پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی

آخرین بروزرسانی: خرداد 26, 1403
مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی

در این مقاله به مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی می پردازیم. به راستی، عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی ؟ کدام یک بهتر می‌تواند چهره من را تغییر داده و زیباتر کند؟ همانطور که می‌دانید جراحی زیبایی بینی با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. عمل بینی فانتزی و عروسکی، نیمه فانتزی و طبیعی سه نوع جراحی زیبایی هستند که می‌توانند علاوه بر تغییر فرم و زیباتر کردن بینی به رفع مشکلات تنفسی مرتبط با ساختار ناقص یا آسیب دیده بینی نیز کمک می‌کنند، البته نتایج زیبایی و درمانی زمانی به بهترین شکل قابل دستیابی است که پزشکان و جراحان متخصص و مجربی همچون دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام عمل را به عهده بگیرند.

عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی

هنگام انتخاب تکنیک جراحی بینی باید قبل از هر چیز هدف خود را از جراحی مشخص نمایید. آیا می‌خواهید با انجام رینوپلاستی تغییرات چشمگیری در صورت و بینی خود ایجاد نمایید؟ آیا با انجام جراحی بینی به دنبال نتایج زیبایی و عملکردی هستید؟ آیا می‌خواهید تغییرات به شکلی طبیعی و بدون جلب توجه روی صورت شما اجرا شود؟ مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی و پاسخ به این سوالات کمک می‌کند تا شما اهداف واقع بینانه‌ای از نتایج جراحی داشته باشید و پس از عمل دچار پشیمانی یا ناامیدی نشوید.

نکته بعدی که مشخص می‌کند آیا عمل بینی طبیعی خوبه یا فانتزی، ارزیابی و توجه به ویژگی‌های چهره است. شما قبل از اینکه یک انتخاب احساسی داشته باشید باید به ساختار صورت خود تناسب بینی با سایر اجزای صورت نیز توجه داشته باشید. این باعث می‌شود تا بعد از عمل چهره شما هارمونی و تناسب درست را داشته باشد همانطور که می‌دانید مهمترین اصل در زیبایی چهره، تقارن و هماهنگی بخش‌های مختلف صورت با یکدیگر است.

اگر تصمیم خود را برای رینوپلاستی گرفته‌اید، اما در انتخاب نوع تکنیک و فرم بینی که باید انتخاب کنید دچار شک و تردید هستید، می‌توانید با مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس گرفته و در این مورد مشاور و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

ما در این مقاله مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی به شما کمک می‌کنیم تا تصمیم درست را در مورد اینکه عمل بینی طبیعی خوبه یا فانتزی بگیرید پس تا انتها مطالب را به دقت بخوانید.

نکات مهم در مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی

نتایج جراحی زیبایی بینی علاوه بر تسلط پزشک بر تکنیک‌های جراحی به نگرش هنری او نیز بستگی دارد. همزمانی دانش و هنر کمک می‌کند تا جراح بتواند به از لحاظ زیباشناختی و عملکردی به این سوال پاسخ دهد که آیا برای شما عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی و سپس مدل انتخابی را به بهترین شکل اجرایی نماید. برای دستیابی به چنین هدفی لازم است تا عناصر که در جراحی بینی طبیعی و عروسکی و حتی عمل بینی نیمه فانتزی مورد بررسی قرار می‌گیرند  بحث و ارزیابی شوند:

1- تناسب بینی با ابعاد چهره

هنگام بررسی ابعاد صورت باید به پهنا و طول صورت دقت کرد و اندازه‌گیری‌های دقیقی را در این مورد انجام داد، زیرا اندازه بینی که قرار است تغییر پیدا کند باید به گونه‌ای متناسب با صورت و در وسط آن قرار گیرد تا هماهنگی درستی بین این عضو و سایر اعضای چهره برقرار شود. در این صورت هنگام نگاه کردن به ارتفاع چهره بینی درست در وسط قرار گرفته و از نظر پهنا که به صورت نگاه کنید، بینی در یک سوم میانی جای گرفته است.

این یک دستورالعمل کلی برای قرار گرفتن بینی به شکل نرمال و استاندارد است که البته بر اساس سلیقه میتوان تغییراتی را در آن ایجاد نمود. پس تناسب بینی با ابعاد چهره یکی از فاکتورهای مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی است.

مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی

2- تناسب بینی با دیگر اجزای صورت

نکته مهم دیگری که قبلاً نیز به آن اشاره شد نسبت بینی و تناسب آن با دیگر اجزای چهره مانند لب، چانه، پیشانی و چشم‌ها است. چگونگی تغییر زاویه بین بینی با لب، چانه و پیشانی از مهمترین هدفگذاری‌های جراحی است. تغییر این زوایا بر اساس مدل انتخابی خواهد بود.

3- آناتومی بینی

در جایگاه مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی و هنگامی که با جراح در مورد اینکه عمل بینی طبیعی خوبه یا فانتزی صحبت می‌کنید؛ باید بدانید که اصلاح و تغییر ساختار و اناتومی بینی در هر کدام از این جراحی‌ها با هم متفاوت است. در هنگام جراحی پزشک باید اصلاحات را در روی ساختارهای مختلف بینی به صورت زیر اجرایی نماید:

 • سوراخ‌های بینی: از مهمترین اهداف در جراحی بینی گوشتی یا استخوانی ایجاد تقارن و کوچک کردن سوراخ بینی به صورتی استاندارد و طبیعی است.
 • نوک بینی: این بخش در فاصله دورتری از صورت قرار گرفته است. از طریق رینوپلاستی میتوان نوک بینی را به شکل طبیعی گرد یا تیز کرد.
 • تیغه بینی: از طریق هر نوع جراحی زیبایی بینی نواقص، برآمدگی‌ها و برجستگی‌های روی تیغه بینی اصلاح می‌شوند و اگر فرد تغییرات بیشتری را مانند بینی عروسکی خواستار باشد، قوس و منحنی لازم روی تیغه بینی ایجاد می‌شود.
 • پشت بینی: این بخش از ساختار استخوانی و غضروفی تشکیل شده است و نوک بینی را به صورت متصل می‌کند. قسمت فوقانی این بخش از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف تشکیل شده است.
 • پل بینی: این قسمت ریشه بینی و استخوان‌های اطراف آن را شامل می‌شود.

بنابراین جراح باید عناصر بالینی، ویژگی‌ها و ابعاد صورت و تناسب سایر اجزا با بینی را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده و بر همین اساس بهترین مدل را به زیبا جو پیشنهاد دهد.

مقایسه ویژگیهای عمل بینی طبیعی با عروسکی

برای مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی و اینکه به این سوال شما پاسخ دهیم که برای شما عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی؛ بهتر است ویژگی‌های هر دو مدل را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم:

عمل بینی طبیعی

جراحی زیبایی بینی به صورت طبیعی یا همان رینوپلاستی طبیعی یک استراتژیست که در آن سعی شده از طریق جراحی غضروف، استخوان و بافت نرم بینی در موقعیتی درست و طبیعی قرار بگیرند به گونه‌ای که بعد از عمل بینی فرد کاملاً با دیگر اعضای چهره هماهنگی داشته باشد. در این صورت به ندرت دیگران متوجه جراحی بینی خواهند شد. در جراحی بینی طبیعی اصلاحات به صورت زیر خواهد بود:

 1. نوک بینی که به صورت گرد و به سمت پایین خم شده اصلاح شده و به صورت طبیعی تغییر شکل پیدا می‌کند
 2. انحراف تیغه بینی به صورت کامل ترمیم و اصلاح می‌شود
 3. سوراخ‌های پهن و بزرگ بینی کوچک شده و در یک راستا به صورت متقارن و هماهنگ قرار می‌گیرند
 4. فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های روی پل بینی از طریق جراحی بینی به روش باز یا بسته اصلاح خواهند شد
 5. بینی بر اساس تناسب آن با صورت کوچک‌تر یا بزرگتر خواهد شد
 6. زاویه بین بینی و لب بالایی حدود ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر خواهد شد که البته این بر اساس جنسیت افراد متغیر است
 7. زاویه بینی و پیشانی در بینی طبیعی 115 تا 135 درجه است.

عمل بینی طبیعی

عمل بینی عروسکی یا فانتزی

افرادی که خواهان تغییرات بسیار زیادی در بینی و چهره خود هستند؛ به طور معمول عمل بینی عروسکی یا فانتزی را انتخاب می‌کنند. البته انتخاب این عمل نیز نباید ناآگاهانه باشد؛ زیرا در این عمل بینی قوس بیشتری پیدا خواهد کرد، از طرفی بینی نسبت به حالت معمولی کوچک تر می‌شود و نوک بینی به صورت سر بالا به نظر می‌رسد. در کل ویژگی‌های عمل بینی فانتزی و عروسکی به صورت زیر است:

 1. زاویه‌ای بین نوک بینی و لب بالایی بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه تغییر پیدا خواهد کرد.
 2. نوک بینی در قسمت پایین به صورت تیز و سر بالا خواهد بود.
 3. تیغه بینی بسیار نازک و باریک می‌شود.
 4. اگر از نمای نیمرخ به بینی نگاه کنید، قوس بینی زیاد و غیر طبیعی است.
 5. سوراخ‌های بینی بیش از اندازه معمول کوچک خواهند شد.

عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی

برای بینی گوشتی عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی؟  

بینی افراد منحصر به فرد و در شکل و اندازه‌های مختلف است. در کل بینی به دو دسته اصلی بینی گوشتی و استخوانی تقسیم بندی می‌شود:

از مهمترین ویژگی‌های بینی گوشتی پهنا و حجم بینی است. این باعث می‌شود تا بینی درشت به نظر برسد. بینی گوشتی برخلاف بینی استخوانی غضروف‌های ضعیف بیشتری دارد، از طرفی ضخامت پوست در بینی‌های گوشتی به دلیل وجود غدد چربی زیاد است و این باعث می‌شود تا پس از تغییرات عمده  همپوشانی پوست با ساختار جدید بینی کمی دچار مشکل شود.

از طرفی به دلیل وجود پوست چرب در بینی‌های گوشتی احتمال بروز جوش آکنه بعد از عمل بیشتر خواهد بود و این می‌تواند نتایج جراحی را با چالش بیشتری مواجه نماید. به همین دلیل در پاسخ به این سوال که برای بینی گوشتی عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی؟ باید گفت این افراد باید عمل بینی گوشتی طبیعی را انتخاب نمایند.

البته در صورت تمایل برای این افراد، عمل بینی فانتزی و عروسکی نیز انجام می‌شود، اما این تکنیک برای بینی‌های گوشتی با سختی بیشتری همراه است و نتایج در طولانی مدت ممکن است به دلیل افزایش سن و تأثیر آن بر پوست ممکن است دچار تغییراتی شوند. انجام جراحی زیر نظر پزشکان آموزش دیده و مجرب مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی می‌تواند نتایجی بسیار نزدیک به اهداف زیبایی شما به همراه داشته باشد.

در حالی که در جراحی بینی استخوانی به دلیل استحکام بیشتر غضروف‌های، ساختار استخوانی و ضخامت کمتر پوست ایجاد تغییرات برای رسیدن به فرم دلخواه بینی فانتزی و عروسکی راحت‌تر است.

مقایسه جراحی بینی طبیعی و عروسکی از لحاظ ریکاوری

وقتی صحبت از مقایسه جراحی بینی طبیعی و عروسکی به میان می آید، مدت زمان لازم برای بهبودی و مشاهده نتایج نهایی تحت تاثیر عوامل مختلفی به شرح زیر خواهند بود:

 • سن: یکی از فاکتورهای مهم برای در نظر گرفتن اینکه عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی، شرایط سنی است. در سنین بالا به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، بهتر است عمل بینی به شکل طبیعی و استاندارد انجام شود تا افتادگی نوک بینی تجربه نشود، زیرا این می‌تواند باعث افزایش زمان ریکاوری و بهبودی شود.
 • سلامت کلی: افرادی که از سلامت کلی جسمی و روحی برخوردار هستند بهتر می‌توانند دوران نقاهت و بهبودی خود را پشت سر بگذارند.
 • ضخامت پوست: در بحث اینکه عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی گفته شد که این به ضخامت پوست بستگی دارد. از طرفی این عامل در روند بهبودی نیز تاثیرگذار است. افرادی که پوست ضخیم‌تری دارند باید مدت بیشتری برای بهبودی و ترمیم پوست با ساختار جدید صبر کنند.:
 • تکنیک جراحی مورد استفاده: مدت زمان ریکاوری در جراحی بینی بسته کوتاه تر از جراحی بینی باز است.
 • انجام جراحی بینی برای بار دوم: افرادی که رینوپلاستی اصلاحی انجام می‌دهند نسبت به کسانی که برای اولین بار جراحی می‌کنند، زمان بهبودی طولانی تر برای عمل بینی طبیعی یا عروسکی خواهند داشت.
 • انجام همزمان چند جراحی زیبایی: اگر همزمان با عمل جراحی زیبایی بینی سپتوپلاستی نیز انجام داده باشید زمان بهبودی شما طولانی‌تر خواهد شد.

مراقبت‌های اصولی بعد از عمل بینی طبیعی و عروسکی 

پس از اینکه ارزیابی‌های لازم را انجام دادید و پس از تصمیم گیری در مورد اینکه عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی، جراحی را انجام دادید باید مراقبت‌های اصولی بعد جراحی را نیز به دقت دنبال کنید تا نتایج عمل با رضایت و موفقیت همراه باشند و شما نیازی به جراحی بینی ترمیمی پیدا نکنید. در زیر مهمترین نکات مراقبتی بعد از عمل آمده است:

 1. کمپرس سرد برای به حداقل رساندن تورم در روزهای اولیه بعد جراحی توصیه می‌شود.
 2. هفته اول بعد از عمل شما ناخوشایندترین هفته است و نیاز به استراحت بیشتری بعد عمل بینی مردانه یا زنانه است. بهتر است از قبل برنامه‌ریزی کنید تا شخصی برای انجام امور روزمره در کنارتان باشد و به شما کمک کند.
 3. در حالت ایده‌آل، توصیه می‌شود که سر خود را نگه دارید تا تورم و کبودی به حداقل برسد. بالا نگه داشتن سر به تسهیل گردش خون کمک می‌کند و آثار تورم و کبودی را کاهش می‌دهد.
 4. معمولاً در جراحی بینی، درد و ناراحتی زیاد نیست، اما همچنان می‌توانید از داروهای مسکن تجویزی استفاده نمایید.
 5. در هفته‌های اولی بعد جراحی از باز کردن بینی خودداری نمایید. همچنین باید از هرگونه فعالیتی که می‌تواند بینی را در معرض آسیب قرار دهد، دوری کنید.
 6. بعد از عمل، ممکن است گرفتگی بینی زیادی را تجربه کنید و مجبور شوید از طریق دهان نفس بکشید. بنابراین دهان و گلوی شما بسیار خشک خواهد شد. تمام دستورالعمل‌های بعد از عمل مانند قرقره با آب نمک و استریل کردن دهان، بینی و مراقبت از برش‌ها را دنبال کنید.
 7. پس از 4 تا 6 هفته، تورم و کبودی باید فروکش کرده باشد. در این صورت با بازگشت به فعالیت‌های سبک احساس راحتی خواهید کرد. با این حال، از فعالیت‌های شدید خودداری کنید.
 8. به کمر بخوابید و هنگام خواب از یک یا دو بالش برای بالا نگه داشتن سر خود استفاده کنید.
 9. باید از وارد کردن هرگونه فشار غیرضروری به بینی خود اجتناب کنید. به خصوص نوک بینی شما هنوز در حال بهبود است و اعمال فشار روی آن می‌تواند زمان بهبودی را طولانی کند و حتی ممکن است بر نتیجه عمل تاثیر بگذارد.

سخن پایانی دکتر حسینی و دکتر یزدانی

اینکه عمل بینی طبیعی بهتر است یا عروسکی بسیار به اهداف زیبایی و عملکردی شما، ابعاد صورت، آناتومی بینی و تصمیم پزشک‌تان بستگی دارد. فراموش نکنید یک بینی زیبا باید استاندارد، تقارن و هماهنگی خوبی با سایر اجزای دیگر صورت داشته باشد تا زیبایی چهره و بینی به بهترین شکل ممکن تحقق پیدا کند. جراحی بینی به روش بسته یا باز می‌تواند برای عمل بینی طبیعی و عروسکی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از هر تکنیک به نوعی جراحی و میزان گستردگی آن بستگی دارد.

بینی‌های استخوانی به دلیل ساختار غضروفی محکمی که دارند گزینه مناسبی برای عمل بینی عروسکی می‌باشند. در مقابل توصیه می‌شود افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، رینوپلاستی طبیعی انجام دهند. البته انجام هر نوع تکنیکی نیز به سلیقه شما بستگی دارد. همچنین در صورتی که در انتخاب عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی مردد هستید، پیشنهاد می کنیم، مقاله مقایسه عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی را بخوانید.

در این مقاله به مقایسه عمل بینی طبیعی و عروسکی پرداختیم؛ در نظر داشته باشید که پزشکانی که مهارت، دانش و تجربه بالایی دارند مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی می توانند به خوبی اهداف زیبایی و درمانی شما را تحقق بخشند. با نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت بتوانید با پزشکان متخصص این مجموعه ارتباط داشته باشید.

منابع

https: //my.clevelandclinic.org/health/treatments/11011-rhinoplasty

https: //www.tcplasticsurgery.com/rhinoplasty/features-for-a-beautiful-nose

https: //harleyclinic.com/blog/does-your-nose-keep-growing-after-rhinoplasty-surgery

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *