عمل هایپر نچرال بینی چیست؟       

آیا حتماً برای انجام جراحی هایپر نچرال بینی لازم است، که بینی کوچک شود؟ آیا بدون تغییر اندازه و سایز بینی، می‌توان جراحی را انجام داد؟ رینوپلاستی هایپر نچرال بینی می‌تواند صورت من را زیباتر نشان دهد؟ این‌ها تنها بخشی از سوالاتی است، که بیماران و زیباجویان هنگام مراجعه به پزشک، می‌خواهند در مورد آن بدانند.  عمل هایپر نچرال بینی، نوعی جراحی زیبایی بینی است، که با رعایت استانداردها کمک می‌کند، تا بینی به شکلی تغییر کند، که کاملاً متناسب با فرم کلی چهره و سایر اجزای صورت باشد.

هدف از انجام این جراحی، رفع نواقص ساختاری و ظاهری بینی است. در واقع، اصلاح مشکلات و ناهنجاری‌های روی بینی مهمترین رویکرد است. اصلاح دقیق و بدون نقص این مشکلات، باید توسط پزشکان مجرب و ماهر مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام شود، تا اهداف زیبایی به درستی تحقق پیدا کنند. ما در این مقاله برای افزایش اطلاعات و آگاهی شما در این زمینه، به صورت مفصل در مورد ویژگی‌های جراحی هایپر نچرال بینی، مزایا و معایب آن بحث می‌کنیم. همچنین در مورد کاندیداهای انجام این جراحی، صحبت خواهد شد. پس با ما تا انتها بمانید.

عمل هایپر نچرال بینی چیست؟

بسیاری از بیماران دوست دارند که تغییرات انجام گرفته روی بینی آنها چندان مشهود نباشد. در واقع هدف آنها از انجام جراحی، رفع عیوبی مانند قوز، افتادگی نوک بینی، انحراف تیغه بینی، عدم تقارن سوراخ‌های بینی و… است. در عمل هایپر نچرال بینی پزشک تمام تلاش خود را می‌کند، تا با انجام یک عمل ساده بتواند، حالت طبیعی بینی را حفظ کند و هارمونی و تناسب درستی را بین بینی و سایر اعضای صورت ایجاد نماید.

در واقع انجام جراحی نسبتا آسان است و تغییرات پیچیده‌ای، روی غضروف‌ها و استخوان‌های بینی ایجاد نمی‌شود. در این نوع جراحی، پزشک سعی می‌کند با حداقل ایجاد برش‌ها، یا پیوند غضروفی نتایج مورد نظر را به شکل استاندارد و طبیعی ایجاد نماید. در این صورت هنگام نگریستن به بیمار از نیم‌رخ و روبرو، شیب و قوس روی تیغه بینی مشاهده نمی‌شود. درست برخلاف آنچه که در عمل بینی فانتزی و نیمه فانتزی مشاهده می‌شود. مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی می‌تواند، اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما بدهد.

همچنین در این نوع جراحی پزشک سعی می‌کند، تا برش کمتری روی پوست بینی ایجاد نماید، تا جای زخم و اسکار روی صورت بیمار مشهود نباشد. در نهایت با کمک این جراحی می‌توان، به بهترین شکل و بدون جلب توجه، عیوب بینی را ترمیم نمود و ظاهر بینی و صورت را بهبود بخشید. (nhs.uk) Cosmetic surgery

ویژگی های جراحی هایپر نچرال بینی

رینوپلاستی هایپر نچرال بینی یک استراتژی است، که بر حفظ غضروف، استخوان و بافت نرم بینی در یک موقعیت طبیعی و ایجاد یک کانتور طبیعی تمرکز دارد. ویژگی های جراحی هایپر نچرال بینی، به شرح زیر است:

 • غضروفها در یک موقعیت آناتومیک طبیعی شکل می گیرند. به این معنی که تا حد امکان، غضروف‌ها از محل اصلی خود جابجا نمی‌شوند.
 • برای ایجاد تقارن سوراخ بینی، پزشک تلاش می‌کند تا با ایجاد حداقل برش یا پیوند در غضروف‌های نوک بینی، تقارن لازم را ایجاد نماید.
 • علاوه بر حفظ موقعیت غضروف‌ها، استفاده از گرافتهای نوک بینی و یا پیوند غضروفی کاهش پیدا می‌کند.
 • برای جلوگیری از بالا رفتن بیش‌ازحد بینی، تغییرات جزئی روی ارتفاع نوک بینی ایجاد می‌شود.
 • فاصله بینی با لب‌ها و چانه، به اندازه طبیعی و استاندارد تغییر می‌کند. فاصله بینی و لب فوقانی در عمل هایپر نچرال بینی، زاویه حدود ۹۰ تا ۹۵ درجه خواهد داشت.
 • در این نوع جراحی تلاش می‌شود؛ پوست بینی با حداقل تغییرات در موقعیت جدید قرار بگیرد.
 • برجستگی‌های روی تیغه بینی کاملاً صاف شده و قوز بینی از بین می‌رود.
 • حجم و پهنای بینی، به‌ویژه در بینی‌های گوشتی نیز اصلاح می‌شود. در واقع در عمل طبیعی بینی پزشک سعی می‌کند، تا بینی را به شکلی متعادل و متناسب باریک کند.
 • در این نوع از جراحی بینی تلاش می‌شود، تا فاصله بین بینی، گونه‌ها، پیشانی و سایر اجزای صورت بر اساس ویژگی‌های زیباشناختی تغییر داده شود. (richardzoumalan.com) Natural Structure Rhinoplasty

مزایای انجام عمل هایپر نچرال بینی

انجام عمل هایپر نچرال بینی با مزایای زیر همراه است:

 1. بهبودی سریع‌تر؛ از آنجا که تغییرات چندان پیچیده‌ای روی بینی بیمار انجام نمی‌شود، دوران نقاهت و بهبودی کاهش پیدا می‌کند.
 2. کاهش عوارض بعد عمل؛ همان‌طور که گفته شد؛ انجام این جراحی تغییرات عمده‌ای روی ساختار غضروفی و استخوانی بینی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل، عوارض بعد از جراحی نیز کاهش پیدا خواهند کرد. احتمال بروز مشکلات تنفسی، که به دلیل باریک کردن یا کوچک کردن بیش‌ازاندازه بینی ایجاد می‌شوند؛ در این عمل بسیار کم خواهد بود.
 3. به حداقل رسیدن جای زخم و اسکار؛ در عمل بینی هایپر نشنال جراحی به گونه‌ای انجام می‌شود که جای هیچ گونه زخم اسکار روی بینی و اطراف آن مشاهده نشود.
 4. کاهش مدت زمان عمل؛ از آنجا که برش یا پیوند غضروفی در این نوع جراحی به ندرت انجام می‌شود، مدت زمان جراحی کوتاه بوده و به همین دلیل نیاز به بیهوشی طولانی مدت نیست. این به ویژه برای بیماران قلبی و ریوی اهمیت دارد.
 5. امکان انجام جراحی برای همه افراد؛ تقریباً همه افرادی که از نواقص جزئی بینی رنج می‌برند، می‌توانند این جراحی را انجام دهند، زیرا هم مدت زمان انجام جراحی کوتاه است و هم نیاز به بیهوشی طولانی مدت ندارد.

معایب انجام عمل هایپر نچرال بینی

اگرچه این جراحی املاً آسان و با حداقل تغییرات غضروفی و استخوانی انجام می‌شود، اما در صورت عدم رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی و عدم تسلط پزشک به فرایند جراحی احتمال بروز مشکلات و عوارضی وجود خواهد داشت. مهمترین معایب انجام عمل هایپر نچرال بینی عبارتند از:

 • تورم؛ تورم بعد از انجام رینوپلاستی طبیعی است. با گذشت زمان شدت تورم کاهش پیدا می‌کند. تورم یکی از معایب جراحی‌های مختلف بینی است
 • محدودیت در ایجاد تغییرات؛ عمل هایپر نچرال بینی برای افرادی که به دنبال ایجاد تغییرات اساسی و مشهود روی بینی خود هستند، گزینه مناسبی نیست.
 • عدم اصلاح مشکلات اساسی بینی؛ انحراف تیغه بینی یکی از مشکلات اساسی است، که علاوه بر ظاهر بینی می‌تواند عملکرد آن را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد. با انجام این نوع از جراحی، نمی‌توان تغییرات عمده مانند شکستن استخوان، برش غضروفی یا پیوند گرافت را انجام داد. اگر به دنبال چنین تغییراتی هستید؛ باید خود را برای جراحی پیچیده‌تر آماده کنید.
 • کبودی؛ برخی از افراد فکر می‌کنند به دلیل ایجاد تغییرات ساده، احتمال بروز کبودی در اطراف چشم و بینی وجود نخواهد داشت؛ اما در هر روش جراحی به دلیل تغییراتی که در بافت‌ها و مویرگ‌های خونی بینی ایجاد می‌شود؛ احتمال کبودی وجود خواهد داشت و عمل نچرال بینی نیز از این قاعده مستثنا نمی‌باشد.

با رعایت مراقبت‌های صحیح و استفاده از کمپرس یخ می‌توان به کاهش چنین عوارضی کمک کرد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت عمل زیبایی فرم زیر را کامل کنید

با سلام خدمت زیباجویان عزیز با توجه به شلوغی مطب پزشکان و عدم امکان نوبت‌دهی آنلاین لطفا اطلاعات بالا را کامل نمائید تا همکاران ما در کمتر از 24 ساعت جهت مشاور رایگان و رزرو نوبت با شما تماس بگیرند.

کاندیداهای عمل هایپر نچرال بینی چه کسانی هستند؟

افرادی می‌توانند برای انجام عمل هایپر نچرال بینی اقدام کنند، که ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 1. کسانی که به دلیل نقص‌های روی بینی، اعتمادبه‌نفس کافی برای حضور در رویدادهای شخصی و اجتماعی ندارند.
 2. افرادی که به بلوغ فکری رسیده و می‌توانند، در مورد تغییرات روی صورت خود به درستی تصمیم گیری کنند.
 3. انجام این جراحی بعد از سن بلوغ توصیه می‌شود؛ زمانی که رشد فیزیکی و جسمی بدن کامل شده باشد. بنابراین انجام این جراحی بهتر است، از ۱۸ سالگی به بعد انجام شود، تا نتایج جراحی در طی سالیان بعد دستخوش تغییرات ناخوشایند قرار نگیرند.
 4. افرادی می‌توانند جراحی هایپر نچرال بینی را انجام دهند، که از سلامت عمومی کافی برخوردار باشند. اگر شرایط سلامتی یا وضعیت پزشکی خاصی دارید؛ قبل از انجام جراحی حتماً با پزشک خود مشورت کنید. گاهی لازم است پس از یک دوره درمان یا مصرف دارو، برای انجام جراحی اقدام شود، تا عوارض و خطرات خاصی بیمار را تهدید نکند.
 5. این نوع جراحی، مانند عمل بینی طبیعی مردانه، برای آقایان گزینه بهتری است؛ زیرا بسیاری از مردان ترجیح می‌دهند، که تغییرات روی بینی آنها، به گونه‌ای باشد که خیلی جلب توجه نکند. البته عمل بینی طبیعی زنانه، یکی از انواع عمل بینی مناسب خانم‌ها است.
 6. کسی که عمل هایپر نچرال بینی را انتخاب می‌کند؛ باید انتظارات واقع‌بینانه از نتایج جراحی داشته باشد. در واقع کسانی باید از این تکنیک استفاده کنند، که فقط به دنبال رفع عیوب ظاهری بینی هستند و نمی‌خواهند بینی خود را کوچک و باریک یا قوس‌دار کنند.

 

عمل هایپر نچرال بینی یکی دیگر از تکنیک‌های جراحی زیبایی بینی است،

که با ایجاد تغییرات ساده شکل و فرم بینی فرد را، به صورت کاملاً استاندارد و متعادل بازسازی می‌کند. در این روش، تغییرات عمده روی ساختار غضروفی و استخوانی بینی ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل، دوران نقاهت و بهبودی و سایر عوارض بعد جراحی کاهش پیدا می‌کند. از طرف دیگر، انجام رینوپلاستی هایپر نچرال بینی بدون جای زخم و اسکار، باعث می‌شود تا تغییرات ایجاد شده روی بینی کمتر مشهود باشند.

انجام این جراحی برای افرادی، که به دنبال رفع عیوب ظاهری بینی و ایجاد تغییرات جزئی، روی بینی خود هستند؛ توصیه می‌شود. البته این جراحی، زمانی با نتایج موفقیت‌آمیز و عالی همراه خواهد بود، که توسط دستان هنرمند پزشکان متخصص و باتجربه، مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام شود. انجام جراحی‌های متعدد موفقیت‌آمیز توسط ایشان، مهر تاییدی بر این ادعاست.

عکس دکتر یزدانی جراح بینی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *