پیج اینستاگرام سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
لوگو کلینیک سامانه نوبت دهی پزشکان زیبایی
دسته جراحی‌ها

مشکلات و تغییرات پوست بینی بعد از جراحی زیبایی بینی 

آخرین بروزرسانی: خرداد 26, 1403
مشکلات و تغییرات پوست بینی بعد از جراحی زیبایی بینی 

اگر از شکل بینی خود ناراضی هستید، به طور حتم به جراحی زیبایی بینی فکر کرده‌اید؛ چگونه می‌توانم قوز روی بینی را بردارم؟ چگونه نوک بینی من زیباتر خواهد شد؟ آیا می‌توانم فرم بینی خود را مطابق با فلان بازیگر تغییر دهم؟ ممکن است هنگام نگاه کردن به آینه مرتب این سوالات را از خود بپرسید؛ اما شاید نکته‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود، پوست روی بینی است. پوست روی بینی نقش بسیار زیادی بر زیبایی بینی و انتخاب فرم بیرونی ایده آل خواهد داشت.

بینی به دو صورت گوشتی و استخوانی دسته‌بندی می‌شود. افرادی که دارای بینی گوشتی هستند معمولاً پوست بینی ضخیمی دارند. علت ضخامت پوست بینی آنها وجود غدد چربی زیاد و غضروف‌های نازک در قسمت نوک و انتهای بینی است. افراد با بینی استخوانی دارای پوستی نازک و ظریف هستند.

انجام تکنیک‌های مختلف رینوپلاستی مانند عمل بینی فرانسوی، طبیعی یا نیمه فانتزی برای افرادی که پوست بینی نازک دارند با چالش کمتری همراه است. در مقابل افرادی که بینی گوشتی دارند، به دلیل ضخامت پوست روی بینی خود به راحتی نمی‌توانند عمل بینی فانتزی یا عروسکی انجام دهند. در واقع فرم دهی نوک بینی در بینی‌های گوشتی به دلیل پوست ضخیم آن سخت‌تر خواهد بود و پس از مدتی ممکن است فرد دچار افتادگی نوک بینی شود. از طرفی قرار دادن  و همپوشانی پوست بعد از فرم دهی بینی گوشتی کمی مشکل بوده و ممکن است جای زخم یا اسکار کمی مشهود باشد.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم مشکلات پوست بینی را به صورت کامل مورد بحث و بررسی قرار دهیم. پس اگر نگران تغییر رنگ پوست در بینی، نکروز یا هر نوع مشکل پوستی دیگری بعد از جراحی رینوپلاستی هستید به شما خواندن مقاله زیر توصیه می‌شود.

مشکلات پوست بینی نازک در رینوپلاستی

افراد دارای پوست بینی نازک کاندیداهای خوبی برای انجام انواع جراحی‌های زیبایی بینی هستند. با این وجود اگر انحراف بینی در این افراد زیاد باشد یا استخوان‌ها بسیار ناهموار باشند، تغییر شکلی بینی و فرم دادن آن کمی سخت‌تر خواهد بود. پوست بینی نازک نواقص و مشکلات بینی را بیشتر نمایان می‌کند. از طرفی بعد جراحی و قرار دادن مجدد پوست در نواحی تازه جراحی شده ممکن است انقباض پوستی رخ دهد و یا رگه‌های خونی عنکبوتی روی پوست نمایان شوند که این باعث می‌شود پوست به بینی بسیار قرمزتر از پوست صورت دیده شود.

گاهی برای رفع این مشکلات ممکن است نیاز به پیوند غشای میانی پوست باشد. این باعث خواهد شد تا پوست بینی در صورتی که منبع خونرسانی سالمی داشته باشد کمی ضخیم‌تر شده و عیوب بینی کمتر نمایان شوند. گاهی از طریق انواع پماد، کرم و همچنین لیزر درمانی می‌توان مشکلات پوستی بعد رینوپلاستی را بهبود بخشید.

مشکلات پوست بینی نازک در رینوپلاستی

مشکلات پوست بینی ضخیم بعد از جراحی

ضخامت پوست به ویژه در قسمت نوک بیش از سایر بخش‌های بینی است و این به دلیل تجمع غدد چربی در این ناحیه از بینی می‌باشد، به همین دلیل جراحی بینی با پوست ضخیم سخت‌تر از دیگر انواع بینی است. از طرفی پوست ضخیم به خوبی نمی‌تواند خطوط و زوایای تیز بینی را منعکس کند و به همین دلیل پزشک مجبور است برای فرمدهی بینی غضروف‌های اضافی را بردارد یا پیوند، غضروفی انجام دهد.

پیوند غضروفی باعث می‌شود تا روند بهبودی و دوران نقاهت بیشتر شود. همچنین افراد باید مراقبت‌های بعد از عمل را با دقت و جدیت بیشتری دنبال کنند تا نوک بینی دچار افتادگی نشده و نیاز به جراحی ترمیمی نباشد. پوست بینی ضخیم مستعد آکنه و جوش است بنابراین مراقبت‌های پوستی قبل و بعد از جراحی نیز بسیار مهم است. اگر مراقبت‌های پوستی به درستی انجام شود، احتمال ایجاد لکه و تیرگی روی پوست کاهش پیدا خواهد کرد. شما می‌توانید نمونه جراحی‌های موجود در صفحه  اختصاصی دکتر حسینی و دکتر یزدانی را که با هدف درمان مشکلات پوست بینی ضخیم انجام شده مشاهده نمایید.

مشکلات پوست بینی ضخیم بعد از جراحی

تغییرات رنگ پوست بینی پس از جراحی

این یکی از نگرانی‌های رایج بعد از انجام جراحی زیبایی بینی است. تغییر رنگ پوست یکی از عوارض نادر اما ناخوشایند بعد از عمل بینی است. اما علت تغییر رنگ پوست روی بینی بعد از عمل چیست؟ تغییر رنگ پوست بینی  باعث میشود تا پوست در اطراف نوک و سوراخ‌های بینی قرمز یا آبی مایل بنفش دیده شود. این در نتیجه آسیب به رگ‌های خونی در این نواحی از بینی اتفاق می‌افتد.

این عارضه در افرادی که چند عمل جراحی بینی انجام داده‌اند یا سابقه استفاده از فیلر یا پر کننده‌های بینی را دارند بیشتر اتفاق می‌افتد، زیرا هر بار که در حین جراحی منبع عروقی آسیب می‌بینند یا تحت فشار قرار می‌گیرند به بافت ‌های بینی صدمه زده و آنها را ضعیف‌تر می‌کنند، به همین دلیل احتمال تغییر رنگ پوست بعد از انجام جراحی بینی افزایش خواهد یافت. در موارد حاد آسیب رساندن به منبع خون پوست می‌تواند منجر به مشکلات بزرگتر شده و حتی با مرگ پوست همراه باشد.

  • دو رنگ شدن پوست بینی بعد از عمل

مقداری کبودی و تورم معمولاً به دنبال جراحی عملکردی یا زیبایی بینی رخ خواهد داد. این موجب می شود تا پوست داخل یا نزدیک محل جراحی روشن‌تر یا تیره‌تر از پوست اطراف بینی و صورت به نظر برسد. دو رنگ شدن پوست بینی بعد از عمل اگرچه غیر معمول است، اما ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند و در موارد نادر ممکن است دائمی باشد.

  • تغییر رنگ نوک بینی بعد از عمل

اگر تغییرات عمده‌ای روی نوک بینی انجام شود مانند آنچه  در بینی‌های گوشتی اتفاق می‌افتد پیوند یا حذف غضروف می‌تواند به بافت‌های نوک بینی آسیب رسانده و خونرسانی و اکسیژن رسانی به این قسمت از بینی را مشکل نماید. از طرفی افرادی که داروهای خاص مانند راکوتان یا مصرف می‌کنند یا بعد از جراحی سیگار و دخانیات استعمال می‌نمایند بیشتر در معرض این عارضه پوستی قرار خواهند داشت.

تغییرات رنگ پوست بینی پس از جراحی

علت تیره شدن پوست صورت بعد از عمل بینی

بعد از انجام جراحی بینی ممکن است رنگ پوست به صورت موقت تغییر پیدا کند. علت تیره شدن پوست بینی بعد از رینوپلاستی به شرح زیر است:

ملاسما: اگر جراحی زیبایی بینی باعث آسیب و التهاب پوست شود. این می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا خاکستری در اطراف گونه‌ها، پیشانی، چانه و بالای لب فوقانی شود. این باعث می‌شود که پوست صورت تیره‌تر به نظر برسد. این شرایط پوستی در اصطلاح ملاسما نامیده می‌شود.

پیگمانتاسیون: گاهی التهاب و آسیب به پوست بعد از جراحی باعث افزایش تولید رنگدانه می‌شود. افرادی که سابقه بیماری‌های پوستی آکنه و پسوریازیس را دارند بیشتر در معرض این عارضه قرار خواهند داشت. در صورت ابتلا به پیگمانتاسیون لکه‌هایی صاف، برنزی قهوه‌ای یا سیاه روی پوست تشکیل خواهند شد. که این باعث می‌شود پوست صورت تیره‌تر به نظر برسد.

هیپرپیگمانتاسیون: این نیز نوع دیگر از تغییرات پوستی بعد از جراحی بینی است که باعث می‌شود پوست قرمز یا قهوه‌ای به نظر برسد. افرادی که روی پوست خود آکنه دارند و جراحی بینی انجام می‌دهند، بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند.

تیره شدن پوست بینی و پوست صورت بعد از عمل زیبایی بینی موقت است و به طور متوسط بین ۶ ماه تا یکسال طول بکشد، البته در برخی افراد این عارضه موقتی بوده و پس از چند روز به صورت کامل از بین می‌رود. اگر نگران تغییرات رنگ پوست بعد از انجام رینوپلاستی هستید می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی زیبایی بینی با پزشکان متخصص این مجموعه مشاوره داشته باشید.

جمع شدن پوست بینی بعد عمل بینی

جمع شدن یا انقباض پوست بینی یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است. در بیماران مسن به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش تولید کلاژن احتمال دارد پوست روی بینی بعد از جراحی کمی چروک شود. در این صورت به نظر میرسد که پوست جمع شده است. افرادی که دارای پوست بینی ضخیم هستند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند. بنابراین بسیار مهم است که افراد با بینی گوشتی و ضخیم از انجام عمل  فانتزی یا عروسکی خودداری کنند.

براق شدن پوست بینی بعد از عمل

یکی دیگر از نگرانی‌های رایج در مورد پوست روی بینی، براق شدن آن می‌باشد. زمانی که جراحی با دقت و مهارت بالا انجام شود  پوست بینی بعد از عمل به خوبی روی ناحیه جراحی شده قرار خواهد گرفت و چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. چنانچه فرد قبل از جراحی زیبایی بینی دیگر جراحی‌های پلاستیک انجام داده و از ژل‌ها و پر کننده‌های مختلف برای تزریق در بینی و اطراف آن استفاده کرده باشد احتمال دارد بعد از جراحی پوست بینی براق به نظر برسد.

استفاده بیش از حد از انواع لایه بردارها نیز در براق شدن پوست روی بینی بعد از عمل تاثیر دارد. رژیم غذایی درست، هیدراته نگه داشتن بدن، استفاده از کرم‌ها می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند.

پوست پوست شدن بینی بعد از عمل بینی  

مشکل بعدی دیگری که به آن می‌پردازیم پوست پوست شدن بینی بعد از انجام جراحی رینوپلاستی است. این مشکل بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که بعد از جراحی از آتل یا گچ بینی استفاده می‌کنند بعد از برداشتن گچ بیمار ممکن است احساس خارش یا پوسته پوسته شدن بینی را تجربه نماید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده از لایه بردارهای قوی استفاده از داروها و پمادهای ضد جوش و آکنه قبل و بعد از جراحی می‌توانند پوست بینی را تحت تاثیر قرار داده و باعث خشک شدن آن شود. استفاده از مرطوب کننده‌های مناسب و هیدراته نگه داشتن پوست می‌تواند به درمان این شرایط کمک نماید.

لک روی بینی بعد از عمل

لک روی بینی، هیپرپیگمانتاسیون یا افزایش تولید ملانین مشکل شایعی است که ممکن است بعد از جراحی بینی ایجاد شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، تغییرات هورمونی، التهاب، استرس و افزایش سن برخی از محرک های رایج ایجاد لکه روی بینی هستند. بیمارانی که مستعد رنگدانه‌های تیره  در روی صورت و زیر چشم خود هستند، احتمال بیشتری دارد که پس از جراحی لکه‌هایی را روی بینی خود تجربه کنند.

بیماران با سابقه هیپرپیگمانتاسیون باید قبل از انجام عمل جراحی این موضوع را با جراح خود در میان بگذارند. لازم به ذکر است که تغییر رنگ زیر چشم را می توان به کبودی نیز نسبت داد که به مرور زمان از بین می رود. از طریق مشاوره آنلاین سایت کلینیک جراحی بینی تهران شما می‌توانید اطلاعات کافی در مورد این عارضه بر اساس پوست بینی خود دریافت نمایید.

درمان پوست ضخیم بینی

ضخامت پوست بینی یکی از دلایلی است که باعث می‌شود بینی بزرگ و درشت نشان داده شود به طور معمول ضخامت پوست به دلیل وجود بیش از حد غدد چربی در زیر پوست است. کرم ها و ژل های تجویزی حاوی آنتی بیوتیکها، رتینوئیدها و کورتیکواستروئیدها اغلب برای کاهش التهاب، تقویت گردش سلولی و بهبود ظاهر پوست ضخیم استفاده میشود. توجه به این نکته ضروری است که برخی از داروهای موضعی ممکن است باعث تحریک و حساسیت پوستی شوند، بنابراین قبل از استفاده از هر روش درمانی، مشورت با متخصص پوست ضروری است.

درمان‌های لیزری، مانند لیزر رنگی پالسی (PDL)، اندازه رگ‌های خونی را هدف قرار داده  و اندازه آنها را کاهش می‌دهند و از طرفی قرمزی و التهاب پوست روی بینی را به حداقل می‌رسانند. این نوع درمانها با تابش نور به مناطق  هدف کار می‌کنند.

مداخله جراحی در موارد حاد برای درمان قطعی پوست ضخیم به کار میرود. پزشکان از طریق جدا کردن بافت نرم می‌توانند ضخامت پوست را به ویژه در نوک بینی به صورت یک دست و بدون عارضه کاهش دهند. برای نازک کردن پوست ضخیم لایه زیر جلدی پوست برداشته می‌شود. با این حال برای جلوگیری از نکروز پوست باید بسیار احتیاط کرد تا خونرسانی به پوست به خطر نیفتد.

درمان نازک شدن پوست بینی بعد از جراحی بینی

افزایش سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ژنتیک و استفاده از کرم‌ها و وسایل آرایشی همگی می‌توانند در نازک شدن پوست نقش داشته باشند. بعد از انجام جراحی رینوپلاستی این شرایط همگی می‌توانند باعث ضعیف و شکننده شدن بیشتر پوست بینی شوند. برای پیشگیری از این شرایط باید از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کرد. با انجام پیوند غشا میان پوستی می‌توان به افزایش ضخامت پوست بینی کمک کرد، البته اولویت برای انجام این پیوند ایجاد یک منبع خونرسانی سالم است تا بیمار بعد از پیوند دچار مشکل یا نکروز پوستی نشود.

نکروز بینی بعد از عمل

نکروز پوست بعد از انجام جراحی بینی یک عارضه نادر است استعمال سیگار دخانیات فشار اعمال شده توسط اسپیلت بینی می‌توانند در ابتلا به نکروز پوستی نقش داشته باشند. علاوه بر استعمال دخانیات، اختلالات عروقی، عفونت‌های داخلی بینی، تزریق و مصرف داروی آکوتان نیز می‌توانند در ابتلا به نکروز بینی نقش داشته باشند. در برخی موارد آسیب به بافت‌های بینی به دلیل استفاده از تکنیک‌های نادرست جراحی و یا عدم مهارت پزشک می‌توانند در ایجاد نیکروز نیز نقش داشته باشند.

برای درمان این عارضه ممکن است نیاز به یک جراحی پیچیده باشد. منطقه‌ و بافت  آسیب دیده باید خارج شده و با بافت طبیعی جایگزین شود. برای این منظور نیاز به پیوند غضروف از دنده یا لاله گوش است در برخی موارد نیز پیوند به صورت مصنوعی و از طریق پروتز انجام خواهد شد.

کلام پایانی

یکی از مهمترین عناصری که در تعیین نوع جراحی و نتایج بعد از عمل رینوپلاستی بسیار باید به آن توجه نمود، پوست روی بینی است. به طور معمول بینی‌ گوشتی دارای پوست ضخیم و بینی استخوانی پوست نازکی دارد. افرادی که پوست بینی نازک دارند راحت‌تر می‌توانند عمل بینی فانتزی یا عروسکی را انجام دهند در مقابل افراد با بینی گوشتی بهتر است به دنبال عمل بینی طبیعی باشند، زیرا ممکن است دچار مشکلاتی مانند افتادگی پوست بعد از جراحی شوند.

تغییرات رنگ پوست، جمع شدن، براق شدن، پوسته پوسته شدن، ایجاد لکه از مهمترین مشکلات مربوط به پوست بینی بعد از عمل بینی است. افرادی که از وسایل آرایشی استفاده می‌کنند، افرادی که بعد جراحی سیگار و دخانیات مصرف می‌کنند یا تزریق فیلر و پر کننده‌های را در قسمت‌های مختلف صورت خود انجام می‌دهند بیشتر در معرض مشکلات پوستی بعد از جراحی بینی قرار دارند.

در بیشتر موارد از طریق ر درمانی دارو و حتی جراحی می‌توان این مشکلات پوستی را درمان کرد، اما آنچه مهم است پیشگیری از بروز این عوارض است. انتخاب جراحان و پزشکان حاذق و با تجربه مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی که از تکنیک‌های روز دنیا به صورت اصولی و و حرفه بهره می‌برند باعث می‌شود تا شما یک جراحی امن، کم خطر و موفقیت آمیز را تجربه نمایید.

منابع

https://selcukinanli.com/en/article/how-does-thick-skin-affect-rhinoplasty#

جدیدترین مقالات کلینیک جراحی بینی

از صفر تا صد سفتی نوک بینی بعد از عمل

سفتی نوک بینی بعد از عمل بینی

چه مشکلاتی بعد از عمل رینوپلاستی پیش می آید؟ علت سفتی نوک بینی بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟ آیا این یک عارضه جانبی، بعد از

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل بینی

برجسته شدن گونه بعد از عمل جراحی بینی مسأله قابل توجهی است که خیلی ها به ویژه خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت بسیاری می دهند درباره آن پرس و جو می‌کنند. به دلیل اهمیت حفظ هماهنگی میان اجزای صورت بعد از جراحی بینی، به نظر می‌رسد تغییر در گونه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟

با اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی و استخوانی، تقریبا دائمی به حساب می‌آیند، اما برخی افراد نگران برگشت فرم بینی هستند. این نگرانی‌ها بیشتر درباره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *