جراحی درمانی بینی چیست؟

شاید بسیاری از افراد فکر کنند جراحی بینی، تنها به منظور کوچک کردن بینی و تغییر فرم آن انجام می‌شود؛ اما این تنها هدف عمل بینی نخواهد بود. رینوپلاستی به عنوان یک جراحی پلاستیک، علاوه‌بر تغییر شکل و اندازه بینی، می‌تواند مشکلات مربوط به انسداد بینی، مانند باریک شدن راه‌های هوایی بینی، پولیپ و آلرژی را نیز درمان نماید.

در واقع جراحی بینی، رویکردهای درمانی را در اولویت قرار می‌دهد. شما از این طریق می‌توانید، مشکلات تنفسی ناشی از انحراف تیغه بینی یا عدم تقارن سوراخ‌های بینی را، برای همیشه درمان کنید. جراحی درمانی بینی، توسط جراح گوش، حلق و بینی و جراحی زیبایی و پلاستیک انجام می‌شود. داشتن تجربه و تسلط بر تکنیک‌های مختلف جراحی کمک می‌کند؛ بیمار یک عمل عالی و موفقیت‌آمیز بدون عوارض جانبی را تجربه کند.

اگر مشکلات تنفسی باعث شده تا عملکرد شما هنگام کار، مطالعه و انجام فعالیت‌های روزانه دچار مشکل شود؛ می‌توانید از طریق عمل درمانی بینی، برای همیشه از شر این مشکلات خلاص شده و تنفس خود را بهبود بخشید. عمل بینی چگونه انجام می‌شود؟ آیا من کاندیدای انجام عمل جراحی درمانی بینی هستم؟ خطرات و مزایای جراحی درمانی بینی چیست؟

ما در این مقاله ضمن پاسخگویی به همه سوالات و نگرانی‌های شما، به صورت کامل در مورد جراحی بینی صحبت خواهیم کرد. پس اگر به دنبال اطلاعات مفید و کاربردی در این زمینه هستید، خواندن مقاله زیر به شما توصیه می‌شود.

آمادگی برای جراحی درمانی بینی

قبل از برنامه‌ریزی برای انجام این جراحی، باید در جلسات مشاوره و معاینه پزشک خود شرکت کرده و در مورد اهداف و مشکلاتتان شفاف صحبت نمایید. آمادگی برای جراحی درمانی بینی به صورت زیر است:

 • در مورد سابقه پزشکی شما سوال می‌شود؛ ممکن است شما از قبل جراحی بینی انجام داده و مشکلات جراحی اولیه، باعث مراجعه مجددتان به پزشک شده باشد، یا ممکن است به دلیل بیماری هموفیلی یا دیگر بیماری‌های مرتبط با انعقاد خون، دارو مصرف کنید. همه این موارد باید به پزشک گزارش شوند. در صورت بی‌توجهی به این موارد، احتمال خون‌ریزی حین جراحی و بعد از آن وجود خواهد داشت.
 • در مرحله بعدی، پزشک معاینات فیزیکی را انجام می‌دهد، تا مشکلات داخلی و خارجی بینی به‌درستی تشخیص داده شوند. در این معاینات، ضخامت پوست، استحکام غضروف‌ها و استخوان‌های بینی ارزیابی می‌شوند.
 • برای رسیدن به تشخیص دقیق‌تر، گاهی نیاز به عکس‌برداری از زوایای مختلف بینی است. همچنین با استفاده از برنامه‌های مختلف کامپیوتری، می‌توان نتایج قابل پیش‌بینی را در اختیار بیمار قرار داد.
 • همچنین ممکن است بنابر وضعیت سلامتی فرد، آزمایش خون، تست ریوی، نوار قلب و… نیز درخواست شوند.

آمادگی برای جراحی درمانی بینی

نکته مهم: شما در طول جلسات مشاوره، باید در مورد انتظارات خود از نتایج جراحی با پزشک صحبت کرده، دیدگاه‌ها و انتظارات خود را بیان نمایید. شما علاوه‌بر رفع مشکلات مرتبط با بینی، می‌توانید برای جراحی زیبایی همزمان اقدام کنید. پس در مورد همه‌چیز با پزشک خود صادقانه صحبت نمایید.

جراحی درمانی بینی چگونه انجام می‌شود؟

عمل درمانی بینی بر اساس گستردگی عمل، به دو صورت زیر انجام می‌شود:

 1. جراحی بینی به روش باز؛ در این روش جراحی، ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت. سپس برشی در ناحیه کلوملا (تیغه وسطی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند)، ایجاد می‌شود. پس از ایجاد برش، پوست بینی بالا برده می‌شود تا پزشک بتواند، به همه ساختار استخوانی و غضروفی بینی دسترسی داشته و به روش‌های مختلف، تغییرات لازم را اجرایی نماید. گاهی لازم است؛ برخی از غضروف‌ها خارج شده و برخی غضروف‌ها جابجا شوند. همچنین برای ایجاد استحکام و شکل‌دهی فرم بینی، نیاز به پیوند استخوانی یا پیوند گرافت خواهد بود. این پیوند از طریق غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان سایر قسمت‌های بدن انجام می‌شود.
 2. جراحی بینی به روش بسته؛ رینوپلاستی بسته زمانی کاربرد دارد، که تنها به تغییرات جزئی برای ترمیم مشکلات بینی نیاز باشد. این جراحی از طریق بی‌حسی موضعی یا بیهوشی خفیف، انجام می‌شود. پس از آن پزشک، برشی در حفره‌های داخلی بینی ایجاد خواهد کرد و با استفاده از ابزار مخصوص، پوست بینی کمی بالا برده می‌شود. در این صورت می‌توان اصلاحات درمانی را انجام داد. این تکنیک نسبت به عمل بینی بازف میدان دید محدودتری خواهد داشت. Rhinoplasty (my.clevelandclinic.org)

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت عمل زیبایی فرم زیر را کامل کنید

با سلام خدمت زیباجویان عزیز با توجه به شلوغی مطب پزشکان و عدم امکان نوبت‌دهی آنلاین لطفا اطلاعات بالا را کامل نمائید تا همکاران ما در کمتر از 24 ساعت جهت مشاور رایگان و رزرو نوبت با شما تماس بگیرند.

مزایای جراحی درمانی بینی

انجام عمل درمانی بینی مزایای زیر را به همراه دارد:

 • بهبود عملکرد تنفسی؛ با انجام عمل درمانی بینی، شما می‌توانید عملکرد تنفسی خود را بهبود بخشید.
 • رفع پولیپ و مشکلات مرتبط با آن؛ پولیپ بینی یکی از مشکلات اساسی بینی است. پولیپ به شکل توده‌های کوچک، در بینی قرار دارد. التهاب و تورم به دلیل قرار گرفتن در شرایط آلرژی‌زا، عفونت و آسم همگی می‌توانند، عامل اصلی ایجاد پولیپ باشند. عدم درمان می‌تواند، باعث رشد این توده‌های کوچک شده و تنفس را سخت کند. با انجام عمل درمانی بینی، برای همیشه از شر این کلیپ‌ها خلاص شوید.
 • اصلاح تیغه بینی و مشکلات مرتبط با آن؛ انحراف تیغه بینی یکی از مهم‌ترین عواملی است، که باعث می‌شود؛ افراد برای انجام عمل جراحی درمانی بینی اقدام نمایند. جراحی بینی با هدف صاف کردن تیغه انجام می‌شود و از طرفی می‌تواند؛ عدم تقارن سوراخ‌های بینی را از بین برده و راه‌های هوای بینی را باز کند.
 • از بین بردن مشکلات مرتبط با بزرگ شدن شاخک‌های بینی؛ بخش‌های برجسته در داخل بینی وجود دارند، که وظیفه آنها متعادل‌سازی جریان هوا و مرطوب ساختن محیط داخلی بینی است. شاخک‌ها در سه قسمت بالایی، میانی و پایینی بینی قرار گرفته‌اند. قرار گرفتن در محیط‌های حساسیت‌زا، ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی و پولیپ بینی، همگی می‌توانند شرایط را برای افزایش حجم و بزرگ شدن شاخک‌های بینی، مهیا کنند. عمل جراحی درمانی بینی، با هدف کاهش این شاخک‌ها و بهبود کارایی بهتر بینی، انجام می‌شود.

عمل درمانی بینی و اصلاح تیغه بینی و مشکلات مرتبط با آن

عوارض و خطرات جراحی درمانی بینی

در صورتی که پزشک از تخصص و مهارت زیادی برخوردار نباشد، یا مراقبت‌های بعد از عمل توسط بیمار جدی گرفته نشوند؛ احتمال بروز عوارض و خطراتی پس از رینوپلاستی درمانی، وجود خواهد داشت. این عوارض و خطرات به شرح زیر هستند:

 1. خون‌ریزی؛
 2. عفونت؛
 3. درد و کبودی بیش‌ازحد معمول؛
 4. واکنش نسبت به ماده بیهوشی؛
 5. بی‌حسی دائمی در داخل و اطراف بینی؛
 6. مشکلات تنفسی؛
 7. ایجاد ناهمواری‌های روی تیغه بینی؛
 8. جای زخم؛
 9. سوراخ شدن دیواره بینی؛
 10. تغییر در حس بویایی.

عوارض و خطرات جراحی درمانی بینی

دوران نقاهت و بهبودی بعد از جراحی درمانی بینی

برای اینکه نتایج عمل جراحی درمانی بینی به بهترین شکل ممکن تحقق پیدا کنند؛ بیمار باید به نکات زیر توجه داشته باشد:

 • پس از جراحی، در رختخواب خوب استراحت کنید و سر خود را، بالاتر از قفسه سینه قرار دهید. این کار به کاهش خون‌ریزی و تورم بینی کمک می‌کند.
 • در اکثر موارد، باندهای داخلی بینی به مدت ۱ تا ۷ روز پس از جراحی، باید در جای خود باقی بمانند. پس از آن ممکن است؛ یک آتل برای محافظت و حمایت از ساختارهای جراحی شده، روی بینی شما قرار بگیرد. به‌طور معمول آتل یک هفته روی بینی باقی می‌ماند.
 • برای برداشتن پانسمان، به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود، تا شستشوی بینی را در طول روز انجام دهید.
 • تورم و کبودی، در چند روز ابتدایی پس از جراحی طبیعی است. برای بهبود سریع‌تر این شرایط، می‌توانید از کمپرس سرد و یخ استفاده کنید. در ۴۸ ساعت ابتدایی پس از جراحی، کمپرس یخ توصیه می‌شود و پس از آن می‌توانید، از کمپرس گرم استفاده نمایید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی دوری کنید.
 • تا زمانی که بانداژ روی بینی قرار دارد؛ دوش آب گرم، سونا، شنا و حمام ممنوع است.
 • بلند نخندید و هنگام سرفه، عطسه و خمیازه، دهان خود را باز نگه دارید.
 • لباس‌های دکمه‌دار بپوشید، تا هنگام تعویض لباس فشاری به نواحی جراحی شده بینی وارد نشود.
 • برای پیشگیری از یبوست، غذاهای پرفیبر، میوه‌ها و سبزیجات بیشتر مصرف کنید. (mayoclinic.org) Rhinoplasty

کلام پایانی در مورد جراحی درمانی بینی

جراحی درمانی بینی با هدف رفع مشکلات تنفسی، ناشی از پولیپ، آلرژی، انحراف تیغه بینی و شاخک‌های اضافی انجام می‌شود. شما با انجام این جراحی می‌توانید، عملکرد تنفسی خود را بهبود بخشید. این جراحی می‌تواند با رویکردهای زیبایی نیز همراه باشد. بنابراین باید در جلسات مشاور و معاینه قبل از عمل شرکت کرده و انتظارات خود را از جراحی، به صورت شفاف با پزشک در میان بگذارید.

عمل درمانی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. در صورت رعایت نکردن مراقبت‌های پس از جراحی و یا عدم تخصص کافی پزشک، بیمار ممکن است عوارضی همچون خون‌ریزی، انسداد مجاری تنفسی، تورم و کبودی طولانی‌مدت را تجربه نماید.

با انجام عمل جراحی درمانی بینی نزد پزشکان متخصص و ماهر، مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی، شما می‌توانید یک عمل عالی، بدون عوارض جانبی را تجربه کرده و از نتایج زیبایی بینی و صورت خود در طولانی‌مدت نیز لذت ببرید. با مشاهده نمونه عکس و فیلم‌های موجود در سایت، در انتخاب خود شک و تردیدی نخواهید داشت.

عکس دکتر یزدانی جراح بینی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *