایش یابد. معمولا در حین جراحی بلفاروپلاستی نیز می‌توان عمل لیفت ابرو را انجام داد.

انواع عمل زیبایی صورت مردان کدامند؟

در هر حال، تکنیک‌هایی که برای لیفت ابرو در مردان قابل استفاده هستند، عبارتند از:

 • لیفت ابرو اسکار کوتاه؛ در این روش، یک برش کوچک درست پشت خط ایجاد می‌شود، تا عمل لیفت انجام شده و افتادگی ابرو برطرف گردد. لیفت ابروی اسکار کوتاه، به کشیدگی پوست پیشانی و پلک‌های فوقانی نیز کمک می‌کند. این نوع عمل زیبایی صورت مردان، به افراد در سنین ۴۰ تا ۶۰ سال توصیه می‌شود.
 • لیفت مستقیم ابرو؛ از طریق پوست در این روش، جراح یک برش مستقیم روی ابرو ایجاد می‌کند، تا افتادگی‌های نسبتا شدید را برطرف نماید. محل برش، پنهان‌ترین قسمت خط ابرو است تا اسکار آن مشخص نشود؛ این روش جراحی، بیشتر برای افتادگی پیشرفته توصیه می‌شود.
 • لیفت ابرو کاملا باز؛ این تکنیک جراحی، برای افرادی که افتادگی ابرو باعث خستگی، غمگین و عصبانی به نظر رسیدن آن‌ها می‌شود، مناسب خواهد بود. در واقع، تمامی شیارها و خطوط افقی در ناحیه ابرو و پیشانی را برطرف می‌کند.

سایر عمل‌های زیبایی صورت مردان

در قسمت‌های قبل، انواع عمل زیبایی صورت مردان را که عمدتا از طریق جراحی انجام می‌گیرند، معرفی کردیم. اما روش‌های غیر جراحی نیز برای رفع برخی نواقص ظاهری در صورت مردان، قابل استفاده هستند، که از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • تزریق بوتاکس؛ اغلب آقایان برای برطرف کردن خطوط عمیق بین ابرو، چروک پیشانی، خط خنده، چانه دوتایی و افتادگی ابروها، از روش غیر جراحی تزریق بوتاکس استفاده می‌کنند. این تکنیک برای کسانی که به جراحی علاقه‌ای ندارند، و یا می‌خواهند عمل زیبایی کم هزینه‌تری انجام دهند، راهکار مناسبی خواهد بود.
 • تزریق فیلر پوستی؛ بالا رفتن سن، باعث کاهش اسید هیالورونیک در پوست می‌شود. به همین دلیل، در اغلب موارد فرو رفتگی‌هایی در پایین پلک و سایر قسمت‌های صورت آقایان ایجاد می‌گردد. تزریق فیلر باعث می‌شود تا قسمت‌هایی از صورت، که حجم خود را از دست داده‌اند، مجددا پر شده و ظاهر چهره، جوان‌تر به نظر برسد! این عمل زیبایی صورت در مردان، نتایجی طبیعی و البته نیمه دائمی دارد، که باید در بازه‌های زمانی مشخص ترمیم گردد.
 • لیزر فراکسل برای ترمیم آسیب‌های پوستی؛ برای آقایانی که در اثر نور خورشید، دچار آسیب‌های پوستی شدید شده‌اند، و یا اسکار یا چین و چروک بر روی صورت خود دارند، لیزر فراکسل می‌تواند به ترمیم پوست کمک نماید. در نظر داشته باشید که این درمان، باید طی چند جلسه انجام شود تا نتایج قابل قبولی به دست آید.

انجام عمل زیبایی صورت در مردان؛ آری یا خیر؟

انجام هر اقدامی که بتواند نقص‌های ظاهری را برطرف کرده، و اعتماد به نفس افراد را افزایش دهد، بلامانع است. عمل زیبایی صورت مردان نیز تا زمانی که ویژگی‌های مردانه چهره را حفظ کرده، و ظاهر طبیعی زیباجویان را تغییر ندهد، مفید خواهد بود. این کار با این شرط امکان‌پذیر است که فرد در انتخاب پزشک جراح، نهایت دقت را به خرج دهد. نحوه انجام عمل زیبایی صورت در مردان، به طور خاص در مورد جراحی بینی به عنوان عضو مرکزی صورت، اهمیت بیشتری دارد! درباره عمل بینی مردانه، می‌توانید با پزشکان کلینیک جراحی بینی تهران مشورت داشته باشید.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *