پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی

آخرین بروزرسانی: خرداد 26, 1403
مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی

انتخاب بهترین نوع عمل بینی با مقایسه شیوه های مختلف آن امکان پذیر است. یکی از این موارد، مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی است. عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی یکی از چالش برانگیزترین انتخاب‌ها برای انجام رینوپلاستی است. هنگامی که تصمیم می‌گیرید از طریق جراحی بینی یک تغییر شکل اساسی در چهره خود ایجاد کنید ممکن است در مورد نوع و تکنیک عمل شک و تردید داشته باشید. مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران به شما کمک می‌کند تا بتوانید با در نظر گرفتن اهداف زیبایی و ویژگی‌های صورت خود بهترین تصمیم را برای تغییر ظاهر بینی خود بگیرید.

بینی به عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزای صورت تاثیر بسیار زیادی در ظاهر کلی چهره خواهد داشت، بنابراین تصمیم گیری در مورد تغییر شکل بینی باید با وسواس و دقت زیادی انجام شود تا کوچک‌ترین جزئیات به دقت پیاده سازی شوند. انجام جراحی بینی به صورت کاملاً ماهرانه به اجرای تکنیک‌های دقیق رینوپلاستی نیاز دارد، زیرا این جراحی یکی از پیچیده‌ترین روش‌هایی است که توسط پزشکان برای تغییر شکل ظاهر بینی و کل صورت انجام می‌شود. پس علاوه بر اهداف زیبایی که در نظر می‌گیرید باید به پزشک خود اعتماد داشته باشید.

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی زمانی بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت که بر اساس ویژگی‌های کلی صورت شما تغییرات انجام شوند. اگر تصمیم خود را برای رینوپلاستی گرفته‌اید ولی هنوز ذهن شما درگیر این سوال است که عمل بینی طبیعی بهتره یا نیمه فانتزی؟ نگران نباشید ما در این مقاله ضمن مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی و بررسی ویژگی‌های هر کدام از این جراحی‌های زیبایی، شما را در انتخاب تصمیمی درست و آگاهانه یاری خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله کنار ما باشید.

مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی بر اساس ویژگی‌ ها

قبل از پاسخ به این سوال که عمل بینی طبیعی خوبه یا نیمه فانتزی بهتر است هر کدام را به صورت جداگانه مورد بحث قرار دهیم:

ویژگی‌های عمل بینی طبیعی

همانطور که از نام این عمل پیداست؛ تغییرات با هدف ایجاد تقارن و هارمونی به شکل طبیعی و استاندارد انجام می‌شوند. اگر بینی بسیار بزرگ یا غیر متقارنی دارید با انجام عمل بینی طبیعی یا عمل بینی نیمه فانتزی میتوانید تغییرات اساسی روی صورت خود ایجاد کنید، اما اگر می‌خواهید تغییرات فقط باعث ایجاد تعادل بینی شما با سایر اجزا صورت شود، به شما عمل بینی طبیعی پیشنهاد می‌شود، اما ویژگی‌های جراحی بینی طبیعی چیست؟

عمل بینی طبیعی مانند سایر تکنیک‌های رینوپلاستی می‌تواند اندازه، شکل و نسبت بینی شما را تغییر دهد و علاوه بر بهبود زیبایی به رفع مشکلات تنفسی، درمان آسیب‌ها و اصلاح نقایص مادرزادی نیز کمک نماید. غضروف و ساختار اسکلتی بینی متناسب با آناتومی و ویژگی‌های کلی صورت فرد تغییر داده می‌شوند، بنابراین ممکن است برای هر فردی جراحی بینی طبیعی به شکلی خاص تعریف شود. با این وجود عمل بینی طبیعی نسبت به دیگر تکنیک‌های رینوپلاستی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • در عمل بینی طبیعی برخلاف عمل بینی فانتزی و عروسکی و نیمه فانتزی سوراخ‌های بینی کوچک نمی‌شوند.
 • تیغه بینی قوس داده نمی‌شود. در این نوع جراحی زاویه بین لب بالایی و بینی باید بین ۹۰ تا 95 درجه تغییر داده شود، بنابراین نوک بینی سر بالا نخواهد بود.
 • هنگام بحث در مورد تعادل و هارمونی بینی به شکل طبیعی با کل صورت زاویه بین نوک بینی و پیشانی نیز اهمیت دارد. این زاویه باید چیزی حدود ۱۱۵ تا ۱۳۰ درجه باشد.
 • زاویه بین بینی، چانه و لب پایینی نیز از فاکتورهای مهم دیگر برای داشتن یک بینی طبیعی و استاندارد است. اگر خطی افقی از قسمت بالایی بینی و درست زیر چشم تا بالای گوش رسم شود و سپس خطی عمودی که از تیغه بینی رد شده این خط را قطع کرده طوری که مماس بر لب بالایی باشد، فاصله لب پایینی تا این خط عمود باید ۲ میلیمتر عقب تر باشد.
 • پهنای قسمت پایینی یا همان پایه بینی نیز باید برابر با فاصله بین دو چشم باشد.
 • فاصله بین نوک بینی تا صورت که همان ارتفاع بینی است باید چیزی حدود دو سوم طول بینی باشد.

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی

ویژگی‌های عمل بینی نیمه فانتزی

عمل بینی نیمه فانتزی کمی متفاوت‌تر از عمل بینی طبیعی است. در این جراحی تغییرات ایجاد شده کمی بیشتر از عمل بینی طبیعی است ولی تغییرات به شدت و میزان عمل بینی فانتزی و عروسکی نخواهد بود. از همین رو به آن عمل بینی نیمه فانتزی می‌گویند. در عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی رعایت تقارن و تناسب بینی با سایر اجزا بسیار اهمیت دارد، اما ویژگی‌های دقیق عمل بینی نیمه فانتزی چیست؟ در زیر به مهمترین ویژگی‌ها می‌پردازیم:

 • زاویه بین لب بالایی تا نوک بینی چیزی بین ۹۰ تا ۱۰۵ درجه خواهد بود
 • انحنا و قوس بینی نیمه فانتزی نسبت به بینی طبیعی کمی بیشتر است، به همین دلیل نوک بینی کمی سر بالا به نظر می‌رسد
 • اندازه بینی نیمه فانتزی کمی کوچکتر و ظریف‌تر از بینی طبیعی است
 • تیغه بینی در عمل نیمه فانتزی نازک و باریک‌تر می‌شود

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی کدام یک را باید انجام دهم؟

پاسخ به این سوال بستگی به اهداف زیبایی دارد که شما دنبال می‌کنید. برخی افراد فقط می‌خواهند با تغییر بینی، چهره‌ای کاملاً طبیعی داشته باشند، طوری که نواقص بینی از بین رفته و مانند قبل ویژگی منفی روی صورت آنها نباشد.

در مقابل برخی افراد با انجام عمل بینی مردانه یا زنانه به دنبال تغییرات اساسی‌تری در ظاهر و بینی خود هستند و از طرفی نمی‌خواهد صورت آنها خیلی غیر طبیعی به نظر برسد به همین دلیل عمل بینی نیمه فانتزی را انتخاب می‌کنند. اما این به تنهایی کافی نیست شما باید به وضعیت و آناتومی بینی خود قبل از جراحی نیز توجه داشته باشید. گاهی به دلیل غضروف‌های ضعیف بینی به خصوص در بینی‌های گوشتی انجام عمل نیمه فانتزی نمی‌تواند نتایج مد نظر را با همان جزئیات به همراه داشته باشد.

نکته مهم دیگر پوست بینی است. پوست بینی یکی دیگر از فاکتورهای مهم است که هنگام تغییر اسکلت بینی در عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی باید به آن توجه شود. به طور معمول ایجاد تغییرات در جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشتی آسان‌تر خواهد بود. غدد چربی وغضروف‌های ضعیف و متعددی که در بینی‌های گوشتی وجود دارند باعث می‌شوند تا فرآیند جراحی و کشیدن پوست روی ساختار تازه جراحی شده کمی مشکل‌تر شود. افرادی که پوست نازک و غضروف‌های قوی دارند برای جراحی بینی نیمه فانتزی کاندیداهای بهتری هستند.

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی

مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی از لحاظ تکنیک جراحی

فرقی نمیکند، عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی هر کدام از این دو تکنیک به صورت زیر اجرا می‌شوند:

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی به روش باز

در جراحی بینی به روش باز ابتدا به بیمار بیهوشی عمومی داده می‌شود تا برای عمل آماده شود. پس از آن برش خارجی کوچک در پایه بینی بین سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود تا از این طریق بتوان پوست بینی را بالا برده و به غضروف‌ها و ساختار استخوانی بینی دسترسی بهتری داشت. پس از آن تغییرات لازم روی غضروف‌ها و بافت بینی انجام می‌شود. در برخی موارد لازم است که غضروف‌های ضعیف برداشته شده و پیوند غضروف یا استخوان انجام شود. پس از ایجاد تغییرات بر اساس نوع عمل برش‌ها بخیه زده می‌شوند.

پس از جراحی بیمار به اتاق ریکاوری برده می‌شود تا از بیهوشی خارج شده و شرایط سلامتی او چک شود. از آنجا که در این عمل تغییرات عمده‌ای روی ساختار و بافت بینی انجام می‌شود دوره بهبودی و نقاهت نیز طولانی‌تر خواهد بود.

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی به روش بسته

در بیشتر موارد عمل بینی یا فانتزی به روش بسته از طریق بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند ولی گاهی نیز بیهوشی عمومی ممکن است به بیمار داده شود. جراحی بینی به روش بسته نیازی به برش خارجی ندارد و چند برش کوچک در داخل بینی برای جداسازی خیلی محدود پوست بینی انجام می‌شود. سپس پزشک با استفاده از ابزار مخصوصی پوست را بالا نگه داشته و تغییرات کوچک و جزئی روی بینی بیمار انجام می‌دهد. در این روش بیشترین اصلاحات ضروف‌های نوک بینی انجام می‌شود و از آنجا که مدت زمان جراحی کوتاه‌تر است، دوره نقاهت و بهبودی نیز کمتر خواهد بود.

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی به کدام روش انجام شود بستگی به میزان تغییرات مورد نیاز روی بینی و نظر پزشک شما دارد. از طریق نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران شما می‌توانید با بهترین جراحان زیبایی و بینی در تماس بوده و یک عمل عالی و موفقیت آمیز داشته باشید.

مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی از نظر مراقبت‌های بعد از عمل

برای اینکه نتایج عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی به بهترین شکل تحقق پیدا کند لازم است که مراقبت‌های بعد از عمل با دقت و وسواس دنبال شوند. مراقبت‌های بعد از هر نوع جراحی زیبایی بینی به شرح زیر خواهد بود:

 1. استفاده از کمپرس سرد و گرم جهت بهبود کبودی و ورم‌های اطراف بینی و چشم‌ها
 2. استراحت کافی به ویژه در روزهای نخستین بعد عمل
 3. باز نگه داشتن دهان هنگام سرفه یا عطسه کردن
 4. بالا نگه داشتن سر هنگام خوابیدن
 5. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک
 6. شستشو و ضدعفونی کردن بینی مطابق دستورالعمل‌های تجویزی
 7. پرهیز از دوش آب گرم یا حمام حداقل به مدت ۴۸ سال بعد از جراحی
 8. مصرف سوپ و غذاهای نرم جهت پیشگیری از فشار به دندان‌ها و فک‌
 9. مصرف مایعات و هیدراته نگه داشتن بدن

رعایت دستورالعمل‌های فوق باعث می‌شود تا شما بهبودی سریع‌تری داشته و نتایج عمل را سریعتر مشاهده کنید. در صورت سهل انگاری ممکن است شما مجبور به انجام جراحی بینی ترمیمی شوید که این دوره نقاهت و بهبودی شما را طولانی‌تر خواهد کرد.

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی

سخن آخر کلینیک جراحی بینی تهران درباره تفاوت جراحی بینی طبیعی یا نیمه فانتزی

اینکه کدامیک از عملهای بینی طبیعی یا نیمه فانتزی بهتر است؛ به آناتومی بینی و تشخیص پزشک شما بستگی دارد. ما در این مقاله به مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی پرداختیم.

اگر تنها به دنبال رفع نواقص و اصلاحات جزئی بینی هستید؛ عمل بینی طبیعی به بهترین شکل می‌تواند خواسته‌های زیبایی مورد نظر شما را محقق سازد و اگر به دنبال تغییرات بیشتر هستید و می‌خواهید ساختار بینی شما کمی متفاوت‌تر به نظر برسد، اما تغییرات و قوس بینی به اندازه بینی فانتزی و عروسکی نباشد؛ می‌توانید جراحی نیمه فانتزی را انتخاب کنید. همچنین در صورتی که در انتخاب عمل بینی طبیعی و فانتزی مردد هستید، پیشنهاد می کنیم، مقاله مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی (فانتزی) را بخوانید.

عمل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی هر دو را می‌توان از طریق جراحی بینی به روش باز یا بسته انجام داد. آنچه که می‌تواند نتایج بعد عمل را دلچسب و رضایت بخش کند، مراقبت‌های اصولی بعد عمل و مهارت پزشک جراح است. از طریق نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران شما می‌توانید با پزشکان ماهر، متخصص و با تجربه در ارتباط بوده و یک جراحی موفقیت آمیزی را تجربه نمایید.

منابع

https: //www.chrismoss.com.au/rhinoplasty/

https: //www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *