پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

رابطه جنسی بعد از عمل بینی چگونه است؟

آخرین بروزرسانی: 2 تیر 1403
رابطه جنسی بعد از عمل بینی چگونه است؟
فهرست عناوین

بارها در بحث مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی، تاکید شده است که هر گونه فعالیت شدید و تحرک زیاد بعد از جراحی رینوپلاستی ممنوع است؛ زیرا فشار اضافی در ناحیه بینی، می‌تواند منجر به خونریزی شده و نتایج عمل را تحت تاثیر قرار دهد. حال ممکن است این سوال پیش آید که از چه زمانی می‌توان رابطه جنسی بعد از عمل بینی را از سر گرفت؟

در حالت کلی، معمولا پزشک جراح توصیه می‌کند که تا ۲۰ روز بعد از عمل زیبایی بینی، از داشتن رابطه جنسی دوری کنید. البته پس از آن نیز بهتر است رابطه جنسی در پوزیشن‌هایی انجام گیرد، که احتمال ضربه به بینی وجود نداشته باشد. تحرک زیاد و رابطه شدید جنسی، می‌تواند باعث خونریزی از ناحیه بینی شده، و تنفس را مختل سازد. در ادامه، توضیحات بیشتری درباره زمان رابطه جنسی بعد از جراحی بینی ارائه خواهیم داد.

مدت زمان مناسب برای رابطه جنسی بعد از عمل بینی

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی که بعد از رینوپلاستی باید آن را رعایت کنید، پرهیز از رابطه جنسی به مدت چند هفته است؛ زیرا فعالیت‌های جنسی، اغلب باعث ایجاد فشار در ناحیه بینی شده، و می‌تواند نتایج جراحی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، در حین رابطه، احتمال وارد شدن ضربه به بینی وجود دارد، که همین موضوع تاثیر منفی بر عملکرد و زیبایی بینی شما خواهد داشت!

در حالت کلی، میزان تحرک بعد از عمل رینوپلاستی، باید به راه رفتن سبک محدود گردد، تا گردش خون در بدن بهبود یافته، و از ایجاد لخته خون پیشگیری به عمل آید. از آنجا که رابطه جنسی بعد از رینوپلاستی، باعث تحرک شدید، افزایش ضربان قلب و تشدید تنفس می‌شود، بنابراین بهتر است تا چند هفته بعد از رینوپلاستی، از انجام آن پرهیز کنید.Sexual Life After Rhinoplasty | Prof. Dr. Suleyman TAS (drsuleymantas.com)

عوارض و تاثیر رابطه جنسی در دوران نقاهت

عمل زیبایی بینی از هر نوعی که باشد، ساختار دماغ را نسبت به ضربه حساس می‌کند. بنابراین فرد باید تا پایان دوره نقاهت، از هر گونه موقعیتی که احتمال ضربه به بینی را افزایش می‌دهد، دوری جوید. رابطه جنسی بعد از عمل بینی، می‌تواند احتمال تماس نزدیک و ضربه را افزایش دهد. از این رو معمولا پزشکان جراح تاکید دارند، که شخص در 3 هفته اول بعد از عمل لیفت یا رینوپلاستی، از رابطه جنسی پرهیز کند؛ در غیر این صورت، ممکن است فشار اضافی در ناحیه بینی، باعث تشدید ورم آن شده و احتمال خونریزی را افزایش دهد.

از آنجا که خونریزی و تورم بیشتر، دوران نقاهت رینوپلاستی را طولانی‌تر می‌کنند، بنابراین رابطه جنسی بعد از جراحی بینی، عملا منجر به بهبودی سخت‌تر خواهد شد! بهترین زمان برای رابطه جنسی بعد از رینوپلاستی، هفته چهارم پس از جراحی خواهد بود؛ البته حتی در این زمان نیز تا حد امکان، باید از وارد شدن ضربه به بینی و اطراف آن پیشگیری کرد.

رابطه زناشویی بعد از عمل بینی گوشتی

در طول عمل جراحی رینوپلاستی، تغییرات زیادی در بافت‌های استخوانی و غضروفی داخل بینی ایجاد می‌گردند. با توجه به اینکه این تغییرات از طریق برش‌ها و تراش‌ها به وجود می‌آیند، بنابراین ساختار داخلی بینی حساس‌تر شده و مراقبت زیادی را می‌طلبد.8 Things to Avoid After Rhinoplasty

این مساله درباره عمل بینی گوشتی، مهم‌تر است؛ زیرا در اغلب موارد، به دلیل کمبود استخوان و غضروف در این نوع بینی، پزشک ناچار به عمل پیوند غضروف و استخوان خواهد بود. این یعنی پیچیدگی جراحی بیشتر بوده، و مراقبت از بینی اهمیت بیشتری خواهد داشت. به این ترتیب، لازم است رابطه جنسی بعد از عمل بینی گوشتی، حداقل تا چند هفته متوقف شود!

رابطه جنسی بعد از عمل بینی گوشتی

ناگفته نماند که روند بهبودی افراد با یکدیگر متفاوت خواهد بود؛ برای مثال، کبودی‌ها و تورم اولیه بینی بعد از جراحی، به طور میانگین ۲ تا ۳ هفته زمان نیاز دارند تا برطرف شوند. درباره برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی گوشتی نیز حداقل 20 تا 25 روز باید صبر کرد. هر چند تایید پزشک جراح برای از سر گرفتن رابطه جنسی بعد از رینوپلاستی، برای هر فرد مهم است.

جمع‌بندی

از آنجا که فعالیت شدید و ضربه به بینی، می‌توانند باعث خونریزی و ورم بینی بعد از جراحی شوند، بنابراین توصیه ما این است که حداقل تا 3 هفته بعد از رینوپلاستی، از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید. بهترین زمان برای رابطه جنسی بعد از عمل بینی، از نظر پزشکان کلینیک جراحی بینی تهران، حدود ۲۵ روز بعد از جراحی خواهد بود، که البته این زمان برای هر فرد متغیر بوده، و مطابق با نظر پزشک جراح می‌تواند کمتر یا بیشتر شود!

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *