سن مناسب عمل بینی

سن مناسب عمل بینی

سن مناسب عمل بینی زمانی است، که فرد از لحاظ جسمی و فکری به بلوغ رسیده باشد. معمولاً تصمیم برای انجام جراحی زیبایی بینی، در سن نوجوانی و پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی، در افراد صورت می‌گیرد. البته عملی کردن این تصمیم، ممکن است به چندین سال بعد موکول شود. این امر نشان‌دهنده اهمیت فرم و اندازه بینی، در زیباتر شدن چهره است؛ زیرا بر اساس تحقیقات، یکی از مهم‌ترین دلایل مشکلات روحی در افراد، بخصوص نوجوانان، عدم رضایت از ظاهر خود است. بنابراین تمایل افراد به عمل بینی، آن هم در سن پایین، امری کاملاً طبیعی است.

سن مناسب عمل بینی چه سنی است؟ در صورتی که تصمیم به انجام عمل رینوپلاستی گرفته‌اید، ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید، که مناسبترین سن برای عمل بینی چه سنی می‌باشد؟ و یا با توجه به نوع بینی خود، در چه زمان برای انجام این نوع جراحی اقدام کنیم؟ به طور خلاصه می‌توان گفت، که سن مناسب عمل جراحی بینی در دختران، حداقل 16 و در پسران حداقل 18 سالگی است؛ اما برای رسیدن، به پاسخ کامل و دقیق این پرسش‌ها و ذکر مطالب مهم دیگر، با ما همراه باشید.

چرا سن مناسب برای عمل بینی اهمیت دارد؟

پیش از هر چیز باید گفت، که تعیین سن مناسب عمل بینی در افراد، باید توسط پزشک انجام شود؛ زیرا رسیدن به سن مناسب، برای انجام این عمل از اهمیت بسیاری برخوردار است. مهم‌ترین دلیل اهمیت این موضوع، رسیدن افراد متقاضی به حدی از بلوغ فکری و جسمی است، که بتوانند عواقب و مسئولیت خواسته خود را برعهده بگیرند.

علاوه بر آن لازم است، بیمار در جریان روند جراحی بینی، خطرات و عوارض آن قرار بگیرد. در صورتی که سن او کم باشد، نمی‌توان تمامی جوانب کار را برای او بازگو کرد؛ زیرا به آن سطح از تفکر و درک نرسیده، که بتواند مسائل و اصطلاحات پیچیده پزشکی را درک کند. دلیل دیگر اهمیت سن در بحث عمل انواع بینی، متوقف شدن رشد بینی است؛ به این معنی که تا زمانی که رشد بینی فرد، متوقف نشده باشد؛ امکان انجام هر نوع عمل زیبایی یا عمل بینی بدون زیبایی، برای او وجود ندارد.

چرا سن مناسب برای عمل بینی اهمیت دارد؟

دلیل بسیار مهم دیگری که می‌توان، در رابطه با اهمیت سن مناسب عمل دماغ، به آن اشاره کرد؛ عدم موفقیت رینوپلاستی در سنین بالا است. انجام جراحی در سنین بالا یک چالش بزرگ است؛ زیرا با بالارفتن سن، پوست حالت افتاده پیدا کرده و صاف و یک‌دست کردن پوست بینی، حین انجام عمل، برای جراح بسیار دشوار است.

به همین دلیل نتیجه حاصله از عمل بینی، نتیجه‌ای مطلوب و دلخواه بیمار نخواهد بود. از این رو پزشکان، سن بالای ۵۵ سال را، سن مناسب برای انجام این نوع عمل نمی‌دانند. لازم به ذکر است که تمامی افراد، چه نوجوان و چه بزرگسال، باید نسبت به نتایج و عوارض بعد از عمل، آگاهی کامل داشته باشند؛ زیرا بسیاری به دلیل تصمیم‌گیری عجولانه برای جراحی بینی، با مشکلاتی بسیار جدی بعد از عمل، روبه‌رو شده و از لحاظ روحی، دچار سرخوردگی و افسردگی می‌شوند.

سن مناسب عمل بینی استخوانی چقدر است؟

عمل بینی استخوانی، تفاوت چندانی با عمل بینی گوشتی ندارد. با این حال به نظر می‌رسد، در تعیین سن مناسب عمل بینی استخوانی، محدودیت چندانی وجود ندارد. بینی استخوانی از سه لایه استخوان، غضروف و یک لایه پوست نازک تشکیل شده است. بنابراین جراح در فرایند این نوع عمل، با مشکلات و محدودیت‌های چندانی روبه‌رو نیست.

سن مناسب عمل بینی استخوانی چقدر است؟

دلیل این امر، به نبود گوشت و چربی اضافه در بینی برمی گردد. از این رو، بعد از رسیدن به سن بلوغ و متوقف شدن پروسه رشد، به‌خصوص رشد استخوان‌ها و بافت‌ها، می‌توان نسبت به انجام این عمل اقدام کرد. به طور کلی، سن مناسب برای عمل بینی استخوانی در خانم‌ها، بعد از سن ۱۶ سالگی و آقایان بعد از سن ۱۸ تا ۱۹ سالگی است. لازم به ذکر است که انجام این نوع عمل، در افراد نابالغ که هنوز مراحل رشد را، به طور کامل سپری نکرده‌اند، ممکن است سبب جابجایی غضروف بینی، در آینده شود.

سن مناسب عمل بینی گوشتی چقدر است؟

برای تعیین سن مناسب عمل بینی گوشتی، باید نکات مهم و متعددی را مورد بررسی قرار داد. اول این که بینی گوشتی، دارای مقدار زیادی گوشت و اندکی بافت استخوانی است. به همین دلیل فرم دادن به آن در جریان عمل، مستلزم انجام فرایندی سخت و پیچیده می‌باشد. همچنین به دلیل انجام عملیات گسترده جراحی، بر روی بخش گوشتی بینی، توصیه می‌شود؛ بیماران پیش از رسیدن به سنین بالا، برای انجام این نوع جراحی اقدام کنند.

متقاضیان این نوع عمل بینی باید، تا زمانی که پوستشان از شادابی و جوانی کافی برخوردار است؛ این عمل را انجام دهند. در غیر این صورت، به دلیل گوشتی بودن بینی، نه تنها مراحل جراحی سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود؛ بلکه نتیجه کسب شده، چندان رضایت‌بخش نبوده و بعد از مدتی، ممکن است به دلیل افتادگی پوست، فرم بینی از بین برود. به طور تقریبی زمان مناسب برای عمل بینی گوشتی، سن بالای ۱۸ سال و پیش از رسیدن به سن ۴۵ سالگی است.

با این حال اگر بخواهیم، سن مناسب عمل دماغ، برای افراد دارای بینی گوشتی را مشخص کنیم؛ سنین بعد از ۱۸ سالگی تا ۳۰ سالگی است. البته این به معنی عدم کسب نتیجه، در متقاضیان بالای ۳۰ سال نیست؛ بلکه به معنی کسب بهترین و‌ ایده‌آل‌ترین نتیجه، از عمل بینی گوشتی در بازه زمانی ۱۸ تا ۳۰ سالگی است.

سن مناسب عمل بینی برای دختر چه سنی است؟

دختران نسبت به پسران، زودتر به سن بلوغ می‌رسند. در نتیجه از لحاظ عقلی و رفتاری و جسمی، زودتر از پسران به مرحله پختگی می‌رسند. بنابراین، دختران بعد از سن ۱۶ سالگی می‌توانند، مسئولیت تصمیمات خود را برعهده بگیرند. ناگفته نماند که دختران، به دلیل بلوغ زودهنگام نسبت به پسران، بهتر بر احساسات خود کنترل دارند.

از این رو، بعد از سن ذکر شده می‌توانند، بدون درگیر کردن احساسات زودگذر، نسبت به جراحی بینی خود تصمیم‌گیری کنند. دخترانی که از لحاظ جسمی سالم هستند و بعد از مشورت با پزشک و انجام آزمایشات و معاینات اولیه، شرایط آن‌ها برای انجام عمل بینی مناسب تشخیص داده می‌شود؛ می‌توانند بعد از پایان ۱۶ سالگی و ورود به ۱۷ سالگی، برای انجام عمل بینی اقدام کنند.

سن مناسب عمل بینی برای پسر چه سنی است؟

سن مناسب عمل بینی برای پسران، سن ۲۰ سالگی است. هرچند برخی از پزشکان و جراحان حوزه پلاستیک و زیبایی، معتقدند پسران می‌توانند از ۱۸ سالگی، برای انجام عمل بینی مراجعه کنند. با این حال توصیه می‌شود، حداقل یک سال و نیم تا دو سال بعد از سن بلوغ، که در اکثر پسران سن ۱۸ سالگی است، صبر کنند؛ زیرا پسران در این سن علاوه بر رسیدن به بلوغ جسمی، که سبب تکمیل شدن مراحل رشد در آنان می‌شود، به یک ثبات شخصیتی و احساسی و فکری نیز، دست پیدا می‌کنند. در نتیجه با دیدی منطقی‌تر، درباره ایجاد تغییر در فرم صورت و بخصوص بینی خود، تصمیم‌گیری می‌کنند.

پسران باید آگاه باشند که اگر در سنین پایین‌تر، از سن مناسب عمل بینی، نسب به انجام آن اقدام کنند؛ ممکن است این اقدام، سبب ایجاد اختلال در مراحل رشد بافت‌ها و استخوان‌های صورتشان شود؛ زیرا اگر نگاهی کلی، به استخوان‌های صورت و غضروف بینی افراد بیاندازید؛ متوجه خواهید شد که بخشی از غضروف‌های داخل بینی، مسئول رشد اعضای صورت و تغییرات آن هستند. بنابراین کوچک‌ترین تغییر و اختلال در رشد آن‌ها، تأثیر مستقیمی بر رشد مناسب اعضای دیگر صورت می‌گذارد.

پایین‌ترین سن برای انجام جراحی بینی

مهم‌ترین عامل محدود‌کننده انجام جراحی بینی در سنین پایین، اطمینان از رشد کامل بینی و رسیدن آن، به اندازه خود در بزرگسالی است. بهترین نتایج جراحی بینی، در بینی‌هایی مشاهده می‌شود که به رشد نهایی خود رسیده‌اند. بیشتر جراحان، تمایل به انجام جراحی بر روی بینی‌هایی دارند، که حداقل 90 درصد رشد خود را انجام داده‌اند.

پایین‌ترین سن برای انجام جراحی بینی

در دخترها رشد، سریع‌تر از پسرها است؛ بنابراین بینی در سن 15 الی 16 سالگی به رشد نهایی خود می‌رسد. رشد نهایی بینی در پسرها، در سن 17 تا 18 سالگی خواهد بود. البته سنین مطرح‌شده در افراد مختلف متفاوت است. لازم به ذکر است که سن، تنها عامل محدود‌کننده در انجام جراحی بینی در جوانان نیست و مواردی همچون حداقل سن قانونی برای جراحی و رسیدن به بلوغ عاطفی نیز، باید در نظر گرفته شود.

بالاترین سن برای انجام جراحی بینی

بیشتر افراد بالای 40 سال، که در فکر جراحی بینی هستند، سال‌ها قصد و تصمیم به انجام این جراحی داشته‌اند. حداکثر سن برای جراحی بینی در نظر گرفته نشده، اما باید توجه داشت که در سنین بالاتر، روش جراحی و نتایج تغییر خواهد کرد. معمولا بهبودی در سنین بالاتر، به مدت زمان طولانی‌تری نیاز دارد. در سنین بالا، برش جراحی دیرتر ترمیم می‌شود؛ تورم به مدت طولانی‌تری باقی خواهد ماند و خاصیت الاستیکی پوست، همانند قبل نیست و انعطاف کافی ندارد.

تمامی موارد یاد‌شده، بهبودی و نتیجه حاصل از جراحی بینی در افراد با سن بالا را، تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. نکته‌ای که باید در جراحی بینی، در این افراد بسیار مدنظر قرار بگیرد، مراجعه به جراح باتجربه است. با بالا‌رفتن سن، ریسک بیهوشی نیز افزایش می‌یابد. در برخی‌از افراد، این مساله مانع از جراحی می‌شود؛ اما در بیشتر افراد تنها نیاز به توجه و مراقبت، در‌ حین بیهوشی را افزایش می‌دهد. با بالارفتن سن و تغییراتی که در بدن ایجاد می‌شود، معمولا افراد نسبت به داروها و عوارض جراحی، حساس‌تر خواهند شد.

نکته حائز اهمیت، در خصوص سن عمل بینی برای نوجوانان

تعیین سن مناسب عمل بینی برای نوجوانان، از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ زیرا نوجوان، چه دختر و چه پسر، باید قبول کند که عمل بینی، تنها بینی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به این معنا که قرار نیست با انجام این عمل، زیبایی خیره‌کننده‌ای در کل صورت او به وجود بیاید. وجود چنین توقع و تفکری، به معنی نرسیدن نوجوان به بلوغ فکری است. به همین دلیل یک دید واقع‌گرایانه و برخورد منطقی، با عمل بینی باعث رضایت خاطر افراد از نتیجه عمل می‌شود.

سن مناسب برای عمل انحراف بینی چقدر است؟

پیش از پرداختن، به موضوع سن مناسب عمل بینی در بینی‌های انحرافی، باید نکته مهمی را یادآور شویم. آن نکته این است، که انحراف سپتوم یا همان انحراف تیغه بینی ممکن است، در نتیجه آسیب و یا به دلیل تغییرات در دوران بلوغ بروز کند؛ زیرا بعد از اتمام دوران بلوغ، مشخصه‌های صورت افراد واضح‌تر می‌شوند. گاهی چنین حالتی نیازی به عمل و یا هر نوع اقدام اصلاحی دیگری ندارد.

با این حال گاهی، انحراف تیغه سپتوم می‌تواند کیفیت زندگی روزمره، از جمله خواب افراد را تحت تأثیر قرار دهد. در صورتی که پزشک، وجود مشکل انحراف بینی را در افراد تشخیص دهد و لزوم رفع آن را اعلام کند. لازم است از سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی، نسبت به رفع آن اقدام شود؛ زیرا در این بازه زمانی، علاوه بر تکمیل شدن رشد جسمی، افراد به بلوغ کامل رسیده‌اند. از آنجا که علائم انحراف بینی، بسیار مشکل‌ساز و آزاردهنده هستند؛ اقدام اساسی و به موقع می‌تواند، باعث درمان اساسی این علائم شوند.

سؤالات متداول در خصوص سن مناسب عمل بینی

۱- مناسبترین سن برای عمل بینی چه سنی است؟ سن مناسب برای عمل بینی، سنی است که افراد به رشد جسمی، فکری و احساسی رسیده باشند. همچنین فرایند رشد در آنان تکمیل و متوقف شده باشد.

۲- چرا عمل انواع بینی در سنین بالا توصیه نمی‌شود؟ در سنین بالا، پوست دچار افتادگی می‌شود؛ بنابراین، جمع کردن پوست برای جراح در حین عمل، بسیار سخت است. به همین دلیل نتیجه کسب شده از عمل، به‌هیچ‌عنوان مطلوب و رضایت‌بخش نخواهد بود.

۳- سن مناسب برای عمل بینی استخوانی چقدر است؟ به محض تکمیل شدن مراحل رشد استخوان‌ها، افراد می‌توانند نسبت به انجام این نوع عمل اقدام کنند. دلیل این امر، انجام عملیات این نوع جراحی، بر روی استخوان و غضروف بینی است. به همین دلیل لازم است، افراد تا متوقف شدن رشد استخوان‌های بینی و صورت صبر کنند.

۴- سن مناسب برای عمل بینی گوشتی چقدر است؟ سن مناسب برای انجام عمل بینی گوشتی، سن ۱۸ تا ۳۰ سالگی است؛ زیرا در این سن، پوست در سرحال‌ترین و شاداب‌ترین حالت ممکن قرار دارد. شاداب بودن پوست در انجام عمل بینی گوشتی، بسیار مهم است.

سن بعد از بلوغ، سن مناسب عمل بینی است؛

زیرا در این سن، فرد به اندازه کافی بالغ شده و می‌تواند به دور از احساسات، برای ظاهر خود یک تصمیم عاقلانه و منطقی اتخاذ کند. برای کسب یک نتیجه دائمی از انجام عمل بینی، لازم است به موارد متعددی از جمله، سن افراد توجه کرد. برای انجام جراحی بینی، تحت نظر بهترین جراح و با کمترین میزان عوارض، می‌توانید به کلینیک جراحی بینی تهران مراجعه کنید. لازم به ذکر است که در این کلینیک، پیش از انجام عمل، بیمار تحت معاینات متعددی قرار می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها، معاینه بیمار از لحاظ رشد جسمی و فکری است.

مطالعه بیشتر

https://rhinoplastytoronto.ca/blog/about-rhinoplasty/am-i-too-young-whats-the-right-age-for-a-nose-job/

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »
عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی یکی از انواع جراحی‌های بینی است که برای اصلاح انحراف سپتوم بینی به کار می‌رود. این عمل به درمان مشکلات تنفسی کمک می‌کند. عمل سپتوپلاستی را می‌توان به صورت همزمان با رینوپلاستی انجام داد.

ادامه مطلب »