پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

مزایا و معایب و هزینه عمل بینی به روش بسته 1403

آخرین بروزرسانی: 26 خرداد 1403
مزایا و معایب و هزینه عمل بینی به روش بسته 1403
فهرست عناوین

جراحی بینی که معمولاً رینوپلاستی نیز نامیده می شود، عملی است که برای تغییر شکل و اندازه بینی انجام می شود. عمل بینی را می توان به صورت باز یا بسته انجام داد. انتخاب تکنیک جراحی تا حدود زیادی به وضعیت ظاهری و عملکردی بینی شما بستگی دارد. به طور معمول برای افرادی که تنها با اصلاحات جزئی می‌توانند شکل و عملکرد بینی خود را بازیابی کنند، عمل بینی به روش بسته در نظر گرفته می‌شود. در این روش به دلیل ایجاد برش‌های جزئی و داخلی بینی امکان ایجاد تغییرات گسترده و پیچیده در ساختار بینی وجود ندارد.

بنابراین افرادی که از حجم زیاد بینی، برجستگی‌ها و ناهمواری‌های روی بینی  افتادگی نوک بینی، عدم تقارن سوراخ‌های بینی و… رنج می‌برند، بهتر است برای انجام جراحی باز اقدام نمایند. البته تصمیم گیری برای انتخاب تکنیک تنها باید زیر نظر پزشکان با تجربه و متخصص مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام شود. در جراحی بینی بسته، برش‌ها در دیواره داخلی حفره‌های بینی ایجاد می‌شوند. این کمک می‌کند تا احتمال بروز زخم یا جای اسکار کاهش پیدا کند. ایجاد برش‌های داخلی باعث می‌شود تا فرایند عمل به شکل کم تهاجمی دنبال شود. از طرفی به دلیل وجود برش‌های جزئی و کوچک دوران نقاهت و بهبودی نیز کمتر است و بیمار سریعتر می‌تواند به روال عادی زندگی خود برگردد.

اگر تصمیم خود را برای انجام جراحی زیبایی بینی به روش بسته گرفته‌اید، خواندن مقاله زیر به شما توصیه می‌شود در اینجا ما همه آنچه که باید در مورد انجام این تکنیک زیبایی بینی بدانید را آورده ایم. با خواندن مطالب زیر شما می‌توانید به نکات کلیدی و مهمی در زمینه عمل جراحی بینی به روش بسته دست پیدا کنید.

عمل بینی بسته چیست؟

جراحی بینی به روش بسته که به رینوپلاستی داخلی بینی نیز می‌گویند با ایجاد برش‌های در داخل سوراخ بینی انجام می‌شود. برش‌ها جزئی بوده و باعث می‌شوند تا پوست بینی با استفاده از ابزار مخصوص کمی بالا برده شود. به همین دلیل ساختار بینی به صورت کامل باز نشده و غضروف‌ها و استخوان‌های بینی به خوبی نمایان نمی‌شوند. در واقع تمام کارها و فرایند جراحی از طریق سوراخ‌های باریک هر طرف بینی انجام می‌شود و پزشک میدان دید محدودی دارد. این جراحی برای ایجاد تغییرات جزئی توصیه می‌شود.

عمل بینی بسته چگونه انجام می‌شود؟

در اکثر موارد این جراحی از طریق بی‌حسی موضعی انجام خواهد شد تا بیمار در طی فرایند جراحی درد و ناراحتی احساس نکند اما گاهی برخی بیماران بسیار نگران هستند، به همین دلیل ممکن است پزشک از بیهوشی خفیفی استفاده کند. پس از آن برش‌ها در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد خواهند شد. پزشک با استفاده از ابزار مخصوصی پوست را از اسکلت بینی جدا کرده و به سمت بالا می‌کشد. سپس جراحی برای اصلاح عیوب ظاهری و عملکردی بینی انجام می‌شود. با استفاده از این تکنیک می‌توان عدم تقارن جزئی سوراخ‌های بینی افتادگی نوک بینی و حتی انحراف جزئی تیغه بینی را نیز درمان نمود.Closed Rhinoplasty: Procedure, Pictures, Cost, and Recovery (healthline.com)

در نهایت پوست به سر جای خود برگشته و برش‌ها بخیه زده خواهند شد. از آنجا که این برش‌ها در داخل بینی ایجاد می‌شوند، جای هیچ گونه زخم و اسکار روی بینی و اطراف آن مشاهده نمی‌شود.

تفاوت عمل بینی بسته و باز چیست؟

اغلب بیماران در مورد تفاوت جراحی بینی بسته و باز سوال می‌پرسند. مهمترین نکته قبل از انتخاب تکنیک این است که شما در مورد انتظارات خود از نتیجه جراحی واقع بینانه فکر کنید. از خود بپرسید هدف از جراحی بینی چیست؟ اهداف زیبایی و درمانی خود را از قبل مشخص کنید و آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. در نهایت می‌توانید تصمیم گیری درستی داشته باشید.Rhinoplasty (nose job): what is it, symptoms and treatment | Top Doctors برای کمک به تصمیم گیری بهتر شما در زیر ما به مهم‌ترین تفاوت جراحی بینی بسته و باز می‌پردازیم:

 1. میزان دسترسی پزشک به ساختار بینی؛ رینوپلاستی باز اجازه می دهد تا چارچوب بینی به خوبی در معرض دید پزشک قرار گرفته و دسترسی به ساختار استخوانی و غضروفی بینی راحت‌تر انجام شود.
 2. جای زخم و اسکار؛ در عمل بینی به روش باز، برش‌ها در سراسر کلوملا (تیغه بین سوراخ های بینی ) ایجاد می‌شوند. همین موضوع احتمال بروز جای زخم و اسکار قابل مشاهده را در جراحی باز افزایش خواهد داد.
 3. دوران نقاهت و بهبودی؛ از آنجا اندازه برش‌ها در عمل بینی به روش بسته کوچک هستند دوران نقاهت و بهبودی بعد عمل نیز کوتاه‌تر خواهد شد.

مزایای انجام عمل بینی به روش بسته

انجام جراحی بینی به روش بسته با مزایای زیر همراه است:

 • کاهش عوارض جانبی بعد از عمل؛ یکی از اصلی‌ترین مزایای انجام عمل بینی به روش بسته، کاهش عوارض و خطرات بعد از جراحی است. در تکنیک بسته برش‌ها کوچک و در داخل بینی ایجاد می‌شوند و از آنجا که تغییرات و اصلاحات جزئی هستند، احتمال آسیب به عروق و رگ‌های خونی نیز کمتر خواهد بود. در نتیجه عوارض جانبی نیز کاهش پیدا می‌کنند. با انجام جراحی بینی به روش بسته، بیماران تورم و کبودی کمتری را تجربه خواهند نمود.
 • کمتر شدن دوران نقاهت و بهبودی سریع‌تر؛ از آنجا که در عمل جراحی بینی به روش بسته، تغییرات گسترده‌ای روی بافت‌ها انجام نمی‌شود، بیمار سریعتر روند بهبودی را طی خواهد نمود.
 • کاهش مشکلات پوستی و عدم وجود جای زخم و اسکار؛ همانطور که گفته شد در عمل بینی به روش بسته برش‌ها در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شوند به این معنی که هیچگونه برش و زخم روی پوست بینی ایجاد نخواهد شد. همین موضوع احتمال بروز عوارضی چون جای زخم و اسکار را کاهش می‌دهد.

معایب عمل بینی به روش بسته

در کنار تمام مزایایی که جراحی بینی بسته دارد، انجام این جراحی می‌تواند با معایبی زیر همراه باشد:

 • عدم اجرای اصلاحات دقیق و گسترده؛ مهمترین نقطه ضعف عمل جراحی بینی به روش بسته، محدود شدن دسترسی پزشک به غضروف‌ها و استخوان‌ها برای ایجاد تغییرات گسترده و پیچیده است.
 • محدودیت برای اجرای تکنیک‌های مختلف جراحی بینی؛ از آنجا که در این روش دسترسی به آناتومی بینی محدود شده است نمی‌توان تکنیک‌های مختلف مانند عمل بینی فانتزی یا نیمه فانتزی را به خوبی پیاده سازی نمود، به خصوص در افرادی که دارای بینی گوشتی حجیم هستند. همچنین در اکثر موارد انجام جراحی بینی ترمیمی با استفاده از این تکنیک به راحتی امکان‌پذیر نیست و پزشکان عمل باز را ترجیح می‌دهند.

آیا عمل بینی به روش بسته دردناک است؟

این سوال یکی دیگر از نگرانی‌های افراد برای انجام جراحی بینی به روش بسته است.  در طول جراحی از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی خفیف استفاده می‌شود، بنابراین بیمار دردی احساس نمی‌کند. اما بلافاصله پس از جراحی هنگامی که اثر داروها از بین می‌رود، ممکن است ناراحتی‌های جزئی اطراف بینی احساس شود یا بیمار احساس سفتی یا فشار در ناحیه تحت جراحی داشته باشد. این دردها خفیف و متوسط هستند و اغلب با مصرف مسکن‌های بدون نسخه یا داروهای تجویزی ارائه شده توسط بهترین جراح بینی بسته کنترل می‌شوند. Is Rhinoplasty Painful? | Centre for Surgery

هزینه عمل بینی به روش بسته

برای تعیین هزینه عمل جراحی بینی بسته فاکتورهای زیر در نظر گرفته می‌شوند:

 1. مهارت و تسلط جراح؛ پزشکانی که در کار خود تخصص دارند و در مورد تغییرات و اصلاحات روی بینی با دقت و جزئیات عمل می‌کنند، دستمزد بیشتری خواهند داشت.
 2. نوع بینی؛ نواقص و مشکلات بینی در هر فردی متفاوت از فرد دیگر می‌باشد. پزشکان بر اساس ویژگی‌های ظاهری، بینی را به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می‌کنند. بینی گوشتی دارای غضروف‌های ریز و متعدد با پوستی ضخیم است که موجب میشود چالش‌های عمل  بیشتر شود. پیچیدگی فرایند جراحی بر اساس نوع بینی در تعیین هزینه‌ها اثرگذار است.
 3. نوع بیمارستان و مراکز درمانی؛ انجام جراحی بینی به روش بسته در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پیشرفته به خصوص در شهرهای بزرگ گرانتر است.
 4. نوع تکنیک جراحی؛ انجام برخی جراحی‌ها مانند عمل بینی ترمیمی به دلیل آسیب پذیری و حساسیت بافت‌های مختلف بینی نیاز به دقت بیشتری دارد. گاهی پزشک مجبور به برش یا پیوند غضروفی است که این خود هزینه بیشتری را به همراه دارد.
 5. هزینه‌های جانبی؛ در کنار همه این موارد باید هزینه جلسات مشاوره، معاینه، دارو و آزمایشات را نیز به لیست نهایی اضافه نمود.

نتیجه‌گیری نهایی در مورد عمل بینی به روش بسته

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. عمل بینی به روش بسته با ایجاد برش‌های جزئی در داخل بینی انجام می‌شود. از آنجا که در این روش میدان دید پزشک محدود می‌شود، نمی‌توان تغییرات و اصلاحات پیچیده و گسترده ایجاد نمود. تسریع روند بهبودی و عدم ایجاد جای زخم و اسکار از مهمترین مزیت‌های انجام این جراحی است.

با انتخاب پزشکان مجرب و حاذق شما می‌توانید یک عمل موفقیت آمیز با حداقل عوارض جانبی را تجربه نمایید. از همین رو ما به شما دکتر حسینی و دکتر یزدانی را پیشنهاد می‌کنیم. ایشان از برترین‌های جراحی زیبایی بینی هستند که ‌عمل‌های متعدد موفقیت آمیز را در کارنامه کاری خویش ثبت نموده‌اند. نمونه عکس و فیلم‌های بیماران و زیباجویان قبل و بعد از عمل در سایت ایشان بارگذاری شده است. مشاهده آنها به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم‌گیری درست و آگاهانه‌ در مورد جراحی بینی خود داشته باشید.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *