عمل بینی طبیعی نوک گرد

عمل بینی طبیعی نوک گرد چطور انجام میشود؟

تکنیک‌های مختلفی در رینوپلاستی وجود دارد که افراد بنا بر وضعیت جسمی یا سلیقه و علاقه‌مندی خود، آنها را انتخاب می‌کنند. یکی از این تکنیک ها، عمل بینی طبیعی نوک گرد است که افراد برای داشتن بینی زیبا و خوش فرم انجام می‌دهند. شکل بینی در افراد مختلف متفاوت است. در واقع هر فردی با نوع خاصی از بینی به دنیا می‌آید. بینی بر اساس شکل ظاهری و ساختاری به دو دسته بینی استخوانی و گوشتی تقسیم بندی می‌شود. در بینی گوشتی عرض بینی بسیار پهن، نوک بینی برجسته یا گرد می‌باشد و در بینی استخوانی ممکن است پیچ خوردگی یا انحراف روی بین مشاهده شود به طوری که این با مشکلات مجاری تنفسی همراه باشد.

در کل افرادی که برای رینوپلاستی اقدام می‌کنند می‌خواهند برآمدگی روی پل بینی را از بین برده، عرض بینی را کاهش دهند و نوک بینی برجسته به صورت گرد یا پیازی شکل که غیر متناسب با سایر اجزای صورت است را اصلاح کنند. در این بین اصلاح و ترمیم نوک بینی گرد و پیازی شکل به صورت طبیعی بیشتر هدف جراحی زیبایی بینی است.

نوک بینی پیازدار یا گرد یکی از شایع ترین دلایلی است که بیماران را برای انجام جراحی زیبایی بینی ترغیب می‌کند. نوک بینی گرد شکلی از بینی است که باعث می‌شود بینی در قسمت انتهایی و نوک گردتر به نظر برسد تقریباً مانند توپ کوچکی که در انتهای بینی قرار گرفته است.

اکثر متقاضیان  انجام رینوپلاستی با نوک بینی پیازی، بینی خود را بیش از حد پهن یا بزرگ توصیف می‌کنند. برخی دیگر احساس می‌کند شکل بینی آنها بسیار ضعیف  و بد فرم است. برای کسب اطلاعات بیشتر و  درک کامل از شکل ایده آل نوک بینی، به شما پیشنهاد می‌شود با مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید.

به طور خلاصه، نوک بینی به سادگی نباید باعث جلب توجه شود. این بخش از بینی باید از نظر اندازه و عرض متناسب بوده طوری که هماهنگ با پل بینی باشد. به طور کلی، نوک بینی باید مثلثی شکل بدون هیچ گونه زاویه تیز یا منحنی باشد تا ظاهر بینی شکلی طبیعی پیدا کند. در واقع این مثلث به آرامی در جهت محدب از خط وسط به طرفین شیب پیدا می‌کند.

اما عمل بینی طبیعی نوک گرد چگونه انجام می‌شود؟ آیا این نوع رینوپلاستی با نتایج دائمی همراه است؟ در این مقاله ما تمامی نکاتی را که شما باید در مورد عمل بینی طبیعی نوک گرد بدانید؛ آورده‌ایم. پس اگر می‌خواهید بینی گرد خود را به بهترین شکل فرم دهید و از داشتن چهره زیبا لذت ببرید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

چه چیزی باعث گردی نوک بینی می‌شود؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد عمل بینی طبیعی نوک گرد صحبت کنیم، بهتر است در مورد شکل دقیق این نوع بینی و دلایلی که باعث گردی نوک بینی می‌شوند بحث نماییم تا بهتر بتوانید روش جراحی و نوع تغییراتی که لازم است انجام شوند را درک کنید.

نوک بینی گرد نتیجه مستقیم شکل غضروف‌های جانبی پایینی است. غضروف‌های جانبی پایین یک جفت ساختار غضروفی هستند که معمولاً از نظر شکل و اندازه تقریباً شبیه هم می‌باشند. دو غضروف جانبی پایینی در خط وسط ادغام می‌شوند تا به شکل گیری تکیه گاه نوک بینی کمک کنند. این غضروف‌ها به تدریج از هم فاصله گرفته تا تکیه گاه ساختاری لبه سوراخ بینی را در هر طرف تشکیل دهند. نقطه‌ای که در آن دو غضروف از یکدیگر دور می‌شوند، ناحیه گنبدی نامیده می‌شود و به طور قابل توجهی بر شکل نوک بینی تأثیر می‌گذارد. اگر غضروف گنبدی جهت گیری مناسبی داشته باشد، نوک بینی به شکل مثلثی نرم مورد نظر نزدیک می‌شود.

نوک بینی گرد زمانی ایجاد می‌شود که غضروف دومال بیش از حد پهن و گرد باشد. همچنین افرادی که دارای بینی گوشتی هستند ضخامت پوست بینی تعدد غضروف‌های ضعیف و غدد چربی در نوک بینی باعث می‌شود تا بینی به شکل گرد دیده شود. اگر غضروف معمولی نوک بینی را با غضروف نوک پیازی مقایسه کنید، می‌توانید تفاوت آشکاری را از نظر عرض ببینید. اگر به نمای جلوی بینی نوک گرد نگاه کنید، ممکن است بینی بیش از حد بزرگ به نظر برسد.

گاهی افراد از طریق عمل بینی فانتزی یا عروسکی و نیمه فانتزی خواستار ایجاد تغییرات بسیار چشمگیر در این بخش از بینی هستند. قبل از اجرایی کردن چنین تصمیمی بهتر است با جراحان حاذق و مجربی همچون دکتر یزدانی و دکتر حسینی مشورت کنید تا از تناسب و هماهنگی آن با بینی و سایر اجزای صورت خود اطمینان حاصل نمایید.

عمل بینی طبیعی نوک گرد

عمل بینی طبیعی نوک گرد چگونه است؟

عمل بینی طبیعی نوک گرد از طریق جراحی بینی به روش باز یا بسته انجام می‌شود. در روش بسته پزشک برش‌های جزئی در داخل بینی ایجاد می‌نماید تا پوست بینی بالا برده شده و به غضروف‌های نوک بینی دسترسی داشته باشد، اما اگر نیاز به تغییرات عمده باشد جراحی به روش باز با ایجاد برش‌های خارجی برای دسترسی بهتر به ساختار استخوانی و غضروفی بینی انجام می‌شود. بسته به نوع غضروف‌ها ممکن است تکنیک‌های مختلفی برای اصلاح نوک بینی با روش باز و یا بسته به کار برده شوند. به عنوان مثال:

عمل بینی طبیعی نوک گرد

تکنیک بخیه

در برخی از موارد جراحی بینی نوک گرد به راحتی با تکنیک‌های محافظه کارانه مانند بخیه انجام می‌شود. برای این منظور پزشک با ایجاد برش‌هایی پوست بینی را بالا برده تا با ایجاد بخیه‌های گنبدی و دائمی غضروف جانبی پایینی را در هر طرف باریک کرده و سپس این غضروف‌ها به طور همزمان به هم نزدیک می‌شوند. با انجام دقیق بخیه‌های دائمی در غضروف جانبی تحتانی در دو طرف، قوس برجسته در امتداد نوک بینی به میزان قابل توجهی کاهش یافته و ظاهر نوک بینی ظریف تر خواهد شد. این تکنیک می‌تواند در باریک کردن نوک بینی و بهبود شکل ظاهری آن نقش موثری داشته باشد.

برش سفالیک

قسمت سفالیک غضروف جانبی تحتانی به لبه یا حاشیه فوقانی غضروف (سمتی که در مقابل لبه سوراخ بینی قرار دارد) هنگام نگاه کردن مستقیم به بینی از نمای جلو اشاره دارد. همان طور که ممکن است تصور کنید، اگر این بخش از غضروف جانبی پایینی بیش از حد برجسته باشد، می‌تواند باعث شود تا بینی پهن تر و گردتر به نظر برسد. اگر واقعاً این مورد عامل اصلی گرد شدن بینی باشد، ممکن است در طی فرآیند تغییر شکل بینی از برش سفالیک استفاده شوند. این شامل کوتاه کردن یا برداشتن غضروف بیش از حد برجسته در امتداد لبه سفالیک است.

با انجام این کار، گردی غضروف جانبی تحتانی کاهش یافته و نوک بینی صاف‌تر به نظر می‌رسد. برای اطمینان از تقارن مناسب نوک بینی، برش سفالیک باید با دقت زیادی انجام شود. همچنین باید از برداشتن بیش از حد غضروف خودداری شود. در واقع، باید غضروف جانبی تحتانی به عرض تقریبی 8 تا 10 میلی متر دست نخورده باقی بمانند تا از حمایت ساختاری کافی برای نوک بینی برخوردار شوند. اگر غضروف زیادی برداشته شود نوک بینی در معرض خطر فروپاشی قرار خواهد گرفت، زیرا غضروف کافی برای حفظ شکل طبیعی نوک بینی وجود ندارد.

اگر قصد انجام عمل بینی نیمه فانتزی یا فانتزی  را دارید. این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

پیوند غضروف برای اصلاح نوک بینی گرد

جایگزین دیگری برای عمل بینی طبیعی نوک گرد، پیوند غضروف بینی است. پیوند به این معنی است که از غضروف گوش یا دنده برای حمایت بیشتر یا تغییر شکل بینی در نوک استفاده می‌شود. در این مورد خاص، از پیوند غضروف برای تقویت غضروف جانبی تحتانی استفاده می‌شود تا ناحیه نوک بینی تغییر شکل داده شود.

نکته مهم: عمل بینی طبیعی نوک گرد با ترکیبی از تکنیک‌های ذکر شده انجام می‌شود تا اهداف زیبایی به درستی تحقق پیدا کنند. به عنوان مثال ممکن است برش سفالیک همزمان با پیوند غضروف انجام شود. البته جراحی بینی به روش بسته یا باز برای اصلاح نوک بینی به دانش و تجربه بالای پزشک جهت برش، پیوند دقیق غضروف‌ها و حتی زدن بخیه‌ها به شکلی ظریف نیاز دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که عمل بینی طبیعی نوک گرد توسط جراحان شناخته شده همچون دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام شود.

آیا نتایج عمل بینی طبیعی نوک گرد ماندگار است؟

نتایج عمل بینی طبیعی نوک گرد می‌تواند ماندگار و دائمی باشد به شرط آنکه انتظارات واقع‌بینانه بر اساس نوع و شکل فرم بینی خود داشته باشید. برخی افراد با انجام جراحی بینی گوشتی علاوه بر اصلاح نوک بینی گرد خود می‌خواهند شکل آن را به صورت تیز یا شیب‌دار تغییر دهند.

رینوپلاستی برای اصلاح شکل کلیه بینی و تغییر نوک آن بدون توجه به ساختارهای اسکلتی و غضروفی می‌تواند نتایج را تحت تاثیر قرار داده و حتی ماندگاری آن را در طولانی مدت به چالش بکشد. بنابراین اگر قصد انجام عمل بینی طبیعی نوک گرد را دارید اهداف خود را تغییر نوک بینی به شکلی کاملاً طبیعی و استاندارد متمرکز کنید.

بهتر است قبل از ایجاد تغییرات با جراحان متخصص مانند دکتر حسینی و دکتری یزدانی مشورت نمایید تا مطمئن شوید که نوک بینی شما تا چه اندازه به اصلاحات و ترمیم نیاز دارد آیا نوک بینی باید کوتاه یا بلند شود؟ آیا لازم است نوک بینی را صاف کرد؟ همزمان با انجام عمل بینی طبیعی نوک گرد می‌توانم تغییرات ساختاری دیگری در بینی ایجاد کنم؟

شما می‌توانید این سوالات را از پزشکی خود بپرسید. پزشکان متعهد و مسئولیت پذیر نگرانی شما را در این مورد به خوبی درک کرده و توضیحات کاملی را به شما ارائه خواهند داد. از طریق نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران نیز می‌توانید پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

عمل بینی طبیعی نوک گرد

ریکاوری بعد از عمل بینی طبیعی نوک گرد چگونه است؟

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی نوک کوتاه مدت است و تنها با کبودی خفیف و کمترین ناراحتی همراه است. به راحتی با داروهای مسکن بدون نسخه می‌توان این ناراحتی‌های جزئی را رفع نمود. جراح بعد عمل بینی مردانه یا زنانه مسکن‌هایی را برای شما تجویز می‌کند تا در دوران نقاهت خود مصرف کنید. ممکن است از شما خواسته شود به مدت یک هفته بعد از عمل از اسپلینت بینی استفاده کنید. اسپلینت بینی برای محافظت از نوک ظریف بینی در طی دوران بهبودی طراحی شده است.

شما باید حداقل تا چهار هفته پس از عمل از انجام فعالیت‌های بدنی شدید از جمله رفتن به باشگاه اجتناب کنید. برای بهبود سریعتر همچنین تا شش هفته پس از عمل بینی طبیعی نوک گرد باید از عینک زدن خودداری کنید. توصیه میشود در طول دوره نقاهت از دمیدن یا فین کردن اجتناب کنید، زیرا این ممکن است باعث تاخیر در بهبود زخم شود و همچنین ممکن است بر نتایج جراحی تأثیر بگذارد.

حداقل شش هفته بعد جراحی باید از سیگار کشیدن خودداری کرد تا خطر بروز عفونت بعد از عمل بینی به حداقل برسد. عفونت زخم ممکن است منجر به تاخیر در بهبودی شود. برای بهبود بهتر زخم‌ها باید هفته اول پس از جراحی از مصرف الکل خودداری کرد. اگر نکات ذکر شده را به دقت دنبال کنید به جراحی بینی ترمیمی و نیاز پیدا نخواهید کرد.

خطرات و عوارض عمل بینی طبیعی نوک گرد چیست؟

اصلاح نوک بینی در مقایسه با جراحی بینی کمتر تهاجمی است و خطرات و عوارض کمتری دارد. با این حال، هنوز هم نوعی روش جراحی است که می‌تواند با عوارض خاصی همراه باشد. از مهمترین خطرات و عوارض عمل بینی طبیعی نوک گرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خون ریزی
  • عفونت
  • کبودی
  • تورم
  • بی حسی موقت نوک بینی
  • تاخیر در بهبود زخم

فراموش نکنید اگر جراحی بینی استخوانی یا گوشتی توسط جراح زیبایی ماهر انجام شود احتمال بروز عوارض به شدت کاهش پیدا خواهد نمود.

کلام پایانی

نوک بینی گرد تاثیر زیادی در فرم و شکل بینی دارد و می‌تواند بینی را بسیار بزرگتر از حالت عادی نشان دهد. علت گردی نوک بینی وجود شکل غضروف‌ها در بخش انتهایی و نوک بینی است. در اکثر افرادی که دارای بینی گوشتی با پوست ضخیم هستند، نوک بینی گرد مشاهده می‌شود. البته وجود غضروف‌های ریز متعدد و غدد چربی نیز در نوک می‌توانند باعث شود تا نوک بینی به شکل گرد تغییر شکل دهد.

برای اصلاح و ترمیم چنین مشکل ساختاری از تکنیک بخیه، برش سفالیک یا پیوند غضروفی استفاده می‌شود. ریکاوری بعد از انجام رینوپلاستی به نگی رعایت مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های تجویز شده توسط پزشک بستگی دارد. عدم مصرف سیگار و الکل، استفاده نکردن از عینک بلافاصله بعد از جراحی و به تاخیر انداختن تمرینات ورزشی حرفه‌ای همگی بخشی از اقداماتی هستند که می‌توانید برای کاهش دوره نقاهت و تسریع روند بهبودی انجام دهید.

اگر به دنبال اطلاعات کامل و جامع‌تری در مورد عمل بینی طبیعی نوک گرد هستید می‌توانید با مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید. حضور پزشکان با دانش و با تجربه مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی باعث شده تا بیماران بتوانند ضمن رفع چالش‌ها و نگرانی‌ها یک عمل عالی و موفقیت آمیز را تجربه نمایند.

منابع 

https: //www.drhilinski.com/rhinoplasty-tutorial/bulbous-rounded-nasal-tip

https: //centreforsurgery.com/services/tip-rhinoplasty-mini-nose-job

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل بینی بدون تامپون

آیا می‌توان عمل بینی بدون استفاده از تامپون انجام داد؟ عمل بینی بدون تامپون یا با تامپون کدام بهتر است؟ اگر به دنبال عمل بینی برای زیباسازی صورت خود هستید؛

ادامه مطلب »
عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »