لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی

جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن چگونه است؟

آخرین بروزرسانی: 30 خرداد 1403
جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن چگونه است؟
فهرست عناوین

در رینوپلاستی سنتی، غضروف، بافت و استخوان بینی به شدت دستکاری یا حذف می‌شوند. اما جراحی بینی پرزرویشن، باورهای شما را درباره رینوپلاستی تغییر می‌دهد! زیرا در این روش، کمترین مقدار ممکن از بافت‌های بینی حذف می‌گردند و شکل بینی کاملا طبیعی باقی می‌ماند! شدت این تغییرات چنان محدود است، که به جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن، رینوپلاستی اندونازال یا رینوپلاستی بدون اسکار هم می‌گویند!

رینوپلاستی پرزرویشن، در اصل به معنای ایجاد تعادل و هماهنگی بین بینی و اجزای صورت است؛ به طوری که بافت‌های زیرین و ساختار بینی، تا حد امکان حفظ می‌شوند. طی این جراحی، به پیوند غضروف یا استخوان نیازی نیست، و تنها با برداشتن یک یا چند بافت داخلی، فرم بینی و عملکرد آن اصلاح می‌گردد؛ به این ترتیب، میزان عوارض جراحی زیبایی بینی را به حداقل می‌رساند. حال اگر این عمل به روش بسته انجام شود، زیباجو عملا یک جراحی کم عارضه با طبیعی‌ترین نتایج را پشت سر خواهد گذاشت.

روش جراحی بینی پرزرویشن

اگر از آن دسته افرادی هستید، که به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن نتایج عمل بینی، تاکنون برای این نوع عمل زیبایی اقدام نکرده‌اید، به شما این مژده را می‌دهیم که جراحی بینی پرزرویشن برای شماست! رینوپلاستی پرزرویشن، نوعی عمل حفاظتی به حساب می‌آید، که به هیچ عنوان از جراحی سنتی بینی، و تکنیک‌هایی مانند پیوند غضروف و استخوان استفاده نمی‌کند. بلکه جراح، با مهارت‌ها و تکنیک‌های پیشرفته بخیه زدن، ظاهر بینی و عملکرد آن را اصلاح می‌کند؛ بدون آنکه غضروف استخوان و بافت بینی به شکل تهاجمی حذف شوند!Preservation Rhinoplasty London & UK | Centre for Surgery

جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن، جراحی اندونازال نیز نامیده می‌شود، که هیچ گونه اسکاری بر جای نمی‌گذارد. عوارض این جراحی مانند تورم و کبودی، نسبت به عوارض عمل بینی باز، بسیار محدودتر است. اغلب افرادی که جراحی بسته پرزرویشن را انتخاب می‌کنند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند! ضمن اینکه این افراد، اغلب از نتایج کاملا طبیعی این نوع رینوپلاستی راضی بوده و به جراحی ترمیمی بینی، نیازی احساس نمی‌کنند.

کاندیداهای مناسب برای جراحی بینی پرزرویشن

جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن، برای همه افراد یک گزینه ایده‌آل و مناسب نیست! کاندیداهای مناسب برای عمل رینوپلاستی محافظتی یا همان پرزرویشن، کسانی هستند که قصد دارند، تغییرات جزئی تا متوسط در ساختار بینی خود ایجاد نمایند. برای مثال، ممکن است بینی فرد تنها به تغییرات جزئی در نوک بینی یا پل آن، نیاز داشته باشد؛ در این صورت، می‌توان از عمل بینی محافظتی کمک گرفت.

هدف داوطلبان عمل بینی پرزرویشن چیست؟

با کمک رینوپلاستی پرزرویشن، می‌توان مشکلات زیر را برطرف نمود:

 • صاف کردن سپتوم بینی
 • درمان چالش‌های تنفسی ناخوشایند
 • اصلاح فرم و اندازه نوک بینی
 • برداشتن قوز بینی و ایجاد پل صاف
 • متقارن کردن سوراخ‌های بینی و رفع حفره‌های خیلی بزرگ یا باریک
 • تغییر شکل پل بینی
 • کوچک‌تر کردن اندازه بینی
 • رسیدن به یک بینی زیبا و هماهنگ متناسب با اجزای صورت

نکته دیگر اینکه جراحی بینی پرزرویشن، باید توسط پزشکان جراح دوره دیده، ماهر و مجرب انجام گیرد؛ زیرا این جراحی، باید با کمترین تهاجم و با تکنیک‌های خاص، فرم و عملکرد بینی را اصلاح نماید که این کار نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد.

نحوه انجام جراحی پرزرویشن چگونه است؟

در حالت کلی، جراحی بینی پرزرویشن با دو روش باز و بسته انجام می‌گیرد (در این باره میتونین مزایا و معایب عمل بینی بسته رو مطالعه بفرمایین)؛ اما جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن، میزان تهاجم کمتری دارد و همین امر، کبودی و ورم بعد از عمل را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در طول عمل بینی پرزرویشن به روش بسته، جراح مطابق با هدف جراحی، قطعات غضروف یا استخوان را به مقدار محدود، از جای خود جدا کرده و خارج می‌کند! مثلا در برداشتن قوز بینی، غضروف و استخوان از زیر قوز و بالا یا پایین سپتوم برداشته می‌شوند. به این ترتیب، پل بینی به شکل کاملا طبیعی صاف شده و برآمدگی یا فرورفتگی آن اصلاح می‌گردد!

برای تغییر شکل و اندازه نوک بینی، باید غضروف‌ها و رباط‌های بینی ترمیم گردند، تا فرم بینی به حالت ایده آلی برسد. در صورتی که جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن امکان‌پذیر نباشد، پزشک جراح رینوپلاستی پرزرویشن باز را انتخاب می‌کند. مدت زمان مورد نیاز برای رینوپلاستی پرزرویشن، 2 تا 3 ساعت خواهد بود.

مزایا و معایب جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن

با اینکه جراحی بینی پرزرویشن، به خودی خود، مزایای بسیار زیادی نسبت به روش‌های جراحی بینی سنتی دارد، اما بد نیست اطلاعاتی درباره مزایا و معایب این جراحی داشته باشیم. مزایای رینوپلاستی به روش بسته پرزرویشن به قرار زیر هستند:

مزایا و معایب جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن

 • حداقل تخریب بافتی؛ زیرا پزشک جراح همواره در تلاش است، تا ساختارهای موجود بینی را تا حد امکان حفظ کند. به این ترتیب، اختلال کمتری در بافت‌ها عملکرد بینی ایجاد می‌گردد.
 • بهبودی سریع‌تر؛ با توجه به کمتر تهاجمی بودن این روش، زمان بهبودی عمل بینی پرزرویشن به روش بسته، بسیار کوتاه‌تر از عمل بینی سنتی است.
 • کاهش تورم و کبودی بعد از عمل؛ میزان دستکاری‌هایی که در حین جراحی ایجاد می‌گردند، بسیار کمتر از عمل‌های سنتی است. بنابراین فرد با کمترین تورم و کبودی بعد از عمل مواجه می‌شود.
 • نتایج قابل پیش‌بینی‌تر؛ مهم‌ترین مزیت جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن، این است که آناتومی طبیعی بینی حفظ می‌شود! بنابراین، نتیجه جراحی قابل پیش‌بینی بوده و احتمال نیاز به عمل بینی اصلاحی یا ترمیمی به حداقل می‌رسد.
 • طبیعی بودن نتیجه عمل؛ این نوع جراحی زیبایی بینی، تضمین می‌کند که نتیجه نهایی کاملا طبیعی بوده و با ویژگی‌های صورت بیمار هماهنگ باشد.
 • بهبود عملکرد بینی؛ جراحی بینی پرزرویشن، با رفع انحراف تیغه بینی و حفاظت از بافت‌های داخلی آن،عملکرد بینی را بهبود می‌بخشد.
 • کاهش عوارض جراحی بینی؛ با توجه به کم تهاجمی بودن این نوع جراحی پلاستیک، جای زخم، مشکلات تنفسی و بد شکلی‌های بعد از عمل، در مقایسه با رینوپلاستی سنتی بسیار کمتر است!

معایب رینوپلاستی پرزرویشن بسته

این نوع جراحی زیبایی کم تهاجمی، معمولا برای افرادی که پوست بسیار ضخیم و بافت نرم یا غضروفی دارند، مناسب نیست! از طرفی، جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن عمدتا به عنوان رینوپلاستی اولیه انجام می‌گیرد. چنانچه قصد انجام عمل بینی ترمیمی دارید، ترجیحا باید از عمل بینی باز به روش سنتی کمک بگیرید؛ زیرا در اکثر مواقع، جراحی ترمیمی به پیوند غضروف نیاز دارد، که با عمل پرزرویشن امکان‌پذیر نیست.

مراقبت‌های قبل و بعد عمل بینی به روش پرزرویشن

همانند عمل رینوپلاستی سنتی، لازم است مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بینی پرزرویشن را جدی بگیرید، تا به نتیجه ایده‌آل برسید؛ در ادامه، به این مراقبت‌ها اشاره می‌کنیم.What is Preservation Rhinoplasty? – rhinoplastytoronto.ca

مراقبت‌های قبل و بعد عمل بینی به روش پرزرویشن

مراقبت‌های قبل از جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن

 • داروهای رقیق‌کننده خون، مانند آسپرین را از چند روز قبل از جراحی قطع کنید؛ البته قبل از آن با پزشک خود مشورت نمایید.
 • از دو هفته قبل از جراحی، مصرف سیگار و الکل را ترک کنید.
 • از چند روز قبل از عمل، صورت خود را تمیز نگه دارید؛ ترجیحا از مواد آرایشی استفاده نکنید.
 • تا می‌توانید بدن خود را هیدراته نگهدارید تا دوران نقاهت کوتاه‌تری داشته باشید.
 • رژیم غذایی سالم را فراموش نکنید.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی پرزرویشن به روش بسته

 • احساس درد و ناراحتی، در چند روز اول پس از جراحی، کاملا طبیعی است؛ برای کنترل درد، می‌توانید از داروهای تجویزی پزشک استفاده نمایید.
 • کمپرس سرد نیز برای رفع ورم بینی و کبودی دور چشم مفید است؛ البته بهتر است از پزشک خود سوال کنید!
 • تا چند هفته بعد از عمل رینوپلاستی پرزرویشن، از فعالیت شدید دوری کرده و اجسام سنگین بلند نکنید.
 • ورزش کردن شدید و خم شدن، حداقل به مدت 2 هفته پس از جراحی ممنوع است!
 • تا چند ماه پس از جراحی، در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید؛ زیرا پوست بینی بسیار ضعیف شده و در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید آسیب‌پذیر است.
 • برای اطمینان از روند بهبودی، هر چند هفته یک بار به پزشک خود مراجعه کنید.
 • تا چند هفته بعد از جراحی پرزرویشن، از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.

هزینه عمل بینی به روش پرزرویشن

جراحی بینی پرزرویشن به روش بسته، به تکنیک‌های تخصصی و مهارت بالایی نیاز دارد؛ از این رو، ممکن است هزینه این جراحی، نسبت به انواع رینوپلاستی بیشتر باشد. شما می‌توانید در جلسه مشاوره با پزشک قبل از جراحی، اطلاعات کافی درباره هزینه عمل بینی به روش پرزرویشن را سوال کنید. مسلما فاکتورهایی مانند دستمزد پزشک، میزان تغییرات مورد نیاز برای اصلاح بینی و پیچیدگی‌های جراحی، می‌توانند بر هزینه نهایی جراحی تاثیرگذار باشند.

عمل بینی پرزرویشن بهتر است یا رینوپلاستی سنتی؟

جراحی بینی پرزرویشن، حالت کمتر تهاجمی داشته و عوارض ملایم‌تری دارد؛ مخصوصا اگر به شکل رینوپلاستی بسته انجام گیرد. اما ین نوع جراحی محافظتی، برای همه افراد مناسب نیست؛ زیرا نمی‌تواند تغییرات اساسی در فرم و عملکرد بینی ایجاد کند! برای افرادی که بینی گوشتی با پوست ضخیم دارند، رینوپلاستی سنتی بهتر از عمل بینی پرزرویشن خواهد بود. اما اگر زیباجو تنها به دنبال یک پل بینی صاف و یا نوک بینی کوچکتر باشد، بنا بر تشخیص جراح، می‌توان از جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن کمک گرفت. مشورت با جراحان کلینیک جراحی بینی تهران، به شما کمک می‌کند تا برای انتخاب جراحی زیبایی بینی پرزرویشن یا رینوپلاستی سنتی، تصمیم‌گیری کنید.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *