پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

چه مدت مرخصی بعد از جراحی بینی لازم است؟

آخرین بروزرسانی: خرداد 26, 1403
مدت زمان مرخصی بعد عمل بینی

مدت زمان مرخصی بعد عمل بینی، یکی از چالش‌های افراد شاغل برای انجام رینوپلاستی می‌باشد. جراحی بینی استخوانی یا جراحی بینی گوشتی، یکی از اهداف زیبایی برای افرادی است، که از عیوب ساختاری بینی، عدم تقارن سوراخ‌های بینی، انحراف بینی و… رنج می‌برند. از آنجا که بخشی از متقاضیان جراحی بینی، افراد شاغل هستند؛ بر این اساس، قابل درک است که مدت زمان مورد نیاز، برای مرخصی بعد از جراحی بینی، برای آنها اهمیت داشته باشد و بخواهند هرچه زودتر، به کار خود مشغول شوند.

به طور کلی، مرخصی جراحی بینی، بین 1 تا 2 هفته خواهد بود و برای شروع فعالیت شدیدتر، حداقل باید 6 هفته صبر کرد؛ اما رفتن به سر کار برای کسب درآمد، انعقاد قرارداد یا هر دلیل دیگری بعد از جراحی بینی، باید طبق نظر پزشک و جراح متخصص باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید، با نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید.

از آنجا که دوره بهبودی رینوپلاستی، در افراد مختلف بر اساس شرایط پزشکی، نوع جراحی انتخابی، سن و… متفاوت است؛ نمی‌توان به‌طور دقیق، یک زمان مشخص را برای رفتن به سر کار مشخص کرد. از طرفی، مدت زمان مرخصی استعلاجی جراحی بینی، به شغل شما نیز بستگی دارد. برخی افراد مشاغل سبک‌تری دارند؛ از این رو در همان دوران ابتدایی بعد جراحی، می‌توانند کار خود را از سر بگیرند؛ اما برخی دیگر، به دلیل شرایط فیزیکی و سختی کار، نیاز به مرخصی بعد عمل بینی و استراحت بیشتری دارند، تا بهبودی به صورت کامل محقق شود.

در این مقاله سعی شده، تا مدت زمان مرخصی جراحی بینی، بر اساس مشاغل و روند بهبودی شما، به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد. با ما همراه باشید، تا به اطلاعات مفید و کاربردی در این زمینه، دست پیدا کنید.

مرخصی بعد عمل بینی، بر اساس نوع عمل بینی

قبل از اینکه بخواهیم، در مورد مدت زمان مرخصی از کار بعد از جراحی بینی، صحبت کنیم؛ بهتر است، به دو نوع اصلی عمل جراحی زیبایی بینی و نحوه انجام آنها، نگاهی بیندازیم تا بتوانید روند بهبود را آسانتر درک کنید.

جراحی بینی به روش باز

رینوپلاستی باز یا خارجی، شامل ایجاد یک برش کوچک، روی کلوملا (بافتی که سوراخ‌های بینی را جدا می‌کند) است. با انجام این کار، دسترسی به استخوان و غضروف داخل بینی، بیشتر شده و امکان ایجاد دامنه حرکتی بیشتر، افزایش دید و اصلاح بیشتر در طول عمل فراهم می شود.

مرخصی از کار بعد از جراحی بینی

این روش به طور کلی، برای اصلاح جدی‌تر یا تغییر شکل قابل توجه، استفاده می‌شود. از آنجا که جراحی بینی به روش باز، با ایجاد برش‌های خارجی انجام می‌شود و با اصلاحات بیشتری همراه است؛ به طور حتم، دوره بهبودی و نقاهت آن نیز، طولانی‌تر خواهد بود. از همین رو، در این روش، مدت زمان مرخصی جراحی بینی نیز، بیشتر می‌شود.

جراحی بینی به روش بسته

رینوپلاستی بسته یا اندونازال، شامل ایجاد برش‌هایی در داخل سوراخ‌های بینی است و عمدتاً برای اصلاحات جزئی، تغییر شکل استخوان‌ها یا نوک بینی استفاده می‌شود. این روش کمتر تهاجمی است، بنابراین، در این روش جراحی، مدت زمان مرخصی برای جراحی بینی کوتاه‌تر است.

تاثیر ریکاوری بعد رینوپلاستی بر مرخصی استعلاجی جراحی بینی

فرایند بهبودی بعد از عمل بینی، ارتباط مستقیمی، با مدت زمان مرخصی بعد عمل بینی دارد. پس از عمل بینی نیمه فانتزی، فانتزی یا طبیعی، روند بهبودی، طی مراحلی که در ادامه می خوانیم، پیگیری می شود.

بلافاصله بعد از جراحی بینی

در طول عمل، ناحیه تحت جراحی باندپیچی می‌شود یا یک آتل، در داخل بینی قرار می‌گیرد تا ناحیه جراحی شده را، ثابت نگه دارد. بانداژهایی نیز در خارج از بینی، برای محافظت از محل جراحی اعمال می‌شود. پس از اتمام عمل، باید از کسی بخواهید که شما را به خانه ببرد و حداقل 24 ساعت در کنار شما بماند؛ زیرا برای استراحت و ریکاوری، به زمان نیاز دارید و باید حداقل یک هفته، مرخصی از کار خود را برنامه ریزی کنید.

هفته اول بعد جراحی بینی

به احتمال زیاد در هفته اول، تورم، درد و حساسیت و همچنین مقداری کبودی در اطراف گونه‌ها و زیر چشمان خود را تجربه خواهید کرد. در هفته اول پس از جراحی، استراحت کنید و از هرگونه فعالیت شدید خودداری کنید. همچنین در طی این هفته، خوابیدن با سر بالا و هماهنگ کردن قرار ملاقات بعدی، با جراح پلاستیک بسیار مهم است.

یک تا دو هفته بعد از جراحی بینی

طی دو هفته آتی، در حالی که جراح پلاستیک، دستورالعمل‌های خاص و شخصی‌تری را، به شما ارائه می‌دهد؛ معمولاً می‌توان آتل یا بانداژ را از بینی خارج کرد. کم کم در این ایام، می‌توانید فعالیت‌های روزانه سبک را، از سر بگیرید. قابل توجه‌ترین تغییر این ایام، آن است که تورم و کبودی فروکش خواهد کرد.

چهار تا شش هفته بعد از جراحی بینی

حدود چهار هفته پس از عمل، می‌توانید برخی از فعالیت‌های قلبی- عروقی، از جمله پیاده روی، استفاده از دوچرخه ثابت یا شنا را از سر بگیرید. در هفته ششم، استخوان‌های شما تثبیت شده و بخش اعظم بهبودی شما، تکمیل شده است. این بدان معنی است، که می‌توانید به روال تناسب اندام خود بازگردید؛ عینک خود را بزنید و با خیال راحت، به سر کار خود برگردید. 4 تا 6 هفته، بهترین مدت زمان مرخصی از کار بعد از جراحی بینی، برای افرادی است که فعالیت‌های فیزیکی شدیدی را، در حرفه و شغل خود ندارند.

به پزشک و همچنین بدن خود گوش دهید. اگر برای ورزش کردن، کاملاً آماده نیستید یا هنگام استفاده از عینک، احساس ناراحتی می‌کنید؛ با پزشک خود صحبت کنید.  به خصوص اگر برای کار، به عینک‌های مخصوص نیاز دارید. دوره نقاهت در هر کسی، متفاوت خواهد بود. در این مرحله، ممکن است هنوز بی حسی را در محل جراحی، تجربه کنید؛ اما در شش ماه پس از جراحی، این احساسات باید برطرف شوند. ممکن است نوک بینی شما؛ سفت شود و این در دوره بهبودی طبیعی است. با گذشت یک سال از عمل جراحی، شکل نهایی بینی مشاهده خواهد شد.

مدت زمان مرخصی بعد عمل بینی، بر اساس نوع شغل و حرفه

به طور کلی، تورم باید بعد از عمل بینی طبیعی یا حتی فانتزی، در عرض سه روز، شروع به فروکش کند. مدت زمان مرخصی بعد عمل بینی برای اکثر بیماران بسته به نوع شغل و کارشان 1 تا 2 هفته است.

مدت زمان مرخصی از کار بعد از جراحی بینی بر اساس نوع شغل و حرفه

بعد از گذشت این بازه زمانی، افراد می‌توانند، فعالیت عادی خود را به آرامی از سر بگیرند. البته باید مراقب بود که به بینی فشار زیادی وارد نشود. فعالیت‌های شدید یا تماسی، باید حداقل 3-6 هفته به تعویق بیفتد. در زیر، بر اساس میزان راحتی و سختی کار، مدت زمان استعلاجی جراحی بینی آورده شده است:

 1. کار پشت میز در دفتر یا خانه؛ اگر کبودی و تورم جزئی، برای شما احساس ناراحتی ایجاد نمی‌کند؛ ممکن است مدت زمان مرخصی استعلاجی جراحی بینی، برای شما 5 تا 10 روز باشد. بعد از این بازه زمانی، می‌توانید به پشت میز کار خود برگردید. با این وجود، سعی کنید از شلوغی دوری کرده و هنگام خستگی، دست از کار بکشید. اگر در خانه کار می‌کنید؛ ممکن است کمتر از دو روز پس از جراحی، بتوانید کارهای اداری ساده را انجام دهید.
 2. شغل‌هایی با فعالیت‌های فیزیکی زیاد؛ اگر شغل شما به فعالیت بدنی نیاز دارد؛ مدت زمان مرخصی استعلاجی جراحی بینی، بین 2 تا 4 هفته خواهد بود. اگر در محیط بیرون و در فضای باز، کار می‌کنید؛ مهم است که اطراف بینی و گونه‌های خود را، با کرم ضدآفتاب محافظت کنید.
 3. فعالیت‌های اجتماعی؛ اگر شغل شما، حول ظاهر فیزیکی شما متمرکز است و لازم است تا بیشتر، در محیط‌های اجتماعی باشید؛ بهتر است مدت زمان مرخصی بعد از جراحی بینی، برای شما 2 تا 3 هفته باشد. اگر جراحی بینی ترمیمی انجام داده باشید؛ این زمان ممکن است، حتی به 1 تا 3 ماه افزایش پیدا کند.

مرخصی بعد از عمل بینی و فعالیتهای اجتماعی

به همین دلیل، بهتر است برای جراحی، برنامه ریزی درستی داشته باشید. در اکثر موارد، شما باید بتوانید در عرض دو تا سه هفته، به فعالیت‌های اجتماعی بازگردید. در این زمان می‌توان، از آرایش برای پوشش بیشتر کبودی‌های باقی‌مانده، استفاده کرد.

راهکار کاهش زمان مرخصی جراحی بینی

برای به دست آوردن بهترین نتایج و در عین حال، به حداقل رساندن مدت زمان مرخصی جراحی بینی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای کاهش تورم و ناراحتی در 72 ساعت اول، از کمپرس سرد روی گونه‌ها و پیشانی خود استفاده کنید.
 • تا حد امکان استراحت کنید؛ زیرا بدن شما برای بهبود و بازسازی، به خواب و استراحت کافی نیاز دارد.
 • از دوش آب گرم، وان آب گرم و حتی خوردن غذای گرم، خودداری کنید. گرما می‌تواند، تورم بافت‌های بینی شما را افزایش دهد.
 • از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، شامل پروتئین‌های بدون چربی، میوه‌ها و سبزیجات، استفاده کنید تا مطمئن شوید، بدن شما بعد از عمل بینی فانتزی و عروسکی یا طبیعی، مواد مغذی را برای بهبودی سریع‌تر دریافت می‌کند.
 • حداقل تا شش هفته پس از جراحی، سر خود را بالا نگه دارید تا تورم و کبودی کاهش یابد.
 • برای کاهش آفتاب‌سوختگی، که می‌تواند تورم را افزایش داده و جای زخم را تیره کند، از نور آفتاب دوری کنید.
 • تا زمانی که جراح پلاستیک به شما اجازه نداده، از عینک خود استفاده نکنید. استفاده از عینک، حتی در کوتاه‌مدت می‌تواند، باعث ایجاد فرورفتگی در بافت شود.
 • مهمتر از همه، به صحبت‌های پزشک خود گوش دهید و دستورالعمل‌های خاص او را، دنبال کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید و اگر نگرانی دارید، حتما با جراح پلاستیک خود تماس بگیرید.

برای افرادی که از اندازه و شکل بینی خود ناراضی هستند،

عمل بینی مردانه یا زنانه، راه‌حلی است که به آنها کمک می‌کند؛ اعتمادبه‌نفس و جذابیت بیشتری داشته باشند. این عمل‌ زیبایی، بسیار رایج است و هر سال افراد زیادی آن را انجام می‌دهند. اگر قصد انجام جراحی پلاستیک، روی بینی خود را دارید؛ ممکن است در مورد روند بهبودی و مرخصی بعد عمل بینی، سوالات یا نگرانی‌هایی داشته باشید. برای کمک به درک بهتر آنچه که باید انتظار داشته باشید، با نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران، تماس حاصل نمایید تا در مورد آنچه می‌توانید، از بهبود جراحی بینی انتظار داشته باشید؛ مانند مدت زمان مرخصی بعد عمل بینی، راهنمایی‌های کامل را زیرنظر بهترین و مجرب‌ترین جراحان بینی و زیبایی دریافت کنید.

 

منابع

https://www.lawtonmd.com/blog/when-can-i-return-to-work-after-a-rhinoplasty/

https://www.northraleighplasticsurgery.com/rhinoplasty-recovery-what-you-need-to-know/

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *