عدم تقارن سوراخهای بینی

عدم تقارن سوراخهای بینی

هنگام ایستادن مقابل آینه، دیدن سوراخ‌های بینی ناهموار و نامتقارن ممکن است؛ باعث نارضایتی شما از چهره خودتان شود. در این صورت ممکن است، احساس خوبی هنگام رودررو شدن با افراد، نداشته باشید. این می‌تواند، اعتمادبه‌نفس شما را کاهش دهد. عدم تقارن سوراخهای بینی، نه‌تنها ظاهر فرد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند؛ بلکه در برخی موارد می‌توانند، الگوهای تنفسی طبیعی او را نیز دچار مشکل نمایند. سوراخ‌های بینی باریک و کج، عبور جریان هوا را به داخل بینی، دچار مشکل می‌کنند و این حالت می‌تواند، نفس کشیدن را سخت کند؛ به ویژه برای افرادی که از عفونت سینوسی یا آلرژی رنج می‌برند.

نامتقارن بودن سوراخهای بینی، یکی از مهمترین دلایلی است، که افراد را برای انجام جراحی زیبایی بینی، ترغیب می‌کند. دلایل متعددی، برای بروز این مشکل وجود دارد. ژنتیک، صدمه و آسیب، تصادف و جراحی‌های قبلی، همگی می‌توانند فرم، شکل و تقارن سوراخ‌های بینی شما را، تحت تاثیر قرار بدهند. البته جای نگرانی نیست؛ نامتقارنی سوراخ‌های بینی، مانند سایر مشکلات و ناهنجاری‌های روی بینی، قابل اصلاح و ترمیم می‌باشد. فقط کافیست که به جراحان متخصص و با تجربه، مراجعه نمایید تا آناتومی بینی شما، به درستی مورد ارزیابی قرار گرفته و اصلاحات جراحی، بر اساس ساختار اسکلتی و غضروفی بینی شما، طراحی و اجرا شوند.

به همین دلیل، ما مراجعه به دکتر نسرین یزدانی و دکتر حسینی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. تسلط و مهارت بالای این پزشکان، در زمینه جراحی رینوپلاستی، باعث شده تا علاوه بر ظاهر ناصاف سوراخ‌های بینی، علائم فیزیکی ناخوشایندی که اغلب بیماران، در طول زندگی خود با آنها همراه هستند، نیز کاهش پیدا کند.

اگر به هر دلیلی، از اندازه و شکل سوراخ‌های بینی خود ناراضی هستید؛ خواندن مقاله زیر می‌تواند، به شما کمک کند تا به راهکارهای درمانی درست، برای اصلاح و ترمیم سوراخ‌های بینی خود دست پیدا کنید. پس با ما همراه شوید.

دلایل اصلی عدم تقارن سوراخهای بینی چیست؟

سوراخ‌های بینی ناهموار یا عدم تقارن سوراخهای بینی، می‌تواند به دلیل انحراف انتهای تیغه بینی یا ناهنجاری، در شکل غضروف‌های آلار باشد. مشکل در سپتوم، همچنین می‌تواند باعث خمیدگی ثانویه، در غضروف‌های آلار شود. گاهی نیز هر دو این مشکلها، همزمان با هم باعث ناهماهنگی و عدم تقارن پره های بینی می شوند. برخی از افراد، به طور طبیعی سوراخهای بینی ناصافی دارند و در برخی دیگر، ممکن است بعد از جراحی زیبایی بینی، این ناهنجاری مشاهد شود. در زیر به طور مفصل دلایل اصلی عدم تقارن سوراخهای بینی گفته شده است:

دلایل اصلی عدم تقارن سوراخهای بینی چیست؟

 • انحراف سپتوم یا تیغه بینی؛ تیغه بینی، دیواره‌ای است که سوراخ بینی را به دو بخش مجزا، تقسیم می‌کند. معمولاً تیغه بینی در وسط بینی قرار می‌گیرد. سوراخ‌های بینی ناهموار، اغلب نتیجه انحراف تیغه بینی است، که با انحراف سپتوم بینی (غضروفی که سوراخ‌های بینی را جدا می‌کند)، مشخص می‌شود. انحراف سپتوم همچنین می‌تواند، باعث خونریزی مکرر بینی و احتقان و همچنین عوارضی در جریان هوا شود. این عارضه، اغلب در بدو تولد وجود دارد؛ اما می‌تواند در نتیجه تصادف یا آسیب نیز باشد.

انحراف سپتوم یا تیغه بینی

 • ژنتیک؛ ژنتیک و وراثت، نقش مهمی در تعیین شکل و اندازه بینی دارد. ویژگی‌های زیبایی‌شناختی ناخواسته در بینی، مانند سوراخ‌های بینی ناصاف، برآمدگی‌ها و…  اغلب در بین اعضای خانواده‌ها دیده می‌شود.
 • جراحت و آسیب‌های ورزشی؛ همانطور که در بالا ذکر شد، انحراف تیغه بینی و در نتیجه، سوراخهای بینی نامتقارن، گاهی اوقات نتیجه آسیب‌های شدید است؛ مانند آسیب‌هایی که در حین ورزش یا تصادف ایجاد می‌شود.
 • جابجایی غضروف کلوملا؛ غضروفی در قسمت کلوملا وجود دارد، که نوک بینی را به پایه بینی متصل می‌کند. هرگاه به هر دلیلی، این غضروف جابجا شود، شما دچار ناهنجاری یا عدم تقارن در سوراخهای بینی خواهید شد. (https://www.tomlintnermd.com/personalized-care/what-causes-uneven-nostrils)

جابجایی غضروف کلوملا

آیا عدم تقارن سوراخهای بینی، بعد از جراحی بینی اتفاق می‌افتد؟

هنگامی که جراحی بینی، توسط یک جراح حرفه‌ای و مجرب انجام می‌شود؛ به ندرت عوارض جدی، مانند یکسان نبودن سوراخ های بینی بعد عمل، ایجاد می‌شود. با این حال، در موارد نادر، سوراخهای بینی ناصاف یا بالا و پایین بودن پره های بینی بعد از عمل، ممکن است نتیجه اشتباه در جراحی اولیه باشد. اگر پزشک به فرایند و روند جراحی، به خوبی مسلط نباشد یا نتواند با دقت، جزئیات جراحی را پیاده سازی نماید؛ احتمال بروز عوارض این چنینی وجود خواهد داشت.

خوشبختانه در کلینیک جراحی زیبایی بینی، به دلیل حضور پزشکان نام‌آشنا و حرفه‌ای، شما می‌توانید جراحی زیبایی بینی خود را انجام دهید و نگران کوچک و بزرگی سوراخ بینی بعد از عمل نباشید. جلسات مشاوره قبل از عمل، تعهد پزشک در انجام یک جراحی عالی و با کیفیت، همگی می‌توانند از بروز اتفاقات و عوارض ناخواسته، پیشگیری کنند. (https://drjasonroth.com.au/nose-procedures/uneven-nostrils)

آیا عدم تقارن سوراخهای بینی رفع می‌شود؟

در اکثر موار،د افراد به دنبال راه حل دائمی، برای رفع ناهماهنگی های سوراخ بینی و بازگرداندن تقارن، به صورت خود هستند. هر نوع مشکل ظاهری و عملکردی بینی را می‌توان درمان نمود. گزینه‌های درمانی ممکن است، متفاوت باشند. برای کسانی که دچار عدم تقارن سوراخهای بینی هستند، رینوپلاستی می‌تواند راهی مطمئن و موثر، برای اصلاح دائمی عدم تعادل زیبایی بینی آنها باشد.

در کنار ملاحظات زیباشناختی، درمان عدم تقارن سوراخهای بینی می‌تواند، به رفع مشکلات تنفسی ناشی از انحراف سپتوم نیز، کمک کند. هر دو این مشکلات را، می‌توان از طریق جراحی بینی و پلاستیک همزمان انجام داد. گاهی تغییر شکل بینی، به تنهایی برای تقویت زیبایی صورت کافی نیست؛ به عنوان مثال، یک چانه برآمده یا فرورفته نیز می‌تواند، باعث عدم تعادل و هماهنگی بینی، با اجزای صورت شود. در این صورت، علاوه بر جراحی زیبایی بینی، انجام جراحی چانه (جینوپلاسی) نیز باید انجام شود. جراحی فک، بلفاروپلاستی، پروتز گونه و… را می‌توان برای تقویت زیبایی، ایجاد تعادل و هارمونی بیشتر صورت نیز، بعد از عمل بینی درخواست نمود.

درمان عدم تقارن بینی چگونه است؟  

گاهی، برای اصلاح نامتقارن بودن پره های بینی بعد از عمل رینوپلاستی، برخی پزشکان استفاده از فیلر را پیشنهاد می‌دهند. انواع فیلر، ژل و سایر پرکننده‌های پوستی، به صورت موقت می‌توانند، مشکلات جزئی نوک و سوراخ‌های بینی را رفع کرده و با اصلاح فرورفتگی‌ها، به تقارن بهتر سوراخهای بینی کمک کنند. مشکلات اساسی از جمله، فاصله بیش از اندازه سوراخ های بینی، از این طریق قابل درمان نیست.

استفاده از این نوع تکنیک‌های غیرجراحی، نتایج سریع موقت به همراه دارد و بیمار باید، هر چند وقت یکبار، برای تزریق مجدد پرکننده‌ها اقدام کند. استفاده مداوم از پرکننده‌ها می‌تواند، به عفونت و التهاب پوست منجر شود. بنابراین، باید به دنبال اقدامات اساسی، مانند جراحی، برای اصلاح عدم تقارن سوراخهای بینی بود.

جراحی برای درمان عدم تقارن سوراخهای بینی

انجام جراحی، بهترین گزینه برای اصلاح عدم تقارن سوراخهای بینی است. چگونگی انجام جراحی، به عامل اصلی ایجاد ناهماهنگی بین سوراخهای بینی بستگی دارد. اگر تیغه بینی علت اصلی باشد؛ جراحی انحراف سپتوم انجام خواهد شد، تا تیغه بینی در محل اصلی خود قرار بگیرد؛ اما اگر چرخش یا کجی غضروف در ناحیه کلوملا، علت اصلی انحراف و نامتقارن بودن سوراخهای بینی باشد، پزشک بخشی از غضروف را برداشته و آن را با غضروف دیگر بازسازی می‌کند، تا غضروف به درستی در ناحیه کلوملا قرار بگیرد.

در این صورت، نوک بینی به درستی به پایه آن متصل خواهد شد. انجام جراحی بسته به میزان گستردگی آن، ممکن است به روش باز یا بسته انجام شود. در جراحی بینی به روش باز، پزشک برشی در ناحیه کلوملا ایجاد خواهد کرد، تا پوست بینی بالا برده شود. در این صورت، جراح دسترسی بیشتری به آناتومی و ساختارهای اسکلتی و غضروفی بینی، خواهد داشت؛ اما اگر اصلاحات جزئی، روی غضروف نوک بینی، برای اصلاح یکسان نبودن سوراخ بینی بعد از عمل انجام شود، جراحی بینی به روش بسته نیز، می‌تواند نتایج مورد نظر را تحقق بخشد. در هر صورت، اگر کوچک و بزرگی سوراخ بینی بعد از عمل رینوپلاستی اولیه باشد، نیاز به جراحی بینی ترمیمی خواهد بود. (https://www.drsamrizk.com/nose-concerns/uneven-nostrils.html)

عدم تقارن سوراخهای بینی بعد از جراحی چقدر طول می‌کشد؟

یکی از مهمترین نگرانی‌های بیماران و زیباجویان، بعد از انجام جراحی زیبایی بینی، کوچک و بزرگ بودن سوراخ بینی بعد از عمل است. در واقع اکثر افراد، می‌خواهند بدانند که چه زمانی این ناهماهنگی، مشاهده خواهد شد. بعد از انجام رینوپلاستی، احتمال بروز کبودی و تورم وجود خواهد داشت؛ میزان تورم، به چگونگی رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بستگی دارد. اگر شما نکات و دستورالعمل‌های توصیه شده را، به دقت دنبال کنید، کبودی و تورم سریع فروکش خواهند کرد و شما می‌توانید، تغییرات روی بینی را بهتر مشاهده نمایید.

ورم بینی به مرور، بعد از گذشت ۲ تا ۳ هفته کمتر خواهد شد؛ اما مشاهده نتایج جراحی، هنوز به صورت دقیق ممکن نیست. در ۶ ماه ابتدایی بعد از جراحی، ورم بینی تا حدودی زیادی، کاهش پیدا کرده و شما می‌توانید تغییرات انجام شده در جراحی را، روی بینی خود بهتر مشاهده کنید؛ اما برای از بین بردن ورم بینی بعد از عمل، برای قضاوت نهایی و بررسی دقیق جزئیات جراحی، یک سال زمان لازم است.

بنابراین، کمی صبور باشید و تا زمانی که ورم به صورت کامل از بین نرفته، بهتر است تصمیم عجولانه، برای انجام جراحی ثانویه یا جراحی ترمیمی نداشته باشید. انجام جراحی مجدد، از حساسیت و پیچیدگی‌های بیشتری برخوردار است، به همین دلیل، نیاز به مراقبت‌های بیشتری بعد عمل نیز خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار در همسان بودن سوراخهای بینی 

اما چه عواملی در ایجاد عدم تقارن سوراخ بینی بعد از عمل نقش دارند؟ فاکتورهای مهمی، در همسان بودن و ایجاد تقارن بهتر سوراخهای بینی اثرگذار هستند. در زیر به مهمترین آنها اشاره شده است:

 • میزان تسلط و مهارت پزشک؛ پزشکی که از تجربه و دانش بالا برخوردار باشد؛ به بهترین شکل خواهد توانست، غضروف‌ها و ساختار استخوانی بینی را تغییر دهد. در واقع، آگاهی از جزئیات و تسلط بر چالش‌های پیش روی جراحی، باعث می‌شوند تا عمل به صورت موفقیت آمیزی انجام شود.
 • پوست بینی؛ پوست بینی، نقش بسیار مهمی در فرم و شکل‌دهی نوک و سوراخ‌های بینی دارد. افرادی که بینی گوشتی با پوست ضخیم دارند و برای انجام جراحی فانتزی یا عروسکی اقدام می‌کنند، ممکن است پس از مدتی، به دلیل ضخامت پوست، دچار افتادگی نوک بینی شده و سوراخ‌های بینی، کمی به سمت چپ یا راست انحراف پیدا کنند. در این صورت، احتمال عدم تقارن سوراخهای بینی، همراه با افتادگی نوک بینی وجود خواهد داشت. پس بهتر است، قبل از انتخاب احساسی و پیروی از الگوهای مد، برای انتخاب نوع و فرم بینی خود، حتماً با پزشک مشورت نمایید.
 • نوع ساختار غضروفی و استخوانی بینی؛ به طور معمول، در بینی‌های گوشتی که دارای غضروف‌های ریز و ضعیف هستند، احتمال ایجاد ناهماهنگی بین سوراخهای بینی بعد از عمل وجود دارد. البته اگر جراحی، توسط پزشکان ماهر و با تجربه انجام شود، احتمال بروز چنین مشکلات به حداقل خواهد رسید.

جلوگیری از عدم تقارن در سوراخهای بینی

پر واضح است که انتخاب جراحان مجرب و کاربلد می‌تواند نقش بسیار موثری در جلوگیری از تقارن سوراخ‌های بینی یا هر نوع عارضه‌ای بعد از رینوپلاستی داشته باشد. اما نکته مهم دیگری که در پیشگیری از این عارضه بسیار مهم است، رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بینی می‌باشد.

مراقبت‌های قبل از عمل بینی

حداقل به مدت دو دو هفته یا بیشتر از کشیدن سیگار و دخانیات اجتناب نمایید.

 • نوشیدنی‌های حاوی الکل را یک ماه قبل از جراحی کنار بگذارید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • آزمایشات خواسته شده را انجام دهید.
 • از مصرف مواد غذایی مکمل‌ها و داروهای حاوی ویتامین‌ E خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

 • استفاده از سیگار و دخانیات همچنان بعد از انجام جراحی ممنوع است.
 • هنگام نشستن یا خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • از انجام تمرینات ورزشی یا هر فعالیت دیگری که احتمال آسیب به بافت‌های بینی را افزایش می‌دهد دوری کنید.
 • از کمپرس سرد یا یخ استفاده نمایید.
 • بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 • رژیم غذایی سالم غنی از فیبر، سبزیجات و پروتئین داشته باشید.

عدم تقارن سوراخهای بینی،

یکی از دلایل نارضایتی افراد، بعد از انجام جراحی زیبایی بینی است. نامتقارنی سوراخهای بینی ممکن است، به دلیل ژنتیک، تصادف، آسیب‌های ورزشی، انحراف سپتوم و… باشد. علت بروز این عارضه هرچه که باشد؛ می‌توانید از طریق جراحی زیبایی بینی، آن را اصلاح و ترمیم نمایید. جراحی برای درمان نامتقارنی سوراخهای بینی، به دلیل ایجاد این ناهماهنگی‌ها بستگی دارد.

اصلاح و ترمیم تیغه بینی، برش یا پیوند غضروف‌ها، به ویژه در ناحیه کلوملا، مهم‌ترین اقدامات برای ایجاد هماهنگی سوراخهای بینی هستند. نوع پوست بینی، ساختار استخوانی و غضروفی بینی، میزان تسلط و مهارت پزشک، همگی در موفقیت آمیز بودن نتایج تاثیر دارند. در کنار این موارد، رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جراحی بینی نیز، میتوانند احتمال بروز هرگونه مشکل یا عوارضی را، بعد از جراحی به حداقل برسانند.

برای جلوگیری از نامتقارن بودن سوراخهای بینی و برای اینکه یک جراحی عالی و بدون نقص داشته باشید؛ به شما پیشنهاد می‌شود، با نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران، تماس حاصل نمایید تا بتوانید با پزشکان متخصص و باتجربه این مرکز، مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی در ارتباط بوده و برای درمان و اصلاح مشکلات مختلف بینی خود، اقدام کنید. کارنامه کاری درخشان این پزشکان، نشان از مهارت و تسلط بالای ایشان، بر تکنیک‌های مختلف رینوپلاستی و جراحی پلاستیک و زیبایی صورت است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل بینی بدون تامپون

آیا می‌توان عمل بینی بدون استفاده از تامپون انجام داد؟ عمل بینی بدون تامپون یا با تامپون کدام بهتر است؟ اگر به دنبال عمل بینی برای زیباسازی صورت خود هستید؛

ادامه مطلب »
عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »