پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

خطرات عمل ترمیمی بینی چیست؟

آخرین بروزرسانی: 18 تیر 1403
فهرست عناوین

همه ما می‌دانیم که رینوپلاستی، باید توسط جراحی انجام گیرد، که دانش و مهارت کافی داشته باشد. حال اگر نتیجه عمل زیبایی بینی، به هر دلیلی رضایت بخش نباشد، چه باید کرد؟ قطعا در مواردی که نیاز به تغییرات اساسی داشته باشید، باید برای عمل ترمیمی بینی اقدام کنید. اما سوال اصلی اینجاست، که خطرات عمل ترمیمی بینی چیست؟ آیا جراحی رینوپلاستی اصلاحی به سادگی عمل بینی اولیه است؟ مسلما خیر! اما چرا؟ جراح زیبایی بینی، در طول اولین رینوپلاستی، با برداشتن بافت‌های اضافی و ایجاد تراش‌ها و برش‌های متعدد در غضروف و استخوان بینی، فرم جدید به آن می‌دهد.

با توجه به اینکه تغییر فرم، اندازه و شکل بینی در مرحله اول، به صورت اساسی انجام می‌گیرد، بنابراین پزشک جراح در عمل ترمیمی بینی، باید با دقت بیشتری عمل کند؛ زیرا هر گونه تراش یا برش اضافی، می‌تواند در عملکرد بینی اختلال ایجاد نماید! بر همین اساس، اغلب پزشکان جراح توصیه می‌کنند تا فرد، با کمک عمل بینی بدون جراحی، مانند تزریق فیلر، نقص‌های خفیف بعد از رینوپلاستی را برطرف کنند! البته این کار نیز ترجیحا باید توسط پزشک جراح انجام گیرد، تا مشکل چند برابر نشود! در این مطلب، به دنبال آن هستیم تا خطرات عمل بینی ترمیمی را برای شما توضیح دهیم؛ در این صورت، با دیدی بازتر می‌توانید برای انجام این نوع عمل زیبایی اقدام نمایید.

چرا عمل بینی اصلاحی پیچیده‌تر است؟

جراحی رینوپلاستی ترمیمی، از چند جهت نسبت به عمل بینی اولیه پیچیده‌تر است. یک جراح زیبایی بینی ماهر باید موارد زیر را به عنوان خطرات عمل ترمیمی بینی، در نظر داشته باشد:

  • وجود بافت‌های اسکار؛ جراحی زیبایی بینی باعث می‌شود تا اسکارهای قابل توجهی در بافت‌های بینی ایجاد گردند! همین مساله، تاثیر مستقیمی بر آناتومی بینی می‌گذارد، عمل مجدد بینی را دشوار می‌سازد. چنین معضلی به طور خاص، برای یک جراح کم تجربه در زمینه جراحی ترمیمی بینی، مشکل آفرین خواهد بود!
  • کاهش میزان غضروف در دسترس؛ در اغلب موارد پس از آنکه پزشک، جراحی بینی باز را شروع می‌کند، برای رفع نقص‌های ظاهری غضروف کافی در محل تیغه بینی وجود ندارد. در این صورت، پزشک جراح باید عمل پیوند غضروف را با دقت هر چه تمام‌تر انجام دهد. این در حالی است که گاهی پیوندها، با آنچه برای ترمیم بینی لازم است، مطابقت ندارند!
  • وضعیت پوست؛ در بینی که یک بار عمل شده باشد، قطعا جای زخم هر چند خفیفی، بر روی پوست باقی می‌ماند. جراح باید این مساله را هنگام ایجاد برش جراحی و برای زدن بخیه، در نظر داشته باشد.

عوارض و خطرات عمل ترمیمی بینی

یکی از مهم‌ترین خطرات عمل ترمیمی بینی، این است که ساختارهای باقیمانده در بافت بینی، استحکام کمتری دارند. در نتیجه، پزشک جراح باید با ظرافت بیشتری، تغییرات جدید را اعمال کند. حتی در مورد تکنیک‌هایی مانند پیوند غضروف و استخوان از سایر نواحی بدن، باید با دقت بیشتری عمل کرد.Revision Rhinoplasty and Complications

نکته دیگر اینکه محافظت از عروق خونی در ناحیه بینی، در طول عمل ترمیمی اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا تغییرات شدید ناشی از رینوپلاستی اولیه، و ایجاد اسکارهای بزرگ و سخت، احتمال آسیب به عروق خونی را در جراحی ثانویه افزایش می‌دهد! جراح باید تراش‌ها و برش‌های جدید را به گونه‌ای ایجاد کند، که کوچک‌ترین اختلالی در جریان خون ناحیه بینی ایجاد نشود. یکی دیگر از خطرات عمل ترمیمی بینی، افزایش مدت زمان بیهوشی بیمار است؛ البته این مساله به میزان پیچیدگی‌های جراحی و شدت تغییراتی بستگی دارد، که پزشک جراح باید در طول عمل اعمال نماید.

عوارض زودگذر عمل ترمیمی بینی

همه ما می‌دانیم که کبودی و ورم، از مهم‌ترین و رایج‌ترین عوارض رینوپلاستی هستند؛ صرف نظر از اینکه جراحی اولیه باشد یا ثانویه! اما با توجه به اینکه معمولا در رینوپلاستی ترمیمی، تغییرات حساس‌تری در ناحیه بینی ایجاد می‌شوند، ممکن است ورم و کبودی حاصل از آن، شدیدتر باشد. سایر عوارض عمل ترمیمی بینی، که به صورت موقت ایجاد می‌گردند را در ادامه توضیح می‌دهیم.

خونریزی از بینی

ظرافت ناحیه جراحی، می‌تواند باعث آسیب به عروق خونی بینی شود. با اینکه احتمال خونریزی در اکثر بیماران تقریبا صفر است، اما این امکان وجود دارد، که برخی افراد دچار خونریزی بعد از عمل ترمیمی بینی شوند. البته این مساله، تا حد زیادی به مهارت و تجربه جراح بینی شما بستگی دارد.

عوارض و خطرات عمل بینی ترمیمی چیست؟

برای افرادی که به اختلال خونریزی مبتلا باشند، ممکن است مراجعه به بیمارستان یا انتقال خون ضروری شود؛ اما در اغلب موارد، پزشک جراح با کمک پانسمان‌های مخصوص، می‌تواند پس از ۲۴ تا ۳۶ ساعت، این نوع خونریزی‌ها را برطرف نماید! لازم به ذکر است که عدم مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و یا مکمل‌های گیاهی، از چند روز قبل از جراحی تا چند روز پس از آن، می‌تواند این نوع خطرات عمل بینی ترمیمی را به حداقل برساند.

واکنش‌های بیهوشی

خطر حساسیت به مواد بیهوشی عمومی، همواره برای هر نوع جراحی وجود دارد؛ در صورتی که پزشک جراح، از یک متخصص یا کارشناس بیهوشی ماهر و با تجربه، برای عمل رینوپلاستی اصلاحی کمک بگیرد، احتمال بروز عوارض پیچیده به حداقل می‌رسد!

عفونت ناحیه جراحی

با توجه به اینکه عروق خونی در ناحیه بینی، می‌توانند خونرسانی را به شکل صحیحی انجام دهند، بنابراین احتمال بروز عفونت بسیار ناچیز است. با این حال، برخی فاکتورها می‌توانند خطرات عمل ترمیمی بینی را از نظر ایجاد عفونت افزایش دهند، که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیب دیدگی بینی از قبل
  • استفاده از داروهای خاص قبل از جراحی بینی
  • وجود بافت نرم زخمی

مهم‌ترین علائمی که نشان می‌دهند با خطر عفونت بینی مواجه هستید، شامل تورم بیش از حد، تب و خارج شدن ترشحات بدبو از بینی هستند. در صورت مشاهده این علائم، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

انسداد راه هوایی بینی

ممکن است در رینوپلاستی اولیه، موقعیت سپتوم بینی به درستی اصلاح نشده باشد؛ در این صورت، یکی از اهداف عمل ترمیمی بینی، رفع انحراف سپتوم است. همچنین اگر پزشک جراح، برای اصلاح نقص‌های ظاهری و عملکردی بینی، تغییرات زیادی در سپتوم ایجاد نماید (مثل پیوند غضروف و استخوان)، شدت ورم و بی‌حسی در این ناحیه افزایش پیدا می‌کند.

هر چند این موضوع از خطرات عمل ترمیمی بینی محسوب نمی‌شود، اما شخص تا چند روز بعد از جراحی، در تنفس خود مشکل خواهد داشت. با این حال، تورم این ناحیه به تدریج کاهش یافته و در نهایت، مشکلات تنفسی باید برطرف گردد!

عوارض پایدار عمل بینی ترمیمی

ورم بینی و حساسیت آن، دو مورد از مهم‌ترین عوارض و خطرات عمل بینی ترمیمی هستند، که تا مدت‌ها ادامه دارند. البته این موضوع، در مورد رینوپلاستی اولیه نیز صدق می‌کند؛ به همین دلیل، افرادی که از نتیجه جراحی اولیه خود راضی نیستند، اغلب باید تا یک سال صبر کنند، تا ورم بینی برطرف شده و بر اساس نتیجه نهایی آن، برای انجام عمل بینی ترمیمی اقدام نمایند!

ورم بعد از عمل بینی ترمیمی

در مورد ورم بعد از عمل بینی ترمیمی، ممکن است پیچیدگی‌های بیشتری وجود داشته باشد؛ زیرا تغییرات بینی در این نوع جراحی حساس‌تر هستند. در نتیجه احتمالا شدت ورم بیشتر بوده، و مدت زمان ماندگاری آن نیز طولانی‌تر خواهد بود. در اغلب موارد، ۶ تا ۱۲ ماه بعد از جراحی اصلاحی بینی ورم برطرف می‌شود.

نارضایتی از نتیجه جراحی اصلاحی

یکی دیگر از عوارض عمل ترمیمی بینی، عدم رضایت از نتیجه آن است. پزشک جراح زیبایی بینی، موظف است این نکته را قبل از جراحی ترمیمی به زیباجو متذکر شود، که عمل بینی اصلاحی، در اغلب موارد نمی‌تواند تغییرات اساسی ایجاد نماید؛ بلکه هدف از این نوع جراحی، بیشتر رفع نقص‌های احتمالی به جای مانده از جراحی اولیه خواهد بود!

عدم آگاهی کافی زیباجو از این مساله، باعث می‌شود تا شخص، دیدگاه غیرواقعی نسبت به آن داشته باشد. در نتیجه، او نمی‌تواند با نتایج حاصل از جراحی ترمیمی ارتباط برقرار کند و در نهایت، از نتیجه جراحی خود ناراضی خواهد بود!

چگونه از خطرات عمل ترمیمی بینی پیشگیری کنیم؟

اصلی‌ترین گام برای پیشگیری از خطرات و عوارض عمل ترمیمی بینی، انتخاب بهترین جراح زیبایی است؛ این نکته را در نظر داشته باشید که جراح شما، باید در زمینه عمل ترمیمی تجربه کافی داشته باشد، تا بتواند چالش‌های حین جراحی را به درستی مدیریت کرده، و بهترین نتیجه را به دست آورد. در صورتی که جراح بینی مورد نظر شما، تجربه کافی در زمینه رینوپلاستی اصلاحی نداشته باشد، ممکن است به نتیجه دلخواه نرسید و یا عوارض و خطرات عمل ترمیمی بینی، بیشتر از قبل شود!What Are the Risks of Getting a Revision Rhinoplasty in Toronto? (solomonfacialplastic.com)

بهترین کلینیک برای جراحی بینی ترمیمی

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک جراحی بینی تهران، با پزشکان مجرب در زمینه عمل بینی ترمیمی، ملاقات حضوری داشته باشید. جراحان این مرکز، پس از انجام معاینات اولیه، بهترین پیشنهادات را به شما ارائه می‌دهند. یکی از مزایای مراجعه به کلینیک جراحی بینی تهران، این است که جراحان حاضر در این مرکز، دیدگاهی واقع گرایانه درباره عمل رینوپلاستی ثانویه به شما خواهند داد. پیش از مراجعه حضوری به کلینیک جراحی بینی تهران، لازم است از طریق اطلاعات تماس موجود در سایت، نوبت خود را رزرو نمایید.

مقالات آموزشی مرتبط با این دسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *