علائم انحراف بینی و درمان آن

علائم انحراف بینی و درمان آن

این سوال ممکن است برای شما پیش آمده باشد که علائم انحراف بینی و راههای درمان آن چیست؟ درست هنگامی که به آینه نگاه می‌کنید و عدم تقارن دو طرف تیغه بینی، باعث نارضایتی شما از صورت‌تان شده است؛ ممکن است متوجه اشکالی در کار شوید. انحراف تیغه بینی، یکی از مشکلات در ساختار ظاهری بینی است، که باعث می‌شود ناهماهنگی در دو طرف مجرای بینی دیده شود. در واقع این انحراف، کجی یا منحنی شدن بخشی از تیغه بینی، باعث می‌شود تا مجرای بینی، در یک طرف کوچکتر از اندازه طبیعی شده و تنفس، دشوارتر شود.

در این صورت باید به فکر راهکارهای درمانی بود. البته همیشه کجی تیغه بینی، نیاز به درمان ندارد و خیلی از افراد ممکن است، کجی کم یا خفیفی در تیغه بینی خود داشته باشند؛ بدون آنکه مشکل تنفسی برایشان ایجاد شود. در این صورت با عمل بینی طبیعی و تغییر ظاهر بینی به شکل استاندارد و نرمال، می‌توانید زیبایی کلی بینی و صورت شما را بهبود بخشید.

اگر در مورد علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن، بر اساس نوع بینی خود، به دنبال پاسخ‌های علمی و دقیق‌تر هستید، می‌توانید با کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید. این مرکز با در اختیار داشتن کادر حرفه‌ای، از بهترین جراحان بینی به شما کمک خواهد کرد، تا همه چیز درباره انحراف تیغه بینی را بدانید و با تشخیص درست علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن، از دیدن چهره جدید و زیبای خود لذت ببرید. شما حتی میتوانید، همزمان با اصلاح ناهنجاری‌های سپتوم، عمل بینی نیمه فانتزی یا حتی فانتزی انجام دهید. ما در این مقاله قصد داریم، درباره این موضوع بیشتر با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید تا بیشتر بیاموزید.

نحوه تشخیص علائم انحراف بینی و درمان آن

علائم انحراف بینی و راههای درمان آن، زمانی به صورت دقیق تشخیص و ارزیابی می‌شود، که پزشک معاینات لازم را انجام داده باشد. برای این منظور ممکن است، جراح از ابزار مخصوصی مانند آندوسکوپ بینی، استفاده نماید.

آندوسکوپ بینی در واقع، یک لوله نازک و انعطاف پذیر است، که مجهز به دوربین کوچکی میباشد. با استفاده از این ابزار، پزشک به راحتی می‌تواند قسمت‌های مختلف بینی، از جمله حفره و مجاری درونی بینی را بررسی کند و مشکلات مختلف مرتبط با انحراف تیغه بینی، از جمله گرفتگی، انسداد، عفونت، سینوزیت مزمن، آلرژی، تومور و… را تشخیص دهد. پس از تشخیص درمان بر اساس نوع مشکل آغاز خواهد شد.

بررسی علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن

اگر به دنبال رفع علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن، به صورت غیر جراحی هستید؛ باید به شما بگوییم که این امر امکان‌پذیر نیست. درمان‌های غیرجراحی، مانند استفاده از ضد احتقان، آنتی هیستامین‌ها، اسپری‌های بینی یا نوارهای بینی ممکن است، به شما کمک کنند تا کمی شرایط تنفسی خود را بهبود بخشید، اما آنها به صورت دائم مشکلات مربوط به انحراف سپتوم را، حل نمی‌کنند.

اگر انحراف تیغه بینی زیاد باشد، جراحی بینی به روش بسته یا باز تنها گزینه درمانی است. در این صورت جراحی بینی استخوانی یا جراحی بینی گوشتی، بنابر نوع بینی شما با هدف رفع انحراف تیغه بینی انجام خواهد شد. ز طریق تماس با مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران، شما می‌توانید در این زمینه به اطلاعات مفید و کاربردی دست پیدا کنید. در زیر به بررسی جامع‌تری از علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن میپردازیم.

انسداد راه‌های هوای در یک یا دو طرف بینی و مشکل در تنفس

مجاری بینی وظیفه رساندن هوا از نوک بینی به پشت حلق و ریه‌ها را بر عهده دارند. به طور معمول، هوا از طریق هر سوراخ بینی به حفره بینی و سپس به گلو می‌رود. انحراف تیغه بینی می‌تواند میزان جریان هوا را از طریق مجاری بینی محدود کند و منجر به مشکلات انسداد شود:

  • خونریزی؛ خونریزی یکی دیگر از علائم انحراف بینی است. هنگامی که انحراف سپتوم زیاد باشد، جریان هوا در یک طرف بینی مسدود می‌شود. این علاوه بر بروز مشکلات تنفسی می‌تواند، با ایجاد پوسته پوسته شدن داخل بینی همراه باشد. خشک شدن پوست می‌تواند، با خونریزی همراه باشد. خونریزی‌های بینی در قسمت جلوی سپتوم بینی، اتفاق می‌افتد. به ندرت، خونریزی ممکن است در قسمت بالاتر سپتوم اتفاق بیفتد.
  • عفونت و التهاب؛ سینوس‌ها حفره‌های پر از هوا در اطراف صورت هستند. وقتی که انحراف بینی وجود داشته باشد، تخلیه مخاط از سینوس‌ها به داخل حفره بینی دچار مشکل می‌شود و این می‌تواند، شرایط را برای رشد باکتری‌ها، عفونت و التهاب مساعد نماید. عفونت و التهاب سینوس‌ها، یکی از جدی ترین علائم انحراف بینی است.
  • درد صورت؛ انحراف شدید تیغه بینی سبب می‌شود، تا سطوح داخلی بینی تحت فشار قرار گیرند. این خود باعث ایجاد درد شدید در صورت می‌شود.
  • آپنه خواب و تنفس مشکل‌تر هنگام خواب هنگام بررسی علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن، شاید مهمترین نگرانی بیماران آپنه خواب باشد. افراد ممکن است، به طور همزمان دچار انحراف تیغه بینی و آپنه خواب شوند. در حالی که انحراف سپتوم، باعث آپنه خواب نمی‌شود؛ اما می‌تواند علائم آپنه خواب را تشدید کند و درمان را دشوارتر کند. سپتوم کج، باعث منحرف شدن جریان هوای از طریق بینی می‌شود. از آنجا که مجاری بینی و گلو، به یکدیگر مرتبط هستند. انحراف جریان هوا از بینی، با شل شدن زبان یا افتادن لوزه‌ها به سمت عقب و مسدود شدن راه هوایی، از طریق دهان همراه است. این قطع موقت تنفس، باعث بیداری در حین خواب می‌شود.

انسداد راه‌های هوای در یک یا دو طرف بینی و مشکل در تنفس

راهکارهای درمان مشکلات مرتبط با انحراف بینی

شناخت علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن کمک می‌کند، تا شرایط تنفسی خود را بهبود بخشید، در زیر به راهکارهای درمان مشکلات مرتبط با انحراف بینی اشاره شده است:

  1. داروهای ضد احتقان (دکونژستانت)؛ این داروها، برای درمان تورم مجرای بینی و سینوس‌ها تجویز می‌شوند. علاوه بر این استفاده از این داروها می‌تواند گرفتگی، درد یا فشار صورت را نیز بهبود بخشد. این داروها به به شکل‌های مختلفی، از جمله قرص، شربت قطره بینی و اسپری بینی، در دسترس هستند. داروهای ضد احتقان، گیرنده‌های آلفا آدرنرژیک را فعال کرده و ترشح نوراپی نفرین را تحریک می‌کنند. از این طریق، انقباض و تنگی عروق اتفاق خواهد افتاد، که این در نهایت موجب کاهش جریان خون، تورم و گرفتگی بینی می‌شود.
  2. شستشوی بینی با سرم شستشو؛ برای پاک کردن مجرای بینی و کمک به تنفس راحت‌تر، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی شستشوی بینی را توصیه می‌کند. شستشوی بینی، باعث حذف مخاط اضافی شده و گرفتگی و آبریزش بینی را، بهبود می‌بخشد. برای احتقان شدیدتر، ممکن است یک اسپری «کورتیکواستروئید» تجویز شود.
  3. اسپری‌های کورتیکواستروئیدی؛ این نوع اسپری‌ها، برای از بین بردن تورم و مخاط در مجرای بینی، استفاده می‌شوند. اسپری کورتیکواستروئید، از ضد التهاب‌های قوی برای درمان و تسکین تورم بافتی است، که به دلیل انحراف بینی ایجاد شده است. افرادی که انحراف سپتوم دارند و از عفونت‌های سینوسی مکرر، رنج می‌برند از این طریق می‌توانند، مجرای تنفسی را بازتر کرده تا تنفس آسان‌تر شود.

اسپری‌های کورتیکواستروئیدی

انحراف بینی و راه‌های درمان آن از طریق جراحی

همانطور که گفته شد، انحراف بینی از طریق عمل بینی مردانه یا زنانه، برای اصلاح ناهنجاری‌های سپتوم انجام می‌شود. عمل انحراف بینی سپتوپلاستی نامیده می‌شود. سپتوپلاستی روشی است، برای مرکزیت دادن سپتوم و ایجاد دو مجرای بینی، با اندازه یکسان است. با انجام این جراحی، هرگونه اختلال در جریان هوا، ناشی از انحراف سپتوم اصلاح می‌شود.

برای انجام سپتوپلاستی، جراح از ابزارهای جراحی کوچک، برای ایجاد برش در بافت پوششی سپتوم استفاده می‌کند، تا قسمت انحرافی تیغه بینی را صاف یا تغییر شکل دهد. در نتیجه عبور جریان هوا را، از طریق مجاری بینی به حداکثر خواهد رسید. اگر سپتوم علاوه بر اینکه در جای خود نبوده، آسیب نیز دیده باشد؛ پزشکان ممکن است پیوند غضروف یا استخوان را انجام دهند. برخی بیماران ممکن است، همزمان با این عمل، درخواست عمل بینی فانتزی و عروسکی را نیز داشته باشند. انجام این نوع عمل، بستگی به تشخیص پزشک و بررسی کامل ساختار بینی شما دارد. سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی، یک جراحی کم تهاجمی محسوب می‌شود و بیمار همان روز پس از عمل، می‌تواند به خانه بازگردد.

مراقبت‌های پس از جراحی انحراف بینی

معمولا بعد از جراحی انحراف بینی، درد کمی وجود دارد. اگر احساس ناراحتی کردید، جراح ممکن است بعد جراحی بینی به روش بسته یا باز، داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن را پیشنهاد کند. افرادی که سپتوپلاستی انجام داده‌اند، می‌توانند انتظار تورم بسیار کمی در روزهای پس از جراحی، داشته باشند. ممکن است چند روز طول بکشد، تا تورم و کبودی اطراف بینی و زیر چشم، کمتر شود.

یک یا دو هفته اول پس از جراحی، باید برای مشاوره و ویزیت، همچنان به پزشک مراجعه نمایید، تا اطمینان حاصل شود که ساختارهای داخلی بینی، به طور طبیعی بهبود یافته‌اند. در بیشتر مواقع، چندین هفته طول می‌کشد، تا بینی به طور کامل بهبود یابد. اگر جراحی انحراف بینی، یک جراحی بینی ترمیمی بوده باشد، ۶ ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا تورم به صورت کامل از بین برود.

آیا افزایش سن در بروز علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن تاثیر دارد؟

افزایش سن و روند پیری می‌تواند، بر ساختارهای مختلف بدن تاثیر بگذارد. بینی نیز یکی از مهمترین اعضای چهره و بدن است، که به راحتی تحت تاثیر تغییرات مرتبط با سن قرار می‌گیرد. انحراف بینی ممکن است، در همان بدو تولد ایجاد شده باشد یا بر اثر تصادف و سایر جراحات، به مرور شکل گرفته باشد.

علت این مشکل هرچه باشد، باید بدانید که گذشت زمان تاثیری در روند بهبود آن، نخواهد داشت و افزایش سن، علائم انحراف بینی و راه‌های درمان آن را با چالش بیشتری مواجه خواهد کرد. بنابراین رسیدگی به انحراف تیغه بینی، باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود تا فرد از عوارضی، مانند خشکی دهان، اختلالات خواب و انتقال یا فشار در مجرای بینی، در امان باشد. این نوع مشکلات در سنین بالا، می‌توانند شرایط سلامتی و پزشکی حادی، برای فرد ایجاد نمایند. جراحی بینی به روش باز، از مهمترین اقدامات درمانی برای کجی تیغه بینی است. هرچه این جراحی در سنین پایین‌تر انجام شود، احتمال بروز عوارضی مانند کبودی، خونریزی و تورم بعد از عمل نیز، کمتر خواهد بود.

شناخت علائم انحراف تیغه بینی و راه‌های درمان آن باعث می‌شود،

تا شما هرچه سریع‌تر بتوانید، شرایط جسمی و سلامتی خود را بهبود بخشید. این کار همچنین نقش مهمی، در تقویت اعتماد به نفس شما خواهد داشت. یک بینی کج یا منحرف، زیبایی چهره شما را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد. این امر ممکن است، باعث کمرنگ شدن حضور شما، در موقعیت‌های اجتماعی یا دوستانه شود. جراحی انحراف بینی کمک می‌کند، تا شما علاوه بر بهبود زیبایی، از مشکلات تنفسی و احتقان بینی رها شوید. این مشکلات می‌توانند در درازمدت، عوارض جدی برای سلامت شما به همراه داشته باشند.

انجام جراحی کجی تیغه بینی، زیرنظر پزشکان مجرب و حاذق باعث می‌شود، تا شما به بهترین شکل به اهداف زیبایی و سلامتی خود، دست پیدا کنید. نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران، پل ارتباطی شما با برترین جراحان بینی و زیبایی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل بینی بدون تامپون

آیا می‌توان عمل بینی بدون استفاده از تامپون انجام داد؟ عمل بینی بدون تامپون یا با تامپون کدام بهتر است؟ اگر به دنبال عمل بینی برای زیباسازی صورت خود هستید؛

ادامه مطلب »
عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »