واقعیتهای جراحی بینی که باید بدانید

جراحی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی و پلاستیک است، که سالانه افراد زیادی برای تغییر چهره و بهبود زیبایی خود آن را انجام می‌دهند. با وجود محبوبیت و استقبال بی‌نظیر از جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی، برخی افراد همچنان آن را یک چالش بزرگ می‌پندارند و می‌خواهند در مورد واقعیت جراحی بینی و عوارض و مزایای انجام این جراحی، بیشتر بدانند تا بتوانند بهتر تصمیم گیری کنند.

جستجو در سایت‌های مختلف، گفتگو با کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اند، خواندن نظرات کاربران ممکن است باعث سردرگمی شما شده باشد و مرتب از خود بپرسید، که آیا این جراحی می‌تواند واقعا چهره من را تغییر دهد؛ بدون اینکه عارضه یا نگرانی خاصی در آینده پیش آید، قبل از هر چیز باید به شما این واقعیت عمل بینی را بگوییم، که صرف نظر از نوع مهارت پزشک، انجام رینوپلاستی در افراد مختلف، ممکن است نتایج متفاوتی به همراه داشته باشد.

واقعیت عمل بینی

برخی افراد بدون توجه به نوع بینی ممکن است مدلی را انتخاب کنند که هیچ تناسبی با چهره آنها نداشته باشد و این باعث می‌شود تا بعد از عمل دچار پشیمانی شوند. عدم رعایت مراقبت‌های اصولی بعد جراحی نیزدر  نتیجه عمل موثر است.

گاهی افراد فکر می‌کنند پس از انجام جراحی همه چیز تمام شده، در حالی که رعایت مراقبت‌های توصیه شده پزشک حداقل به مدت یک سال ضروريست تا نتایج به بهترین شکل حاصل شود، اما واقعیت‌هایی نیز در مورد جراحی بینی وجود دارد که ممکن است شما در مورد آنها کمتر شنیده باشید. در این مقاله ما سعی کردیم واقعیتهای جراحی بینی را با شما در میان بگذاریم، تا با دیدی بهتر برای انجام رینوپلاستی اقدام کنید و در آینده دچار پشیمانی و نگرانی نشوید.

واقعیتهای جراحی بینی

7 واقعیت جراحی بینی

در زیر به واقعیتهای جراحی بینی که باید پیش از انجام عمل در مورد آنها بدانید اشاره شده است:

  1. نتایج بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده نخواهند بود؛اینکه تصور کنید بلافاصله بعد از جراحی می‌توانید به فرم بینی دلخواه خود برسید کاملاً اشتباه است. بعد از جراحی ورم، تورم و کبودی می‌تواند احساس یاس و ناامیدی در شما ایجاد کنند، اما نگران نباشید همه این‌ها موقت هستند و شما باید اجازه دهید تا این عوارض به مرور فروکش کنند.
  2. یک سال زمان لازم است تا بینی به فرم مورد نظر شما تغییر پیدا کند؛ برای اینکه بدانید آیا جزئیات مدلی که انتخاب کرده‌اید به خوبی روی بینی‌تان پیاده سازی شده یک سال زمان لازم است. زیرا با وجود ورم مشاهده نتایج قطعی و ۱۰۰ درصدی امکان‌پذیر نیست.
  3. عادت کردن به چهره جدید زمانبر است؛ برخی افراد نمی‌توانند بلافاصله بعد از عمل با چهره جدید خود کنار آیند، به خصوص افرادی که فقط به دلیل پیروی از مد فرم بینی خود را انتخاب کرده باشند. در این صورت اگر بینی بسیار غیر طبیعی به نظر برسد می‌تواند باعث ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس این افراد شود. از طرفی ممکن است اطرافیان در مورد تغییر ظاهر شما نظرات متفاوتی داشته باشند این‌ها می‌توانند تغییر بینی را برای شما چالش برانگیز تر نیز کنند، پس بهتر است  خود را برای پذیرش تغییرات از قبل آماده نمایید.
  4. ظاهر جدید بینی ممکن است مطابق خواسته‌ها و انتظارات شما نباشد؛ عدم مهارت پزشکی و عدم رعایت مراقبت‌های اصولی بعد عمل به طور حتم در نتایج پس از جراحی تاثیرگذار هستند. هرگونه سهل انگاری در زمینه مراقبت از بینی باعث می‌شود تا تغییراتی در غضروف‌های تازه جراحی شده ایجاد شده و بینی در قسمت انتهایی و نوک دچار افتادگی شود. همچنین اگر پزشک مهارت لازم را برای انجام جراحی نداشته باشد پیوند استخوانی و غضروفی با دقت و ظرافت انجام نخواهد شد. همه این‌ها در نهایت باعث می‌شوند تا شما نتوانید به نتایج مورد نظر خود دست پیدا کنید، بنابراین قبل از هر چیز به دنبال انتخاب پزشک ماهر باشید و خود را مقید به رعایت دستورالعمل‌های توصیه شده نمایید.
  5. ممکن است به جراحی بینی ثانویه یا جراحی بینی ترمیمی نیاز پیدا کنید؛ در صورتی که جراحی با موفقیت کامل انجام نشده باشد یا شما به دلیل سهل انگاری در پیروی از دستورات مراقبتی ببینی خود آسیب وارد کرده باشید برای اصلاح و ترمیم ممکن است به جراحی دوباره نیاز پیدا کنید.
  6. تغییراتی در صدا یا تنفس شما ممکن است ایجاد شود؛ جراحی بینی همیشه با هدف زیبایی انجام نمی‌شود. این جراحی عملکرد راه هوایی بینی را نیز هدف قرار دهد. برخی از بیماران به دلیل انحراف سپتوم که باعث ایجاد مشکلات تنفسی شده اقدام به رینوپلاستی می‌کنند. با این وجود در موارد نادر ممکن است مجاری تنفسی بینی حین عمل آسیب دیده و فرد احساس احتقان بیشتری نسبت به حالت معمولی داشته باشد. این همچنین می‌تواند تفاوت‌های ظریفی را در صدای او ایجاد کند؛ چرا که تغییر صدا بعد از جراحی بینی امکان پذیر است.
  7. برای رسیدن به یک نتیجه عالی از جراحی زیبایی بینی باید هزینه کنید؛ شاید در مورد رینوپلاستی بدون جراحی شنیده باشید. در این تکنیک از طریق تزریق فیلر یا لیفت با نخ، بینی فرم داده می‌شود. البته ایجاد تغییرات بسیار جزئی خواهند بود از همین رو هزینه آن نسبت به هزینه جراحی زیبایی بینی ارزان‌تر است. رسیدن به نتایج قطعی و پایدار تنها از طریق جراحی امکان‌پذیر است که این هزینه بر است. از طرفی دستمزد پزشکان مجرب و ماهر نسبت به دیگر پزشکان بیشتر است.

واقعیتهای جراحی بینی

عکس دکتر یزدانی جراح بینی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد بیمارستان فوق تخصصی گوش حلق و بینی کشور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *