پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

معرفی عمل بینی فانتزی استخوانی

آخرین بروزرسانی: 20 تیر 1403
معرفی عمل بینی فانتزی استخوانی
فهرست عناوین

از مهم‌ترین مشخصه‌های بینی استخوانی، می‌توان به استخوان بیشتر، غضروف ضخیم‌تر و پوست نازک‌تر اشاره کرد؛ همین موارد، باعث می‌شوند تا شکل دادن به بینی حین رینوپلاستی، پیچیدگی کمتری نسبت به جراحی بینی گوشتی داشته باشد! حال سوال این است که عمل بینی فانتزی استخوانی چیست؟ آیا عمل فانتزی برای بینی استخوانی امکان‌پذیر است؟ آیا منظور از جراحی بینی فانتزی، همان برداشتن قوز بینی است؟

در عمل بینی فرانسوی، پزشک جراح باید زاویه بین نوک بینی و لب بالا را بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه تنظیم نماید؛ این یعنی قوس شدیدی بر روی پل بینی ایجاد می‌گردد، که در نیمرخ کاملا مشخص خواهد بود. تغییرات ظاهری در جراحی بینی استخوانی مدل فانتزی، چنان شدید است که اطرافیان کاملا متوجه عمل شدن بینی می‌شوند!

نکته‌ای که درباره رینوپلاستی فانتزی برای بینی استخوانی، باید مورد توجه قرار گیرد، این است که تبحر و تجربه جراح برای انجام این نوع عمل بینی، باید زیاد باشد؛ زیرا برای ایجاد قوس شدید روی پل بینی، پزشک جراح باید حجم زیادی از استخوان و غضروف را حذف کند. هر گونه پیشروی بیش از حد یا تراش اضافی، باعث بروز مشکلات ظاهری و تنفسی خواهد شد! در ادامه مطلب، توضیحات بیشتری درباره جزئیات جراحی بینی فانتزی استخوانی، ارائه خواهیم داد.

مشخصات بینی استخوانی

ساختار بینی، صرف نظر از گوشتی و استخوانی بودن آن، دو بخش اصلی استخوان و غضروف دارد؛ اما مقدار هر یک از این بافت‌ها، در بینی استخوانی با گوشتی متفاوت است! در ساختار بینی استخوانی، با یک استخوان محکم‌تر و غضروف ضخیم‌تر مواجه هستید؛ همچنین، پوست بینی استخوانی، ضخامت کمتری نسبت به بینی‌های گوشتی دارد. از این رو، معمولا نتیجه جراحی بینی استخوانی، نسبت به رینوپلاستی بینی گوشتی، بهتر و ماندگارتر خواهد بود!Septorhinoplasty | healthdirect

انواع نقص‌های بینی استخوانی و درمان آن‌ها

بینی‌های استخوانی، اغلب قوزدار بوده و به دلیل ژنتیک یا در اثر حوادثی که در گذشته رخ داده‌اند، ممکن است کمی کج به نظر برسند. همین نقص‌های ظاهری نیز هدف اکثر افراد برای انجام جراحی زیبایی بینی خواهند بود.

گاهی افراد، تنها با انجام جراحی سپتوپلاستی، کجی بینی را برطرف می‌کنند، تا تنفس راحت‌تری داشته باشند. اما کسانی که به دنبال تغییر شکل ظاهری بینی خود نیز هستند، باید عمل سپتورینوپلاستی انجام دهند! از نظر بسیاری از جراحان متخصص، بهترین نوع جراحی برای بینی استخوانی، مدل طبیعی است؛ با این حال، هستند کسانی که به دنبال انجام جراحی بینی نیمه فانتزی یا عمل بینی فانتزی استخوانی باشند.

عمل فانتزی برای بینی استخوانی

طبق تعاریف پزشکی، عمل بینی فانتزی عبارت است از جراحی بینی، که طی آن زاویه نوک دماغ با لب بالا، بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه تنظیم می‌شود؛ به طوری که نوک بینی سربالا بوده و پل بینی، قوس شدید یا اصطلاحا سرسره‌ای دارد!Rhinoplasty (Nose Job): Surgery, Recovery, Before & After (clevelandclinic.org)

با همین تعریف کوتاه نیز می‌توان متوجه شد، که پزشک جراح برای انجام عمل بینی فانتزی استخوانی، باید تغییرات زیادی در ساختار بینی ایجاد کند. برای مثال، اغلب باید استخوان بینی شکسته شود، تا بتوان به آن فرم جدیدی داد. همچنین، تراش‌ها و برش‌های زیادی لازم است، تا قوس مورد نظر بر روی بینی ایجاد گردد. از طرفی، پزشک جراح باید غضروف بینی را به گونه‌ای برش و تراش دهد، تا نوک بینی جمع شده و رو به بالا فرم بگیرد؛ مخصوصا اگر هدف زیباجو، رسیدن به یک بینی کوچک و عروسکی باشد.

مزایای بینی استخوانی برای رینوپلاستی فانتزی

پوست نازک، غضروف ضخیم و استخوان محکم، سه ویژگی مهم بینی‌های استخوانی است، که آن را برای جراحی بینی فانتزی مناسب می‌سازد. در واقع، پزشک برای شکل دادن به بینی، با چالش‌های کمتری مواجه می‌شود. این در حالی است که در بینی گوشتی، حجم غضروف و استخوان کمتر بوده و در اکثر موارد، پزشک جراح ناچار است پیوند استخوان و غضروف انجام دهد؛ هر چند استفاده از گرافت برای رینوپلاستی بینی گوشتی نیز مرسوم است.

عمل بینی فانتزی استخوانی چگونه است؟

در حالت کلی، برای انجام عمل زیبایی بینی، می‌توان از دو روش جراحی بسته و عمل بینی باز استفاده کرد. پیش از این اشاره کردیم، که در عمل فانتزی بینی استخوانی، تغییرات شدیدی باید در ساختار بینی ایجاد گردند. بر همین اساس، جراحی بینی باز، بهترین روش برای این نوع عمل زیبایی خواهد بود. مراحل جراحی فانتزی بینی استخوانی به قرار زیر هستند:

نحوه انجام عمل بینی فانتزی استخوانی

 1. جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد؛ بنابراین بیمار باید تحت نظارت یک متخصص بیهوشی، به خواب عمیق فرو رود.
 2. پزشک جراح، یک برش بر روی پایه بینی و کلوملا ایجاد کرده، و پوست بینی را بلند می‌کند.
 3. در حین عمل بینی فانتزی استخوانی، تغییرات مورد نیاز شامل برداشتن استخوان یا غضروف، اضافه کردن آن‌ها و یا تغییر شکل نوک بینی، انجام می‌گیرند؛ همچنین، کجی سپتوم باید برطرف شده و مشکلات تنفسی بیمار برطرف گردند.
 4. پس از آن، پزشک جراح، پوست بینی را به محل اولیه بازگردانده، و فرم حفره‌های بینی و اندازه آن‌ها را اصلاح می‌کند.
 5. با کمک بخیه‌های ریز، تمامی تغییرات محکم شده، و پوست بینی در پایه‌ها و ناحیه کلوملا بخیه زده می‌شود.
 6. در نهایت، پزشک جراح از گچ بینی و پانسمان استفاده می‌کند، تا فرم نهایی آن حفظ شود.

جراحی فانتزی بینی استخوانی چقدر طول می‌کشد؟

هر چه پیچیدگی‌های جراحی بیشتر باشد، مدت زمان طولانی‌تری نیز برای عمل فانتزی بینی استخوانی لازم است! به طور معمول، جراحی بینی باز، حدود ۱ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی فانتزی استخوانی

پس از آنکه زیباجو به دستور پزشک، از بیمارستان یا کلینیک ترخیص شود، باید در خانه استراحت کند. رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بینی فانتزی استخوانی، باعث می‌شود تا نتایج جراحی، رضایت بخش‌تر باشند. از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از رینوپلاستی فانتزی برای بینی استخوانی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در هنگام خواب، باید زاویه سر با زمین، ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد؛ در این صورت، فشار کمتری به ناحیه بینی وارد می‌شود.
 • از دستکاری کردن آتل و گچ بینی خودداری کنید؛ برداشتن آن را در موعد مقرر، به پزشک خود بسپارید. پانسمان بینی باید به مدت ۱ تا ۷ روز پس از جراحی، در جای خود باقی بماند.
 • اگر پزشک، داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز کرده است، آن‌ها را سر وقت و تا پایان دوره مصرف نمایید.
 • از خم شدن و پایین آوردن سر خودداری کنید.
 • تا چند هفته بعد از جراحی بینی، به هیچ عنوان، فعالیت‌های شدید مانند دویدن و ایروبیک انجام ندهید.
 • بلند کردن اجسام سنگین، تا چند هفته بعد از جراحی ممنوع است.
 • فین نکنید!
 • تا زمانی که پانسمان و گچ بینی هنوز برداشته نشده‌اند، دوش نگیرید؛ می‌توانید از وان استفاده کنید.
 • برای عطسه و سرفه دهان خود را باز نگه دارید
 • لبخند زدن و خندیدن خود را کنترل کنید.
 • خوردن غذاهای پرفیبر، مانند میوه‌ها و سبزیجات را جدی بگیرید؛ زیرا فیبر از بروز یبوست جلوگیری کرده، و در نتیجه ورم بدن و بینی کاهش می‌یابد! این یعنی فشار کمتری به محل جراحی وارد می‌شود.
 • دندان‌های خود را به آرامی مسواک بزنید؛ به طوری که لب بالایی شما حرکتی نداشته باشد.
 • لباس‌هایی بپوشید، که نیازی به از سرپوشیدن نداشته باشند.
 • تا زمانی که پزشک جراح به شما اجازه نداده، از عینک طبی یا آفتابی استفاده نکنید! استفاده از لنز بهترین راهکار است.
 • محل جراحی و صورت خود را با ضد آفتاب مناسب پوشش دهید؛ در غیر این صورت، ممکن است ناحیه بینی دچار تغییر رنگ دائمی شود!
 • برای کاهش تورم و کبودی‌های صورت خود، از کمپرس سرد استفاده کنید. در نظر داشته باشید که حتما کمپرس سرد را در داخل حوله یا پارچه بپیچانید؛ از قرار دادن مستقیم یخ بر روی پوست صورت، خودداری کنید.

نتایج نهایی عمل فانتزی بینی استخوانی، چه زمانی مشخص می‌شوند؟

در حالت کلی، تا یک سال پس از عمل زیبایی بینی، مقداری ورم در ناحیه جراحی وجود دارد. هر چه شدت تغییرات در عمل بینی فانتزی استخوانی بیشتر باشد، میزان تورم آن بیشتر بوده، و برای رفع آن به زمان بیشتری نیاز است. البته فرم کلی بینی شما، از چند هفته بعد از جراحی، کاملا مشخص است؛ اما چنانچه نتیجه رینوپلاستی، رضایت بخش نبوده و یا عوارضی وجود داشته باشند، فرد برای انجام جراحی بینی ترمیمی، باید حداقل یک سال منتظر بماند! ممکن است در طول این یک سال، با رفع ورم بینی، تغییراتی در فرم آن ایجاد شود.

نکات کلی درباره عمل بینی فانتزی استخوانی

در بین بانوان، بینی کوچک، قوس‌دار و عروسکی، طرفداران زیادی دارد. اما بهتر است بدانید که با توجه به تغییرات شدیدی که در جراحی بینی فانتزی استخوانی، بر روی ساختار دماغ اعمال می‌شوند، احتمال بروز مشکلات تنفسی در آینده وجود دارد! البته چنانچه برای انجام عمل بینی فانتزی استخوانی، از یک پزشک ماهر و با تجربه کمک بگیرید، قطعا احتمال بروز عوارض بسیار کم خواهد بود.

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک جراحی بینی تهران، با جراحان زیبایی این مرکز ملاقات حضوری داشته، و درباره بهترین فرم بینی برای خود با آن‌ها مشورت نمایید. این جراحان ماهر و مجرب، می‌توانند با توجه به آناتومی بینی و ساختار صورت شما، بهترین نوع عمل زیبایی بینی را به شما پیشنهاد دهند.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *