پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد؟

آخرین بروزرسانی: خرداد 26, 1403
تغییر صدا بعد از جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یا همون رینوپلاستی یکی از جراحی‌های محبوب و پرطرفدار است که سالانه افراد زیادی به کمک آن تغییرات اساسی در چهره خود ایجاد می‌کنند. این جراحی می‌تواند علاوه بر تاثیرات مثبت در زیبایی شما بسیاری از بسیاری از مشکلات تنفسی را نیز درمان کند. افرادی که برای انجام این جراحی اقدام می‌کنند چالش‌های مختلفی پیش رو خواهند داشت که یکی از مهمترین آنها تغییر صدا بعد از جراحی بینی است. در واقع یکی از سوالات مهمی که افراد قبل از انجام رینوپلاستی می‌پرسند این است که آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد؟

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد؟

این سوال به ویژه برای افرادی اهمیت دارد که روی صدای خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در واقع به طور حرفه‌ای از استعداد گفتاری و کلامی خود در حرفه و شغلشان بهره می‌گیرند مانند خواننده‌ها، دوبلورها، مجریان برنامه و… البته این نگرانی برای همه افراد بعد رینوپلاستی قابل درک است.

انجام جراحی زیبایی بینی اگر زیر نظر متخصصان زیبایی بینی مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام شود احتمال بروز هر نوع عارضه از جمله ایجاد تغییر در صدا به حداقل خواهد رسید. در واقع تغییر صدا بعد از جراحی بینی زمانی رخ می‌دهد که به دلیل عدم مهارت پزشک حفره‌های بینی بسیار باریک شده و عبور جریان هوا با مشکل مواجه شود. در این صورت این احتمال وجود خواهد داشت که صدای شما دچار تغییر بعد از جراحی بینی شوید.

اگر تصمیم به تغییر چهره خود از طریق جراحی رینوپلاستی دارید اما در مورد عوارضی چون تغییر صدا بعد از آن نگران هستید، با ما همراه شوید. در این مقاله هر آنچه که شما باید در مورد تغییرات صدا بعد از عمل زیبایی بینی بدانید آورده شده است. پس با دقت به خواندن مطالب زیر ادامه دهید.

آیا تغییر صدا بعد از انجام جراحی بینی برای همه افراد اتفاق می‌افتد؟ 

برخی افراد ممکن است تغییر صدا بعد از انجام جراحی بینی را تجربه کنند؛ اینکه این عارضه برای همه اتفاق می‌افتد یا خیر؟ نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد. گاهی ممکن است صدای شما بعد از انجام رینوپلاستی کمی عوض شود اما تغییرات آنقدر ناچیز و نامحسوس هستند که اطرافیان متوجه آن نخواهند شد. این تغییرات به طور حتم مشکلات گفتاری به همراه نخواهند داشت. اما برخی افراد نیز ممکن است تغییرات صدا قابل توجهی داشته باشند طوری که این موضوع باعث نگرانی آنها شود.

اگر بعد از جراحی تغییرات ایجاد شده در مسیر هوایی بینی آنقدر زیاد باشند که عبور جریان هوا دچار مشکل شود فرد ممکن است متوجه تغییرات در صدای خود شود صدا ممکن است کمی بم یا زیر شود. در کل همه افراد عوارض بعد از جراحی مانند تغییر صدا را تجربه نمی‌کنند. احتمال بروز این عارضه در افراد مختلف بنا به نوع تکنیک جراحی و مهارت پزشک متفاوت خواهد بود.

جراحی بینی چگونه روی صدا تاثیر خواهد گذاشت؟ چگونه صدا بعد از جراحی بینی تغییر می‌کند؟ 

هنگامی که در مورد جراحی بینی، مزایا و معایب آن تحقیق می‌کنید ممکن است برخی افراد در مورد عوارض احتمالی که خود تجربه کرده‌اند با شما صحبت کنند. تغییر صدا بعد از جراحی بینی یکی از این عوارض است. به عنوان مثال شما ممکن است فردی که جراحی انجام داده به شما بگوید که بعد از عمل صدای من به صورتی بود که انگار تودماغی صحبت می‌کردم یا برخی کلمات و واژه‌ها را به صورت تودماغی ادا میکردم و این برای من آزاردهنده بود.

اگر کسی چنین تجربه‌ای داشته باشد لزوماً به این معنا نیست که شما هم این تجربه را بعد از جراحی خواهید داشت. اگر به دنبال جستجو در مورد عوارض رینوپلاستی هستید باید به منابع معتبر همچون سایت کلینیک جراحی بینی تهران مراجعه کنید و از مشاوران حرفه‌ای در این زمینه بهره بگیرید. نمی‌توان تغییرات صدا بعد از جراحی را منکر شد، اما باید دانست علت این عارضه چیست؟ در زیر به مهم‌ترین دلایل تغییر صدا بعد از جراحی بینی اشاره شده است:

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد؟

عدم مهارت پزشک

پزشکانی که از تخصص و تجربه بالای برخوردار نیستند هنگامی که برای انجام عمل بینی فانتزی یا عروسکی اقدام می‌کنند تنها یک بُعد از جراحی و آن ایجاد تغییرات در فرم و مدل بینی را هدف قرار می‌دهند و این باعث می‌شود تا پیوند غضروفی یا تغییر در ساختار و حفره‌های بینی به شکلی غیر اصولی باعث شود تا حفره‌های بینی باریک‌تر شده و هوا با سختی بیشتری جریان پیدا کند. این می‌تواند فرکانس و دامنه صدا را کمی با مشکل مواجه کند.

استفاده از بیهوشی استنشاقی

گاهی نیز به دلیل استفاده از داروی بیهوشی استنشاقی ممکن است بیمار برای مدتی به صورت موقت تغییر صدا بعد از جراحی بینی را تجربه نمایند، زیرا عقیده بر این است که این دارو می‌تواند مجرای گلو در زیر تارهای صوتی را تحت تاثیر قرار دهد.

تورم و التهاب مخاط یا احتقان

بعد از جراحی احتمال بروز تورم در ناحیه تحت جراحی وجود دارد. همچنین فرد ممکن است کمی احتقان یا گرفتگی در بینی خود احساس کند. این می‌تواند بر صدای فرد تاثیر نامطلوب داشته و مانند زمانی که سرما خورده‌اید صدا کمی تغییر پیدا کند. این یک عارضه جانبی موقت و کوتاه مدت است که به مرور و با کاهش تورم بینی از بین خواهد رفت و شما می‌توانید مانند گذشته صحبت کنید.

آیا تغییر صدا بعد از جراحی بینی نیاز به عمل مجدد دارد؟ 

همان طور که گفته شد در بسیاری از موارد این یک عارضه موقت و جزئی است که خود به خود رفع خواهد شد اگر تغییر صدا بعد از جراحی بینی همچنان ادامه داشت شما باید برای تشخیص علت و درمان به پزشک مراجعه کنید در صورتی که انسداد راه‌های هوایی باعث ایجاد این عارضه شده باشند عمل جراحی بینی ترمیمی برای فرد در نظر گرفته می‌شود تا با باز کردن راه‌های تنفسی و جریان هوایی بتوان تغییرات صدا را بعد از جراحی رینوپلاستی را بهبود بخشید.

چگونه می‌توان از تغییرات صدا بعد جراحی بینی پیشگیری کرد؟ 

‌برای تحقق اهداف زیبایی و درمانی در رینوپلاستی لازم است که ساختار استخوانی، غضروفی و پوست بینی همگی تغییر پیدا کنند تا بتوان به نتایج مورد نظر دست پیدا کرد. تغییرات در همه این بخش‌ها باید به صورتی باشد که عملکرد تنفسی بینی دچار مشکل نشود.

انتخاب یک جراح ماهر، متخصص و کاربلد کمک می‌کند تا شما بدون هیچگونه عارضه‌ای مانند تغییر صدا جراحی بینی را پشت سر بگذارید به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از اقدام برای رینوپلاستی به دنبال بهترین جراح زیبایی و بینی مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی باشید. جراحی که از تخصص و دانش بالا برخوردار باشد با ارزیابی دقیق آناتومی بینی و نسبت آن با چهره تغییرات را اصولی اجرا می‌کند. شما نباید انتظارات غیر واقع بینانه از نتایج عمل داشته باشید.

از کوچک کردن بیش از اندازه بینی خودداری کنید. این می‌تواند مجاری تنفسی را بیش از اندازه باریک کرده و موجب تغییراتی در صدای شما شود.

عامل مهم دیگری که در پیشگیری از عوارض جانبی بعد عمل تاثیر دارد رعایت مراقبت‌ها دستورالعمل‌های توصیه شده بعد از جراحی است. به عنوان مثال:

  • بعد از انجام جراحی زیبایی بینی از قرار گرفتن در محیط‌های پرخطر دوری کنید. این باعث می‌شود تا کمتر در معرض صدمات و تصادفات قرار بگیرید. در این صورت نواحی جراحی شده دچار آسیب و مشکلات بعد از آن نخواهند شد.
  • اگر دچار تورم و کبودی بعد از عمل هستید از کمپرس سرد در 48 ساعت اولیه و بعد از آن از کمپرس گرم استفاده کنید. این می‌تواند میزان تورم و احتقان را کاهش داده و بهبودی سریع‌تر حاصل شود.
  • هنگام خواب یا ایستادن سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید برای خوابیدن می‌توانید از دو یا سه بالش کوچک استفاده کنید طوری که سر شما بالاتر از بدنتان قرار بگیرد این می‌تواند میزان تورم و کبودی را کاهش دهد.
  • از عینک استفاده نکنید قرار دادن عینک بر روی بینی بعد از عمل می‌تواند غضروف‌های جراحی شده را تحت تاثیر قرار دهد و موجب حرکت و جابجایی آنها شود. این می‌تواند در مسیر تنفسی اختلال ایجاد کرده و باعث شود تا صدا به صورت تودماغی شنیده شود.
  • هنگام سرفه یا عطسه دهان خود را باز نگه دارید. این باعث می‌شود تا فشار کمتری بر زخم و بخیه‌ها وارد شده و دچار خونریزی و آسیب نشوند.
  • از محلول استریل مانند سرم نمکی برای شستشوی بینی استفاده کنید، البته دستورالعمل این کار را باید از پزشک جویا شد. استفاده از سرم شستشو کمک می‌کند تا مخاط و لخته‌های خون از بینی به درستی پاک شده و راه‌های تنفسی باز شوند و شما احساس گرفتگی یا تغییر صدا بعد از جراحی بینی نداشته باشید.

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد؟

کلام پایانی

تغییر صدا بعد از جراحی بینی یکی از نگرانی‌های افراد برای انجام عمل رینوپلاستی است. اگر احساس می‌کنید صدای شما بعد از عمل تو دماغی شده یا فرکانس صدا به شکل زیر یا بم تغییر خواهد کرد باید به شما بگوییم که احتمال بروز این عارضه بسیار کم است و همه افراد چنین تغییری را تجربه نخواهند کرد. تغییرات صدا بعد از جراحی بینی زمانی رخ می‌دهد که به دلیل عدم مهارت پزشک حفره‌های بینی بسیار باریک شده و عبور جریان هوا با مشکل مواجه شود. در این صورت فرد احساس می‌کند که صدای او به صورت تو دماغی شنیده شده و دامنه و فرکانس صدا تغییر پیدا کرده است.

برخی معتقدند که استفاده از بیهوشی استنشاقی و تاثیر آن بر تارهای صوتی علت این امر است. البته تورم و التهاب مخاط بعد از جراحی و احتقان نیز از دیگر دلایل گرفتگی و تغییر صدا بعد از جراحی بینی هستند. برای پیشگیری از عوارض رینوپلاستی مانند تغییر صدا، قبل از هر چیز باید به دنبال جراحان کاربلد متخصص و مجرب مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی باشید که درک درستی از آناتومی بینی شما داشته و تغییرات را به شکلی واقع بینانه و اصولی پیاده‌سازی می‌کنند. برای کسب مشاوره بیشتر درباره انواع عمل های بینی از جمله عمل بینی استخوانی، عمل بینی نیمه فانتزی، عمل بینی فرانسوی و … به بخش نوبت دهی کلینیک جراحی زیبایی مراجعه کنید.

علاوه بر این رعایت مراقبت‌های اصولی بعد عمل نیز از بروز عوارض و تغییرات صدا بعد از جراحی بینی تا حد زیادی پیشگیری خواهد نمود. بالا نگه داشتن سر هنگام خواب، دور بودن از محیط‌های آسیب‌زا، عدم استفاده از عینک، استفاده از کمپرس سرد و گرم و شستشوی بینی از مهمترین نکاتی هستند که باید بعد از رینوپلاستی مورد توجه قرار دهید.

منبع

https://www.plasticsurgery.org/news/press-releases/voice-may-change-after-rhinoplasty

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *