پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

انتخاب نوع بیهوشی در جراحی بینی چگونه است؟

آخرین بروزرسانی: خرداد 29, 1403
نوع بیهوشی در جراحی بینی

انتخاب نوع بیهوشی در جراحی بینی یکی از نگرانی‌های افراد قبل انجام جراحی بینی است. آیا می‌توان این جراحی را بدون بیهوشی انجام داد؟ آیا بیهوشی در جراحی بینی خطرناک است؟ چه نوع بیهوشی برای من انجام می‌شود؟ این سؤالات ممکن است ذهن شما را بسیار به خود مشغول کرده باشد یا هنگام مراجعه به پزشک بخواهید در این مورد بیشتر بدانید.

جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی و پلاستیک است که افراد در سنین مختلف برای زیباسازی چهره، بهبود عملکرد بینی و رفع نواقص و آسیب‌های بینی انجام می‌شود. رینوپلاستی علاوه بر مزایای زیبایی و سلامتی نقش مهمی در افزایش اعتماد به نفس شما نیز دارد. انجام این عمل می‌تواند تغییرات چشمگیر و مثبتی بر جنبه‌های مختلف زندگی شما داشته باشد.  اما اینکه چه روشی برای انجام جراحی مناسب است و اینکه چه نوع بیهوشی در جراحی بینی باید برای شما انتخاب شود بسیار به نظر پزشک و وضعیت سلامتی و پزشکی شما بستگی دارد.

انتخاب جراحان مجرب و متخصص کمک می‌کند تا شما یک جراحی امن و بی خطر را تحت هر نوع بیهوشی انجام دهید. دکتر حسینی و دکتر یزدانی از جراحان ماهر و با تجربه هستند که با ارزیابی کامل و دقیق از شرایط جسمی بیمار و جراحی را برای او انتخاب می‌کنند. در کل جراحی زیبایی بینی به دو روش بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی انجام می‌شود. در این مقاله ما هر کدام از این روش‌ها را به صورت جداگانه و مفصل مورد بررسی قرار داده‌ایم. پس اگر نگران انتخاب نوع بیهوشی در جراحی بینی هستید به خواندن ادامه دهید تا به نکات مهمی در این زمینه دست پیدا کنید.

بررسی انواع بیهوشی عمل بینی

بیهوشی در جراحی بینی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های این فرآیند است که بر تجربه کلی بیمار و نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد. انتخاب نوع بیهوشی (بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی) بسته به پیچیدگی عمل و ترجیح جراح متفاوت است. آگاهی از واقعیت جراحی بینی و نقش حیاتی بیهوشی می‌تواند به بیماران کمک کند تا با اعتماد بیشتری وارد اتاق عمل شوند و از تمامی مراحل این فرآیند آگاهی کامل داشته باشند. وقتی صحبت از نوع بیهوشی در جراحی بینی به میان می‌آید، بیشتر جراحان دو گزینه را در اختیار شما قرار می‌دهند:

بی حسی موضعی در جراحی بینی

در بی‌حسی موضعی دارو از طریق سرم یا تزریق وریدی وارد بدن بیمار می‌شود تا نواحی تحت درمان را بی حس کند. استفاده از بی حس کننده موضعی باعث می‌شود تا نواحی اطراف لب یا بینی بی‌حس شود و بیمار در طول جراحی چیزی احساس نکند. این یک روش کمتر تهاجمی است و باعث می‌شود تا بیمار در طول عمل بیدار بوده و بر تنفس خود کنترل کامل داشته باشد. به طور معمول اثر بی‌حس کننده موضعی تا ۴ ساعت باقی می‌ماند. بنابراین بعد از جراحی تا زمانی که احساس بی حسی در اطراف لب و دهان خود دارید از نوشیدنی‌های خیلی داغ و سرد پرهیز کنید.

نوع بیهوشی در جراحی بینی

بیهوشی عمومی در جراحی بینی

رینوپلاستی از طریق بیهوشی عمومی نیز انجام می‌شود. این یکی از ایمن‌ترین راه‌ها برای انجام انواع جراحی بینی است. در این نوع بیهوشی داروی بیهوشی به درون رگ تزریق می‌شود. پس از آن  ماسکی روی دهان بیمار قرار می‌گیرد تا بیمار بتواند با استنشاق اکسیژن و گازهای بیهوشی به خواب برود. در این صورت بیمار در طول عمل کاملا خواب خواهد بود و چیزی احساس نمی‌کند. همچنین یک لوله تنفسی در بدن بیمار تعبیه می‌شود تا از ورود خون به نای و خطرات مرتبط با آن جلوگیری نماید.

نوع بیهوشی در جراحی بینی

چه نوع بیهوشی در جراحی بینی ترجیح داده می‌شود؟

بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی اگر هر دو توسط یک متخصص بیهوشی با تجربه انجام شوند نتایج عالی به همراه خواهند داشت. اینکه نوع بیهوشی در جراحی بینی بهتر است و ترجیح داده می‌شود بستگی به ماهیت عمل دارد. برخی جراحی‌های بینی نیاز به تغییرات گسترده و پیچیده روی ساختارها و غضروف‌های بینی دارند که این باعث می‌شود مدت زمان عمل بیشتر شده و بیهوشی عمومی ترجیح داده شود.

برخی از پزشکان استفاده از بی‌حسی موضعی را ایمن‌تر می‌دانند؛ زیرا هیچ خطری در ارتباط با استفاده از لوله وجود ندارد و بیمار عوارض کمتری بعد از عمل تجربه خواهد کرد. با این وجود برخی از جراحان عقیده دارند که بیهوشی عمومی بهتر است؛ زیرا راحت‌تر می‌توان شرایط را کنترل و مدیریت نمود. به همین دلیل به صورت قطعی نمی‌توان گفت که کدام نوع بیهوشی بهتر از دیگری است. اگر تصمیم خود را برای انجام جراحی بینی گرفته‌اید و می‌خواهید به صورت تخصصی در مورد نوع بیهوشی عمل بینی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما با سایت کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید.

نوع بیهوشی در جراحی بینی

مدت زمان عمل جراحی بینی

مدت زمان انجام جراحی بینی می‌تواند بسته به پیچیدگی عمل و تکنیک‌های مورد استفاده متغیر باشد. بیهوشی عمومی معمولاً برای جراحی‌های پیچیده‌تر و طولانی‌تر استفاده می‌شود تا بیمار در طول عمل در حالت خواب عمیق قرار گیرد. اطلاع از مدت زمان عمل جراحی بینی و نحوه مدیریت بیهوشی در طول این مدت می‌تواند به بیماران کمک کند تا با آرامش بیشتری وارد فرآیند جراحی شوند و برای دوران بهبودی آماده‌تر باشند.

اقدامات اساسی قبل از انجام بیهوشی عمومی

آمادگی قبل از جراحی بینی شامل موارد متعددی می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مشاوره با متخصص بیهوشی است؛ ارزیابی‌های پیش از بیهوشی شامل بررسی تاریخچه پزشکی، آزمایش‌های خون و ارزیابی وضعیت قلب و ریه‌ها است. آشنایی با نکات قبل از عمل زیبایی بینی به بیماران کمک می‌کند تا از تمامی مراحل آمادگی و مراقبت‌های لازم برای کاهش خطرات مرتبط با بیهوشی و جراحی آگاهی داشته باشند.

برای اینکه یک جراحی رضایت بخش با حداقل عوارض جانبی داشته باشید بهتر است اقدامات اساسی و نکات قبل از عمل زیبایی بینی را به دقت دنبال کنید:

 • قبل از عمل با دکتر بیهوشی ملاقات کرده و در مورد شرایط سلامتی، سابقه پزشکی و داروهایی که مصرف می‌کنید با ایشان صحبت نمایید. اگر به دارو یا ماده بیهوشی حساسیت آلرژی دارید حتماً به پزشک خود بگویید. مشکلات سلامتی از جمله فشار خون بالا، مشکلات قلبی، دیابت، بیماری کبد یا کلیه، آپنه خواب یا بیماری تیروئید می‌توانند در فرایند بیهوشی اختلال ایجاد کنند. بنابراین همه موارد باید مو به مو و با دقت گزارش شود.
 • زنان باردار مجاز به استفاده از بیهوشی عمومی نیستند، بنابراین از عدم بارداری خود اطمینان حاصل نمایید.
 • مصرف سیگار دخانیات و الکل را چند هفته قبل از جراحی یا بیوشی متوقف کنید.
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنید باید مصرف آنها را حداقل به مدت دو هفته قبل جراحی کنار بگذارید.
 • شب قبل از جراحی چیزی نخورید یا یک شام سبک را در نظر بگیرید.
 • شما باید ۸ ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.
 • روز جراحی نباید هیچ گونه جواهر و زیورآلات با خود همراه داشته باشید. همچنین از شما خواسته می‌شود تا آرایش صورت و ناخن‌های خود را به صورت کامل پاک کنید.

عوارض بیهوشی عمومی در جراحی بینی

اگر بیهوشی عمومی در جراحی بینی توسط پزشک متخصص و زیر نظر جراح بینی ماهر مانند دکتر حسینی انجام شود احتمال بروز عوارض و خطرات بسیار کم خواهد بود البته این به تنهایی کافی نیست گاهی رویت عدم مراقبت‌های درست قبل از انجام جراحی یا وجود بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند با خطرات و عوارضی برای بیمار به شرح زیر همراه باشد:

 1. تهوع و استفراغ؛ این عارضه معمولاً بلافاصله پس از عمل رخ می‌دهد و مدت زمان زیادی ادامه نخواهد داشت، با این وجود یک عارضه جانبی بیهوشی عمومی شناخته می‌شود. تهوع یا استفراغ ممکن است یک یا دو روز بعد از جراحی ادامه داشته باشد. نوع داروی بیهوشی می‌تواند در بروز این مشکل نقش داشته باشد. انتخاب داروهای استاندارد و با کیفیت میزان عارضه را تا حد زیادی کاهش خواهند داد.
 2. احساس لرز و سرما؛ با کاهش فشار خون ممکن است در چند دقیقه یا چند ساعت اول بعد جراحی بیمار احساس لرز یا سرما داشته باشد. این احساس ممکن است باعث تغییر رنگ سطح پوست و سیخ شدن موهای روی آن شود.
 3. گیجی و  از دست دادن حافظه؛ انتخاب این نوع بیهوشی در جراحی بینی می‌تواند با گیجی و از دست دادن حافظه همراه باشد. البته این مشکل در افراد مسن یا کسانی که سابقه بیماری‌های ذهنی دارند بیشتر است. گیجی بعد جراحی موقتی است، اما در برخی موارد می‌تواند مدت زمان بیشتری طول بکشد.
 4. مشکلات مثانه؛ ممکن است بعد بیهوشی عمومی در دفع ادرار مشکل داشته باشید
 5. کبودی و درد؛ کبودی و درد ممکن است در ناحیه‌ای که تزریق داروی بیهوشی انجام شده مشاهده شود، اما به سرعت بهبود خواهد یافت.
 6. گلودرد؛ در حین عمل، ممکن است یک لوله به داخل دهان یا پایین گلو وارد شود تا به تنفس شما کمک کند. پس از عمل و خروج لوله، ممکن است احساس درد درگلو داشته باشید.
 7. آسیب به دهان یا دندان؛ بخش کوچکی از افراد ممکن است بریدگی‌های کوچکی روی لب یا زبان خود بعد از برداشتن لوله داشته باشند و در برخی ممکن است برداشتن لوله باعث آسیب به دندان‌ها شود. این عارضه بیشتر در کسانی که قبل از اقدام به جراحی بینی کار دندانپزشکی انجام داده‌اند، بیشتر مشاهده می‌شود. بنابراین شما باید از قبل به متخصص بیهوشی خود در مورد هر کار دندانپزشکی که انجام داده‌اید بگویید.

عوارض و خطرات نادر بیهوشی عمومی

بعد از انجام بیهوشی عمومی ممکن است خطرات و عوارض جدی‌ترین رخ دهند. با این وجود احتمال بروز عوارض خطرناک و جدی بسیار نادر است:

 •  واکنش آلرژیک جدی به داروی بیهوشی (آنافیلاکسی)؛
 • بیدار شدن در حین عمل (آگاهی تصادفی)؛
 • مرگ.

چگونه می‌توان خطرات ناشی از بیهوشی برای جراحی بینی را کاهش داد؟

داشتن یک عمل جراحی بزرگ یا اورژانسی، هر گونه بیماری زمینه‌ای، سیگار کشیدن یا اضافه وزن احتمال بروز مشکلات جدی بیهوشی در جراحی بینی را افزایش می‌دهند. قبل از انجام جراحی زیبایی بینی متخصص و دکتر بیهوشی در مورد خطرات و اقدامات مراقبتی قبل انجام جراحی با شما صحبت خواهد کرد.

از شما خواسته می‌شود تا استعمال سیگار و دخانیات یا حتی نوشیدنی‌های حاوی الکل را در چند هفته قبل از جراحی کنار بگذارید، زیرا مصرف این مواد با اختلال در فرایند خون رسانی بدن می‌توانند احتمال بروز عوارض ناشی از بیهوشی در جراحی بینی را افزایش دهند. همچنین از شما خواسته شود تا رژیم غذایی سالم را دنبال کنید و سطح فعالیت‌های خود را در هفته‌های منتهی به عمل افزایش دهید. خوردن غذا‌های سالم و مغذی و انجام پیاده‌روی باعث بهبود خون رسانی به بدن شده تا شما یک جراحی کم خطر‌ی را تجربه نمایید.

انتخاب نوع بیهوشی در جراحی بینی یکی از دغدغه‌های افرادی است،

که برای انجام رینوپلاستی اقدام می‌کنند. بیهوشی عمومی و بی‌حسی موضعی دو نوع اصلی بیهوشی عمل بینی هستند که با توجه به شرایط سلامتی بیمار و نوع عمل انتخاب می‌شوند. در بی‌حسی موضعی بیمار در طول جراحی بیدار است و از همین رو به تنفس خود کنترل دارد، اما در بیهوشی عمومی بیمار به صورت کامل به خواب می‌رود و بعد جراحی چیزی به خاطر نخواهد داشت.

داروی بیهوشی از طریق ورید یا سرم به بدن بیمار تزریق می‌شود. بیهوشی عمومی می‌تواند با عوارضی از جمله حالت تهوع، سردرد بعد از عمل بینی و سرگیجه، از دست دادن حافظه، لرز و… همراه باشد. یک پزشک خوب و مجرب مانند دکتر حسینی تلاش می‌کند در تیم خود از پزشک بیهوشی با تجربه و مسلط استفاده کند تا احتمال بروز عوارض جانبی به حداقل برسد.

با این وجود اقدامات مراقبتی قبل از انجام جراحی نیز تاثیر بسیار زیادی در کاهش عوارض و خطرات بیهوشی خواهند داشت. بنابراین توصیه‌های پزشک را قبل از انجام جراحی به خوبی مورد توجه قرار دهید. عدم مصرف سیگار و دخانیات مشاوره در مورد شرایط سلامتی و پزشکی از مهمترین اقدامات قبل از انجام جراحی زیبایی بینی هستند.

منابع

https: //www.nhs.uk/conditions/general-anaesthesia

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *