پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی

آخرین بروزرسانی: 15 تیر 1403
عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی
فهرست عناوین

عمل انحراف بینی بدون زیبایی جهت بهبود و کیفیت عملکرد بینی انجام می‌شود و هیچ ارتباطی با زیبایی بینی ندارد. وجود انحراف در بینی سبب اختلال در تنفس می‌شود و وظیفه این عضو مهم را با مشکل روبرو می‌کند. در اکثر موارد بیمارانی که از انحراف بینی رنج می‌برد از ظاهر بینی خود راضی هستند. در این حالت جراح تنها مشکل انحراف بینی را رفع کرده و کاری با ظاهر آن ندارد.

انحراف بینی به دلایل مختلفی از جمله نواقص مادرزادی، وارد آمدن ضربه و برخورد‌اشیای سنگین به آن و یا به دلیل رشد سریع در زمان بلوغ ایجاد می‌شود. در چنین موقعیت‌هایی جراح اقدام به برداشتن قسمتی از استخوان و یا غضروف می‌کند تا بتواند بافت فیزیکی بینی را به راحتی حرکت دهد. به طور کلی جراحی انحراف بینی با استفاده از تکنیک‌های خاص انجام می‌شود که نتیجه آن به رفع انحراف و بهبود تنفس در افراد میانجامد. در ادامه این متن به سؤالات مهم و رایجی که در رابطه با این نوع عمل مطرح می‌شوند جواب خواهیم داد. علاوه بر آن موارد مهم دیگری را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عمل انحراف بینی چیست؟

عمل انحراف بینی بدون زیبایی نوعی عمل تهاجمی است که طی آن پزشک جراح بعد از برش بینی و باز کردن آن تیغه میانی که در اثر عوامل مختلف منحرف شده است را اصلاح می‌کند. انحراف تیغه بینی نوعی اختلال است که به دلیل حرکت دیواره ظریف موجود میان سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود. در حقیقت تیغه یا دیواره غضروفی به عنوان حائل عمل کرده و بینی را به دو نیم تقسیم می‌کند.

حال اگر بخشی از این دیواره به سمتی از بینی متمایل شده باشد عمل تنفس برای افراد مشکل می‌شود. بنابراین جراح به کمک تکنیک‌های جراحی انحراف پره غضروفی به یک سمت بینی را اصلاح کرده و آن را درست در بخش میانی بینی قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که این نوع عمل در انواع بینی قابل انجام است.

عمل انحراف بینی چیست؟

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می‌شود؟

در خصوص انجام عمل انحراف بینی بدون زیبایی و تأثیر آن بر ظاهر بینی باید گفت که اگر انحراف ایجاد شده در قسمت داخلی بینی رخ داده باشد همچنین انحراف مربوط به تیغه بینی در قسمت جلوی آن نباشد این عمل مانند عمل پولیپ بینی هیچ تأثیری در ظاهر آن ندارد. برخلاف باور عموم که فکر می‌کنند با انجام عمل سپتوپلاستی می‌توانند عمل رینوپلاستی را نیز انجام دهند، این عمل کوچک‌ترین تأثیری در زیبایی بینی ندارد.

با این حال اگر بیماری قصد اصلاح ظاهر بینی خود را داشته باشد می‌تواند به صورت همزمان جهت انجام هر دو عمل زیبایی و اصلاح انحراف اقدام کند. نکته بسیار مهمی که در این باره وجود دارد آن است که بهتر است هر دو عمل به صورت همزمان انجام شوند. زیرا ممکن است طی عمل انحراف قسمتی از غضروف بینی جدا شود. در این صورت می‌توان از غضروف جدا شده در عمل زیبایی که برای تقویت ساختار بینی به غضروف نیاز است استفاده کرد.

در غیر این صورت جراح مجبور خواهد شد از غضروف موجود در سایر اعضای بدن از جمله لاله گوش استفاده کند. در پایان لازم به یادآوری است که انجام توام هر دو عمل زیبایی و اصلاح انحراف تیغه بینی را سپتورینوپلاستی می‌گویند.

آیا عمل انحراف بینی بخیه دارد؟

عمل انحراف بینی بدون زیبایی یا سپتوپلاستی یک عمل تهاجمی است. بنابراین ایجاد برش و زدن بخیه امری کاملاً طبیعی است. البته وجود بخیه جای هیچ گونه نگرانی ندارد. زیرا بخیه‌ها علاوه بر ریز و ظریف بودن در بخش پوست مابین دو سوراخ بینی یا کلوملا بینی‌زده می‌شوند. همچنین بخیه‌ها از نوع جذبی بوده و بعد از مدتی جذب بافت بینی می‌شوند و اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

آیا عمل انحراف بینی سخته؟

هر چند برای انجام عمل انحراف بینی بدون جراحی زیبایی باید برش‌هایی در قسمت داخلی بینی‌زده شوند و در نهایت نیز برای جوش خوردن پوست، بخیه‌هایی در آن ایجاد شوند. با این حال انجام این عمل چندان سخت نیست بخصوص اگر انجام آن توسط بهترین جراح بینی کلینیک تهران انجام شود. زیرا در این کلینیک عمل انحراف تیغه بینی را در سه مرحله و با استفاده از تکنیک‌های برتر روز دنیا انجام می‌دهند.

آیا عمل انحراف بینی سخته؟

هزینه عمل انحراف بینی بدون زیبایی چقدر است؟

برای تعیین هزینه عمل انحراف بینی بدون زیبایی لازم است هزینه کلیه آزمایشات، معاینات، دارو‌ها و بسیاری موارد دیگر را مد نظر قرار داد. علاوه بر آن میزان آسیب‌های وارد آمده به بینی، نوع بینی، میزان انحراف، هزینه بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان، دستمزد جراح و تجربه و سابقه او در تعیین میزان هزینه این عمل دخیل هستند.

همچنین ممکن است برخی از بیماران همزمان با انجام این عمل نیاز به جراحی سینوس‌ها نیز داشته باشند. در این صورت هزینه عمل بینی آن‌ها بالاتر خواهد بود. البته نباید فراموش کرد که عمل انحراف بینی جزء عمل‌های درمانی و نه زیبایی به شمار می‌آید. در نتیجه بخشی از هزینه‌های صرف شده توسط بیمه جبران می‌شوند. اگر به دنبال یک کلینیک پیشرفته با قیمت مناسب هستید کلینیک جراحی بینی تهران بهترین گزینه است.

عمل جراحی انحراف بینی بدون زیبایی چگونه انجام می‌شود؟

پیش از انجام عمل انحراف بینی بدون جراحی زیبایی باید بیمار به یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کند تا توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرد. این کار با هدف تشخیص انحراف تیغه بینی ضروری است. معمولاً پزشک برای اطمینان از وجود انحراف در تیغه بینی بیمار و همچنین تعیین میزان آسیب و انحراف، اقدام به انجام اندوسکوپی بینی می‌کند. در مرحله بعد بیمار در بیمارستان بستری شده و مورد بیهوشی قرار می‌گیرد.

سپس جراح بینی برش‌هایی در بینی ایجاد کرده و سپتوم یا تیغه بینی را در دسترس خود قرار می‌دهد. در مرحله بعد اقدام به برداشت غشای مخاطی کرده و مسیر‌های مسدود شده در بینی را باز می‌کند. همچنین در صورت وجود غضروف‌های اضافه در مسیر تنفس آن‌ها را برش خواهد زد. بعد از انجام مراحل ذکر شده غشای مخاطی را بر سر جای خود باز می‌گرداند. بعد از این مرحله پلاستیک مخصوصی جهت ثابت شدن بینی در آن کار گذاشته و اقدام به بخیه زدن برش‌های ایجاد شده می‌کند.

لازم به ذکر است که پلاستیک مورد استفاده تا حد زیادی نرم و انعطاف‌پذیر است. بعد از بخیه زدن برش‌هایی که برای انجام عمل انحراف بینی بدون زیبایی‌زده شده‌اند، بیمار جهت ریکاوری و به هوش آمدن به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود. در خصوص انجام این عمل باید گفت که این نوع جراحی تنها برای درمان اختلالات تنفسی انجام می‌شود. به طوری که از طریق آن مسیر‌های تنفسی فرد باز می‌شوند. لازم به ذکر است که انجام این عمل حدوداً ۱. ۵ تا ۳ ساعت طول خواهد کشید.

آیا می‌توان عمل انحراف بینی بدون برش انجام داد؟

عمل انحراف بینی بدون برش امری غیر ممکن است. زیرا در هر دو نوع جراحی باز و بسته برش‌هایی در بافت و مخاط بینی ایجاد می‌شوند. البته تفاوت‌هایی میان این دو روش جراحی وجود دارد و آن این است که در جراحی بینی به روش بسته برش‌ها داخلی و یا اندونزال هستند. در حالی که در جراحی باز برش‌ها بر روی لبه سوراخ‌های بینی‌زده می‌شوند.

آیا-می‌توان-عمل-انحراف-بینی-بدون-برش-انجام-دا

نکته جالب توجه در خصوص هر دو روش جراحی عدم ایجاد برش‌ها در بخش خارجی بینی است. لازم به ذکر است که جدای از عمل جراحی باز و بسته، روش‌های دیگری وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای رفع انحراف تیغه بینی استفاده کرد. این روش‌ها مناسب افرادی است که تحت هیچ شرایطی حاضر به انجام عمل جراحی نیستند. این روش‌ها عبارتند از:

  1. تزریق چربی؛ یکی از روش‌های بدون جراحی برای رفع انحراف تیغه بینی، تزریق چربی به بافت بینی است. در این روش پزشک چربی مورد نیاز را از بخش‌های مختلف بدن از جمله شکم، پهلو، ران و بازو‌ها خارج می‌کند. سپس آن را به محل تعیین شده در بینی تزریق می‌کند. این روش درمانی نسبت به تزریق فیلر بسیار مؤثر‌تر است. زیرا به دلیل استفاده و تزریق چربی‌های بدن خود بیمار به بینی، عوارض کمتری به دنبال دارد.
  2. لیزر؛ استفاده از پرتو‌های لیزر برای انجام اعمال درمانی مانند انحراف بینی و همچنین اعمال زیبایی مانند عمل بینی استخوانی و عمل بینی گوشتی بسیار متداول است. در این روش پزشک بدون ایجاد برش در بینی و دستکاری بافت بینی به روش تهاجمی و تنها با تاباندن اشعه لیزر انحراف تیغه بینی را اصلاح می‌کند.
  3. ماساژ؛ امروزه از تکنیک‌های ماساژ درمانی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات از جمله انحراف تیغه بینی استفاده می‌کنند. ماساژ شامل انواع تکنیک‌های تخصصی است که توسط پزشک انجام می‌شوند. روند درمان با این روش طولانی است و در صورت استفاده از آن باید صبور بود.

بعد از عمل انحراف بینی چه بخوریم؟

نوع تغذیه بعد از عمل انحراف بینی بدون زیبایی تأثیر بسزایی در کوتاه شدن دوره نقاهت دارد. همچنین داشتن یک برنامه غذایی سالم و مقوی تا حد زیادی از شدت عوارض احتمالی مانند ورم بینی بعد از عمل، خونریزی، کبودی و غیره کم می‌کند. طی عمل بخش‌های مختلف بینی دچار آسیب دیدگی موقت می‌شوند. بنابراین بینی به شدت دردناک و حساس می‌شود. به همین دلیل لازم است در کنار رعایت نکات مراقبتی از خوراکی‌ها و غذا‌های مناسب نیز استفاده شود.

بعد از عمل لازم است از غذا‌های نرم و آبکی استفاده شود و از مصرف غذا‌های سفت و دارای بافت سخت به شدت پرهیز شود. زیرا هر گونه فشار وارد شده به فک بالایی مستقیماً به بینی سرایت کرده و باعث شدت و تشدید عوارض بعد از عمل می‌شود. انواع آب میوه‌های طبیعی مانند آب آناناس، سوپ سبزیجات و کته بسیار نرم بهترین نوع خوراکی بعد از انجام این نوع عمل است.

مزایای عمل انحراف بینی بدون زیبایی

عمل انحراف بینی بدون زیبایی مزایایی بسیاری به دنبال دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد ذیل می‌باشند.

  • سیب تنفس آسان به دلیل باز شدن مجرا‌های تنفسی می‌شود.
  • بیمار بعد از انجام عمل از کیفیت خواب بهتری برخوردار می‌شود.
  • باز کردن مجرای بینی باعث تخلیه مخاط سینوس‌ها می‌شود.
  • باعث بهبود حس بویایی در افراد می‌شود.
  • باعث بهبود حس چشایی در بیماران می‌شود.
  • سبب کاهش عفونت سینوس‌ها در افراد می‌شود.

سؤالات متداول

۱: آیا روش‌های غیرجراحی برای درمان انحراف بینی مؤثر هستند؟

هیچ روش درمانی به اندازه عمل جراحی برای از بین بردن انحراف بینی مؤثر نیست. روش‌های ذکر شده در متن معمولاً نتایجی موقتی به دنبال دارند و تنها مورد استفاده بیمارانی قرار می‌گیرند که دارای انحراف بسیار خفیف در بینی هستند. همچنین به دلایل خاص حاضر به جراحی نیستند.

۲: آیا بخیه‌های‌ زده شد قابل مشاهده هستند؟

خیر، بخیه‌ها از نوع جذبی بوده و در قسمت داخلی سوراخ‌های بینی‌زده می‌شوند. بنابراین بعد از بهبودی اثری از آن‌ها به جای نمی‌ماند.

۳: آیا بیمه هزینه‌های عمل انحراف بینی را پرداخت می‌کند؟

به دلیل قرار‌گیری این عمل در لیست عمل‌های درمانی بخشی از هزینه‌های آن توسط بیمه پرداخت می‌شوند.

۴: آیا انجام همزمان عمل انحراف بینی و زیبایی بینی امکان‌پذیر است؟

بله، انجام این دو نوع عمل به صورت همزمان امکان‌پذیر است. در واقع توصیه پزشکان انجام توام این دو عمل در صورت تمایل بیمار برای تغییر در ظاهر بینی است.

۵: آیا انجام عمل انحراف بینی مشکل است؟

جراحی انحراف بینی بدون زیبایی عملی ساده است که تنها ظرف مدت ۱/۵ تا ۳ ساعت انجام می‌شود.

۶: در صورت انجام عمل انحراف بینی، ظاهر آن نیز تغییر می‌کند؟

در صورتی که انحراف تیغه در قسمت جلوی تیغه یا همان نوک بینی نباشد انجام این عمل هیچ گونه تأثیری در ظاهر بینی نخواهد داشت.

۷: عوارض ناشی از انجام عمل انحراف بینی بدون جراحی زیبایی چیست؟

عوارض ناشی از این عمل به نسبت عمل زیبایی بینی بسیار اندک هستند. با این حال این عمل نیز عوارضی مانند درد، ورم و کبودی به دنبال دارد.

جراحی انحراف بینی بدون زیبایی،

سبب رفع انحراف و مشکلات تنفسی در افراد می‌شود. نتایج به دست آمده از انجام عمل انحراف بینی بدون زیبایی، ماندگار و دائمی خواهند بود. البته به شرط آن که جراحی توسط جراحی باتجربه و با سابقه انجام شده باشد. در حقیقت مهم‌ترین عامل تأثیر‌گذار در نتیجه عمل انحراف بینی، مهارت جراح است. بنابراین لازم است این عمل توسط بهترین جراح بینی انجام شود. برای این کار می‌توانید به کلینیک جراحی بینی تهران مراجعه کنید.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *