شاخص آیا جراحی بینی برای بار دوم امکانپذیر است؟ کلینیک جراحی بینی تهران

آیا جراحی بینی برای بار دوم امکانپذیر است؟

بینی به عنوان آسیب‌پذیرترین عضو صورت، شناخته می‌شود که علت آن، قرارگرفتن در مرکز صورت و برآمدگی بینی، نسبت به سایر اجزای صورت است. ساختار غضروفی-استخوانی بینی و اتصالات درونی پیچیده آن، بینی را در برابر تروما به شدت حساس می‌نماید. جراحی بینی برای بار دوم، مساله نادری نیست؛ چرا که بینی به راحتی پس از جراحی اولیه، ممکن است دچار آسیب و ناهنجاری شود.

جراحی بینی برای بار دوم، یک جراحی بینی اصلاحی برای تغییر شکل یا عملکرد بینی‌ای است که قبلا یکبار تحت جراحی قرار گرفته است. جراحی بینی مجدد با اهداف زیبایی و درمانی برای بیمارانی که از جراحی اول به نتیجه مورد نظر دست نیافته‌اند و یا عملکرد بینی‌شان بدتر شده است، توصیه می‌شود. گاهی اوقات جراحی بینی برای بار دوم تحت عنوان جراحی بینی ترمیمی نیز شناخته می‌شود که البته این واژه مفهومی گسترده‌تر دارد و ممکن است برای جراحی بینی برای بار سوم و چهارم نیز به‌کار برده‌شود.

بیماران معمولا جراحی بینی مجدد را برای بینی دچار آسیب و یا عدم دستیابی به نتایج دلخواه درخواست خواهند کرد. اغلب در چنین بیمارانی بینی دچار ناهماهنگی با سایر اعضای صورت و عدم تقارن شده است.

جراحی بینی برای بار دوم

جراحی بینی برای بار دوم بسیار پیچیده‌تر و دشوارتر از جراحی بینی اولیه است. اولین جراحی برروی بینی اغلب فرصت بسیار مناسبی برای ایجاد شکل و اندازه مناسب بینی و همچنین درمان تمام مشکلات موجود است اما گاهی اوقات جراحی بینی برای بار دوم ضرورت خواهد یافت که در این جراحی مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده مهارت و تجربه جراح خواهد بود. جراحان بینی معمولا علاوه بر تخصص بالایی که در جراحی بینی دارند، معمولا دارای مهارت‌های مورد نیاز برای جراحی بینی ترمیمی نیز خواهند بود. یکی از مسائل مهم در انجام جراحی بینی مجدد آن است که بیمار اهداف و نتایج واقعی در نظر داشته باشد و در این خصوص کاملا با پزشک خود به توافق برسد. داشتن اطلاعات و سوابق مربوط به جراحی بینی قبلی و همچنین عکس‌های قبل از عمل یاد‌شده بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

شایع‌ترین علت‌های جراحی بینی برای بار دوم شامل چه مواردی هستند؟

رایج‌ترین عللی که باعث تصمیم‌گیری به انجام جراحی بینی مجدد می‌شود، به شرح زیر است:

  • انسداد راه‌هوایی بینی
  • افتادگی غضروف و استخوان‌های بینی
  • ظاهر بیش‌از‌حد فانتزی‌شده بینی
  • انسداد دریچه‌های داخلی و خارجی بینی
  • عدم تقارن بینی
  • کاهش بیش از اندازه پل بینی
  • عدم دستیابی به ظاهر مورد نظر بیمار
  • برآمدگی کم یا زیاد نوک بینی
  • کوچک‌شدن بیش از حد نوک بینی
  • وجود بیش‌از‌حد اسکارهای داخلی و خارجی بینی

جراحی بینی چگونه انجام می‌شود؟

تغییرات مورد نیاز در جراحی بینی برای بار دوم را می‌توان با استفاده از جراحی بینی باز یا جراحی بینی بسته انجام داد.

اگر تغییرات ساختاری مورد نظر بسیار گسترده باشند معمولا جراحی بینی باز ترجیح داده خواهد شد. اگر تغییرات مورد نیاز جزئی باشد از جراحی بینی بسته استفاده می‌شود.

جراحی بینی بسته تنها با انجام برش‌های درونی بینی (اندونازال) انجام می‌شود و راه دسترسی اصلی به بینی از طریق سوراخ‌های آن است.

جراحی بینی باز با انجام برشی برروی کلوملا، که در واقع در بین دو سوراخ بینی است، انجام شده تا پوست روی بینی کاملا بالا برده شود و دید و دسترسی کامل به ساختار درونی بینی به وجود بیاید.

انتخاب اینکه جراحی بینی مجدد بیمار با روش باز یا بسته انجام شود، در نهایت به شخص جراح بستگی داشته و هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

معمولا در جراحی بینی مجدد نیاز به گرافت غضروفی (از سپتوم بینی، گوش و یا دنده) وجود دارد تا اهداف درمانی و زیبایی مورد نظر ایجاد شود. این مساله بسیار رایج است که در جراحی بینی اولیه مقدار زیادی از غضروف بینی برداشته شود که این موضوع باعث نیاز به برداشت غضروف از گوش یا دنده‌ها خواهد شد. سپس غضروف برداشته شده به شکل مورد نظر تراش خورده و در بینی استفاده می‌شود.

در جراحی بینی برای بار دوم برخلاف جراحی اولیه، جای کمی برای خطا و اشتباه وجود دارد به همین علت نیاز به جراحی با تخصص و مهارت بالا در انجام جراحی بینی ترمیمی است. این جراح بینی به صحبت‌ها و انتظارات بیمار گوش کرده و با انجام معاینات دقیق از داخل و خارج بینی یک برنامه مناسب را جهت جراحی مجدد بینی طراحی می‌کند.

چه افرادی می‌توانند جراحی بینی مجدد انجام دهند؟

جراحی بینی برای بار دوم

جراحی بینی برای بار دوم در تمامی افرادی که از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار بوده و به دنبال نتایج واقع‌گرایانه هستند، مناسب است. فردی که به دنبال جراحی بینی مجدد است باید به دنبال بهبود نتایج قبلی باشد و نه نتایج بدون نقص. تصمیم به انجام جراحی بینی مجدد باید یک تصمیم عاقلانه و منطقی باشد و نه یک تصمیم ناگهانی. بیمار باید کاملا با آگاهی تصمیم‌گیری کرده و در مورد نتایج دلخواهش واقع‌بین باشد.

چندبار می‌توان جراحی بینی مجدد انجام داد؟

جراحی بینی مجدد با چالش‌های متعددی روبروست. اول و مهم‌تر از همه ساختار و پایه بینی در جراحی بینی اولیه تغییر کرده است، در نتیجه این جراحی بسیار مشکل‌تر بوده و با دوره بهبودی طولانی‌تر همراه خواهد شد.

با وجود اینکه قانون مشخصی در زمینه تعداد جراحی‌های بینی قابل انجام موجود نیست اما ذکر این نکته ضروری است که هر بار جراحی بینی باعث ایجاد اسکارهای بیشتر شده که روند بهبودی و مقاصد زیبایی را با مشکلات بیشتری مواجهه می‌نماید.

در نهایت تمامی تلاش‌ها باید در جهتی باشد تا با انجام جراحی مجدد تمام مسائل زمینه‌ای حل شده و نیاز به جراحی دیگر را کاملا از میان بردارد.

فاصله مناسب بین جراحی بینی اولیه و جراحی بینی برای بار دوم چقدر است؟

پیشنهاد بر این است که در انجام جراحی بینی مجدد بیمار تا زمانی که تمام عوارض جراحی اصلی از جمله تورم از بین برود، صبر کند که این زمان بین 6 ماه تا یکسال متغیر خواهد بود. تورم قسمت‌های مختلف بینی پس از جراحی با سرعت متفاوتی از بین خواهد رفت مثلا پل بینی سریعتر از نوک بینی بهبود می‌یابد.

در هر صورت اگر فردی نیاز به جراحی بینی مجدد داشته باشد چه به علت نقص در ظاهر و چه مشکلات تنفسی لازم است تا قبل از هرگونه تصمیم‌گیری در این خصوص ابتدا به مشاوره با جراح دارای مهارت در زمینه جراحی بینی ترمیمی مراجعه کند.

پزشکان ما در کلینیک جراحی بینی تهران آماده پاسخگویی به سوالات بیماران عزیز در زمینه جراحی بینی ترمیمی خواهند بود.(جهت انجام مشاوره آنلاین جراحی بینی ترمیمی کلیک کنید.)

عوارض و خطرات جراحی بینی مجدد

در تمامی پروسه‌های پزشکی ریسک و خطراتی وجود دارد. این عوارض شامل خونریزی، عفونت، کبودی، تورم و … هستند که با به کارگیری مراقبت‌های تخصصی و پرسنل با مهارت تا حدودی بسیار زیادی کاهش خواهند یافت.

عوارض و خطرات اصلی در جراحی بینی مجدد موارد زیر را شامل می‌شود:

عوارض حین انجام جراحی بینی مجدد

این عوارض در هنگام جراحی بینی مجدد ممکن است به وجود بیایند:

ناپایداری استخوان بینی

ناپایداری استخوان بینی می‌تواند به علت سستی استخوان در بیماران با سن بالا و یا جراحی نامناسب اولیه باشد. در جراحی بینی مجدد با استفاده از ابزار و تکنیک‌های مناسب این مشکل را به طور کامل می‌توان برطرف کرد.

سوراخ‌شدن تیغه‌ی بینی

سوراخ‌شدن سپتوم بینی به دنبال جراحی اولیه بدون مهارت ایجاد شده و با مهارت مناسب در طی جراحی بینی مجدد تحت درمان قرار خواهد گرفت.

عوارض فوری جراحی بینی مجدد

این عوارض ممکن است در طی 24 ساعت اول پس از جراحی بینی مجدد رخ بدهند:

انسداد راه‌هوایی

هرگونه دستکاری راه‌هوایی فوقانی می‌تواند باعث انسداد آن شود. با وجود یک تیم جراحی تخصصی که بیمار را به طور دائم مانیتور و پایش می‌کند، این عارضه بسیار نادر خواهد بود و در صورت بروز نیز سریعا درمان می‌شود.

خونریزی

خونریزی پس از جراحی بینی خفیف و موقتی است. خونریزی با شدت متوسط را با استفاده از پک بینی درمان می‌کنند.

عوارض کوتاه‌مدت جراحی بینی مجدد

این عوارض معمولا در دوره‌ی کوتاهی پس از جراحی بینی مجدد خود‌به‌خود برطرف خواهند شد:

عدم تقارن بینی

مقادیر متفاوتی از عدم تقارن بلافاصله پس از جراحی مجدد بینی مشاهده می‌شود که البته مشکل‌ساز نیست و پس از بهبودی کامل برطرف خواهد شد.

خونریزی از بینی

خونریزی از بینی ممکن است به علت عطسه و افزایش فشار داخل بینی رخ دهد.

عفونت

عفونت در محل جراحی بسیار نادر است و در صورت وجود با آنتی‌بیوتیک مناسب درمان خواهد شد.

عوارض بلندمدت جراحی بینی مجدد

شایع‌ترین عوارض بلندمدت به دنبال جراحی بینی مجدد شامل موارد زیر است:

جراحی بینی برای بار دوم

باریک‌شدن راه‌هوایی بینی

بسیاری از اقداماتی که برای ایجاد زیبایی در بینی به کارگرفته می‌شوند، راه‌هوایی بینی را باریک می‌کنند که البته با مهارت مناسب جراح این اتفاق رخ نخواهد داد.

اشک‌ریزش

به دنبال جراحی بینی مجدد و تورم حاصل از آن، اشک‌ریزش طبیعی است اما اگر اشک‌ریزش پس از بهبود تورم همچنان باقی بماند، نشانه آسیب به ساختارهای درونی صورت است و باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

آبریزش بینی

آبریزش بینی پس از جراحی بینی مجدد یک عارضه نادر است که با اسپری‌های بینی مناسب درمان خواهد شد. پس از جراحی بینی مجدد ممکن است حس بویایی برای مدتی محدود شود.

ترکیبی از انتظارت واقع‌بینانه، درک صحیح از مشکلات بینی بیمار و یک جراح با تجربه در انجام جراحی بینی مجدد ریسک وقوع عوارض ناشی از این پروسه جراحی را تا حدود بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

منابع

https://pocketdentistry.com/secondary-rhinoplasty-for-traumatic-nasal-deformities/

http://drsohrabi.net/en/secondary-rhinoplasty/

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/corrective-rhinoplasty-to-improve-poor-results

https://cohenwintersplasticsurgery.com/revision-rhinoplasty-complications-risks/

 

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل بینی بدون تامپون

آیا می‌توان عمل بینی بدون استفاده از تامپون انجام داد؟ عمل بینی بدون تامپون یا با تامپون کدام بهتر است؟ اگر به دنبال عمل بینی برای زیباسازی صورت خود هستید؛

ادامه مطلب »
عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »