همه آنچه که باید در مورد عمل بینی فرانسوی بدانید

همه آنچه که باید در مورد عمل بینی فرانسوی بدانید

تصمیم برای انجام جراحی زیبایی بینی یک تصمیم بزرگ و هیجان انگیز است که باعث می‌شود زیبایی چهره شما دوچندان شود. از طرفی با انجام این جراحی شما می‌توانید بسیاری از مشکلات و نواقص عملکردی بینی را نیز درمان کنید. رینوپلاستی به شکل‌های مختلفی علاوه بر رفع نواقص و مشکلات ظاهری به بینی شما فرم می‌دهد.

گاهی هدف از جراحی  اصلاح و ترمیم بینی به شکل طبیعی است، طوری که افراد کمتر متوجه انجام عمل شوند. اما گاهی افراد به دنبال تغییرات چشمگیر و اساسی روی بینی خود هستند. عمل بینی فرانسوی یکی از ‌دیگر تکنیک‌های جراحی زیبایی بینی است که با نام عمل بینی عروسکی یا فانتزی نیز شناخته می‌شود. در واقع هدف از انجام این عمل کوچک کردن بینی بیش از اندازه طبیعی است. در این نوع عمل علاوه بر کوچک شدن بینی قوس زیادی نیز روی تیغه بینی ایجاد می‌شود. در این صورت اگر از نیمرخ به صورت فرد نگاه کنید تیغه بینی منحنی سر بالا است.

انتخاب این مدل بینی باید با احتیاط و وسواس بیشتری باشد، زیرا نتایج زیبایی آن در همه افراد به یک صورت نخواهد بود. در واقع این نوع از تکنیک رینوپلاستی برای افرادی توصیه می‌شود که چهره ظریف و پوست بینی نازک دارند. پس اگر می‌خواهید فرم بینی خود را تغییر دهید این تغییرات باید متناسب با سایر اجزا و فرم صورت شما باشد و زیباتر به نظر برسید. انجام عمل عمل بینی عروسکی یا فرانسوی بدون در نظر گرفتن ویژگی‌های چهره و فرم صورت می‌تواند باعث پشیمانی و ندامت شما بعد از انجام جراحی شود.

پس بسیار مهم است که آناتومی و ساختار بینی شما قبل عمل توسط جراحان حاذق و مجرب مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی مورد ارزیابی کامل قرار بگیرد تا مشخص شود آیا شما کاندیدای خوبی برای انجام این عمل هستید یا خیر. اگر در تصمیم خود برای انجام عمل بینی عروسکی یا فرانسوی مردد هستید به شما توصیه می‌شود خواندن مقاله زیر را از دست ندهید. در اینجا نکات مهمی در مورد عمل بینی فرانسوی و چگونگی تناسب آن با صورت شما آورده شده است، پس با ما بمانید.

مدل بینی فرانسوی چیست و برای چه صورت هایی مناسب است؟

در عمل بینی فرانسوی تغییرات زیادی بر روی تیغه و نوک بینی ایجاد می‌شود. برای اعمال چنین تغییراتی پهنای بینی کمتر شده و یک قوس یا منحنی روی تیغه بینی ایجاد می‌شود. این ایجاد انحنا روی بینی باعث می‌شود نوک بینی سربالا به نظر برسد. اگر سوراخ‌های بینی بزرگ باشند، همزمان با ایجاد تغییرات روی تیغه سوراخ‌های بینی کوچک و باریک‌تر می‌شوند. تغییرات به گونه‌ای است که فاصله بین نوک بینی و لب بالایی زاویه‌ای بیش از حد معمول داشته باشد.

به طور معمول در عمل بینی فرانسوی زاویه بین بینی تا لب بالایی حدود 100 تا ۱۰۵ درجه تغییر پیدا می‌کند. همه تغییرات در نهایت باعث می‌شوند بینی بسیار کوچک و سر بالا به نظر برسد. نکته مهم دیگری که باعث می‌شود تغییرات مطابق خواسته و انتظارات پیش برود پوست بینی است. در افرادی که پوست بینی نازک دارند بهتر می‌توان چنین تغییراتی را ایجاد نمود.

عمل بینی فرانسوی برای چه صورت هایی مناسب است؟

عمل بینی عروسکی یا فرانسوی باعث می‌شود بینی شما بسیار نازک باریک و کوچک شود به همین دلیل افرادی که دارای چهره درشت هستند کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی نمی‌باشد همانطور که گفته شد یکی از ملاک‌های موفقیت آمیز بودن این عمل داشتن پوست نازک روی بینی است، بنابراین افرادی که بینی‌های گوشتی درشت دارند نیز باید در مورد این جراحی بیشتر فکر کنند.

بینی‌های گوشتی  پوست ضخیم وغضروف‌های نازکی دارند، به همین دلیل نمی‌توان به آسانی تغییراتی را روی نوک بینی ایجاد کرد، مگر آنکه پیوند غضروفی به شکل طبیعی یا مصنوعی انجام داد. از طرفی پوست ضخیم بینی باعث می‌شود تا بعد از جراحی همپوشانی مجدد روی غضروف‌های تازه جراحی شده با چالش بیشتری مواجه شود. همچنین احتمال افتادگی نوک بینی در افرادی که بینی گوشتی دارند بیشتر است، البته این بدان معنا نیست که این افراد هرگز نمی‌توانند برای انجام عمل بینی فرانسوی اقدام کنند.

اگر همچنان با تمام چالش‌های پیش رو می‌خواهید این عمل را انجام دهید پس بهتر است به دنبال یک جراح با مهارت و تجربه بسیار بالا باشید تا نتایج بعد از عمل به بهترین شکل ممکن و با حداقل عوارض جانبی حاصل شود.

تفاوت مدل بینی فرانسوی و مدل های دیگر

در ادامه ما بیشتر در مورد تفاوت مدل بینی عروسکی یا فرانسوی و دیگر مدل‌های رینوپلاستی مانند عمل‌ بینی نیمه فانتزی و طبیعی با شما صحبت خواهیم کرد:

تفاوت مدل بینی فرانسوی با بینی طبیعی 

در عمل بینی طبیعی برخلاف بینی فرانسوی تغییرات به صورتی است که هماهنگی کامل بین اجزای مختلف بینی با صورت ایجاد شود. در واقع هدف از انجام این جراحی رفع عیوب و نواقص بینی به شکلی طبیعی است. در این نوع جراحی انحنا روی تیغه بینی ایجاد نخواهد شد و نوک بینی سر بالا نیست. زاویه بینی و لب بالایی حدود ۹۰ تا ۱۰۰ درجه و بر اساس ویژگی‌های زنانه و مردانه صورت متغیر خواهد بود. همچنین طول عمل بینی عروسکی یا فرانسوی نسبت به بینی طبیعی کوتاه‌تر است.

تفاوت مدل بینی فرانسوی با بینی طبیعی

تفاوت مدل بینی فرانسوی و نیمه فانتزی

بینی نیمه فانتزی در واقع ترکیبی از سبک بینی طبیعی و فانتزی است که در آن پل بینی انحنای کمی دارد و زاویه بین بینی و لب‌ها نسبت به بینی عروسکی یا فرانسوی کمتر ولی از بینی طبیعی کمی بیشتر است.

تفاوت بینی فرانسوی و فانتزی

شاید با شنیدن عمل بینی فرانسوی احساس کنید که ممکن است تفاوت‌هایی با بینی فانتزی داشته باشد. هیچ تفاوتی بین بینی فرانسوی و فانتزی نیست. در واقع عمل فرانسوی همان عمل عروسکی است.

آیا بینی فرانسوی به من میاد؟

این یکی از مهم‌ترین سوالات افراد قبل از اقدام به انجام عمل عمل بینی عروسکی یا فرانسوی است. اگر فرم کلی و سایر اجزای صورت شما ظریف و کوچک باشد کاندیدای خوبی برای انجام عمل بینی فرانسوی هستید. البته همانطور که اشاره شد، داشتن پوست بدون آکنه و ظریف  نیز از دیگر فاکتورهایی است که نشان می‌دهد شما کاندیدای خوبی برای بینی فرانسوی هستید یا خیر.

از طرفی احتمال باقی ماندن جای زخم و اسکار در بینی‌های گوشتی با پوست ضخیم به دلیل وسعت جراحی بیشتر است. اگر از مشکلات تنفسی رنج می‌برید ممکن است کوچک کردن بیش از اندازه بینی به صورت عروسکی یا فرانسوی برای شما گزینه مناسبی نباشد. در برخی موارد این می‌تواند عملکردهای تنفسی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

نمونه عمل بینی فرانسوی

در زیر نمونه عمل بینی فرانسوی برای شما نشان داده شده است تا چشم انداز درستی از انجام این جراحی داشته باشید.

عمل بینی فرانسوی

هزینه عمل بینی فرانسوی چقدر است؟

تعیین قیمت برای انجام عمل بینی به راحتی امکان‌پذیر نیست، زیرا هزینه جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر می‌خواهید یک جراحی بدون نقص و با حداقل عوارض جانبی را داشته باشید فقط به قیمت و ارزان بودن جراحی فکر نکنید. کیفیت و میزان رضایت بیماران از نتایج جراحی باید اولویت شما باشد. در ادامه عوامل موثر بر هزینه عمل بینی فرانسوی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

مهارت و تجربه پزشک

پزشکانی که از تخصص و تجربه بالا برخوردار باشند دستمزد بیشتری نیز دارند، زیرا آنها به خوبی با چالش‌های پیش روی جراحی آشنا هستند و دقت و ظرافت بیشتری را حین جراحی به خرج می‌دهند تا نتایج به عالی‌ترین شکل محقق شود.

گستردگی و میزان تغییرات بینی

عمل بینی فرانسوی با تغییرات بسیار گسترده بر روی ساختار، غضروف‌ها و پوست بینی همراه است. گاهی نیاز به پیوند استخوان یا غضروفی نیز خواهد بود. در برخی موارد حتی لازم است عمل سپتوپلاستی همزمان با این نوع رینوپلاستی انجام شود. چنین تغییراتی مدت زمان جراحی را بیشتر خواهند کرد و این بر روی هزینه‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

موقعیت جغرافی و محل انجام جراحی

جراحی بینی در شهرهای بزرگ به دلیل وجود کلینیک‌ها و مراکز درمانی پیشرفته و وجود پزشکان متخصص و مجرب بیشتر است. به همین دلیل منطقه جغرافیایی و مکانی که برای انجام جراحی انتخاب می‌کنید تاثیر زیادی بر روی هزینه‌های عمل خواهد داشت.

هزینه‌های جانبی

علاوه بر هزینه جراحی باید هزینه‌های جانبی مانند هزینه جلسات مشاوره و ویزیت با پزشک قبل و بعد جراحی و هزینه انجام آزمایشات را نیز به لیست هزینه‌ها اضافه کنید.

عوارض مدل بینی فرانسوی

هر عمل جراحی با عوارضی همراه است عوارض جانبی خود را دارد به خصوص زمانی که تصمیم می‌گیرید تغییرات بسیار گسترده روی بینی داشته باشید. به دلیل تغییرات زیادی که در مدل بینی فرانسوی ایجاد می‌شود احتمال بروز عوارض زیر خواهد بود:

  • کبودی و تورم
  • درد و خونریزی
  • بی‌حسی موقت یا دائمی در داخل و اطراف بینی
  • باریک شدن بیش از اندازه راه‌های هوایی و ایجاد مشکل در تنفس
  • ایجاد جای زخم و اسکار
  • کاهش حس بویایی
  • عفونت
  • کوچک شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی
  • آسیب و سوراخ شدن تیغه بینی
  • تیرگی زیر چشم

اینها بخشی از عوارض هستند که بیماران ممکن است بعد از جراحی بینی در کوتاه مدت یا بلند مدت تجربه نمایند. اگر می‌خواهید عوارض مدل بینی فرانسوی به حداقل برسد باید به دنبال انتخاب جراحان ماهر و مجرب مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی باشید. از طرفی رعایت مراقبت‌های اصولی بعد از جراحی نیز بسیار مهم است.

نکات مهم قبل از تصمیم گیری برای عمل بینی فرانسوی

قبل از اینکه برای انجام عمل بینی فرانسوی اقدام کنید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده تا ارزیابی‌های کامل از بینی و صورت شما انجام شود. اگر بینی گوشتی و پهن دارید بهتر است برای انجام این جراحی اقدام نکنید و به دنبال روش‌های دیگر رینوپلاستی مانند عمل بینی طبیعی باشید. شما می‌توانید با انجام عمل بینی نیمه فانتزی نیز تغییرات بیشتری نسبت به جراحی طبیعی روی صورت خود داشته باشید.

اگر مشکل تنفسی، آلرژی یا پولیپ بینی دارید همه موارد را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا این جراحی با تنگ کردن راه‌های هوایی بینی می‌تواند مشکلات تنفسی برای شما به همراه داشته باشد.

نکته دیگر، جراحی بینی و بارداری است. این جراحی برای زنان باردار و افرادی که تصمیم به بارداری دارند توصیه نمی‌شود. اگر باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید بهتر است انجام عمل را تا زمانی که پزشک اجازه نداده به تاخیر بیندازید.

پزشک متخصص خوب برای مدل بینی فرانسوی

قبل از اقدام برای جراحی بینی شما باید در مورد انتخاب پزشک جراح خود تحقیقات و بررسی‌های لازم را انجام دهید. برای این منظور می‌توانید با مشاوره آنلاین سایت کلینیک جراحی زیبایی بینی تهران تماس حاصل نمایید.

پزشکی که برای جراحی بینی انتخاب می‌شود باید دارای بورد تخصصی در زمینه جراحی گوش، حلق و بینی داشته و مدارک علمی خود  را از دانشگاه‌های معتبر کسب کرده باشد. کارنامه کاری درخشان، تعدد عمل‌های موفقیت آمیز و میزان رضایت بیماران نیز فاکتور مهم دیگری در انتخاب پزشک متخصص خوب برای عمل بینی فرانسوی است.

برای این منظور شما می‌توانید نظرات بیماران را در سایت‌های مختلف و فضای مجازی جویا شوید یا به صورت حضوری در مطب حاضر شده و از افرادی که جراحی بینی نزد پزشک مورد نظر شما انجام داده‌اند، تحقیقات لازم را به عمل آورید. جلسات مشاوره با پزشک نیز به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید به پاسخ سوالات خود در این زمینه دست پیدا کنید. تصاویر دقیق و واقعی از نتایج قبل و بعد از عمل بینی نیز کمک خوبی برای شما در مسیر شناخت پزشک جراح خواهد بود.

آیا عمل بینی فرانسوی درد دارد؟

جراحی زیبایی بینی با دو روش بی‌حسی موضع و بیهوشی عمومی انجام می‌شود. به طور معمول عمل جراحی بینی فرانسوی از طریق بیهوشی عمومی انجام خواهد شد، بنابراین بیمار در فرایند جراحی هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد. بعد از عمل ممکن است در ناحیه جراحی شده کمی احساس درد داشته باشید. پزشک ممکن است برای کاهش درد داروهای مسکن برای شما تجویز نماید. درد بعد از عمل موقت خواهد بود و بعد از یک یا چند روز به صورت کامل از بین خواهد رفت.

آیا عمل بینی فرانسوی درد دارد؟

نتیجه گیری 

عمل بینی فرانسوی یکی از تکنیک‌های رایج جراحی رینوپلاستی است که با نام عمل بینی فانتزی یا عروسکی نیز شناخته می‌شود. برای انجام این عمل تغییرات زیادی روی تیغه و پل بینی ایجاد خواهد شد به صورتی که بینی به شکل منحنی و قوس‌دار به نظر می‌رسد و نوک بینی سر بالا خواهد بود.

به طور معمول زاویه بین بینی و لب بالایی در مدل فرانسوی بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه تغییر داده می‌شود، بنابراین انجام این جراحی می‌تواند تغییرات زیادی را روی بینی و صورت شما ایجاد کند. البته افرادی می‌توانند برای انجام این جراحی اقدام کنند که فرم کلی چهره و اجزای صورت آنها  ظریف و کوچک بوده و همچنین پوست بینی نازکی داشته باشند. در صورت عدم مهارت پزشکی و عدم مراقبت‌های اصولی بعد از عمل ممکن است این جراحی باعث ایجاد مشکل در عملکرد تنفسی فرد شود یا جای زخم اسکار بسیار مشهود باشد.

به همین دلیل توصیه می‌شود به جراحان حاذق و مجرب در این زمینه مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی مراجعه نمایید تا ارزیابی‌ دقیق از بینی شما انجام شده و جراحی به بهترین شکل ممکن انجام شود.

منابع 

What Are the Most Common Types of Rhinoplasty?

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل بینی بدون تامپون

آیا می‌توان عمل بینی بدون استفاده از تامپون انجام داد؟ عمل بینی بدون تامپون یا با تامپون کدام بهتر است؟ اگر به دنبال عمل بینی برای زیباسازی صورت خود هستید؛

ادامه مطلب »
عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »