تنفس بعد از عمل بینی؛ مشکلات و درمان آنها

تنفس بعد از عمل بینی؛ مشکلات و درمان آنها

اکثر بیماران از عوارض جانبی قابل مشاهده مانند کبودی و تورم پس از عمل جراحی بینی آگاه هستند. اینها علائم آشکار پس از جراحی زیبایی بینی هستند. علاوه بر این بسیاری از بیماران گرفتگی و مشکل در تنفس بعد از عمل بینی را گزارش می کنند. این می تواند تنفس آزادانه از طریق بینی را ناخوشایند یا دشوار کند. همچنین گاه ممکن است عوارضی چون تغییر صدا بعد از جراحی بینی رخ دهد.

همانطور که می‌دانید در جراحی بینی استخوان‌ها و غضروف‌ها دستکاری شده تا بینی فرم دلخواه را پیدا کند. برای انجام جراحی فرانسوی یا عمل بینی عروسکی نیاز به تغییرات بیشتری در ساختار بینی است.  در این نوع عمل رینوپلاستی بینی باریک‌تر شده، برش غضروف یا پیوند غضروفی نیز انجام خواهد شد. همه این‌ها تغییرات می‌توانند با عوارضی بعد از عمل همراه باشند. البته اگر جراحی توسط پزشکان مجرب و کاربلد همچون دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام شود، احتمال بروز عوارض به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

با این وجود بعد از هر عمل جراحی احتمال بروز عوارضی وجود خواهد داشت. کبودی و تورم از مهم‌ترین عوارض بعد از جراحی بینی هستند، ورم بینی به دلیل تجمع مایع بین سلولی اتفاق می‌افتد که این در واقع نوعی واکنش التهابی برای ترمیم بافت‌های جراحی شده است. ورم می‌تواند باعث بسته شدن راه تنفس بعد از عمل بینی شود در این صورت فرد احساس تنگی نفس یا مشکلات تنفسی بعد رینوپلاستی خواهد داشت.

اما سایر دلایل تنگی نفس بعد از عمل بینی چیست؟ آیا راهکار درمانی برای بهبود تنفس بعد از عمل بینی وجود دارد؟ در این مقاله ضمن پاسخگویی به این سوالات شما همه آنچه که باید در مورد مشکل تنفسی بعد از عمل بینی را بدانید آورده‌ایم پس اگر نگران عوارض این چنینی بعد از عمل هستید به شما پیشنهاد می‌شود مقاله زیر را با دقت دنبال کنید.

مشکلات تنفسی و جراحی بینی

آیا مشکل تنفس بعد از عمل بینی طبیعی است ؟

تنفس از طریق بینی بعد از رینوپلاستی ممکن است به مدت یک هفته دشوار باشد. به طور معمول ​​پس از گذشت 1 تا 3 هفته از عمل تنفس طبیعی از طریق بینی شروع خواهد شد. تنفس بینی طی هفته های بعد بهبود می یابد و به طور کلی یک تا دو ماه پس از جراحی به حالت عادی باز می گردد. با این حال، در موارد نادر برخی بیماران ممکن است برای چند ماه دچار احتقان بینی شوند.

اگر قبل از عمل جراحی بینی به دلیل انحراف زیاد تیغه بینی از مشکلات تنفسی رنج می‌برده‌اید با انجام عمل سپتوپلاستی راحت‌تر می‌توانید نفس بکشید. بیمارانی که عمل سپتوپلاستی یا عمل رینو سپتوپلاستی انجام می‌دهند یک تا دو ماه بعد از عمل تنفس طبیعی و بدون مشکل خواهند داشت.

مشکلات تنفسی و جراحی بینی

علت تنگی نفس بعد از عمل جراحی چیست؟

دلایل مختلفی برای ایجاد مشکل در تنفس بعد از عمل بینی وجود دارد. در زیر به مهمترین آنها اشاره شده است:

علت تنگی نفس بعد از عمل بینی

تجمع مخاط در ریه به دلیل استفاده از بیهوشی

گاهی اوقات از روش بیهوشی عمومی در جراحی بینی استفاده می شود. بیهوشی به طور موقت نحوه تنفس شما را تغییر میدهد و همچنین مانع سرفه کردن در طول جراحی میشود. برخی از افراد به دلیل بیهوشی ممکن است دچار تجمع مخاط در ریه‌های خود شوند.  به همین دلیل زمانی که هوا را از بینی و دهان خود خارج کرده یا اکسیژن هوا را به داخل تنفس می کنند، دچار تنگی نفس شده و درد را تجربه می کنند.

برداشتن بیش از اندازه غضروف

تنفس از طریق بینی برای چند هفته تا چند ماه پس از عمل زیبایی بینی به دلیل تورم ساختار و پوشش داخل بینی دشوار است. با این حال، اگر غضروف بیش از حد در طول عمل جراحی بینی برداشته شود، تنفس بعد از عمل بینی می تواند بسیار سخت باشد. انجام عمل بینی در کلینیک جراحی زیبایی پیشرفته باعث می‌شود تا اشتباهات پزشکی کمتر رخ داده و جراحی با ایمنی بسیار بالایی انجام شود.

در واقع جراحان باتجربه و ماهر مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی برای تغییر شکل بینی به جای برداشتن تعداد زیادی غضروف، بر تغییر موقعیت ساختارهای مختلف بینی تمرکز میکنند. این کار در جلوگیری از مشکل تنفسی بعد از عمل بینی در طولانی مدت نقش مهمی دارد.

برخی از بیماران که چند سال پیش عمل جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اند از مشکلات راه هوایی بینی و بی خوابی پس از جراحی شکایت دارند. این میتواند به دلیل برداشتن بیش از حد غضروف توسط جراح باشد که باعث میشود کناره‌های بینی در حین دم از سوراخ‌های بینی به سمت داخل جمع شوند.

واکنش به داروها

مصرف یا قطع برخی داروها میتواند با واکنش‌های آلرژیک همراه باشد. اگر به دلیل مشکلات سینوسی یا آلرژیک اقدام به جراحی بینی نموده‌اید ممکن است تا زمان بهبودی قطع داروها برای شما مشکلاتی مانند تنگی نفس به همراه داشته باشد، بنابراین قبل از انجام جراحی در مورد نوع داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود صحبت نمایید تا در صورت لزوم داروهای جدید جایگزین کند یا اقدامات درمانی دیگری را برای شما پیشنهاد نماید.

باریک شدن مجراهای تنفسی

اگر بینی بیش از اندازه کوچک شود این می‌تواند راه‌های تنفسی را باریک کرده و در نتیجه تنفس بعد از عمل بینی با مشکل مواجه شود. این مشکل به ویژه برای افرادی پیش می‌آید که دارای بینی گوشتی هستند و با انجام عمل بینی فانتزی خود را بیش از اندازه کوچک می‌کنند. همچنین برطرف کردن برجستگی‌ها و برآمدگی‌های روی بینی در صورتی که غیر اصولی انجام شود می‌تواند مجراهای تنفسی را تحت تاثیر قرار دهد.

خونریزی بینی

مشکل در تنفس بعد از عمل بینی می‌تواند ناشی از ایجاد لخته‌های خون خشک شده درون حفره‌های بینی باشد. زمانی که تغییرات اساسی بر روی سپتوم بینی ایجاد می‌شود بافت بینی ممکن است آسیب دیده و خونریزی اتفاق بیفتد. خونریزی شدید می‌تواند با ایجاد لخته در حفره بینی همراه باشد. خشک شدن این لخته‌ها می‌توانند تا زمان پاکسازی کامل آنها می‌تواند نفس کشیدن بعد از عمل بینی را سخت کند.

انواع عملهای همزمان با جراحی بینی

اگر همزمان با جراحی زیبایی بینی جراحی سانترال لب، جراحی فک، جراحی چانه و… انجام داده باشید، زمان بهبودی و دوران نقاهت شما افزایش پیدا خواهد کرد و این به معنی رفع دیرتر ورم بینی است و باعث می‌شود مشکلات تنفس بعد از عمل بینی برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد.

کوچک کردن بیش از اندازه پره‌های بینی

اگر پره‌های بینی بیش از حد نرمال کوچک شوند. این می‌تواند عبور جریان هوا را با مشکل مواجه کرده و تنگی نفس بعد از رینوپلاستی رخ دهد.

استفاده از تامپون بینی

تامپون در واقع نوعی پانسمان بینی است که مانع خروج ترشحات بینی می‌شود. پزشک برای نرم و چرب کردن داخل بینی تامپون را با پماد آغشته می‌کند و در طی چند روز اول برای جذب ترشحات در بینی بیمار قرار می‌دهد. استفاده از تامپون می‌تواند تنفس بعد از عمل بینی را با مشکل مواجه کند. در واقع افرادی که از تامپون استفاده می‌کنند باید تنفس با دهان بعد از عمل بینی انجام دهند. البته امروزه استفاده از تامپون چندان رایج نیست و در برخی موارد برای افراد با شرایط خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا بعد از کشیدن تامپون بینی میتوان نفس کشید؟

در اکثر موارد که جراحی زیبایی بینی دقیق و اصولی انجام شده باشد بیمار بعد از کشیدن تامپون و کاهش ورم دچار مشکلات تنفسی نشده و راحت نفس خواهد کشید.

مشکل تنفسی بعد از عمل بینی تا کی ادامه دارد؟

همانطور که گفته شد مشکلات تنفس بعد از عمل بینی موقتی است و افراد می‌توانند پس از گذشت ۲ الی ۳ هفته بدون هیچ مشکلی مانند قبل تنفس داشته باشند. مشکلات تنفسی در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به میزان و گستردگی جراحی دارد. اگر غضروف‌ها و بافت‌های بینی دچار تغییرات گسترده‌ای شده باشند، میزان التهاب بیشتر خواهد بود.

مشکل تنفسی بعد از عمل بینی تا کی ادامه دارد؟

 البته اگر مراقبت‌های بعد از عمل به خوبی انجام شوند، التهاب، تورم بافت‌ها و غضروف‌های جراحی شده کاهش پیدا کرده و مشکلات تنفسی بعد از عمل نیز سریعتر بهبود می‌یابند. در طی دوران نقاهت و بهبودی استفاده از کمپرس یخ، بالا نگه داشتن سر، عدم استعمال سیگار و دخانیات، هیدراته ماندن و رعایت بایدها و نبایدهای رژیم غذایی بعد از عمل بینی همگی کمک می‌کنند تا بهبودی سریع‌تر حاصل شده و مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی کامل رفع شوند.

 

مشکلات رایج تنفسی بعد از عمل بینی کدامند؟

در برخی موارد به دلیل عدم رعایت مراقبت‌های اصولی بعد از عملیات قصور پزشکی ممکن است مشکلاتی در تنفس بیمار بعد از عمل بینی به وجود آید. در زیر مهم‌ترین آنها اشاره شده است:

تنگی نفس

زمانی که جراحی به صورت اصولی انجام نشده باشد، تیغه بینی ممکن است به دیواره‌های جانبی بینی چسبیده و مانع ترمیم درست برش‌ها و زخم‌ها شود. در این حالت چسبندگی بینی ایجاد شده و فرد احساس تنگی نفس خواهد داشت. البته همانطور که گفته شد، برداشتن بیش از اندازه غضروف‌ها، کوچک و باریک کردن بینی و ورم همگی می‌تواند از این زمینه مقصر باشند.

تنگی نفس

سوت کشیدن بینی بعد از عمل بینی

گاهی گرفتگی بینی باعث می‌شود تا هنگام عبور جریان هوا، صدای سوت هنگام تنفس شنیده شود. دلیل اصلی بروز این مشکل سوراخ شدن تیغه بینی است که باعث می‌شود عبور هوا از مجاری تنفسی با مشکل مواجه شده و صدای سوت شنیده شود. از طرفی تغییرات دما و رطوبت نیز می‌تواند بینی تازه جراحی شده را تحت تاثیر قرار داده و ایجاد نوساناتی در عبور جریان هوا به بینی شده و صدای سوت هنگام تنفس بعد از عمل بینی شنیده شود.

گرفتگی و احتقان بینی

ورم و انسداد راه‌های هوایی مهمترین دلیل گرفتگی و احتقان بینی است. در این صورت بیمار احساس پری در بینی خواهد داشت. زمانی که گرفتگی بینی دارید از فین کردن خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند به بافت‌های تازه جراحی شده آسیب وارد کند.

آیا مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

تنفس بعد از عمل بینی بنا به دلایل ذکر شده ممکن است دچار مشکل شود این احساس ناراحتی برای بیمار به همراه خواهد داشت و آزاردهنده است برای رفع مشکلات تنفسی باید کمی به خود زمان بدهید. چون این مشکلات موقتی هستند. رعایت مراقبت‌های بعد از عمل مصرف فیبر سبزیجات غذاهای ضد التهابی کمک می‌کنند تا ورم بینی کاهش پیدا کرده و بیمار بتواند بهتر نفس بکشد.

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی می‌تواند سطح اکسیژن خون را پایین آورده و این به ویژه برای بیمارانی که از آسم و بیماری‌های قلبی رنج می‌برند، می‌تواند آزاردهنده باشد. اگر بعد از گذشت چند هفته همچنان از تنگی نفس رنج می‌برید برای تشخیص علت و درمان به پزشک خود مراجعه نمایید. گاهی ممکن است لازم به انجام جراحی بینی ترمیمی باشد.

مشکلات تنفسی و جراحی بینی

درمان مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی

برای درمان تنگی نفس بعد از عمل بینی اقدامات زیر را انجام دهید:

درمان مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی

از اسپری بینی استفاده کنید

استفاده از اسپری سالن یا سرم شستشو کمک می‌کند تا آلودگی‌های داخل بینی ترشحات و خون خشک شده به خوبی پاکسازی شوند و تنفس بعد از عمل بینی راحت‌تر شود. البته شستشو با اسپری بینی باید مطابق دستور پزشک باشد.

از کمپرس یخ استفاده نمایید

در مواردی که تنگی نفس بعد از عمل بینی طبیعی یا فانتزی به دلیل التهاب بعد از رینوپلاستی باشد استفاده از کمپرس یخ می‌تواند به کاهش ورم کمک کرده و احتقان بینی سریع‌تر درمان شود.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

انواع غذاهای سالم، آبمیوه‌ها، سبزیجات و مواد پروتئینی باعث می‌شوند تا بافت‌های بینی مواد مغذی جهت ترمیم و بهبودی خود را دریافت کنند. در این صورت التهاب کاهش پیدا کرده و تنگی نفس رفع خواهد شد.

هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید

برای خوابیدن از دو یا سه بالش کوچک استفاده کنید تا سر شما بالاتر از بدنتان قرار بگیرد. احساس احتقان و گرفتگی بینی کاهش پیدا خواهد کرد و شما بهتر می‌توانید نفس بکشید.

هیدراته بمانید

مصرف مایعات باعث خونرسانی بهتر و ترمیم سریعتر زخم‌ها می‌شود. این روند بهبودی را سرعت خواهد داد. در نتیجه بیمار بهتر نفس خواهد کشید.

به فکر انجام جراحی بینی ترمیمی باشید

زمانی که اقدامات خانگی و مراقبت‌های تجویز شده به درمان تنگی نفس کمک نکرد باید برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کنید. اگر برداشت غضروف‌های اضافی عامل اصلی تنفس بد باشد نیاز به جراحی ترمیمی و اصلاح مشکلات جراحی اولیه خواهد بود.

کلام پایانی

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی از دیگر عوارض جراحی زیبایی بینی می‌باشند که ممکن است عملکرد روزانه فرد را با مشکل مواجه کند. البته تنگی نفس بعد از رینوپلاستی طبیعی است و ممکن است حدود ۱ تا ۳ هفته ادامه داشته باشد. مهم‌ترین علت تنگی نفس تجمع مخاط، خونریزی بینی، استفاده از تامپون، واکنش به داروها، باریک کردن راه‌های هوایی، کوچک کردن بیش از اندازه بینی و برداشتن زیاد غضروف می‌باشد.

رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی کمک می‌کند تا ترمیم زخم‌ها و بافت‌ها سرعت بیشتری پیدا کرده و مشکلات تنفس بعد از عمل بینی سریع‌تر درمان شوند. رعایت مراقبت‌های اصولی بعد از جراحی مانند هیدراته نگه داشتن بدن، استفاده از کمپرس یخ، بالا نگه داشتن سر، داشتن رژیم غذایی سالم و.. همگی کمک می‌کنند تا مشکلات تنفسی سریع‌تر حل شوند.

اگر با وجود تمام مراقبت‌هایی که انجام می‌دهید باز هم احساس تنگی نفس دارید باید برای انجام جراحی بینی ترمیمی اقدام نمایید. به همین دلیل انتخاب جراحان مجرب و متخصص در زمینه جراحی زیبایی بینی و پلاستیک اهمیت دارد، زیرا باعث می‌شود تا بروز چنین عوارضی به شدت کاهش پیدا کند. شما با انجام عمل زیبایی بینی نزد دکتر حسینی و دکتر یزدانی می‌توانید یک عمل عالی و موفقیت آمیز با حداقل عوارض جانبی را تجربه کنید. نمونه کارهای این پزشکان شناخته شده به صورت عکس و فیلم در سایت ایشان قابل مشاهده است.

از طریق تماس با ما در سایت کلینیک جراحی بینی تهران می‌توانید برای مشاوره و نوبت دهی از دکتر حسینی و دکتر یزدانی اقدام نمایید.

منابع

https://wvgeneralsurgery.com/eight-common-complications-after-surgery-and-when-to-call-your-doctor/

?HOW LONG UNTIL MY BREATHING IS NORMAL AFTER RHINOPLASTY

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »
عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی یکی از انواع جراحی‌های بینی است که برای اصلاح انحراف سپتوم بینی به کار می‌رود. این عمل به درمان مشکلات تنفسی کمک می‌کند. عمل سپتوپلاستی را می‌توان به صورت همزمان با رینوپلاستی انجام داد.

ادامه مطلب »