عمل بینی طبیعی استخوانی

ویژگی های عمل بینی طبیعی استخوانی و چگونگی انجام آن

عمل بینی طبیعی استخوانی، در کنار عمل بینی استخوانی نیمه فانتزی یکی از تکنیک‌های جراحی زیبایی بینی است که باعث می‌شود افرادی که دارای بینی استخوانی هستند بتوانند به شکلی طبیعی و استاندارد ظاهر بینی خود را تغییر دهند تا تناسب بیشتری بین بینی و سایر اجزای صورت برقرار شود. امروزه بیش از گذشته افراد به زیبایی صورت خود اهمیت می‌دهند.

داشتن یک چهره متناسب و بدون نقص یکی از مهم‌ترین اهداف زیبایی است که زنان و مردان را سمت جراحی‌های زیبایی و پلاستیک ترغیب می‌کند. بینی به عنوان عضو مرکزی صورت نقش مهمی در زیباتر شدن چهره شما دارد. بدیهی است که هرگونه ناهنجاری در ساختار و اسکلت بینی می‌تواند چهره شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

آناتومی بینی افراد مختلف است و این به دلیل تفاوت‌های نژادی و ژنتیکی افراد است. با تمام تفاوت‌هایی که در فرم بینی مشاهده می‌شود پزشکان و جراحان بینی را به دو دسته کلی بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی کرده‌اند و بر همین اساس تکنیک‌های مختلف جراحی بینی انجام می‌شود. عمل بینی نیمه فانتزی، عروسکی  و طبیعی سه تکنیک رایج جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی هستند، البته اینکه کدام تکنیک و کدام فرم باید برای فرد با بینی استخوانی یا گوشتی انتخاب شود به سلیقه او و تشخیص پزشک بستگی دارد.

انتخاب فرم و مدل بینی باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر زیبایی، هارمونی درستی را با سایر اجزای چهره فرد ایجاد نماید. انتخاب‌هایی که بر اساس پیروی از مد و سلیقه اجتماعی بدون توجه به ساختار کلی چهره باشد می‌تواند نتایج عکس و ناموفقی داشته باشد، به همین دلیل قبل از هر چیز بهتر است به دنبال انتخاب بهترین جراحان زیبایی بینی مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی باشید تا یک مشاوره و ارزیابی اصولی و دقیق قبل از جراحی داشته باشید.

شما می‌توانید با مشاوره آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید تا ضمن ارتباط با این پزشکان نام آشنا از تجربه و دانش ایشان در زمینه جراحی زیبایی بینی بهره‌مند شوید.

اگر بینی استخوانی دارید و ظاهر آن چندان برای شما مطلوب نیست و می‌خواهید فرم طبیعی به بینی خود بدهید، پس به خواندن ادامه دهید. در این مقاله چگونگی انجام عمل بینی طبیعی استخوانی و تمام نکات مربوط به آن آورده شده است.

عمل بینی طبیعی استخوانی چیست و چگونه به تغییر شکل بینی کمک می‌کند؟ 

قبل از اینکه به این سوال پاسخ داده شود اجازه دهید تا ویژگی‌های بینی استخوانی را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. بینی استخوانی نوعی از بینی است که قوز و برآمدگی‌های ناهموار روی آن بسیار مشهود است. این قوز یا ناهمواری‌ها ممکن است ژنتیکی بوده یا در اثر صدمات مختلف ایجاد شده باشند. از طرفی این نوع بینی‌ها دارای پوست نازکی هستند. هنگامی که افراد به صورت نیم رخ می‌ایستند، برجستگی‌ها و ناهمواری‌های روی بینی بیشتر نمایان می‌شود.

افرادی که دارای بینی استخوانی هستند به این دلیل از شکل بینی خود احساس نارضایتی می‌کنند که احساس می‌کنند استخوان‌های برآمده روی تیغه بینی باعث شده بینی آنها به صورت غیر طبیعی بزرگ نشان داده شود و زیبایی چهره آنها تحت تاثیر قرار بگیرد. علاوه بر مشکلات زیبایی افرادی که دارای بینی استخوانی هستند ممکن است مشکلات تنفسی را نیز تجربه نمایند. به همین دلیل برای رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی اقدام می‌کنند تا فرم طبیعی و نرمال روی بینی خود ایجاد نمایند.

اما عمل بینی استخوانی چیست و چگونه به تغییر ظاهر بینی کمک می‌کند؟ برای اینکه عملکرد تنفسی در بینی استخوانی بهبود پیدا کند و همچنین ظاهر آن به درستی تغییر داده شود لازم است که اقداماتی روی پل و نوک بینی از طریق جراحی بینی به روش باز انجام شود. بینی که به دلیل استخوانهای پهن، بزرگ نشان داده می شود می تواند باعث شود تا بقیه قسمت های صورت از جمله چشم ها نامتقارن به نظر برسند.

به دلیل وجود استخوان‌های بزرگ و ناهموار در بینی‌های استخوانی پزشکان سعی می‌کنند با بریدن یا شکستن استخوان‌ها به باریک کردن بینی و تراز کردن آن کمک کنند. این کار از طریق استئوتومی انجام می‌شود. در واقع این یک تکنیک جراحی بینی است که با بریدن استخوان و حتی گاهی افزودن بافت استخوانی کمک می‌کند تا بینی باریک‌تر شده و ظاهر نرمال و متعادلی پیدا کند.  بسته به شکل ظاهری بینی بیمار، روش های دیگری همراه با استئوتومی مانند برداشتن قوز و قرار دادن ایمپلنت برای بالا بردن پل توصیه می شود.

در روش های اصلاح  نقایص بینی استخوانی، استئوتومی علاوه بر اصلاح استخوان در ترمیم و اصلاح غضروف های بینی نیز نقش اساسی دارد. با اصلاح استخوان و غضروف پل بینی پهن نیز کاهش پیدا خواهد کرد تا متناسب و زیباتر به نظر برسد.

عمل بینی طبیعی استخوانی

عمل بینی طبیعی استخوانی چگونه انجام میشود؟

در طی جلسه مشاوره، بیمارانی که قصد جراحی زیبایی بینی دارند، گاهی اوقات می پرسند آیا بینی آنها در حین جراحی شکسته خواهد شد؟ این یک تفسیر نادرست از استئوتومی است که باعث افزایش اضطراب بیمار می شود. در واقع، استئوتومی یک مانور جراحی پیچیده اما مهم است که اگر به درستی انجام شود، نتایج زیبایی بسیاری برای بیمار به همراه خواهد داشت. در حالی که چندین رویکرد مختلف برای استئوتومی یا عمل بینی طبیعی استخوانی وجود دارد، اما هر جراح ممکن است یک استراتژی ترجیحی را جراحی بینی استخوانی به کار گیرد.

با این وجود یک اتفاق نظر کلی که وجود دارد این است که باید قوز پشتی بینی به درستی برداشته شود و استخوان ها به منظور تنظیم مجدد یا تغییر شکل بریده شوند.

در روش سنتی رینوپلاستی، جراح از چکش و اسکنه برای تغییر شکل استخوان بینی استفاده می کند. در حالیکه که در روش های جدید از فناوری اولتراسونیک پیزو برای این منظور استفاده می شود. این تکنیک سطح بالایی از دقت را ارائه می دهد و از آسیب های فیزیکی که می تواند توسط چکش و اسکنه ایجاد شود جلوگیری می کند. مطالعات نشان می دهد که عمل بینی پیزو منجر به خونریزی و عوارض کمتر در حین جراحی و تورم کمتر و بهبود سریعتر پس از جراحی می شود.

عمل بینی طبیعی استخوانی

نکات مهم و مورد توجه در عمل بینی طبیعی استخوانی 

دستیابی به موفقیت در جراحی بینی باید بر اساس برنامه ریزی و ارزیابی دقیق قبل از عمل باشد. در عمل بینی طبیعی استخوانی زوایا و تناسبات بینی باید با استانداردهای ایده‌آل زیبایی و هارمونی زیبایی‌شناختی صورت تعریف شوند. در زیر به مهمترین نکات و ویژگی هایی که برای عمل بینی طبیعی استخوانی مورد توجه قرار می گیرند، اشاره شده است:

 • عرض دو سوم بالای بینی باید تقریباً 75 درصد از عرض پایه بینی باشد
 • پشت بینی باید یک مسیر انحنای ملایم را از ابروی داخلی تا نوک بینی دنبال کند
 • پل بینی باید صاف شود
 • زاویه بین نوک بینی و لب بالایی با توجه به جنسیت افراد باید تنظیم شود. به طور معمول زاویه بین بینی و لب بالایی در عمل بینی طبیعی مردانه حدود ۹۰ تا ۹۵ درجه و در بانوان بین ۹۵ تا ۱۰۵ درجه متغیر است
 • زاویه بین بینی و پیشانی باید بین ۱۱۵ تا ۱۳۵ درجه تغییر داده شود
 • ارتفاع سوراخ‌های بینی باید کاهش پیدا کند
 • عدم تقارن سوراخ‌های بینی باید اصلاح و ترمیم شود

مزایای انجام عمل بینی طبیعی استخوانی

عمل بینی طبیعی استخوانی برخلاف عمل بینی فانتزی یا عروسکی باعث می‌شود تا چهره شما به شکلی طبیعی تغییر داده شود و زیباتر به نظر برسد علاوه بر این انجام این نوع جراحی زیبایی مزایای زیر را به همراه دارد:

 • ایجاد تعادل بینی با سایر اجزای صورت تعادل

بینی یکی از مهمترین اجزای صورت است که می‌تواند نقش بسیار مهمی در زیباتر نشان دادن چهره کلی فرد داشته باشد، به همین دلیل هرگونه انحراف، کجی یا نقص در آن چهره فرد را شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرفی زیبایی و خاص بودن بینی باعث می‌شود تا چهره افراد بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین یک بینی بزرگ و غیر عادی تصویر زیبایی خوشایندی در چهره مخاطب ایجاد نمی‌کند. با انجام جراحی بینی به روش بسته یا باز میتوان به تعادل و تناسب بینی با سایر اجزای صورت کمک کرد.

 • رفع مشکلات تنفسی و اصلاح راه های هوایی بینی

در بینی استخوانی به دلیل وجود ناهنجاری‌های روی تیغه بینی ممکن است افراد دچار انسداد راه هوایی شوند. این می‌تواند با مشکلات تنفسی متعددی همراه باشد. این ناهنجاری‌ها به صورت ژنتیکی یا در اثر تصادف، ورزش و درگیری‌ها روی تیغه بینی ایجاد می‌شوند. با انجام عمل بینی طبیعی استخوانی میتوان به اصلاح دیواره ای که سمت چپ و راست بینی را جدا می‌کند، کمک کرد.

این دیواره میانی در اصطلاح سپتوم نامیده می‌شود. جراحی که برای رفع مشکلات مربوط به سپتوم انجام می‌شود، سپتوپلاستی نام دارد. البته همزمان با سپتوپلاستی، می‌توان رینوپلاستی طبیعی را انجام داد تا علاوه بر صاف کردن بینی انسداد مجاری تنفسی نیز بهبود یابند.

عمل بینی طبیعی استخوانی

 • افزایش اعتماد به نفس

بینی بزرگ با ساختار استخوانی ناقص می‌تواند اعتماد به نفس شما را هنگام مکالمه با افراد به شدت تحت تاثیر قرار دهد. این می‌تواند بر روابط کاری شخصی و اجتماعی شما بسیار اثرگذار باشد با انجام عمل بینی طبیعی استخوانی برای همیشه می‌توانید از این مشکل و دغدغه ذهنی رها شده و با اعتماد به نفس بیشتری فعالیت‌های خود را دنبال کنید.

زمانی شما می‌توانید چنین مزایایی را از جراحی بینی گوشتی یا استخوانی خود دریافت کنید که عمل توسط پزشکان حاذق و مجربی همچون دکتر حسینی و دکتر یزدانی انجام شود. جراحانی که از تجربه و دانش بالا برخوردار هستند با ارزیابی دقیق خواهند توانست مشکلات بینی را رصد کرده و جزئیات ظریف و پیچیده را برای فرم دهی بهتر بینی پیاده سازی نمایند.

دوره نقاهت بعد عمل بینی استخوانی

همانطور که گفته شد عمل بینی استخوانی یک جراحی پیچیده محسوب می‌شود به خصوص زمانی که بخواهید اهداف زیبایی و درمان را همزمان اجرایی کنید. اگر تغییراتی که روی بینی انجام می‌شود جزئی بوده و جراحی بینی به روش بسته انجام شود، دوره نقاهت و بهبودی کوتاه‌تر خواهد بود و افراد کبودی و تورم کمتری را تجربه می‌کنند. در مقابل اگر جراحی با تکنیک باز انجام شده باشد و تغییرات به صورت چشمگیر و گسترده‌ای انجام شده باشند روند بهبودی و نقاهت طولانی‌تر خواهد شد.

به طور معمول بهبودی بعد از عمل بینی طبیعی استخوانی حدود ۶ هفته زمان لازم دارد البته در این بازه زمانی نتایج جراحی به صورت کامل و دقیق قابل مشاهده نیست شما برای اینکه بتوانید نتایج نهایی را مشاهده کنید به چند ماه یا حتی یک سال زمان نیاز خواهید داشت. البته در همان چند ماه نخست پس از آنکه ورم از بین رفت نتایج تا حدودی قابل مشاهده هستند اما رفع کامل ورم به زمان نیاز دارد پس صبور باشید.

چگونه می‌توان روند بهبودی بعد از عمل را سرعت بخشید؟ 

رعایت مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های توصیه شده توسط پزشک پاسخ این سوال است. شما باید هر آنچه که تجویز شده را مو به مو و با دقت انجام دهید. به عنوان مثال:

 • بعد از جراحی از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم‌ها استفاده کنید. دو روز بعد شما می‌توانید کمپرس گرم استفاده نمایید
 • بلافاصله بعد از جراحی از دوش آب گرم اجتناب کنید
 • هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگه دارید. همچین هنگام نشستن روی صندلی تکیه‌گاه صندلی را طوری تنظیم کنید که سر شما بالاتر از بدن قرار گیرد
 • از کشیدن سیگار و دخانیات اجتناب کنید. این می‌تواند باعث اختلال در جریان خونرسانی به نواحی تازه ترمیم شده بینی شود
 • نوشیدنی‌های حاوی الکل را کنار بگذارید. این یک توصیه مهم قبل و بعد از جراحی بینی است، زیرا می‌تواند باعث رقیق شدن خون شده و احتمال خونریزی را حین جراحی و بعد از آن افزایش دهد
 • هنگام عطسه سرفه و یا خمیازه دهان خود را باز نگه دارید تا به زخم و بخیه آسیب وارد نشود
 • رژیم غذایی سالم را دنبال کنید و سبزیجات و فیبر بیشتری را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید. این از ابتلا به یبوست پیشگیری خواهد کرد
 • پیاده‌روی کنیم اما از انجام فعالیت‌های ورزشی شدید اجتناب کنید. پیاده‌روی به گردش بهتر جریان خون کمک می‌کند اما انجام ورزش‌های شدید می‌تواند به بافت بینی ترمیم شده آسیب وارد کرده و پیج جراحی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده نباید تمرینات ورزشی گذشته را انجام دهید

با رعایت نکات فوق شما نیازی به انجام جراحی بینی ترمیمی نخواهید داشت

سخن پایانی دکتر حسینی و دکتر یزدانی از بهترین جراحان بینی

بینی استخوانی دارای برآمدگی‌ها مشهود و برجسته روی تیغه بینی است به خصوص هنگامی که از نیمرخ به چهره فرد توجه شود. این می‌تواند تاثیرات منفی روی زیبایی صورت داشته باشد. با انجام عمل بینی طبیعی استخوانی می‌توان ساختارهای ناقص استخوانی و غضروفی بینی را اصلاح کرد تا تناسب و هماهنگی درستی بین بینی و سایر اعضای صورت ایجاد شود. برای این منظور باید زوایا و تناسب بینی با سایر اعضای صورت به خوبی مورد ارزیابی قرار گیرد. این به مهارت و تخصص بالای پزشک بستگی دارد.

او باید بتواند ضمن ارزیابی مشکلات، بهترین راهکارها را برای ایجاد تغییرات ظریف و پیچیده انتخاب نماید. استئوتومی یکی از همین راهکارها می‌باشد. در استئوتومی استخوان‌های بینی بریده شده و یا بافت استخوانی جدیدی اضافه می‌شود. این تکنیک به روش سنتی و یا از طریق فناوری اولتراسونیک پیزو قابل اجرا است. نتایج جراحی فاصله بعد از عمل قابل مشاهده نخواهند بود. شما برای دیدن نتیجه نهایی باید چند ماه صبر کنید. اگر مراقبت‌های اصولی بعد عمل به دقت دنبال شوند روند بهبودی سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد و نتایج به بهترین شکل حاصل می‌شوند.

اگر تصمیم خود را برای جراحی زیبایی بینی گرفته‌اید به شما پیشنهاد می‌شود با نوبت دهی آنلاین کلینیک جراحی بینی تهران تماس حاصل نمایید تا بتوانید مشاوره و راهنمایی‌های لازم را در مورد جراحی بینی زیر نظر بهترین پزشکان دریافت نمایید.

منابع

https://faceplusclinic.com/wide-nose-surgery/?ckattempt=1

https://www.cangelloplasticsurgery.com

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عمل پولیپ و زیبایی بینی همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان

عمل پولیپ و زیبایی بینی به صورت همزمان قابل انجام است. این جراحی ترکیبی مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه جراحی بینی و کوتاه شدن دوران نقاهت عمل بینی از مهم‌ترین مزایای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی هستند. کلینیک جراحی بینی تهران شما را با بهترین پزشکان جراح در این حوزه آشنا خواهد کرد.

ادامه مطلب »
عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی یکی از انواع جراحی‌های بینی است که برای اصلاح انحراف سپتوم بینی به کار می‌رود. این عمل به درمان مشکلات تنفسی کمک می‌کند. عمل سپتوپلاستی را می‌توان به صورت همزمان با رینوپلاستی انجام داد.

ادامه مطلب »