پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

استانداردهای زیبایی بینی مردانه

آخرین بروزرسانی: 16 تیر 1403
استانداردهای زیبایی بینی مردانه
فهرست عناوین

با اینکه در رینوپلاستی مردانه نیز جراح به دنبال رفع نقص‌های ظاهری و عملکردی بینی است، اما آنچه به عنوان استانداردهای زیبایی بینی مردانه شناخته می‌شود، با خصوصیات بینی زنانه کاملا متفاوت است! زیرا برای بینی مردانه، لازم است زاویه نوک بینی با لب بالا و ضخامت پل بینی، به گونه‌ای انتخاب شوند که قدرت و جذابیت چهره مردانه حفظ گردد. جالب است بدانید که برخی آقایان، ترجیح می‌دهند تا بینی کمی قوزدار باشد؛ زیرا قوز بینی باعث می‌شود تا معیارهای زیبایی بینی مردانه، بیشتر به چشم بیاید!

معمولا در انواع روش های جراحی بینی مردانه، پزشک جراح باید زاویه نوک بینی با لب بالا را ۹۰ درجه تنظیم کند؛ ضمن اینکه پل بینی نباید هیچ گونه قوسی داشته باشد؛ یعنی درست اقداماتی شبیه به آنچه در جراحی بینی طبیعی بانوان انجام می‌گیرند!

معیارهای زیبایی بینی مردانه

با اینکه بینی کوچک و ظریف با شیب اندک، یک گزینه ایده‌آل برای چهره بانوان به حساب می‌آید، اما بینی مرد باید کاملا مشخص و قوی به نظر برسد؛ به همین دلیل نیز در اغلب موارد، استخوان و غضروف بینی مردانه، بزرگ و قوزدار به نظر می‌آید. این مساله، حتی در هنگام انجام رینوپلاستی بینی مردانه نیز، به عنوان استانداردهای زیبایی بینی مردانه، مد نظر قرار می‌گیرد.Features for a Beautiful Nose (tcplasticsurgery.com)

جالب است بدانید که برخی مردان، وجود یک قوز خفیف بر روی بینی را ترجیح می‌دهند، تا جذابیت مردانه چهره آن‌ها حفظ شود. از این رو، در اکثر موارد، آن‌ها بینی خود را عمل می‌کنند تا فقط انحراف سپتوم را برطرف کنند؛ نه این که به یک بینی صاف، ظریف و باریک برسند!

جراح پلاستیک، در عمل زیبایی بینی مردانه، به دنبال آن است تا نقص‌های بزرگ را برطرف کرده و در عین حال، مواردی مانند زاویه نوک بینی با لب بالا و صافی پل بینی را مطابق با استانداردهای زیبایی بینی مردانه (و البته تناسب اجزای چهره)، اصلاح کند. در اغلب موارد، هدف از جراحی در مردان، اصلاح عملکرد بینی است تا شخص، تنفسی راحت‌تر داشته باشد و آسیب‌های ناشی از ضربه، تروما یا تصادف برطرف گردند.

استانداردهای آناتومی بینی

برای مردان، نمی‌توان یک فرم معیار منحصر به فرد تعریف کرد؛ بلکه هر فرد، باید با مراجعه به یک جراح زیبایی بینی، اطلاعات بیشتری درباره آناتومی بینی خود و تغییراتی که می‌تواند ایجاد نماید، به دست آورد.

در حالت کلی، نوک بینی مردانه نباید زیاد بلند شده و یا نازک شود؛ بینی برجسته و تیز، ظاهر زنانه به چهره مردان می‌دهد، که چندان جذاب نیست! اصلی‌ترین استانداردهای زیبایی بینی مردانه، به قرار زیر هستند:

  • صاف بودن بینی؛ بینی مردانه باید نهایتا پلی صاف داشته باشد، که بسیار شبیه به بینی کلاسیک یونانی خواهد بود. پل صاف و سوراخ‌های بینی باریک، مهم‌ترین استانداردهای زیبایی بینی مردانه هستند.
  • نوک بینی نرمال؛ در حین جراحی رینوپلاستی بینی مردانه، نوک بینی نباید بیش از حد کوچک و تیز یا بیش از حد بزرگ باشد. جراح باید نوک بینی را متناسب با اندازه کل بینی و متناسب با آناتومی چهره شخص، اصلاح کند.
  • زاویه ۹۰ درجه بین نوک بینی و لبه بالا؛ بهترین زاویه برای نوک بینی مردانه با لب بالا، ۹۰ درجه است. این زاویه فرمی طبیعی، قوی و مشخص به بینی می‌دهد. لیفت بیش از حد بینی برای مردان مناسب نیست!

نحوه ایجاد تغییر در بینی مردانه حین جراحی

جراح زیبایی بینی، در طول عمل در تلاش است تا متناسب با آناتومی چهره شخص، تغییرات مورد نیاز را اعمال کند. اما هدف اصلی، حفظ ویژگی‌های مردانه چهره شخص است؛ به این معنا که نوک بینی نباید زیاد بلند شده یا نازک گردد.

یک بینی سرسره‌ای، برای چهره مردانه مناسب نیست؛ اما جراح با توجه به ساختار چهره فرد، از جمله خط چشم، گونه‌ها و خطوط فک، بهترین تعادل را بین بینی و اجزای چهره برقرار می‌سازد. برای مثال، آقایانی که ساختار فک ضعیف و استخوان گونه دارند، ممکن است بینی آن‌ها بیش از حد بزرگ به نظر برسد! در این صورت، تراش‌ها و برش‌ها در استخوان و غضروف بینی مردانه، باید در حدی باشند که بین بینی، فک و گونه، بهترین تعادل ایجاد گردد.

استانداردهای زیبایی بینی مردانه در رینوپلاستی

پل بینی مردانه باید صاف، و ارتفاع آن باید استاندارد باشد، تا نتیجه حاصل از جراحی طبیعی‌تر به نظر برسد. دقت کنید که سن زیباجو نیز در تعیین استانداردهای زیبایی بینی مردانه تاثیرگذار خواهد بود.

معیارهای زیبایی پوست بینی

ساختار انواع بینی، که در دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم بندی می‌شوند، از نظر پوست نیز با یکدیگر تفاوت دارند. بینی‌های گوشتی، پوستی ضخیم دارند که در حین جراحی، چالش‌هایی را به وجود می‌آورند. در عین حال، پوست بینی استخوانی نازک‌تر بوده، و ایجاد تغییر در ساختار بینی را ساده‌تر می‌کند! بنابراین جنس پوست بینی نیز در رسیدن به استانداردهای زیبایی بینی مردانه، موثر خواهد بود.

نکته دیگر اینکه با توجه به ضخیم بودن استخوان و غضروف در بینی مردانه، احتمال کبودی و تورم نواحی اطراف آن، پس از جراحی زیبایی بینی، بیشتر است. بنابراین مدت زمان بیشتری طول می‌کشد، تا پوست ترمیم شده و ورم آن برطرف گردد.

ماندگاری نتایج عمل بینی گوشتی در مردان

گاهی ضخامت زیاد پوست بینی گوشتی، باعث می‌شود تا به مرور زمان، نتیجه عمل بینی تحت تاثیر قرار گیرد. این در حالی است که معمولا نتیجه عمل بینی استخوانی، تقریبا دائمی خواهد بود. البته در صورتی که جراحی زیبایی، توسط بهترین جراح بینی تهران انجام گیرد، تغییرات به صورت اصولی انجام گرفته، و احتمال بازگشت نتایج عمل بسیار کمتر است؛ در نتیجه، فرد به جراحی بینی ترمیمی نیازی نخواهد داشت.

نحوه اندازه‌گیری تقارن صورت در عمل رینوپلاستی

برای آنکه استانداردهای زیبایی بینی مردانه به خوبی رعایت شده، و اجزای صورت با یکدیگر هماهنگ گردند، جراح پلاستیک قوانین تقارن صورت را اجرا می‌کند. این قوانین عبارتند از:

  • یک سوم افقی صورت؛ به این معنا که بینی باید یک سوم از ارتفاع کل صورت را شامل شود. اگر این قانون به خوبی رعایت شود، تناسب بینی با اجزای چهره برقرار شده، و جذابیت آن یشتر می‌شود. یک بینی زیبا باید از بالا و پایین صورت، به یک اندازه فاصله داشته باشد!
  • یک پنجم‌های عمودی صورت؛ طبق این قانون، صورت باید به ۵ قسمت مساوی تقسیم شود، که هر قسمت به اندازه یک چشم در نظر گرفته می‌شود. مطابق با این رویکرد، پهنای بینی باید به اندازه یک پنجم میانی صورت را اشغال کند؛ یعنی فاصله‌ای به اندازه یک چشم فرد. در صورتی که پهنای بینی بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد، احتمالا سوراخ‌های بینی بزرگ یا کوچک هستند؛ در این صورت، در حین رینوپلاستی، جراح باید اندازه سوراخ‌های بینی را اصلاح نماید. معمولا در این مرحله، لازم است پیوند غضروف از گوش یا سایر قسمت‌های بدن انجام گیرد!

در چه صورتی باید عمل بینی مردانه انجام داد؟

اغلب آقایان، عمل بینی را با هدف اصلاح انحراف سپتوم انجام می‌دهند؛ با این حال، نقص‌های ظاهری مانند قوز بینی و یا افتادگی بیش از حد نوک آن را نیز می‌توان در حین جراحی برطرف کرد. تشخیص اینکه چه مقدار تغییرات لازم است، تا علاوه بر حفظ استانداردهای زیبایی بینی مردانه، مشکلات ظاهری و عملکردی آن برطرف شود، به عهده پزشک جراح خواهد بود؛ بنابراین تجربه و مهارت وی در این زمینه، اهمیت بسیاری دارد.Ideal Beauty Standards and the Male Nose – London Rhinoplasty

مطابق با تجربه کاربران، پزشکان کلینیک جراحی بینی تهران، از بهترین جراحان زیبایی بینی هستند، که می‌توانند رینوپلاستی را مطابق با معیارهای زیبایی بینی مردانه انجام داده، و نتایج رضایت بخشی به دست آورند. به منظور معاینه و ارزیابی اولیه، می‌توانید نوبت خود را در کلینیک جراحی بینی تهران رزرو نمایید.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *