پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

عمل سپتورینوپلاستی – صفر تا 100 جراحی سپتورینوپلاستی

آخرین بروزرسانی: خرداد 26, 1403
عمل سپتورینوپلاستی

عمل سپتورینوپلاستی چیست؟ بینی کج، علاوه بر اینکه فرم بینی شما را بد نشان می‌دهد، باعث میشود تا سایر ویژگی‌های زیبای صورت شما، تحت تاثیر قرار بگیرد. این در نهایت می‌تواند، بر اعتماد به نفس شما، هنگام حضور در رویدادهای شخصی یا کاری، تاثیر بگذارد. تیغه بینی یا سپتوم، یکی از بخش‌های اساسی بینی است، که مانند یک دیواره، بینی را به دو قسمت تقسیم می‌کند. گاهی ممکن است این دیواره، کمی به سمت راست یا چپ متمایل شود؛ این وضعیت در اصطلاح انحراف تیغه بینی نامیده می‌شود.

انحراف تیغه بینی، یکی از مشکلات نسبتاً رایج بینی است، که به شکل خفیف تا شدید، در افراد مختلف مشاهده می‌شود. برخی افراد ممکن است، فقط انحراف جزئی داشته باشند، که به ندرت شکل ظاهری بینی را، تحت تاثیر قرار دهد؛ اما در برخی دیگر از افراد، انحراف به گونه‌ای شدید است که نه تنها شکل ظاهری بینی، بلکه عملکرد تنفسی آن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جراحی سپتورینوپلاستی با هدف تغییر ظاهر بینی و همچنین رفع مشکلات تنفسی، طراحی شده است. سپتورینوپلاستی یک جراحی زیبایی و عملکردی محسوب می‌شود، که بافت‌های مختلف بینی، غضروف‌ها و استخوان‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در این جراحی، سپتوم یا همان تیغه بینی به حالت طبیعی و صاف درآمده، تا مجاری تنفسی باز شوند. انجام این جراحی، به دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد، به همین دلیل باید، عمل جراحی سپتورینوپلاستی، توسط پزشکان حاذق و متخصص، مانند دکتر نسرین یزدانی و دکتر حسینی انجام شود، تا راه‌های هوایی بینی به درستی ترمیم شده و مشکلات مرتبط با انحراف تیغه بینی، به خوبی درمان شوند.

اما جراحی انحراف تیغه بینی چگونه انجام می‌شود؟ مهم‌ترین فواید انجام جراحی زیبایی و عملکردی انحراف تیغه بینی چیست؟ آیا این همان عمل رینوپلاستی است؟ تفاوت رینوپلاستی با سپتورینوپلاستی چیست؟ هزینه عمل سپتو رینو پلاستی چقدر است؟ این مقاله با هدف پاسخگویی به سوالات و نگرانی‌های شما، در مورد این نوع عمل جراحی بینی نگارش شده و در آن، به همه مطالب کلیدی و مهم در این مورد، اشاره شده است. پس با ما بمانید تا بیشتر بیاموزید.

انحراف بینی چیست؟ معاینه برای تشخیص ضرورت سپتورینوپلاستی

انحراف بینی یا انحراف سپتوم ممکن است، پس از تولد یا بعد از آسیب‌دیدگی ایجاد شود. افراد ممکن است، با انحراف سپتوم متولد شده، ولی در طول زندگی خود، متوجه ناهمواری یا کجی بینی خود نشوند؛ زیرا انحراف تیغه بینی در این افراد، جزئی بوده و مشکلات تنفسی خاصی، ایجاد نمی‌کند.

انحراف تیغه بینی زمانی اتفاق می‌افتد، که ساختار استخوانی و غضروفی، که بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می‌کند، از مرکز خارج شده و مجاری بینی را باریک کند. صدمات مختلف، تروما، تصادف و آسیب‌های ورزشی، می‌توانند باعث کج شدن تیغه بینی شوند. البته کج شدن بینی، با انحراف تیغه بینی فرق دارد و هر کجی بینی، به معنای انحراف سپتوم نیست. گاهی بینی در قسمت نوک، به سمت چپ یا راست متمایل شده و باعث می‌شود، که بینی کج به نظر برسد؛ در حالی که تیغه بینی به درستی در جای خود قرار گرفته است.

انحراف بینی چیست؟

تشخیص دقیق انحراف تیغه بینی، باید به  کلینیک جراحی زیبایی بینی مراجعه کرده و با پزشک متخصص صحبت کنید، تا علائم شما مورد بررسی قرار گرفته و معاینه بینی به صورت کامل انجام شود. پزشک از طریق یک آندوسکوپ بینی، که شامل یک لوله بلند همراه با دوربین است، قسمت‌های مختلف بینی شما را مشاهده می‌کند، تا انحراف تیغه بینی و شرایطی که باعث احتقان بینی شده را، به درستی مورد بررسی قرار دهد.

اگر از انحراف تیغه بینی رنج می‌برید، ممکن است مشکلات تنفسی داشته باشید؛ اما همیشه مشکلات تنفسی، به دلیل انحراف تیغه بینی نیست. گاهی احتقان بینی ممکن است، مربوط به سینوزیت مزمن یا تومار در داخل بینی باشد؛ بنابراین پزشک باید به دقت، معاینه را انجام دهد، تا هرگونه مشکلی در طول جراحی، به خوبی درمان شده و بیمار بعد از عمل، دچار ناراحتی یا عارضه خاصی نشود.

بررسی علائم انحراف بینی

همانطور که گفته شد، انحراف بینی می‌تواند عبور هوا و تنفس صحیح از بینی را، دچار مشکل کند. در این صورت فرد ممکن است، علائم زیر را تجربه نماید:

 • تنفس از یک یا هر دو سوراخ بینی، با مشکل مواجه خواهد شد.
 • درد در بخش‌های مختلف صورت، به خصوص اطراف بینی احساس می‌شود.
 • احتقان و گرفتگی بینی وجود خواهد داشت.
 • تنفس فرد پر سر و صدا و گاهی با صدای سوت، همراه است. در اصطلاح به این وضعیت، «استریدور» می‌گویند.
 • خروپف و آپنه انسدادی خواب، از دیگر مشکلات رایج مرتبط با انحراف تیغه بینی است.
 • انحراف سپتو می‌تواند، التهاب سینوس‌ها را به همراه داشته باشد؛ به خصوص اگر از قبل، بیمار دچار «سینوزیت مزمن» بوده است.
 • در موارد حاد نیز، خونریزی‌های مکرر، اتفاق خواهد افتاد.
 • در برخی موارد، انحراف تیغه بینی می‌تواند، با فشار خون بالا نیز همراه باشد.

بنابراین درمان انحراف بینی، باید به موقع انجام شود. درمان‌های دارویی، به درمان انسداد بینی ناشی از انحراف سپتوم، کمکی نمی‌کنند. اصلی‌ترین راهکار، برای درمان و رفع مشکلات ظاهری انحراف تیغه بینی، انجام عمل سپتورینوپلاستی میباشد. (healthdirect)

عمل سپتورینوپلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

درمان مشکلات تنفسی و اصلاح ناهنجاری زیبایی، ناشی از انحراف تیغه بینی، تنها از طریق سپتورینوپلاستی است؛ اما سپتورینوپلاستی چیست؟ سپتورینوپلاستی، نوعی جراحی برای بهبود ظاهر بینی و تنفس صحیح بینی است. این عمل از طریق جراحی روی استخوان‌ها و غضروف‌های مختلف بینی، انجام می‌شود. با انجام این جراحی می‌توان، فرم و ساختار سپتوم را تغییر داد و شکلی صاف و متقارن، روی سپتوم ایجاد نمود. در این صورت، مجاری باریک بینی، که عامل اصلی انسداد راه‌های هوایی بینی هستند، باز شده و فرد راحت‌تر نفس خواهد کشید.

بعد از آن بینی به فرم دلخواه، تغییر شکل پیدا خواهد کرد. در واقع در سپتورینوپلاستی، اهداف زیبایی و درمانی، همزمان تحقق پیدا خواهند کرد؛ در حالی که در رینوپلاستی، هدف اصلی زیبایی و ایجاد فرم و تغییر شکل بینی است. در واقع، این مهمترین تفاوت رینوپلاستی با سپتورینوپلاستی است. شما همزمان با عمل سپتورینوپلاستی می‌توانید، جراحی بینی فانتزی، نیمه فانتزی و طبیعی را نیز انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید، همزمان سایر ناهنجاری‌های روی صورت را، از طریق جراحی بلفاروپلاستی، سانترال لب، جراحی فک و…، توسط جراح بینی خود اصلاح کنید.

چگونگی انجام عمل سپتورینوپلاستی

انجام عمل جراحی سپتورینوپلاستی، تحت بیهوشی عمومی خواهد بود. پس از بیهوشی، جراحی به روش باز یا بسته انجام خواهد شد. به طور معمول، سپتورینوپلاستی از طریق جراحی باز انجام می‌شود. برای این منظور، پزشک ابتدا برشی در ناحیه کلوملا (تیغه وسط بین سوراخ‌های بینی) ایجاد می‌کند، تا پوست بینی برداشته شده و ساختار اسکلتی و غضروفی بینی، به خوبی مشاهده شود.

پس از آن، اصلاح غضروف‌های تیغه بینی و همچنین نوک بینی، آغاز خواهد شد. برای اصلاح و ترمیم غضروف‌ها، ممکن است نیاز به برش یا پیوند غضروفی و استخوانی باشد. در مرحله بعد، استخوان‌های تیغه بینی شکسته شده و در موقعیت مناسب قرار می‌گیرند. استخوان‌ها نیز ممکن است صاف یا باریک شوند. برای پشتیبانی از ساختارهای بازسازی شده روی تیغه، ممکن است نیاز به پیوند غضروفی، استخوانی یا حتی استفاده از ایمپلنت‌های مصنوعی باشد.

در نهایت پوست روی قسمت‌های جراحی شده، کشیده شده و بخیه زده می‌شود. برای جلوگیری از خونریزی یا جابجایی ساختارهای غضروفی و استخوانی، ممکن است پزشک از آتل استفاده کند. اگر می‌خواهید، درک درستی از نحوه انجام این جراحی داشته باشید، می‌توانید فیلم عمل سپتورینوپلاستی بینی، انجام شده توسط پزشکان مجرب و متخصص این مرکز را، در سایت کلینیک جراحی بینی تهران مشاهده نمایید.

مدت زمان عمل سپتورینوپلاستی چقدر است؟

به طور معمول جراحی سپتورینوپلاستی بینی، حدود ۱ تا دو ساعت به طول می‌انجامد. این بستگی، به میزان انحراف و گستردگی جراحی دارد. اگر انحراف و کجی تیغه بینی جزئی باشد، جراحی در زمان کمتری انجام خواهد شد؛ اما اگر انحراف سپتوم زیاد باشد و فرد، به دلیل داشتن بینی گوشتی یا استخوانی بزرگ، به دنبال تغییرات اساسی و کوچک کردن بینی، به شکل فانتزی یا نیمه فانتزی نیز باشد، جراحی زمانبر خواهد بود.

مدت زمان عمل سپتورینوپلاستی چقدر است؟

فواید عمل سپتورینوپلاستی بینی چیست؟

سپتو رینوپلاستی مزایا و فواید زیادی، برای بهبود ظاهر و سلامتی شما به شرح زیر دارد:

 1. انجام این جراحی می‌تواند، مشکلات مربوط به ظاهر بینی، مانند برجستگی، کجی، بیرون زدگی و حجم زیاد بینی را، اصلاح کرده و باعث شود تا فرم کلی چهره شما زیباتر شود.
 2. انجام جراحی زیبایی انحراف تیغه بینی، با رفع ناهنجاری‌های روی بینی، که به دلیل تروما، ژنتیک یا هر آسیب طولانی‌مدت ایجاد شده، می‌تواند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما شود.
 3. با انجام این جراحی می‌توان، به درمان حس بویایی، بهبود کیفیت خواب، عملکرد تنفسی بهتر، درمان آلرژی و سینوزیت و بهبود حس چشایی کمک نمود.

عوارض عمل سپتورینوپلاستی چیست؟  

هر روش جراحی می‌تواند، عوارضی به همراه داشته باشد. البته اگر جراحی، توسط دستان ماهر و هنرمند پزشکانی چون دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام شود؛ احتمال بروز عوارض بسیار کم خواهد بود. در صورت عدم مهارت پزشک و عدم رعایت مراقبت‌های اصولی بعد از جراحی، ممکن است عوارضی به شکل زیر رخ دهند.

عوارض عمومی هر تکنیک جراحی

 • ایجاد عفونت، خونریزی از محل جراحی و واکنش‌های آلرژیک نسبت به دارو، تجهیزات یا ایمپلنت‌های مورد استفاده.
 • لخته شدن خون.
 • ترومبوز آمبولی وریدی.
 • عفونت قفسه سینه.

عوارض خاص جراحی رینوپلاستی

 • چسبندگی غضروف‌ها.
 • انسداد جریان هوا در عمق بافت بینی.
 • ایجاد جای زخم و اسکار ناخوشایند روی پوست بینی، ایجاد هماتوم، ورم یا آبسه در لایه‌های سپتوم.
 • آسیب به اعصاب به ویژه در قسمت نوک آن.
 • ایجاد سوراخ در سپتوم.
 • کاهش حس بویایی.
 • کوچک کردن بیش از اندازه تیغه بینی و ایجاد مشکلات زیبایی.
 • آسیب به چشم‌ها.
 • پس زدن پیوند.
 • احساس درد شدید در اطراف بینی و چشم‌ها.
 • کبودی و تورم بینی و زیر چشم. (healthdirect)

چه افرادی بهترین کاندیدا برای سپتورینوپلاستی هستند؟

تمام مردان و زنانی، که از انحراف سپتوم رنج می‌برند و از نظر جسمی سالم هستند؛ می‌توانند برای انجام این عمل زیبایی و درمانی، اقدام نمایند. اما بهترین افراد برای انجام عمل جراحی سپتورینوپلاستی، کسانی هستند که شرایط زیر را داشته باشند:

 1. انجام این جراحی، برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه می‌شود؛ زیرا سن بلوغ آنها پایان یافته و رشد صورت کامل شده است.
 2. افرادی می‌توانند برای این جراحی اقدام کنند، که دیدگاه مثبت و اهداف واقع‌بینانه، نسبت به بهبود ظاهر خود داشته باشند.
 3. افرادی که سیگار نمی‌کشند یا متعهد به ترک سیگار، قبل و بعد از جراحی می‌باشند.
 4. افرادی که از شرایط سلامتی کامل، برخوردار بوده و دچار مشکلات و بیماری‌های خاص، مانند هموفیلی و بیماری‌های مرتبط با انعقاد خون نیستند.
 5. بهتر است این جراحی، در سنین بالا انجام نشود؛ زیرا به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، ممکن است نتایج زیبایی جراحی، تحت تاثیر قرار بگیرد. (plasticsurgery)

 مراقبت‌های بعد از سپتورینوپلاستی

اگر می‌خواهید، نتایجی عالی و موفقیت آمیز پس از انجام جراحی سپتورینوپلاستی داشته باشید؛ باید مراقبت‌های اصولی زیر را، به دقت مورد توجه قرار دهید:

 • از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید؛ حداقل دو تا سه هفته بعد از جراحی، نباید فعالیت و تمرینات شدید ورزشی، مانند شنا، دویدن، ورزش‌های هوازی شدید، دوچرخه سواری، بلند کردن وزنه و… داشته باشید.
 • از کمپرس یخ استفاده نمایید؛ حداقل به مدت دو روز بعد از جراحی، از کمپرس سرد یا یخ استفاده کنید. پس از آن می‌توانید، کمپرس گرم بگذارید. این می‌تواند به کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی، کمک نماید.
 • از دوش گرفتن خودداری کنید؛ تا زمانی که پانسمان روی بینی شماست؛ نباید از دوش آب گرم یا حمام استفاده نمایید.

 مراقبت‌های بعد از سپتورینوپلاستی

 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید؛ برای کاهش خطر کبودی و آسیب به بینی هنگام خواب، از یک یا دو بالش کوچک استفاده کنید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید؛ پروتئین، فیبر و سبزیجات بیشتری مصرف کنید. این کمک می‌کند، تا ترمیم و بازسازی بافت‌ها، بهتر و سریعتر انجام شود. از طرفی، مواد غذایی سالم و فیبردار، از یبوست پیشگیری خواهند کرد.
 • هیدراته بمانید؛ مصرف آب و مایعات، به خون رسانی بهتر بدن کمک خواهد کرد.
 • هنگام خمیازه، عطسه و سرفه، دهان خود را باز نگه دارید؛ این کار باعث می‌شود تا به نواحی جراحی شده، فشار وارد نشود.
 • از مصرف نمک و غذاهای تند و ادویه‌دار، خودداری کنید؛ مصرف این غذاها، باعث ایجاد التهاب شده و بهبود و درمان تورم را، به تاخیر می‌اندازند.

هزینه عمل سپتورینوپلاستی چقدر است؟  

تعیین نرخ دقیقه هزینه جراحی سپتورینوپلاستی، به راحتی امکان‌پذیر نیست؛ زیرا عوامل متعددی در تعیین هزینه‌ها اثرگذار هستند، که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مهارت و تخصص پزشک؛ داشتن سابقه کاری درخشان، تخصص و مهارت بالای پزشک، به معنی اجرا و پیاده سازی تکنیک‌های دقیق و ظریف جراحی است. پزشکانی که به خوبی، جزئیات عمل را پیاده‌سازی می‌کنند؛ دستمزد بیشتری خواهند داشت.
 2. مکان و محدوده جغرافیایی؛ انجام جراحی در شهرهای بزرگ مانند تهران، به دلیل در دسترس بودن پزشکان متخصص و کلینیک‌های پیشرفته، گرانتر است.
 3. نوع و فرم بینی؛ همانطور که گفته شد، جراحی سپتورینوپلاستی، اهداف زیبایی و درمانی متعددی به همراه دارد. اگر نوع بینی که انتخاب می‌کنید، نیاز به تغییرات گسترده روی ساختار و آناتومی بینی شما، داشته باشد، به طور حتم جراحی هزینه بر خواهد بود.
 4. هزینه‌های جانبی؛ علاوه بر هزینه جراحی، شما باید در لیست نهایی خود، برای انجام جراحی زیبایی انحراف سپتوم، هزینه جلسات مشاوره، معاینه و آزمایشات تجویز شده را نیز قرار دهید.

انحراف تیغه بینی یکی از مشکلات اساسی بینی است، که

علاوه بر زیبایی، عملکرد تنفسی فرد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. با انجام جراحی سپتورینوپلاستی، میتوان مشکلات ظاهری و عملکردی بینی را، به خوبی درمان نمود. برای انجام عمل سپتورینوپلاستی ممکن است، نیاز به شکستن استخوان تیغه بینی و پیوند غضروفی باشد، تا سپتوم به درستی در جای خود قرار بگیرد.

عمل جراحی سپتورینوپلاستی می‌تواند، فواید و مزایای زیادی، از جمله بهبود عملکرد تنفسی، حس بویایی، حس چشایی، رفع آپنه انسدادی خواب، درمان خروپف و درمان سینوزیت‌های مزمن را، به همراه داشته باشد. این جراحی ممکن است، عوارضی مانند آسیب به سپتوم، خونریزی، عفونت، درد و… را به همراه داشته باشد. البته اگر مراقبت‌های اصولی بعد از جراحی، با دقت دنبال شوند؛ احتمال بروز عوارض به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

توصیه می‌شود افرادی برای انجام این جراحی اقدام کنند، که از شرایط سنی و سلامت کامل برخوردار بوده و متعهد به رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی هستند. البته نکته مهم دیگری، که در نتایج عالی و موفقیت آمیز جراحی تاثیرگذار است، انتخاب پزشک ماهر و کاربلد، مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی می‌باشد. کارنامه کاری درخشان، انجام عمل‌های متعدد موفقیت آمیز و رضایت بیماران، باعث پرآوازه شدن نام این پزشکان شده است. نوبت دهی کلینیک جراحی بینی تهران، پل ارتباطی شما با ایشان است.

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *