پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

آخرین بروزرسانی: 6 تیر 1403
فهرست عناوین

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره این است، که آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد یا خیر؟ بازگشت نتایج جراحی بینی گوشتی، به فاکتورهای متعددی بستگی دارد، که از جمله آن‌ها می‌توان به نحوه مراقبت بعد از رینوپلاستی اشاره کرد. همچنین بینی گوشتی، به واسطه پوست ضخیم و نسبتا چرب و همچنین، کمبود غضروف در آن، استعداد بیشتری برای افتادگی نوک بینی و خم شدن به سمت پایین را دارد؛ به همین دلیل، ممکن است نتیجه رینوپلاستی بینی گوشتی بعد از چند سال کمی تغییر کند!

البته تکنیک‌های جدید جراحی بینی، از طریق استحکام بیشتر غضروف و تقویت ساختار بینی، تا حد زیادی به دوام نتایج عمل زیبایی بینی کمک می‌کنند. در این مطلب، توضیحات بیشتری را درباره علل بازگشت نتایج عمل بینی گوشتی و راه‌های پیشگیری از آن، ارائه می‌دهیم.

آیا نتیجه عمل بینی دائمی است؟

در حالت کلی، جراحی بینی همواره برای رسیدن به نتایج دائمی انجام می‌گیرد؛ البته نتیجه نهایی رینوپلاستی، پس از رفع ورم و کبودی آن مشخص می‌گردد. معمولا حدود یک سال زمان لازم است، تا فرد بتواند فرم نهایی بینی خود را ببیند؛ ممکن است بینی گوشتی به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

پس از جراحی رینوپلاستی گوشتی، امکان بازگشت فرم اولیه بینی وجود ندارد؛ زیرا پزشک جراح حین عمل، تمامی استخوان‌ها و غضروف‌های بینی را با کمک برش و تراش، تغییر شکل و اندازه داده است! اما این امکان وجود دارد، که با گذشت زمان و بالا رفتن سن، تغییرات نامحسوسی در فرم بینی گوشتی ایجاد گردند. از طرفی، عوامل متعددی مانند ضربه به بینی، شکستگی حین تصادف و یا بیماری، هر یک به نوبه خود، می‌توانند باعث برگشت فرم بینی گوشتی بعد از جراحی زیبایی شوند. البته تکنیک‌های جدید جراحی بینی، با تقویت ساختار استخوانی و غضروفی داخل بینی، دوام نتایج را بیشتر کرده‌اند!Can Your Nose Grow Back After Rhinoplasty Surgery? | Areeva Clinic (draudumbar.com)

عمل دماغ گوشتی بازگشت دارد؟

ساختار بینی گوشتی، نسبت به بینی استخوانی تفاوت‌های زیادی دارد؛ زیرا مقدار غضروف و استخوان موجود در بینی گوشتی، نسبت به بینی استخوان کمتر بوده، و همین موضوع باعث می‌شود تا چهارچوب بینی گوشتی، نسبت به استخوانی ضعیف‌تر باشد!

در حین جراحی بینی، پزشک جراح باید استخوان‌ها و غضروف‌های موجود را فرم داده، و اندازه و شکل بینی را اصلاح نماید. با توجه به اینکه حجم غضروف موجود در بینی گوشتی کمتر است، بنابراین دستکاری آن باعث می‌شود تا در آینده، احتمال خم شدن یا افتادگی بینی وجود داشته باشد. از طرفی، ضخیم بودن پوست این نوع بینی، یکی از علل اصلی تغییر نتایج جراحی بینی گوشتی است. گاهی حافظه بافتی نیز می‌تواند کجی سپتوم یا پل بینی را بازگرداند!

تمامی این موارد باعث می‌شوند تا افراد، در مورد اینکه آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد یا خیر، احساس نگرانی داشته باشند. اما یک پزشک متبحر و آشنا با تکنیک‌های روز جراحی بینی، با استفاده از متدهای جدید، تا حد زیادی ساختار بینی را محکم کرده و مانع از تغییر شدید نتایج رینوپلاستی بینی گوشتی خواهد شد.

چه عواملی باعث بازگشت نتایج جراحی بینی گوشتی می‌شوند؟

عمل رینوپلاستی زمانی انجام می‌شود، که رشد بینی متوقف شده باشد؛ با این حال، برخی از زیباجویان سوال می‌کنند که آیا احتمال رشد بینی بعد از رینوپلاستی وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که استخوان‌ها و غضروف‌هایی که حین جراحی برداشته می‌شوند، جایگزین نمی‌گردند. اما برخی عوامل می‌توانند منجر به برگشت نتیجه جراحی بینی گوشتی شوند؛ در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

افزایش سن

انجام عمل بینی، بعد از اتمام دوران بلوغ و رشد بینی انجام می‌گیرد؛ اما برای هر فرد، این دوران متفاوت است! برای مثال، دختران در سنین ۱۴ تا ۱۵ سالگی به آخرین فرم بینی می‌رسند؛ در حالی که رشد بینی پسران، تا ۱۵ یا ۱۶ سالگی ادامه دارد. بنابراین چنانچه رینوپلاستی، قبل از سنین یاد شده انجام گیرد، احتمال تغییر شکل بینی وجود دارد.

پزشک جراح، باید درباره زمان مناسب برای انجام عمل بینی تصمیم بگیرد؛ زیرا اعداد یاد شده قطعی نبوده، و حتی ممکن است برای برخی افراد، انجام رینوپلاستی در سنین بعد از ۲۰ سالگی توصیه شود.

تغییرات غضروف

رشد استخوان بینی، پس از رسیدن به بلوغ متوقف می‌شود؛ این در حالی است که غضروف، ممکن است در طول زندگی فرد به رشد خفیف خود ادامه دهد! بسته به ساختار و آناتومی بینی، احتمال بازگشت نتایج جراحی بینی گوشتی در هر فرد متفاوت خواهد بود. در هر حال، تغییر در اندازه و فرم غضروف، می‌تواند باعث تغییر شکل بینی شود، که این تغییرات ممکن است خفیف یا شدید باشند؛ ضمن اینکه افزایش سن نیز در این مورد تاثیرگذار خواهد بود.

تغییرات پیش‌بینی نشده

رایج‌ترین عللی که باعث تغییر شکل بینی بعد از رینوپلاستی می‌شوند، عوامل پیش‌بینی نشده مانند حوادث، آسیب‌ها، بیماری‌ها و جراحی‌ها خواهند بود. برای مثال، ضربه ناخواسته و شدید به بینی می‌تواند باعث آسیب به آن شده، و فرم بینی را تغییر دهد. چنانچه به هر دلیلی، بینی عمل شده شما دچار آسیب یا ضربه شود، لازم است در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید، تا اقدامات درمانی لازم انجام گیرد.

مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از برگشت فرم بینی گوشتی

برای آنکه بتوان بهترین نتیجه را از جراحی بینی دریافت کرد، لازم است دستورالعمل‌های پزشک را برای قبل و بعد از جراحی دنبال نمود. البته برخی عواملی را که می‌توانند منجر به برگشت فرم بینی گوشتی شوند، نمی‌توان تغییر داد. برای مثال، در هر صورت، با افزایش سن کمی تغییر در فرم بینی ایجاد می‌شود؛ همچنین، کاهش یا افزایش وزن و یا تغییرات هورمونی، می‌توانند تا حدی نتایج جراحی رینوپلاستی بینی گوشتی را تحت تاثیر قرار دهند؛ اما این تغییرات چندان محسوس نیستند.Will My Nose Continue to Grow After Rhinoplasty?

مواردی مانند جلوگیری از ضربه به بینی نیز می‌تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آورند؛ همچنین پرهیز از ورزش‌های سنگین و فعالیت‌های شدید، برای جلوگیری از بازگشت نتایج جراحی بینی گوشتی، موثر خواهند بود.

اقدامات لازم در صورت برگشت فرم بینی گوشتی

چنانچه بعد از عمل رینوپلاستی، از نتایج جراحی خود ناراضی بودید، لازم است این مساله را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورتی که برگشت فرم بینی گوشتی، شدید باشد، معمولا انجام جراحی ترمیمی بینی، برای اصلاح اندازه و فرم بینی پیشنهاد می‌شود؛ اما گاهی تغییرات خفیف بوده و نیازی به روش‌های تهاجمی، مانند جراحی نیست. در چنین مواردی، پزشک جراح بینی با بررسی مشکلات ظاهری بینی و با توجه به آناتومی آن، استفاده از عمل بینی غیر جراحی را توصیه می‌کند!

از رایج‌ترین روش‌های رینوپلاستی غیر جراحی، می‌توان به تزریق فیلر اشاره کرد، که عمدتا برای اصلاح اندازه بینی و بهبود نوک آن انجام می‌گیرد. تزریق بوتاکس بینی نیز در صورت صلاحدید پزشک جراح، می‌تواند مفید باشد؛ این مورد نیز تنها برای تغییرات خفیف در بینی انجام می‌گیرد. در مواردی که بازگشت نتایج جراحی بینی گوشتی، علاوه بر ظاهر، عملکرد آن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، باید از روش جراحی کمک گرفت. البته جراحی مجدد بینی، چالش‌های بیشتری دارد و باید حتما توسط یک جراح مجرب انجام گیرد!

نقش جراح در پیشگیری از برگشت فرم بینی بعد از رینوپلاستی

اگر چه بازگشت نتایج جراحی بینی گوشتی، تا حدودی اجتناب ناپذیر است، اما تجربه جراح در انجام عمل رینوپلاستی، می‌تواند تاثیر مستقیمی بر دوام نتایج و جلوگیری از برگشت فرم بینی گوشتی داشته باشد. امروزه جراحان زیبایی بینی ماهر و مجرب، با آگاهی از تکنیک‌های جدید، ساختار بینی را محکم‌تر کرده و ماندگارترین نتایج را برای زیباجویان ایجاد می‌کنند. بنابراین بهتر است در انتخاب پزشک جراح خود، نهایت دقت را به خرج دهید.

از بهترین جراحان زیبایی در تهران، می‌توانیم به دکتر نسرین یزدانی، دکتر امرالله حسینی، دکتر وحیده درتاج، دکتر محمد مهدی سالم و دکتر کیوان آقا زاده اشاره کنیم. این جراحان زیبایی، در کلینیک جراحی بینی تهران، به پذیرش زیباجویان می‌پردازند. چنانچه قصد دارید برای عمل بینی گوشتی با ماندگارترین نتایج اقدام نمایید، می‌توانید همین حالا نوبت خود را رزرو کنید.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *